Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czynności porządkowe na komputerze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czynności porządkowe na komputerze"— Zapis prezentacji:

1 Czynności porządkowe na komputerze
SCANDISK PORZĄDKOWANIE DYSKU DEFRAGMENTACJA DYSKU KREATOR KONSERWACJI SYSTEMU USUWANIE NIEPOTRZEBNYCH PROGRAMÓW

2 ScanDisk Jest to program Microsoftu, dostępny w systemach MS-DOS i Windows, umożliwiający sprawdzanie dysku twardego w poszukiwaniu błędów. Program narzędziowy w Windows. Za jego pomocą możliwe jest sprawdzenie powierzchni nośnika danych w celu odnalezienia ewentualnych błędów oraz ich naprawienia. Błędy najczęściej pojawiają się po zawieszeniu się systemu i ponownym jego restarcie.

3 W czasie pracy komputera "dzieją" się różne rzeczy dla nas niewidoczne
W czasie pracy komputera "dzieją" się różne rzeczy dla nas niewidoczne. W zasadzie pracując z (w) Windows - nie ma chwili by coś nie było pisane automatycznie na dysku. W związku z tym czasami pojawiają się różne nieprawidłowości. Szczególnie wtedy gdy komputer odmawia posłuszeństwa.

4 Po zakończeniu operacji skanowania scandisk wyświetli raport:
Jeśli systematycznie co jakiś czas liczba bajtów w uszkodzonych sektorach będzie się zwiększać - dysk trzeba wymienić (sam fakt ich istnienia dużo nie znaczy). Generalnie - jeśli są uszkodzone sektory - skanowanie trzeba przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu.

5 Porządkowanie dysku Aplikacja Porządkowanie dysku, jest narzędziem służącym do usuwania zbędnych plików z dysku. Za jej pomocą usuwać możemy pliki z kosza, pliki tymczasowe z katalogu \Windows\Temp, jak i przeglądarki internetowej (Internet Explorer), strony Offline, oraz pliki pobrane przez przeglądarkę. Za jego pomocą możemy szybko pozbyć się plików tymczasowych (zawartości folderu TEMP), plików z kosza na śmieci, plików pobranych tymczasowo z sieci Internet oraz starych plików programu „ScanDisk”. Przycisk „Wyświetl pliki” pozwoli na wgląd w zawartość poszczególnych folderów, zanim zdecydujemy się na ich wyczyszczenie. Z poziomu tego elementu (zakładka „Więcej opcji”) możemy również dodawać lub usuwać poszczególne komponenty systemu (sekcja „Składniki systemu Windows”) oraz odinstalowywać aplikacje (sekcja „Zainstalowane programy”).  Stosowanie tych kilku podstawowych reguł pozwoli nam uniknąć wielu problemów i straty czasu spowodowanej przeinstalowywaniem kompletnie zablokowanego systemu operacyjnego oraz pracującego na nim oprogramowania. 

6 Warto regularnie korzystać z Porządkowania dysku, aby nie tracić cennej przestrzeni. Możemy dzięki temu pozbyć się nieużywanych plików, np. resztek z Kosza lub plików, z których korzysta przeglądarka internetowa. Jeżeli nie chcesz usuwać któregoś ze składników, wyczyść pole wyboru przy jego nazwie - najczęściej dotyczy to pozycji Temporary Internet Files - zwłaszcza gdy chcemy przeglądać strony w trybie offline. Nie usuwaj tych plików także wtedy, gdy często odwiedzasz te same strony w Sieci, gdyż przeglądarka będzie zmuszona do ponownego ściągania ich zawartości - wczytywanie z twardego dysku trwa znacznie krócej. Jeżeli usunięcie tymczasowych plików internetowych uwolni tylko kilka megabajtów z dysku, a dodatkowa liczba bajtów nie jest ważna - nie warto tego robić.

7 Gdy chcesz, aby program Porządkowanie dysku usunął zawartość Kosza, warto sprawdzić, czy w Koszu nie ma ważnych plików, które chciałbyś odzyskać. Kliknij przycisk Wyświetl pliki, by otworzyć okno z zawartością Kosza. Wybierz Widok - Rozmieść ikony - Według dat usunięcia i przejrzyj pliki z najnowszą datą. Jeżeli odnajdziesz takie pliki, usuń pozostałe ręcznie (zaznacz je, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń z menu podręcznego), zamknij okno i wyczyść pole wyboru przy Koszu w oknie Porządkowanie dysku. Jeżeli, po uruchomieniu programu, klikniesz zakładkę Więcej opcji, będziesz mógł także odinstalować nieużywane składniki systemu oraz inne nieużywane aplikacje.

8 Defragmentacja dysku Defragmentacja - to operacje układające pliki na dysku komputerowym tak, aby system miał do nich szybszy dostęp. Najczęściej jest to poukładanie bloków jednego pliku po kolei, kiedy są one rozrzucone po całej partycji. Dzięki defragmentacji zwiększa się wydajność systemu plików.

9 Jak sama nazwa wskazuje defragmentacja polega niejako na grupowaniu fragmentów plików umieszczonych w różnych miejscach w jedno. Żeby zobrazować dokładniej istotę tego narzędzia odwołam się do prostego przykładu. Wyobraźmy sobie, że rano zadzwonił budzik i bardzo spieszymy się do pracy. Żeby w ogóle wyjść z domu najpierw należy się ubrać. Trudno byłoby to zrobić gdybyśmy mieli porozrzucane ciuszki po całym mieszkaniu. O ile prościej było by po prostu wstać i wyciągnąć ubiór z szafy, nieprawdaż? Analogie: ubiór - plik ciuszki (części ubioru) - fragmenty pliku szafa - miejsce na dysku twardym dla konkretnego pliku mieszkanie - dysk twardy Defragmentacja polega zatem na składowaniu poszczególnych fragmentów pliku tak, aby proces systemowy mógł się do niego odwołać bez konieczności szukania jego fragmentów. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że takie szukanie ("bieganie po mieszkaniu w poszukiwaniu części garderoby") jest bardzo praco i czasochłonne.

10 Aby uruchomić defragmentację dysku należy:
   Krok 1: Wejdź w „Mój Komputer”, kliknij prawym przyciskiem myszy na jednym z dysków i wybierz „Właściwości”.  Krok 2: Następnie kliknij zakładkę „Narzędzia”  Krok 3: W sekcji Defragmentacja naciśnij „Defragmentuj…”

11 Krok 4: Wybierz dysk (partycję) do defragmentacji
 Krok 5: Po wyborze dysku (partycji) naciśnij „Defragmentuj”

12 Teraz należy uzbroić się w cierpliwość
Teraz należy uzbroić się w cierpliwość. Proces defragmentacji może potrwać od kilkunastu do nawet kilku godzin. Czas jaki potrzebny jest na zdefragmentowanie dysku zależy od wielkości defragmentowanego obszaru, szybkości dysku, ilości zapisanych danych itp. Na samym dole okna pokazywany jest postęp operacji (w %).

13 Krok 6: O zakończonym procesie defragmentacji zostaniemy poinformowani następującym komunikatem. Naciskamy „Zamknij”

14 Krok 7: Dysk (bądź partycja) jest już zdefragmentowany
Krok 7: Dysk (bądź partycja) jest już zdefragmentowany. Warto zrobić to samo ze wszystkimi dyskami (partycjami).

15 Kreator konserwacji systemu
Kreatora konserwacji systemu można użyć do przyśpieszenia pracy programów, sprawdzania dysku twardego i zwalniania miejsca na dysku. Planując regularne uruchamianie tych narzędzi, można wpłynąć na zwiększenie wydajności komputera. Kreatora konserwacji systemu można również uruchomić klikając przycisk Start, wskazując polecenie Programy, wskazując polecenie Akcesoria, wskazując polecenie Narzędzia systemowe, a następnie klikając polecenie Kreator konserwacji systemu. W czasie wykonywania zaplanowanych zadań, Twój komputer musi być włączony. System Windows 98 spróbuje "obudzić" niektóre komputery, aby uruchomić zaplanowane zadanie konserwacji. Jeśli Twój komputer obsługuje system Advanced Power Management (APM) 1.2 lub Advanced Configuration and Power Interface (ACPI), zostanie wykonana próba uruchomienia zadań w czasie, gdy komputer jest w stanie wstrzymania pracy. Aby uzyskać więcej informacji o funkcjach Zarządzania energią, kliknij Tematy pokrewne.

16 Oczyszczanie dysku Zwalniając miejsce na dysku, można zwiększyć wydajność komputera. Razem z systemem Microsoft Windows jest dostarczane narzędzie Oczyszczanie dysku, ułatwiające zwalnianie miejsca na dysku. Za pomocą tego narzędzia można określić pliki, które mogą zostać bezpiecznie usunięte, a następnie usunąć niektóre albo wszystkie takie pliki. Zastosowania narzędzia Oczyszczanie dysku są następujące: Usuwanie tymczasowych plików internetowych. Usuwanie pobranych plików programów, takich jak formanty Microsoft ActiveX i aplety Java. Opróżnianie Kosza. Usuwanie plików tymczasowych systemu Windows. Usuwanie opcjonalnych składników systemu Windows, które nie są używane. Usuwanie zainstalowanych programów, które nie są używane.

17 1. Kliknij przycisk Start, wskaż polecenie Wszystkie programy, wskaż polecenie Akcesoria, wskaż polecenie Narzędzia systemowe, a następnie kliknij polecenie Oczyszczanie dysku. Jeśli jest dostępnych kilka dysków, może pojawić się monit o wybranie dysku, który ma zostać oczyszczony.

18 2. W oknie dialogowym Oczyszczanie dysku dla przewiń zawartość listy Pliki do usunięcia.
3. Wyczyść pola wyboru dla plików, których nie chcesz usuwać, a następnie kliknij przycisk OK. 4. Po wyświetleniu monitu o potwierdzenie usunięcia wybranych plików kliknij przycisk Tak. Po kilku minutach proces oczyszczania dysku zakończy się, a okno dialogowe Oczyszczanie dysku zostanie zamknięte. Komputer oczyszczony z niepotrzebnych danych będzie pracować wydajniej.

19 Pracę wykonały: Karolina Salawa Małgorzata Rogala Kl. I b


Pobierz ppt "Czynności porządkowe na komputerze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google