Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała: mgr Iwona Dziedzicka. PŁASKOSTOPIE JEST TO PROCES STOPNIOWEGO OBNIŻANIA SIĘ PODŁUŻNEGO SKLEPIENIA STOPY NA SKUTEK JEJ NIEWYDOLNOŚCI STATYCZNO-

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała: mgr Iwona Dziedzicka. PŁASKOSTOPIE JEST TO PROCES STOPNIOWEGO OBNIŻANIA SIĘ PODŁUŻNEGO SKLEPIENIA STOPY NA SKUTEK JEJ NIEWYDOLNOŚCI STATYCZNO-"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała: mgr Iwona Dziedzicka

2 PŁASKOSTOPIE JEST TO PROCES STOPNIOWEGO OBNIŻANIA SIĘ PODŁUŻNEGO SKLEPIENIA STOPY NA SKUTEK JEJ NIEWYDOLNOŚCI STATYCZNO- DYNAMICZNEJ. PRZECIĄŻENIE STOPY ZWIĄZANE Z NIEWYDOLNOŚCIĄ UKŁADU MIĘŚNIOWO – WIĘZADŁOWEGO DOPROWADZA DO: -ZNIEKSZTAŁCEŃ; -ZABURZENIA FUNKCJI STOPY; - BOLESNOŚCI.

3 Czynniki wywołujące płaskostopie: słabe mięśnie i więzadła stopy niewłaściwe obuwie długotrwałe obciążenie zewnętrzne złe odżywianie

4 Każde dziecko rodzi się z tzw. płaskostopiem fizjologicznym. Wiotkie więzadła, słabe mięśnie i gruba poduszeczka tłuszczowa pokrywająca podeszwy sprawiają, że stopy niemowlęcia są spłaszczone. Wraz z rozwojem dziecka mięśnie stóp stopniowo się wzmacniają. Dzięki temu po wewnętrznej stronie stopy między piętą a paluchem tworzy się charakterystyczne sklepienie podtrzymywane przez mięśnie. Gdy dziecko skończy 3–4 lata, jego stopa powinna już być zbudowana prawidłowo. Jednak niekiedy proces ten nie przebiega tak, jak powinien. Mimo upływu czasu łuk jest bardzo niski albo w ogóle go nie ma. Dochodzi do płaskostopia, nazywanego platfusem.

5

6 Ortopedyczna (oglądanie stopy); Antropometryczna; Badań czynnościowych; Plantokonturograficzna (oglądając ślady mokrych stóp na suchej posadzce, oglądając odbitki pomalowanych stóp farbkami na papierze)

7 Ć WICZENIA PRZECIWDZIA Ł AJ Ą CE P Ł ASKOSTOPIU

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19


Pobierz ppt "Opracowała: mgr Iwona Dziedzicka. PŁASKOSTOPIE JEST TO PROCES STOPNIOWEGO OBNIŻANIA SIĘ PODŁUŻNEGO SKLEPIENIA STOPY NA SKUTEK JEJ NIEWYDOLNOŚCI STATYCZNO-"

Podobne prezentacje


Reklamy Google