Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szósta podróż wirutalna Francja Region PACA i Marsylia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szósta podróż wirutalna Francja Region PACA i Marsylia"— Zapis prezentacji:

1 Szósta podróż wirutalna Francja Region PACA i Marsylia

2 Projekt Comenius - EPEITE
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną Projekt Comenius - EPEITE Prezentacja przygotowana przez uczniów klasy 2d Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze pod opieką Roberta Zalewskiego – koordynatora projektu Jelenia Góra, 10 marca 2013

3 Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią.

4 Francja Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. - prezydent: François Hollande - urzędowy język: francuski - waluta: euro - hymn narodowy: La Marseillaise

5 Francja liczy ponad mieszkańców. Największe miasta to: Paryż; Lyon; Marsylia i Tuluza.

6 PACA Region Provence-Alpes-Côte d'Azur - Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (PACA) znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. W skład regionu wchodzi 6 departementów. Alpes-de-Haute-Provence (04) Hautes-Alpes (05) Alpes-Maritimes (06) Bouches-du-Rhône (13) Var (83) Vaucluse (84)

7 Stolicą regionu jest Marsylia
Stolicą regionu jest Marsylia. Jest to najstarsze miasto we Francji i jej największy port morski.

8 Miasto zostało założone przez Greków przybyłych z z Fokai ok
Miasto zostało założone przez Greków przybyłych z z Fokai ok. roku 600 p.n.e. jako Μασσαλία (Massalia)

9 Ludność Marsylia liczy ponad mieszkańców. Miasto podzielone jest na 16 dzielnic, jednakże mieszkańcy ciągle używają historycznego podziału.

10 W 2013 Marsylia została wybrana Europejską Sotlicą Kultury.

11 Klimat Marsylia cieszy się typowo śródziemnomorskim klimatem. Lata są gorące i suche zaś zimy łagodne i wilgotne. Marsylia jest najbardziej słonecznym miastem Francji.

12 Jak dostać się do Marsylii?
Międzynarodowe lotnisko Marseille-Provence znajduje się 25 km od centrum miasta. Na lotnisko można dojechać aubusem lub pociągiem.

13 Le réseaux métro et tramways
Komunikacja Na sieć komunikacji miejskiej w Marsylii składają się: 2 linie tramwajowe, 2 linie metra i 79 linii autobusowych. Pojedynczy bilet kosztuje 1,50 €. Le réseaux métro et tramways

14 Po mieście można poruszać się również rowerem
Po mieście można poruszać się również rowerem. W centrum miasta jest ponad 130 punktów, w których można wypożyczyć 1000 rowerów. System dostępny jest przez cały tydzień, od 6 rano do północy. Koszt wynajęcia roweru: pierwsze 30 minut jest darmowe, później opłata wynosi 1 euro za godzinę.

15 Białe fasady domów, urokliwe place, wąskie uliczki – Marsylia jest obecnie jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast we Francji.

16 Marsylia jest ważnym ośrodkiem kultury
Marsylia jest ważnym ośrodkiem kultury. Miasto pełne jest zabytków, a ślady bogatej przeszłości napotkać można we wszystkich jego zakątkach…

17 Neobizantyjski kościół Notre Dame de La Garde położony na 162 metrowym wzgórzu La Garde jest jednym z najważniejszych zabytków miasta.  Statua Najświętszej Maryi Panny miała chronić marynarzy.

18 Fort Saint-Jean został wybudowany w XII wieku, aby bronić wejścia do portu.

19 Romańsko-bizantyjska Bazylika Sainte-Marie-Majeure została wybudowana w drugiej
połowie xix wieku.

20 Szesnastowieczny Château d'If, w przeszłości twierdza, następnie więzienie stanu wzniesiony został na wyspie If, jednej z wysp archipelagu Frioul. Obiekt odgrywa ważną rolę w powieści Aleksandra Dumasa Hrabia Monte Christo a dzisiaj ma status zabytku o szczególnej wartości.

21 Le Palais de la Bourse wzniesiony został w 1860 roku
Le Palais de la Bourse wzniesiony został w 1860 roku. Obecnie w budynku siedzibę mam Izba Przemysłowo-Handlowa.

22 Marsylia znana jest również z calanques
Marsylia znana jest również z calanques. Calanque to głęboko wcięte w wapiennych skałach, trudno dostępne dolinki ze stromymi ścianami na wybrzeżu Morza Śródziemnego, bardzo często nie posiadające żadnego dojazdu.

23 Kuchnia Prowansalska kuchnia jest pyszna i aromatyczna dzięki świeżym, dojrzewającym w pełnym słońcu warzywom oraz ziołom, które porastają całe połacie tej pachnącej krainy. W kuchnię prowansalskiej obowiązkowo używa się również czosnku, oliwek i anchois. Najpopularniejsze warzywa to papryka, bakłażany, cukinia, pomidory i cebula.

24 Bouillabaisse to najbardziej znana zupa rybna
Bouillabaisse to najbardziej znana zupa rybna. Do jej przyrządzenia wykorzystuje się różne gatunki ryb morskich, czosnek, pomidory, oliwę, pieprz i szafran. Po ugotowaniu, zupę przecedza się przez sito, a gotowane w niej ryby, langusty i kraby podaje się na osobnym półmisku. Do zupy obowiązkowo podaje się w Marsylii pieczywo zwane marette.

25 La ratatouille – pyszny gulasz warzywny rodem z Prowansji, który równie dobrze sprawdza się jako danie główne, jak i dodatek do potraw.  Danie to opiera się na składnikach warzywnych, przede wszystkim na bakłażanach, cukinii, papryce, cebuli i pomidorach.

26 Aïoli - historia narodzin tego czosnkowego sosu jest nieznana
Aïoli - historia narodzin tego czosnkowego sosu jest nieznana. Jego autorstwo przypisują sobie zarówno Hiszpanie jak i mieszkańcy francuskiej Prowansji. Stałymi, podstawowymi i niezmiennymi składnikami sosu są czosnek i oliwa z oliwek.

27 Tapenade to pasta z zielonych oliwek i kaparów (tapena po oksytańsku) - stąd pochodzi jej nazwa.

28 La soupe au pistou to francuska zupa warzywna z bazylią, fasolą (białą, czerwoną i zieloną), cukinią i pomidorami. Czasami pod koniec gotowania dodaje się garść lub dwie drobnego makaronu, by zupa była bardziej syta

29 Pobyt w Marsylii Marsylia oferuje wszystkie możliwe formy zakwaterowania.

30 - kempingi: hostele: - i ponad sto hoteli.
hostele: - i ponad sto hoteli. Ceny za pokój wahają się od 50 do 250 euro za noc w najbardziej luksusowych hotelach.

31 Zakupy Francuzi kochają zakupy.
W mieście jest wiele sklepów i centrów handlowych: Centre Valentine; - Le Centre Commercial Grand Litoral; - Le centre le Plan de Campagne Główne ulice handlowe w okolicach Canebière to: rue de Rome, rue Saint Ferréol, rue Paradis i oczywiście Centre Bourse. 

32 Informacje praktyczne
Konsulat RP: 4-6, rue Villa Oddo MARSEILLE  Tel.    Fax  Numery alarmowe Straż Pożarna 18 Pogotowie ratunkowe 15 Policja 17 Departamentalne Biuro Informacji Turystycznej 13 rue Roux de brignoles  Marseille  Tel:   Fax:   Regionalne Biuro Informacji Turystycznej Provence-Alpes-Côte d’Azur BP 46214  MARSEILLE Cedex 02  Tel:   Informacja Turystyczna


Pobierz ppt "Szósta podróż wirutalna Francja Region PACA i Marsylia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google