Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Krzyżacy” Henryk Sienkiewicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Krzyżacy” Henryk Sienkiewicz"— Zapis prezentacji:

1 „Krzyżacy” Henryk Sienkiewicz
POSTACIE FIKCYJNE „Krzyżacy” Henryk Sienkiewicz

2 Zbyszko z Bogdańca Zbyszko pochodził z rodu Gradów, w herbie nosił tępą podkowę. Od małego był on nad wyraz silny i sprawny. Był młodym, przystojnym, dobrze zbudowanym mężczyzną. Znał świetnie ćwiczenia rycerskie, mieczem i kopią posługiwał się lepiej od niejednego starszego rycerza. Pierwszą i wielką jego miłością była Danusia Jurandówna ze Spychowa. Nieszczęsny los sprawił, ze małżonka Zbyszka Danusia umarła. Po śmierci Danusi zakochał się w Jagience Po dłuższym czasie wzięli ślub i mieli czworo dzieci: Jaśka, Maćka, Zycha i Juranda.

3 Maćko z Bogdańca Maćko pochodził z rodu wielce zasłużonego dla Polski. Był mężczyzną dojrzałym, w sile wieku, wysokim, silnym, lecz wychudzonym. Sprawność fizyczną zachował do późnych lat. Marzeniem jego życia była budowa kasztelu, który symbolizowałby zamożność i znaczenie rodu. Swoje oczekiwania wiązał ze Zbyszkiem, gdyż nie posiadał on własnych dzieci.

4 Jurand ze Spychowa Jurand był właścicielem Spychowa. Z całej duszy nienawidził Krzyżaków. To oni przed laty zabili jego ukochaną żonę, a później pozbawili go jedynej córki - Danusi. Był wdowcem. Jurand ze Spychowa to rycerz mazowiecki o groźnym, wzbudzającym strach wyglądzie. Jego charakterystyczną cechą było jedno oko barwy żelaza. Był bardzo odważny i groźny. W oczach ludzi budził strach. Dla przyjaciół był miły i łagodny. Bardzo mocno rozpieszczał swoją jedyną córkę, dla niej poświęciłby życie.

5 Jagienka ze Zgorzelic Jagienka była córką Zycha i Małgorzaty.
Była piękną i dojrzałą dziewczyną. Miała duże, modre oczy i długie ciemne włosy, była bardzo inteligentną dziewczyną. Jagienka posiadała wiele umiejętności; Znała się na rolnictwie i gotowaniu, jeździła konno i świetnie pływała. Jagienka i Zbyszko znali się od maleńkości. Jednak gdy po wielu latach rozłąki Jagienka znów go ujrzała, zakochała się w nim bez pamięci. W końcu Zbyszko i Jagienka się pobrali i mieli czworo synów.

6 Danusia Jurandówna Córka Juranda ze Spychowa. Delikatna, wątła, subtelna, od pierwszego wejrzenia stała się obiektem miłości Zbyszka z Bogdańca, który złożył jej rycerskie ślubowanie. Danusia była piękną jasnowłosą dziewczyną. Była ulubienicą księżny Anny Danuty, na jej dworze śpiewała i grała na luteńce. Odbita z rąk krzyżackich przez Zbyszka, umarła na jego rękach w drodze do Spychowa z powodu wycieńczenia.

7 Plan wydarzeń

8 1.Pojawienie się w gospodzie w Tyńcu Maćka i Zbyszka wracających z wyprawy wojennej.  2.Przybycie do gospody księżnej Anny Mazowieckiej z orszakiem dworskim.  3.Ślubowanie Zbyszka.  4.Próba zaatakowania posła krzyżackiego przez Zbyszka.  5.Uwięzienie Zbyszka.   

9 6. Próba ocalenia Zbyszka przez Maćka, księżnę Annę i znanych rycerzy
6.Próba ocalenia Zbyszka przez Maćka, księżnę Annę i znanych rycerzy.  7.Śmierć królowej.  8.Ocalenie Zbyszka przez Danusię.  9.Spotkanie Zbyszka z Jurandem.  10.Choroba Maćka, podróż do Bogdańca.

10 11. Nieodwzajemniona miłość Jagienki do Zbyszka. 12
11.Nieodwzajemniona miłość Jagienki do Zbyszka.  12.Polowanie na niedźwiedzia.  13.Wyjazd Zbyszka na Mazowsze do Danusi.  14.Polowanie, wypadek Zbyszka.  15.Przekazanie Danusi wiadomości o chorobie ojca.

11 16. Pasowanie Zbyszka na rycerza i jego potajemny ślub z Danusię. 17
16.Pasowanie Zbyszka na rycerza i jego potajemny ślub z Danusię.  17.Odkrycie podstępu Krzyżaków.  18.Upokorzenie Juranda w Szczytnie.  19.Gniew Juranda, straszliwa walka z Krzyżakami.  20.Pojedynek Zbyszka z Rotgierem. 

12 21. Poszukiwanie Danusi przez Zbyszka. 22
21.Poszukiwanie Danusi przez Zbyszka.  22.Okrutna zemsta Zygfryda na Jurandzie za śmierć Rotgiera. 23.Podróż Maćka i Jagienki w poszukiwaniu Zbyszka i Danusi.  24.Znalezienie okaleczonego Juranda przez Jagienkę i jej towarzyszy podróży.  25.Opieka Jagienki nad okaleczonym Jurandem. 

13 26. Walka Zbyszka z Krzyżakami na Żmudzi. 27
26.Walka Zbyszka z Krzyżakami na Żmudzi.  27.Odbicie Danusi więzionej przez Zygfryda.  28.Przebaczenie Zygfrydowi przez Juranda.  29.Samobójstwo Zygfryda.  30.Śmierć Danusi w drodze do Spychowa.

14 31. Spotkanie Zbyszka i Jagienki u księżnej mazowieckiej. 32
31.Spotkanie Zbyszka i Jagienki u księżnej mazowieckiej.  32.Wyjazd Zbyszka z poselstwem polskim do Malborka.  33.Śmierć Juranda.  34.Powrót Maćka i Jagienki do Spychowa.  35.Udział Zbyszka w walkach na Żmudzi z zakonem krzyżackim. 

15 36. Wypełnienie ślubowania złożonego Danusi. 37
36.Wypełnienie ślubowania złożonego Danusi.  37.Powrót Zbyszka do Bogdańca.  38.Ślub Zbyszka i Jagienki.  39.Zmiana we władzach zakonu krzyżackiego- wielkim mistrzem Ulrich von Jungingen.  40.Przygotowanie do wojny. 

16 41. Bitwa pod Grunwaldem. 42. Pojedynek Maćka z Lichtensteinem. 43
41.Bitwa pod Grunwaldem.  42.Pojedynek Maćka z Lichtensteinem.  43.Powrót Zbyszka i Maćka do Bogdańca.

17 Ciekawostki W 1960r. Na podstawie „Krzyżaków” nakręcono film o tym samym tytule. „Krzyżacy” w ankiecie „Polityki” w 1999 roku na „Najciekawszy film polski XX wieku” zajęli 10. miejsce. Henryk Sienkiewicz powieść zaczął pisać w 1891r., a skończył w 1900r. Książka została przetłumaczona na 25 języków.

18 W „Tygodniku Ilustrowanym” w latach 1897-1900 drukowano powieść w odcinkach.
Bezpośrednim impulsem do napisania tej książki stała się dla Sienkiewicza narastająca fala germanizacji i antypolskiej polityki w zaborze pruskim. Przy opisie „Bitwy pod Grunwaldem” Henryk Sienkiewicz kierował się również obrazem Jana Matejki.

19 Zdjęcia z filmu

20

21

22

23

24


Pobierz ppt "„Krzyżacy” Henryk Sienkiewicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google