Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miasto niemieckich pozostałości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miasto niemieckich pozostałości"— Zapis prezentacji:

1 Miasto niemieckich pozostałości
Szczecin Miasto niemieckich pozostałości

2 Wały Chrobrego Hakenterrasse
Jedno z bardziej znanych i rozpoznawanych miejsc w Szczecinie, zostało wniesione w latach z polecenia ówczesnego burmistrza Hermana Hakena. Dziś, nie jest to tylko miejsce spotkań lecz również kulturalnego rozwoju, bowiem mieści się tutaj gmach Teatru Współczesnego i Muzeum Narodowego.

3 Stare miasto Stare miasto, w pobliżu Odry i położone na wzgórzach, było od samego początku atrakcyjnym terenem. Dziś starówka to przede wszystkim pięknie odrestaurowane kamienice oraz kawiarnie. Co warto podkreślić, to jedyna dzielnica tak bogata w wszelkiego rodzaju zabytki.

4 Kamienica Loitzów Schweitzerhof
Została wybudowana, przez bardzo majętny ród Loitzów -niemieckich bankierów. Po ich bankructwie trafiła w ręce książąt pomorskich. W XVIII wieku bracia Dubendorf założyli w niej cukiernie „Dwór Szwajcarski”. Dziś mieści się w niej Liceum Sztuk Plastycznych.

5 Ratusz staromiejski Zbudowany w XV wieku dla władz miasta, na miejscu drewnianego postawionego w 1243 roku z okazji upamiętnienia nadania praw miejskich Szczecinowi z rąk Barnima I. Obecnie mieści się tam Muzeum Historii Szczecina.

6 Baszta Panieńska Frauenturm
Znana również jako Baszta Siedmiu Płaszczy Sieben Mänteln Turm. Pozostałość po gotyckich fortyfikacjach z XIV wieku. Do 1723 roku w baszcie znajdowało się więzienie. Później była to kamienica, którą w roku zbombardowano. Odbudowana dziesięć lat później. Dzisiaj mieści się w niej szczecińskie biuro nieruchomości.

7 Brama Królewska Anklamer Tor
Powstała w latach z okazji zajęcia miasta przez Prusy. Niegdyś system fortyfikacji pruskich, pełniący również funkcje estetyczne, dziś kawiarnia i restauracja „Brama Jazz Cafe”

8 Brama Portowa Berliner Tor
Budowana w latach w stylu barokowym, tak jak Brama Królewska miała pełnić funkcję fortyfikacji pruskich. Obecnie mieści się w niej sklep z wyrobami artystycznymi Cepelia.

9 Pałac pod Globusem Siedziba Zespołu Szkół Medycznych z 1725 toku, zwana również Pałacem Grumbkowa, ponieważ była siedzibą ówczesnego prezydenta prowincji Filipa Ottona von Grumbkowa. W 1759 roku przyszła w niej na świat księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska, późniejsza caryca Rosji, żona Pawła I.

10 Budynek przy ulicy Farnej 1
To właśnie tutaj w 1729 roku urodziła się córka księcia Christiana Augusta von Anhalt- Zerbst. W 1745 roku poślubiła Piotra III i przyjmując imię Katarzyny II została carycą Rosji.

11 Pałac Klasycystyczny Zwany również Pałacem Bartza lub Pałacem Velthusena. Budowany w latach Początkowa winiarnia, później fabryka fortepianów. Obecnie w gmachu Pałacu mieści się Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego.

12 Pałac pod Głowami Powstał w 1889 roku po połączeniu ze sobą dwóch budynków XVIII wiecznych. Obecnie mieści się tutaj Klub 13 muz, założony przez Gałczyńskiego oraz Muzeum Sztuki Współczesnej

13 Poczta nr 2 w Szczecinie Budowany w latach jest najstarszym przykładem architektury pocztowej. Charakterystycznymi elementami tej architektury są końskie łby w górnych partiach elewacji oraz czerwona cegła, dość charakterystyczna dla tamtych czasów. Poczta działa tam nieprzerwanie od końca XIX wieku do dzisiaj.

14 Koszary Bramy Ślimaczej
1414 Koszary Bramy Ślimaczej Budynek koszar z XVIII wieku przebudowany w 1818 roku. Mieszczą się w nim 192 pomieszczenia mogące pomieścić 440 żołnierzy. Obecnie znajduję się tutaj szczeciński oddział Warta.

15 Pomorska Akademia Medyczna
Wyższa szkoła publiczna założona 1948 roku. Jedna z bardziej prestiżowych uczelni medycznych tamtych czasów. Wykładali na niej najbardziej znani profesorowie uczelni medycznych. Obecnie jest równie poważaną szkołą medyczną w Polsce.

16 Książnica Pomorska W 1905 roku została tutaj otwarta Biblioteka Miejska. Była to jedna z niewielu bibliotek mająca w swoich zbiorach cennie księgi z początków historii tego regionu. W miarę upływu czasu biblioteka rozrastała się, będąc dzisiaj najbardziej bogatą biblioteką, nie tylko Pomorza ale również i Polski.

17 Pałac Ziemstwa Pomorskiego
Pałac budowany w latach W budynku miał swoją siedzibę Hipotetyczny Bank Towarzystwa skupiającego bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza. Obecnie mieści się tu siedziba banku PKO BP.

18 Gmach przy alei Niepodległości 41/42 Paradeplatz
Powstał w 1905 roku, przeznaczony dla Pruskiej poczty Królewskiej. Obecnie budynek Poczty Polskiej S.A.

19 Wille na ulicy Wojska Polskiego
Ulica Wojska Polskiego jest doskonałym przykładem willi budowanych przez bogatą ludność niemiecką w czasie XIX i początkach XX wieku, gdy modne stawało się mieć nie tylko kamienice, ale również większe domki na obrzeżach miasta.

20

21 Kamienice (obecne centrum)
Do dziś zachowały się kamienice poniemieckie, wielkie mieszkania na ulicach m.in.: Śląskiej, Piłsudskiego, Rayskiego, Wielkopolskiej czy Jedności Narodowej. Były to ogromne mieszkania z sufitami wieńczonymi sztukaterią oraz charakteryzujące się mnogością przejść między pokojami.

22

23 Cmentarz Centralny Hauptfriedhof
Założony w latach roku największy cmentarz w Polsce i jeden z największych na świecie. Pochowano na nim około 140 tys. osób. Jest to dodatkowo jeden z największych terenów zielonych naszego miasta.

24 Podziemia Werwolf Obszar rozległych korytarzy pod Dworcem Głównym. Schrony wybudowane zostały w roku, niedługo potem były one schronem przeciwatomowym. W schronach można zobaczyć niemieckie napisy na ścianach, a przewodnicy opowiadają o życiu codziennym w czasie wojny na terenach Szczecina.

25 Bibliografia: Zdjęcie Cmentarza Centralnego www.obiektywni.pl
Informacje o regionie: Dodatkowe informacje: „Dzieje Szczecina” różne tomy, wyd. 13 muz 1994 rok - zdjęcie korytarza w schronach


Pobierz ppt "Miasto niemieckich pozostałości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google