Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawa dziecka wg Janusza Korczaka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawa dziecka wg Janusza Korczaka"— Zapis prezentacji:

1 Prawa dziecka wg Janusza Korczaka
„Nie ma dzieci – są ludzie”

2 Janusz Korczak Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pan doktor (czasami pisane razem) (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. 5 sierpnia lub 6 sierpnia 1942 w Treblince) – lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny pochodzenia żydowskiego.

3 Obrońca praw dzieci Nauczyciel z powołania, które zawładnęło całym jego życiem. Nie założył własnego domu, ponieważ jak wyznał - "za syna wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie”. Wierny tej dewizie oddał swoje życie wraz z wychowankami Domu Sierot w hitlerowskim obozie zagłady. Nieustająca walka o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka, poznanie i zgłębianie jego potrzeb wypełniły całe życie Janusza Korczaka.

4 Januszowi Korczakowi przypisuje się tytuł
Obrońca praw dzieci Motywem przewodnim działalności i twórczości Janusza Korczaka było prawo każdego dziecka do życia i odpowiedniego jego poziomu, wychodząc naprzeciw jego podstawowym potrzebom fizycznym, emocjonalnym, intelektualnym i społecznym. Januszowi Korczakowi przypisuje się tytuł Obrońcy Praw Dziecka. Spośród wielu praw, o których pisał i o które walczył, jako zasadnicze należy wymienić:

5 Prawo do szacunku szacunek dla dziecka – człowieka,
poszanowanie godności własnej w sprawach osobistych, rodzinnych i koleżeńskich, dzieci należy nie tylko kochać, ale także dobrze traktować, indywidualnie podchodzić do każdego dziecka, szanować jego niewiedzę, szacunek dla jego wysiłku poznawczego.

6 Rodzice chcą mieć dzieci zdolne i wszystkowiedzące.
Prawo do niewiedzy potrzeba cierpliwości i wyrozumiałości wobec niekończących się pytań dzieci, błędy w ich postępowaniu wynikają z niewiedzy, pomóżmy poznawać otaczający ich świat, dla dziecka nie wszystko co Go otacza jest jasne i proste. Rodzice chcą mieć dzieci zdolne i wszystkowiedzące.

7 Prawo do niepowodzeń i łez
cierpliwie czekać, aż dziecko wydorośleje, nabierze doświadczenia życiowego i rozumu, trzeba poczekać, bo nawet najlepsi mają swoje złe dni, kiedy wszystko się wali i nie wiadomo dlaczego, zamiast karać, pokaż dziecku jak naprawić zło.

8 Prawo do własności każdy przedmiot dziecka jest dla niego skarbem, poszanowanie praw do jego własności jest konieczne, ucząc dziecka prawa do jego własności nie zapominajmy o respektowaniu go wobec innych.

9 Prawo do tajemnicy dziecko w swojej szczerości często dzieli się wydarzeniami ze swojego życia, dotrzymując tajemnicy uczymy dziecko, że są sprawy o których nie mówi się wszystkim.

10 „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”
Prawo do radości umiejętność odczuwania radości towarzyszy każdemu dziecku, początkiem wszelkiego szczęścia i rozwoju jest radosne samoakceptowanie. Z pamiętnika Janusza Korczaka - "dziecku potrzebna jest jasność szczęścia i ciepło miłości.... Niech dzieci się śmieją, niech będą wesołe." „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

11 Prezentację przygotowała i opracowała mgr Anna Szczepańczyk - nauczyciel ZSO nr 2 – SP 45 im. Janusza Korczaka w Sosnowcu Wiadomości i fotografie zaczerpnięto z Internetu:


Pobierz ppt "Prawa dziecka wg Janusza Korczaka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google