Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Komiksu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Komiksu."— Zapis prezentacji:

1 Historia Komiksu

2 Krótko o historii komiksu...
Komiks jest wyjątkowym gatunkiem sztuki. Jego przekaz opiera się na treściach pisanych podobnie jak książki, w którym opisy zostały zamienione na rysunki. Korzenie tego gatunku sięgają pierwszej połowy XIX w. , kiedy tworzył Rudolf Topffer. W roku 1827 ukończył on ciekawą pracę , w której znajdowało się 6 narysowanych plansz oraz podpis u dołu dotyczący narracji. Projekt ten można uznać za jeden z pierwszych prakomiksów. Został on opublikowany w roku 1842 w Ameryce jako „Adventures of Obdiah Oldbuck”. Później wydał on również 7 opowiadań Goethego. Właśnie tę działalność Topffer'a można uznać jako jedną z pierwszych w dziedzinie komiksu. Większość owych historyjek prezentowało satyryczne spojrzenie na społeczeństwo XIX wieku.

3 Czy komiks jest sztuką? Czy komiks jest sztuką?
Mimo, że niektórych odpowiedź może zaskoczyć , to brzmi ona: tak, zdecydowanie jest. Komiks jest jedną z nieplastycznych dziedzin sztuki i można go nazwać „filmem obrazkowym” , bowiem jego kadry nie są wyświetlane na ekranie , a składają się z namalowanych na kartce kadrów, w których artysta umieszcza swoją sztukę. W ten sposób artysta porozumiewa się z odbiorcą. Przedstawia mu postacie w niej występujące oraz ich historię. Następnie rozwija i wprowadza kolejne wątki. Jednakże w przeciwieństwie do mangi , komiks jest „prostym zlepkiem obrazków” , niemającym głębszego rozwinięcia akcji. Zwykle składa się z kilku do kilkunastu stron i przeważnie przedstawia jakieś śmieszne, pouczające sytuacje. Można więc śmiało stwierdzić , iż komiks spełnia następujące funkcje sztuki: funkcję wychowawczą oraz poznawczą. Obecnie komiksy są bardzo popularne i zajmują równoprawne miejsce w stosunku do książek. Artyści chcą pokazywać i uczyć już najmłodszych ,jak należy postępować w życiu oraz wprowadzać w ich życie elementy śmiechu oraz czasami groteski, czyli specyficznego rodzaju zaintrygowania.

4 Najpopularniejsi rysownicy…
Grzegorz Rosiński, który jest znanym polskim malarzem, grafikiem oraz rysownikiem komiksowym, urodził się roku w Stalowej Woli. Skończył Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku swej kariery tworzył ilustracje do książek i komiksów takich jak : Legendarna historia Polski, Kapitan Żbik lub Pilot śmigłowca. Potem występował jako dyrektor magazynu komiksowego Relax. W latach 70-tych Rosiński wyjechał do Belgi , w celu rozwijania swoich umiejętności. Wkrótce po tym ukazała się pierwsza część komiksu Thorgal tworzonego przez niego i Jeana Van Hamme'a, którego tam poznał. Kolejne części komiksu ukazują się od 1980 roku aż do dziś.

5 Sztuka Grzegorza Rosińskiego

6 Frank Miller Urodzony w roku 1957 Frank Miller to obecnie jeden z najlepszych rysowników na świecie. Jest on również scenarzystą, pisarzem oraz reżyserem filmowym. Wielką renomę zdobył tworząc swoje komiksy w specyficznym stylu zwanym Noir. Ma on również ogromny wpływ na obecny świat komiksów i artystów swojej generacji. Postaci Franka Millera są stanowczo bardziej brutalne niż reszta postaci wydawnictw , w których tworzył. Jego debiut w Marvel Comics rozpoczął się od postaci Daredevila. Ta wyjątkowa pod względem mroczności postać w świecie Marvela walczy ze złem zarówno w dzień, jak i w nocy. W dzień jest adwokatem, a w nocy zamienia się w mistrza sztuk walk i walczy ze złymi gangsterami. W Marvel comics stowrzyl również pierwsze komiksy z Robocopem oraz kobietą morderczynią Elektrą.

7 Ten komiks należy do Franka Millera

8 Papcio Chmiel Henryk Jerzy Chmielewski czyli Papcio Chmiel ,zwany także Dziadkiem Chmielem, urodził się 7 czerwca 1923 roku na warszawskim Starym Mieście. W młodosci cudem ocalał z wybuchu Cytadeli Warszawskiej. Oto co pisze na ten temat w swojej biografii: "... przez falę uderzeniową autor pieprznął się w ciemię, uderzając łepetyną w blaszany obrazek [...] Jako puknięty za młodu, nie miał szans zostać w wieku dojrzałym kimś znacznym: senatorem, biskupem, twórcą stanu wojennego lub chociażby wydawcą. Został prostym rysownikiem komiksów".

9 Jeden z komiksów Henryka Jerzego Chmielewskiego

10 Metody tworzenia sztuki…
Kiedyś : Gdy powstały pierwsze wydawnictwa, w których pojawiały się komiksy, tworzeniem kolejnych zeszytów i albumów zajmowali się pojedynczy rysownicy oraz scenarzyści. Na przełomie roku 1939 i 1940 powstało pierwsze studio komiksowe. Związane było to z komiksem Superman. Z powodu wady wzroku Joe Shustera, rysownika Supermana, zmuszony było on do zatrudnienia grupy młodych rysowników, aby rysowali za niego kolejne sceny komiksu. Jednak pomimo to Shuster zdecydował, że to on musi wykańczać każdą twarz swojego bohatera. Teraz: W chwili obecnej studia rysunkowe zajmują się tworzeniem kolejnych przygód rożnych bohaterów. Mimo iż zazwyczaj pracuje w nich kilka, czasem kilkanaście osób, to nad danym projektem, np. powiedzmy kolejnym odcinkiem Supermana, pracuje tylko jedna osoba. Po otrzymaniu scenariusza od scenariopisarza tworzy ona zazwyczaj pewne rysunki koncepcyjne, po czym na ich podstawie tworzą się kolejne rysunki.

11 Parę najbardziej popularnych komiksów na przestrzeni dziejów...

12 Bat Man Batman to jedną z dwóch najbardziej znanych postaci komiksowych, które powstały w ciągu całej historii istnienia komiksów. Został on stworzony w roku 1938 przez rysownika Bob'a Kane'a oraz Billa Fingera, jednakże tylko Kane jest oficjalnym autorem. Postać ta powstała w wyniku wielkiego sukcesu Superman'a w Action Comics. Firma wydająca nowo powstałego Superman'a zgłosiła potrzebę na nowego superbohatera. Tak powstał Batman, który istnieje, z pewnymi przerwami, do dzisiaj.

13 X -men X-men to komiks Marvela opowiadający o drużynie mutantów którzy walczą ze złem. W oryginale drużynę ta stanowiło tylko 5 mutantów, później całkowita liczba postaci które współpracowały z X-menami wzrosła aż pięciokrotnie. Oryginalny komiks pojawił się w 1963 w wydawnictwie Marvel. Po początkowych sukcesach seria została zawieszona wraz z 66 zeszytem. Późniejsze przedruki oryginałów sprawiły że seria została wznowiona i pierwszy nowy numer opowiada o tym,jak główny organizator Xmenów prof. Xavier zbiera grupę mutantów do uratowania pierwszych Xmenów.

14 Troszkę o mandze … Manga jest to słowo pochodzące z języka japońskiego, kiedyś oznaczające sposób oznaczania rycin i innych form sztuki użytkowej, natomiast w czasach współczesnych japoński komiks. Manga jaką znamy teraz, zaczęła powstawać po II wojnie światowej. Powstała ona z połączenia ukiyo-e (czyli rodzaju malarstwa i drzeworytu japońskiego) z wschodnim stylem rysowania. Jest często mylona z komiksem, jednak nie jest normalnym komiksem. Zawiera w sobie o wiele więcej przemocy, a także podteksty seksualne. Mimo to jest ona powszechnie respektowana jako forma sztuki, a także literatury popularnej.

15 Mamy także własny komiks.

16

17

18

19

20 Koniec Autorzy: Dawid Ochot Jarosław Orlik Kajetan Boruta
Andrzej Larysz Dawid Nowak


Pobierz ppt "Historia Komiksu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google