Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POSTACIE FIKCYJNE Krzyżacy Henryk Sienkiewicz. Zbyszko z Bogdańca Zbyszko pochodził z rodu Gradów, w herbie nosił tępą podkowę. Od małego był on nad wyraz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POSTACIE FIKCYJNE Krzyżacy Henryk Sienkiewicz. Zbyszko z Bogdańca Zbyszko pochodził z rodu Gradów, w herbie nosił tępą podkowę. Od małego był on nad wyraz."— Zapis prezentacji:

1 POSTACIE FIKCYJNE Krzyżacy Henryk Sienkiewicz

2 Zbyszko z Bogdańca Zbyszko pochodził z rodu Gradów, w herbie nosił tępą podkowę. Od małego był on nad wyraz silny i sprawny. Był młodym, przystojnym, dobrze zbudowanym mężczyzną. Znał świetnie ćwiczenia rycerskie, mieczem i kopią posługiwał się lepiej od niejednego starszego rycerza. Pierwszą i wielką jego miłością była Danusia Jurandówna ze Spychowa. Nieszczęsny los sprawił, ze małżonka Zbyszka Danusia umarła. Po śmierci Danusi zakochał się w Jagience Po dłuższym czasie wzięli ślub i mieli czworo dzieci: Jaśka, Maćka, Zycha i Juranda.

3 Maćko z Bogdańca Maćko pochodził z rodu wielce zasłużonego dla Polski. Był mężczyzną dojrzałym, w sile wieku, wysokim, silnym, lecz wychudzonym. Sprawność fizyczną zachował do późnych lat. Marzeniem jego życia była budowa kasztelu, który symbolizowałby zamożność i znaczenie rodu. Swoje oczekiwania wiązał ze Zbyszkiem, gdyż nie posiadał on własnych dzieci.

4 Jurand ze Spychowa Jurand był właścicielem Spychowa. Z całej duszy nienawidził Krzyżaków. To oni przed laty zabili jego ukochaną żonę, a później pozbawili go jedynej córki - Danusi. Był wdowcem. Jurand ze Spychowa to rycerz mazowiecki o groźnym, wzbudzającym strach wyglądzie. Jego charakterystyczną cechą było jedno oko barwy żelaza. Był bardzo odważny i groźny. W oczach ludzi budził strach. Dla przyjaciół był miły i łagodny. Bardzo mocno rozpieszczał swoją jedyną córkę, dla niej poświęciłby życie.

5 Jagienka ze Zgorzelic Jagienka była córką Zycha i Małgorzaty. Była piękną i dojrzałą dziewczyną. Miała duże, modre oczy i długie ciemne włosy, była bardzo inteligentną dziewczyną. Jagienka posiadała wiele umiejętności; Znała się na rolnictwie i gotowaniu, jeździła konno i świetnie pływała. Jagienka i Zbyszko znali się od maleńkości. Jednak gdy po wielu latach rozłąki Jagienka znów go ujrzała, zakochała się w nim bez pamięci. W końcu Zbyszko i Jagienka się pobrali i mieli czworo synów.

6 Danusia Jurandówna Córka Juranda ze Spychowa. Delikatna, wątła, subtelna, od pierwszego wejrzenia stała się obiektem miłości Zbyszka z Bogdańca, który złożył jej rycerskie ślubowanie. Danusia była piękną jasnowłosą dziewczyną. Była ulubienicą księżny Anny Danuty, na jej dworze śpiewała i grała na luteńce. Odbita z rąk krzyżackich przez Zbyszka, umarła na jego rękach w drodze do Spychowa z powodu wycieńczenia.

7 PLAN WYDARZEŃ

8 1.Pojawienie się w gospodzie w Tyńcu Maćka i Zbyszka wracających z wyprawy wojennej. 2.Przybycie do gospody księżnej Anny Mazowieckiej z orszakiem dworskim. 3.Ślubowanie Zbyszka. 4.Próba zaatakowania posła krzyżackiego przez Zbyszka. 5.Uwięzienie Zbyszka.

9 6.Próba ocalenia Zbyszka przez Maćka, księżnę Annę i znanych rycerzy. 7.Śmierć królowej. 8.Ocalenie Zbyszka przez Danusię. 9.Spotkanie Zbyszka z Jurandem. 10.Choroba Maćka, podróż do Bogdańca.

10 11.Nieodwzajemniona miłość Jagienki do Zbyszka. 12.Polowanie na niedźwiedzia. 13.Wyjazd Zbyszka na Mazowsze do Danusi. 14.Polowanie, wypadek Zbyszka. 15.Przekazanie Danusi wiadomości o chorobie ojca.

11 16.Pasowanie Zbyszka na rycerza i jego potajemny ślub z Danusię. 17.Odkrycie podstępu Krzyżaków. 18.Upokorzenie Juranda w Szczytnie. 19.Gniew Juranda, straszliwa walka z Krzyżakami. 20.Pojedynek Zbyszka z Rotgierem.

12 21.Poszukiwanie Danusi przez Zbyszka. 22.Okrutna zemsta Zygfryda na Jurandzie za śmierć Rotgiera. 23.Podróż Maćka i Jagienki w poszukiwaniu Zbyszka i Danusi. 24.Znalezienie okaleczonego Juranda przez Jagienkę i jej towarzyszy podróży. 25.Opieka Jagienki nad okaleczonym Jurandem.

13 26.Walka Zbyszka z Krzyżakami na Żmudzi. 27.Odbicie Danusi więzionej przez Zygfryda. 28.Przebaczenie Zygfrydowi przez Juranda. 29.Samobójstwo Zygfryda. 30.Śmierć Danusi w drodze do Spychowa.

14 31.Spotkanie Zbyszka i Jagienki u księżnej mazowieckiej. 32.Wyjazd Zbyszka z poselstwem polskim do Malborka. 33.Śmierć Juranda. 34.Powrót Maćka i Jagienki do Spychowa. 35.Udział Zbyszka w walkach na Żmudzi z zakonem krzyżackim.

15 36.Wypełnienie ślubowania złożonego Danusi. 37.Powrót Zbyszka do Bogdańca. 38.Ślub Zbyszka i Jagienki. 39.Zmiana we władzach zakonu krzyżackiego- wielkim mistrzem Ulrich von Jungingen. 40.Przygotowanie do wojny.

16 41.Bitwa pod Grunwaldem. 42.Pojedynek Maćka z Lichtensteinem. 43.Powrót Zbyszka i Maćka do Bogdańca.

17 Ciekawostki W 1960r. Na podstawie Krzyżaków nakręcono film o tym samym tytule. Krzyżacy w ankiecie Polityki w 1999 roku na Najciekawszy film polski XX wieku zajęli 10. miejsce. Henryk Sienkiewicz powieść zaczął pisać w 1891r., a skończył w 1900r. Książka została przetłumaczona na 25 języków.

18 W Tygodniku Ilustrowanym w latach 1897-1900 drukowano powieść w odcinkach. Bezpośrednim impulsem do napisania tej książki stała się dla Sienkiewicza narastająca fala germanizacji i antypolskiej polityki w zaborze pruskim. Przy opisie Bitwy pod Grunwaldem Henryk Sienkiewicz kierował się również obrazem Jana Matejki.

19 Zdjęcia z filmu

20

21

22

23

24


Pobierz ppt "POSTACIE FIKCYJNE Krzyżacy Henryk Sienkiewicz. Zbyszko z Bogdańca Zbyszko pochodził z rodu Gradów, w herbie nosił tępą podkowę. Od małego był on nad wyraz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google