Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Etapy budowania więzi w rodzinie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Etapy budowania więzi w rodzinie"— Zapis prezentacji:

1 Etapy budowania więzi w rodzinie
Koncepcja Josha McDowell’a – Wykład z konferencji, pt. „Wychowanie do miłości”, zorganizowanej w 2001r. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Opracowała – dr Grażyna Maciak

2 Mózg i wychowanie Mózg małego człowieka, przy narodzeniu, nie jest całkowicie ukształtowany – podlega zmianom; Mózg jest plastycznym tworem – zmienia się wraz z przeżyciami dziecka, człowieka; Na rozwój tkanki mózgowej wpływa atmosfera w jakiej wychowuje się dziecko;

3 Wpływ miłości rodziców na kształtowanie osobowości
Słusznie zauważa się, że krzywda fizyczna, seksualna wobec dziecka, wpływa negatywnie na kształt jego osobowości; Często pomija się, że zaniedbanie emocjonalne wobec dziecka, również stanowi wielkie zagrożenie jego rozwoju – powoduje zaburzenia i spustoszenia.

4 Co kształtuje mózg człowieka?
Mózg człowieka można kształtować poprzez miłość; Poprzez kształtowanie mózgu (i miłość) kształtuje się jego osobowość; Dla mózgu ważna jest: atmosfera miłości, chronienie przed stresem, więź z rodzicami; Budowanie więzi emocjonalnej z rodzicami, jest dla dziecka pozytywnym doświadczeniem; Wskazywanie zasad i norm przez rodziców, bez więzi emocjonalnej przynoszą bunt.

5 Klucz do wychowania – 6 etapów budowania więzi
Afirmacja – pozytywne potwierdzenie odczuć dziecka (jak się dziecko cieszy, cieszymy się z nim, wzmacniamy jego radość; jak się dziecko smuci, smucimy się z nim); Bezwarunkowa akceptacja – kochamy dziecko, za to, że jest, a nie za to, co robi; Ocenianie – docenianie wysiłku dziecka, wskazanie, że wysiłek widzimy; Dostępność – dziecko czuje się ważne; Współodczuwanie; Gotowość do rozliczenia – określenie granic.


Pobierz ppt "Etapy budowania więzi w rodzinie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google