Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szósta podróż wirutalna Francja Region PACA i Marsylia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szósta podróż wirutalna Francja Region PACA i Marsylia."— Zapis prezentacji:

1 Szósta podróż wirutalna Francja Region PACA i Marsylia

2 Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną Projekt Comenius - EPEITE Prezentacja przygotowana przez uczniów klasy 2d Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze pod opieką Roberta Zalewskiego – koordynatora projektu Jelenia Góra, 10 marca 2013

3 Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią.

4 Francja Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. - prezydent: François Hollande - urzędowy język: francuski - waluta: euro - hymn narodowy: La Marseillaise

5 Francja liczy ponad 65 000 000 mieszkańców. Największe miasta to: Paryż; Lyon; Marsylia i Tuluza.

6 PACA Region Provence-Alpes-Côte d'Azur - Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (PACA) znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. W skład regionu wchodzi 6 departementów. Alpes-de-Haute-Provence (04) Hautes-Alpes (05) Alpes-Maritimes (06) Bouches-du-Rhône (13) Var (83) Vaucluse (84)

7 Stolicą regionu jest Marsylia. Jest to najstarsze miasto we Francji i jej największy port morski.

8 Miasto zostało założone przez Greków przybyłych z z Fokai ok. roku 600 p.n.e. jako Μασσαλία (Massalia)

9 Ludność Marsylia liczy ponad 850 000 mieszkańców. Miasto podzielone jest na 16 dzielnic, jednakże mieszkańcy ciągle używają historycznego podziału.

10 W 2013 Marsylia została wybrana Europejską Sotlicą Kultury.

11 Klimat Marsylia cieszy się typowo śródziemnomorskim klimatem. Lata są gorące i suche zaś zimy łagodne i wilgotne. Marsylia jest najbardziej słonecznym miastem Francji.

12 Jak dostać się do Marsylii? Międzynarodowe lotnisko Marseille-Provence znajduje się 25 km od centrum miasta. Na lotnisko można dojechać aubusem lub pociągiem.

13 Komunikacja Na sieć komunikacji miejskiej w Marsylii składają się: 2 linie tramwajowe, 2 linie metra i 79 linii autobusowych. Pojedynczy bilet kosztuje 1,50. Le réseaux métro et tramways

14 Po mieście można poruszać się również rowerem. W centrum miasta jest ponad 130 punktów, w których można wypożyczyć 1000 rowerów. System dostępny jest przez cały tydzień, od 6 rano do północy. Koszt wynajęcia roweru: pierwsze 30 minut jest darmowe, później opłata wynosi 1 euro za godzinę.

15 Białe fasady domów, urokliwe place, wąskie uliczki – Marsylia jest obecnie jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast we Francji.

16 Marsylia jest ważnym ośrodkiem kultury. Miasto pełne jest zabytków, a ślady bogatej przeszłości napotkać można we wszystkich jego zakątkach…

17 Neobizantyjski kościół Notre Dame de La Garde położony na 162 metrowym wzgórzu La Garde jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Statua Najświętszej Maryi Panny miała chronić marynarzy.

18 Fort Saint-Jean został wybudowany w XII wieku, aby bronić wejścia do portu.

19 Romańsko-bizantyjska Bazylika Sainte-Marie- Majeure została wybudowana w drugiej połowie XIX wieku.

20 Szesnastowieczny Château d'If, w przeszłości twierdza, następnie więzienie stanu wzniesiony został na wyspie If, jednej z wysp archipelagu Frioul. Obiekt odgrywa ważną rolę w powieści Aleksandra Dumasa Hrabia Monte Christo a dzisiaj ma status zabytku o szczególnej wartości.

21 Le Palais de la Bourse wzniesiony został w 1860 roku. Obecnie w budynku siedzibę mam Izba Przemysłowo- Handlowa.

22 Marsylia znana jest również z calanques. Calanque to głęboko wcięte w wapiennych skałach, trudno dostępne dolinki ze stromymi ścianami na wybrzeżu Morza Śródziemnego, bardzo często nie posiadające żadnego dojazdu.

23 Kuchnia Prowansalska kuchnia jest pyszna i aromatyczna dzięki świeżym, dojrzewającym w pełnym słońcu warzywom oraz ziołom, które porastają całe połacie tej pachnącej krainy. W kuchnię prowansalskiej obowiązkowo używa się również czosnku, oliwek i anchois. Najpopularniejsze warzywa to papryka, bakłażany, cukinia, pomidory i cebula.

24 Bouillabaisse to najbardziej znana zupa rybna. Do jej przyrządzenia wykorzystuje się różne gatunki ryb morskich, czosnek, pomidory, oliwę, pieprz i szafran. Po ugotowaniu, zupę przecedza się przez sito, a gotowane w niej ryby, langusty i kraby podaje się na osobnym półmisku. Do zupy obowiązkowo podaje się w Marsylii pieczywo zwane marette.

25 La ratatouille – pyszny gulasz warzywny rodem z Prowansji, który równie dobrze sprawdza się jako danie główne, jak i dodatek do potraw. Danie to opiera się na składnikach warzywnych, przede wszystkim na bakłażanach, cukinii, papryce, cebuli i pomidorach.

26 Aïoli - historia narodzin tego czosnkowego sosu jest nieznana. Jego autorstwo przypisują sobie zarówno Hiszpanie jak i mieszkańcy francuskiej Prowansji. Stałymi, podstawowymi i niezmiennymi składnikami sosu są czosnek i oliwa z oliwek.

27 Tapenade to pasta z zielonych oliwek i kaparów (tapena po oksytańsku) - stąd pochodzi jej nazwa.

28 La soupe au pistou to francuska zupa warzywna z bazylią, fasolą (białą, czerwoną i zieloną), cukinią i pomidorami. Czasami pod koniec gotowania dodaje się garść lub dwie drobnego makaronu, by zupa była bardziej syta

29 Pobyt w Marsylii Marsylia oferuje wszystkie możliwe formy zakwaterowania.

30 - kempingi: http://www.france-voyage.com/campsites/search.php?kw=Marseille&depid=bouches- du-rhone -hostele: http://www.marseille-tourisme.com/fr/preparer-votre-sejour/ou-dormir/hebergements-collectifs/ - i ponad sto hoteli. Ceny za pokój wahają się od 50 do 250 euro za noc w najbardziej luksusowych hotelach. http://pl.hotels.com/de510502/hotele-marsylia-francja/

31 Zakupy Francuzi kochają zakupy. W mieście jest wiele sklepów i centrów handlowych: -Centre Valentine; - Le Centre Commercial Grand Litoral; - Le centre le Plan de Campagne Główne ulice handlowe w okolicach Canebière to: rue de Rome, rue Saint Ferréol, rue Paradis i oczywiście Centre Bourse.

32 Informacje praktyczne Departamentalne Biuro Informacji Turystycznej 13 rue Roux de brignoles 13006 Marseille Tel: 04 91 13 84 13 Fax: 04 91 33 01 82 Regionalne Biuro Informacji Turystycznej Provence- Alpes-Côte dAzur BP 46214 13567 MARSEILLE Cedex 02 Tel: 04 91 56 47 00 Informacja Turystyczna http://www.marseille.fr/sitevdm/international/les-consulats Konsulat RP: 4-6, rue Villa Oddo 13015 MARSEILLE Tel. 04 91 47 41 04 Fax 04 91 02 56 83 Numery alarmowe Straż Pożarna 18 Pogotowie ratunkowe 15 Policja 17


Pobierz ppt "Szósta podróż wirutalna Francja Region PACA i Marsylia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google