Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruch – jako zjawisko przyrodnicze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruch – jako zjawisko przyrodnicze"— Zapis prezentacji:

1 Ruch – jako zjawisko przyrodnicze
Dawid Kubaczka kl. 5 „c” Ruch – jako zjawisko przyrodnicze uczący: Aleksandra Macura

2 ruch Ruch jest w przyrodzie zjawiskiem powszechnym. Występuje zarówno w przyrodzie ożywionej, jak i nieożywionej. Każde zjawisko zachodzące w przyrodzie ma jakąś przyczynę. Każdy ruch jest spowodowany jakimś bodźcem, jakąś zmianą.

3 Ruch Rośliny, aby rosnąć, rozwijać się, poruszać się potrzebują: glebę, wodę, słońce (ciepło), dwutlenek węgla. Cała energia zwierząt pochodzi z pokarmu.

4 Maszyny proste Maszyny proste to urządzenia, które działają przy pomocy siły mięśni ludzkich lub zwierzęcych. Przykłady maszyn prostych: - dźwignia jednostronna - dźwignia dwustronna - klin - śruba - bloczki - równia pochyła - przekładnia zębata - kołowrót

5 Przykłady maszyn prostych
Blok Kołowrót Przykłady maszyn prostych

6 Przykłady maszyn prostych
Dziadek do orzechów nożyczki Przykłady maszyn prostych

7 Dźwignia jednostronna
Dźwignia jednostronna także jest wykorzystywana do podnoszenia ciężkich przedmiotów, czy ich podważania. Jest to taki sam rodzaj belki, drążka, czy pręta, jak w przypadku dźwigni dwustronnej, jednak z tą różnicą, że punkt podparcia znajduje się na jednym z jej końców. W tym wypadku siła działania jest przyłożona po tej samej stronie osi obrotu co siła użyteczna.

8 Dźwignia dwustronna Dźwignia dwustronna
Dźwignię dwustronną najczęściej tworzy kawałek drewna, belka, lub metalowy pręt. Oprócz tego w skład dźwigni wchodzi także punkt podparcia, który to powinien być niewielkim wzniesieniem, wystającym z podłoża. Punkt ten powinien znajdować się pomiędzy końcami belki. Punkt podparcia stanowi także punkt, wokół którego dźwignia może się obracać - wyznacza jej oś obrotu. Na jednym z końców dźwigni powinien się znajdować ciężar, który to zamierzamy podnieść. Przy opisie sił działających na dźwignię korzysta się z dwóch pojęć - dwóch rodzajów sił: - siła użyteczna - jest to siła która jest na potrzebna do określonej czynności (np. do podniesienia ciała) - jest to na ogół większa siła - siła działania - jest to siła z jaką musimy podziałać na jeden z końców dźwigni, aby zamienić ją na siłę użyteczną

9 Przykłady dźwigni dwustronnej
Żuraw i huśtawka to przykłady dźwigni dwustronnej

10 Równia pochyła W wielu instytucjach są podjazdy dla wózków, np. w przychodniach lekarskich i szpitalach. Równia pochyła ułatwia też załadunek towaru np. na samochód ciężarowy.

11 Oddziaływania w przyrodzie. Jakie siły działają w przyrodzie
Powszechnie w przyrodzie jest działanie sił: a) sprężystych b) grawitacji c) tarcia d) elektrostatyczne

12 Sprawdź czy umiesz?

13 Sprawdź czy umiesz 1. Wymienić kilka maszyn prostych i wyjaśnić ich działanie? 2. Podać przykłady zastosowania maszyn prostych w znanych ci urządzeniach? 3. Wymienić kilka rodzajów sił i omówić ich wpływ na ruch ciał? 4. Powiedzieć jakim zjawiskiem jest ruch?

14 Koniec Dawid Kubaczka


Pobierz ppt "Ruch – jako zjawisko przyrodnicze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google