Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAGAZYNOWANIE KONTRAKTOWE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAGAZYNOWANIE KONTRAKTOWE"— Zapis prezentacji:

1 MAGAZYNOWANIE KONTRAKTOWE
Wykonanie: Marta Frączek, Monika Szkotak Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

2 Magazynowanie - co to takiego?
Magazynowanie to czynności związane z gospodarowaniem zapasami lub organizowanie "wejścia i wyjścia", "przypływów i odpływów" towarów. To również czynności związane z czasowym gromadzeniem zapasów dóbr materialnych, ich składowaniem we właściwych warunkach oraz przekazywaniem odbiorcom.

3 Logistyka kontraktowa to…
1) obszar, który tworzą operatorzy logistyczni - third party logistics (3PL) - silne kapitałowo grupy logistyczne. 2) przedsiębiorstwa działające w sektorze usług logistycznych koncentrujące się na: zarządzaniu transportem (większa część przychodu pochodzi z realizowania usług transportowych i spedycyjnych), zarządzaniu magazynami (usługi zarządzania zapasami i związane z nimi) jednocześnie usługi transportu i magazynowania oraz dodatkowych usług na zasadach logistyki kontraktowej.

4 Logistyka kontraktowa
rozumiana jest jako współpraca, będąca przedmiotem umowy polega na przekazaniu przez przedsiębiorstwo realizacji funkcji logistycznych w ręce zewnętrznego wykonawcy wykonawcą jest najczęściej operator logistyczny współpraca o charakterze długoterminowym termin „logistyka kontraktowa” zastępowany pojęciem „outsourcingu logistycznego”

5 Logistyka kontraktowa obejmuje szereg operacji prowadzonych na powierzchni magazynowej:
1. Po dostawie do magazynu przesyłki podlegają wyładunkom i dekonsolidacji, po czym trafiają na właściwe miejsce na regale magazynowym. 2. Po otrzymaniu zamówienia na konkretne towary magazyn kompletuje zlecenie - czyli przepakowuje i kompletuje pod konkretne wymagania odbiorcy, zabezpiecza ładunek i przygotowuje do dystrybucji. 3. Na zlecenie klienta operator wykonuje także usługi dodane, np. tworzenie zestawów promocyjnych, etykietowanie, foliowanie, czy też wzbogacanie produktów o dodatkowe elementy np. instrukcje obsługi. 4. Tak przygotowane przesyłki trafiają do odbiorców - sklepów, supermarketów, hurtowni lub fabryk, nierzadko w ściśle określonym oknie czasowym / just in time.

6 POJĘCIA W LOGISTYCE KONTRAKTOWEJ:

7 Terminal / cross – dock – to właśnie tam na specjalistycznej powierzchni magazynowej przeładowywane są towary, które podróżują z jednego miejsca w drugie.

8 Konfekcjonowanie – tak jak komponuje się bukiety kwiatowe, aby wszystko do siebie pasowało, tak komponuje się  w odpowiedni sposób towary i produkty według wymagań klienta. Etykietowanie / Labelling – proces w którym każdy z produktów dostaje naklejkę z wymaganą informacją. Co – packing – to trochę jak przygotowywanie koszyków okolicznościowych, tyle, że w tym wypadku są to zestawy promocyjne składające się z kilku pojedynczych produktów jak piwo, chipsy i orzeszki. Wszystko według potrzeb klienta.

9 WMS (Warehouse Management System) – system informatyczny zarządzania operacjami zawierający zestawienie wszystkich operacji oraz zmian odbywających się w magazynie. Jest to bardzo skomplikowany system. Składowanie towaru – przechowywanie produktów i towarów to prawdziwa sztuka. Umieszcza się je na określonych powierzchniach magazynowych przy optymalnym sposobie składowania. No a potem trzeba je jeszcze znaleźć!

10 „Just in sequence” – klient produkujący przykładowo samochody potrzebuje odpowiednich części, w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu całego procesu produkcyjnego. Dzięki magazynowaniu kontraktowemu, dostarcza się klientowi wszystko czego potrzebuje prosto na linię produkcyjną. „Just in time” – towar dostarczany jest w momencie dokładnie przez klienta określonym – niezbędnym dla całego procesu produkcyjnego. Dzięki temu klient oszczędza na magazynowaniu towarów.

11 MAGAZYNY

12 Magazyn – obiekt budowlany, przystosowany do składowania i przemieszczania towarów na wyodrębnionej powierzchni. W magazynach składowane są towary klientów takie jak na przykład szafy, wazony, telewizory, talerze, części samochodowe i cała masa innych rzeczy. Wyróżniamy cztery rodzaje magazynów: Magazyny otwarte Magazyny półotwarte Magazyny zamknięte Magazyny specjalne

13 Magazyny otwarte Ten rodzaj magazynów to nic innego jak place, na których przechowuje się zapasy odporne na czynniki atmosferyczne. Materiałami takimi są np: piasek, kamienie, węgiel, drewno, itp.

14 Magazyny półotwarte Magazyny półotwarte to pomieszczenia, które osłonięte są dachem (np. szopy, wiaty), w których przechowuje się zapasy wymagające tylko zabezpieczenia przed deszczem lub słońcem.

15 Magazyny zamknięte Magazyny zamknięte służą do przechowywania zapasów wymagających odpowiednich warunków magazynowania, które muszą być chronione przed wpływem warunków atmosferycznych, wymagają odpowiedniej temperatury i wilgotności np. cukier, tkaniny, meble. Takimi magazynami można nazwać np. budynki, zbiorniki zamknięte, silosy, chłodnie.

16 Magazyny specjalne Magazyny specjalne to pomieszczenia, w których przechowywane są towary, które wymagają szczególnych warunków. Do materiałów takich zaliczyć można np. materiały łatwo palne lub owoce. Dobrym przykładem magazynów specjalnych są chłodnie.

17 Podział magazynów, ze względu na wielkość składowanych materiałów
magazyn niskiego składowania (do 4,2 metra), magazyn średniego składowania (4,2 - 7 metrów), magazyn wysokiego składowania, wielokondygnacyjny ( metrów).

18 Podział magazynów, ze względu na czas magazynowania:
magazyny manipulacyjne (służące do krótkotrwałego składowania materiałów), magazyny do długotrwałego składowania, przechowywania, sortowania, kompletacji.

19 Zasady tworzenia funkcjonalnego magazynu:
efektywne zagospodarowanie działki odpowiedni dobór wysokości i rozpiętości hali optymalne wykorzystanie powierzchni hali analiza składowania produktów z uwzględnieniem prognozy rozwoju w przyszłości indywidualny dobór sposobu składowania, magazynowania towaru w zależności od produktu

20 SYTUACJA NA RYNKU

21 Eksperci oceniają, iż rynek powierzchni magazynowych odnotowuje ciągły wzrost.
W 2012 r. najwięcej nowych obiektów magazynowych wybudowano w Polsce ( m2) oraz w Czechach ( m2) i na Słowacji ( m2). Popyt na usługi logistyki kontraktowej również ciągle wzrasta. Według danych przeprowadzonych przez firmę Röhlig Suus Logistics wynika, iż ponad 70% firm korzysta z usługi jaką jest magazynowanie kontraktowe.

22

23 Rozwój logistyki kontraktowej w Polsce na tle TSL
w obliczu kryzysu przedsiębiorstwa podejmowały działania w celu pozyskania klientów oraz uzyskania jak największych oszczędności (ograniczania kosztów) celem wygenerowania zysku w warunkach recesji kluczowym kryterium wyboru operatora logistycznego była cena za usługę niektóre firmy z branży TSL, w celu pozyskania klienta, rozpoczęły ostrą konkurencję cenową sposobem na oszczędności w firmach TSL było ograniczenie kosztów stałych generowanych przez majątek trwały

24 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "MAGAZYNOWANIE KONTRAKTOWE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google