Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cuda Grecji Przygotowała: Edyta Stojko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cuda Grecji Przygotowała: Edyta Stojko."— Zapis prezentacji:

1 Cuda Grecji Przygotowała: Edyta Stojko

2 Kilka słów o Grecji Grecja to kraj ukochany przez mitologicznych bogów, poetów, a zarazem kolebka cywilizacji i kultury europejskiej. Stolica – Ateny przyciąga turystów Akropolem i starożytną dzielnicą Plaką. Poezja, muzyka, teatr, medycyna, filozofia… tu właśnie stawiały swoje pierwsze kroki i tu miały swoich wybitnych przedstawicieli. Miejsce konfliktu trojańskiego i podróży Odyseusza jest najbardziej popularnym kierunkiem wśród turystów z całego świata.

3 Kilka słów o Grecji Grecja – klimat zdominowany jest przez typowy klimat śródziemnomorski, z łagodnymi zimami i gorącymi suchymi latami. Temperatura powietrza między czerwcem a wrześniem to ok stopni C. Grecja – przyroda Grecja wydawałaby się krajem wiecznie kwitnącym w kilku odsłonach: raz orchidee, morskie żonkile i zawilce, później wrzos, lawenda, krokusy i pachnący tymianek. Jeśli chodzi o faunę, to w najbogatszej formie zaobserwujemy ją w górach, gdzie występują dziki, sarny, kozice, niedźwiedzie brunatne, wilki i szakale. Rzadko w Grecji natkniemy się na rysie, giemzy, koziorożce i foki.

4 GRECJA Grecja jest więc krajem, w którym błękit nieba, słońce oraz morze łączą się w jedność. Odnajdziesz tutaj mistrzostwo antycznych rzeźbiarzy, myśli filozofów, gościnnych mieszkańców; zasmakujesz się w tutejszej nadmorskiej kuchni oraz poznasz piękną grecką muzykę...

5 Miejsca godne zobaczenia.

6 ROTUNDA ŚW. JERZEGO Rotunda św. Jerzego.
Jest to obszerna, okrągła budowla, najstarsza spośród zachowanych w Salonikach. Została ona wzniesiona przez cesarza Galeriusza w IV wieku. Miała ona być jego mauzoleum, ale nigdy w nim nie spoczął, gdyż umarł na obczyźnie. Sto lat później mauzoleum przebudowano na kościół chrześcijański. Najważniejszą zmianą było otoczenie rotundy murem z ośmioma wnękami, pięknie ozdobionymi mozaikami, podobnymi do tych na kopule.

7 ŁUK GALERIUSZA Łuk Galeriusza został on wzniesiony w IV wieku, gdy Saloniki należały do cesarstwa rzymskiego, jako hołd złożony cesarzowi Galeriuszowi. Stoi on na dawnym skrzyżowaniu szlaków i w pobliżu jednej z najbardziej ruchliwych ulic współczesnego miasta.

8 BIAŁA WIEŻA Biała Wieża w Salonikach. Jest to okrągła budowla o wysokości 35 metrów. Była ona bastionem murów obronnych bizantyjskiego miasta. Około 1430 roku została przebudowana przez Turków i wtedy to służyła jako więzienie. Obecnie w wieży mieści się bizantyjskie muzeum, w którym wystawione są piękne ikony, mozaiki i freski. Na najwyższym piętrze jest kawiarnia, z której tarasu rozpościera się piękny widok na całe miasto i zatokę.

9 Riwiera Olimpijska Riwiera Olimpijska - Leży we wschodniej części Macedonii nad spokojnym Morzem Egejskim. Region ten słynie z piaszczystych plaż i ciepłego morza

10 Kalambaka Kalambaka została zbudowana na miejscu starego miasta Eginion, które wstawiło się bohaterską obroną przeciw Rzymianom. Kiedyś znajdowała się tam świątynia Apollona. Na jej miejscu znajduje się dzisiaj bizantyjski kościół, który zdobią cudowne freski, napisy, wielokolorowe marmurowe kolumny..

11 Meteory Meteory to potężne centrum klasztorne Od XI w. meteory uważane są za obraz wielkości Boga. Tam mnisi wyrabiają sobie cnotę posłuszeństwa, próbują się odzwyczaić od swoich nawyków. Ich bronią jest modlitwa i post. Osiągają to za pomocą woli posłuszeństwa. Mnisi z Meteorów są od setek lat strażnikami historii, obrońcami narodowej świadomości. Z czasem te klasztory stały się magnesem przyciągającym tysiące wierzących, którzy przychodzą tutaj ćwiczyć swoją duszę, umacniać ją, oraz chcą tu odczuć, że ich dusza unosi się.

12 Delfy Delfy, obecnie Kastri, w starożytności miasto greckie, położone w Fokidzie u stóp Parnasu, 160 km od Aten. Miasto zamieszkiwali w większości drobni przekupnie i handlarze dewocjonaliami. Wspaniały górzysty krajobraz Delf, w którym pod skalnymi ścianami stoją w szeregu świątynia Apollina, skarbce, teatr i stadion, jest w swojej dziewiczości idealnym tłem dla wyroczni Apollina, wywierającej długotrwały wpływ na losy świata greckiego.

13 Św. źródło Kastalia U podnóża stromych skał bije święte źródło Kastalia, u stóp Parnasu. Pielgrzymi przybywający do wyroczni, a także sportowcy, musieli dokonać tu rytualnego obmycia głowy. Uczynił to także brytyjski poeta Byron, gdyż usłyszał, że wody tego źródła wzmagają wenę poetycką i sprzyjają natchnieniu.

14 Klasztor Osios Loukas Osios Loukas – prawosławny klasztor położony w pobliżu miasta Distomo. Klasztor wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zdobiące go mozaiki zaliczane są do największych arcydzieł średniowiecza. Klasztor Osios Loukas położony jest na stokach górskiego masywu Helikon. Został założony na początku X wieku przez pustelnika, bł. Łukasza ze Stíri. Jego relikwie do dziś przechowywane są w klasztornej świątyni

15 Akropol Akropol to położone w Atenach wapienne wzgórze. Był on ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu.

16 Teatr Dionizosa Teatr grecki – wywodzi się z tradycji obrzędów religijnych, zwłaszcza związanych z obchodami ku czci Dionizosa. Widowiska te musiały być łatwo dostępne dla ludności, pierwsze sztuki wystawiano więc na wytyczonym u stóp wzgórza placu. Na placu (orchestrze) występował chór i odbywały się popisy taneczne, widzowie zasiadali na zboczu góry, początkowo bezpośrednio na ziemi, później na drewnianych ławkach. Tak powstała widownia w kształcie dużego wycinka koła. Teatr w Milecie

17 Agora grecka Agora grecka - zajmuje rozległy teren przypominający kształtem prostokąt. Północna część została zniszczona podczas budowy linii kolejowej Ateny-Pireus a wschodnią granicę stanowi budynek Muzeum Agory. Dawniej na Agorze koncentrowało się życie miejskie starożytnych Aten. Była ona jak dzisiejszy rynek i stanowiła ośrodek społecznego i politycznego życia miasta. Ateny Ateny

18 Plaka Plaka - zwiedzanie ateńskiego starego miasta to prawdziwa przyjemność. W labiryncie wąskich, w większości zamkniętych dla ruchu kołowego uliczek napotkamy piękne bizantyjskie kościoły, neoklasyczne rezydencje, liczne galerie i sklepy z pamiątkami oraz restauracje. Szczególną atmosferę dzielnicy Plaka najlepiej odczuwa się wieczorem, gdy mieszkańcy udają się do ulubionych lokali lub na przechadzkę przed kolacją.

19 Kanał Koryncki Kanał Koryncki –kanał wodny żeglugi morskiej w Grecji, łączący Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Kanał ten przecina Przesmyk Koryncki , oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go faktycznie wyspą. Niemal u wylotu Kanału Korynckiego leży miasto Korynt.

20 Korynt Miasto położone na Peloponezie, jeden z najważniejszych centrów kultury i sztuki greckiej, zwłaszcza w okresie archaicznym. Korynt - ruiny starożytnego miasta. Z tyłu, na szczycie góry są ruiny Akrokoryntu - siedziby "cór koryntu" czyli kapłanek Afrodyty. Nie ustalono czy schodziły one na dół, czy też żądni uciech mężczyźni wdrapywali się na górę.

21 Mykeny Mykeny – starożytne miasto greckie znajdujące się w północno-wschodniej części Peloponezu. W drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. ośrodek kultury mykeńskiej. Miasto było zamieszkane przez Achajów, po zniszczeniu przez Dorów straciło znaczenie. Mitycznym królem Myken był Agamemnon.

22 Dziękuję!!!


Pobierz ppt "Cuda Grecji Przygotowała: Edyta Stojko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google