Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konto oszczędnościowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konto oszczędnościowe"— Zapis prezentacji:

1 Konto oszczędnościowe

2 Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku bankowego, który łączy w sobie cechy zwykłego konta rozliczeniowego i charakterystyki lokaty bankowej. Jedną z głównych cech tego produktu jest możliwość dokonywania wpłat i wypłat w dowolnym momencie, nie musimy więc zamrażać swojego kapitału. Kolejną niezwykle istotną cechą jest stosunkowo wysokie oprocentowanie takiego rachunku, w szczególności gdy porównamy je do bardzo nisko oprocentowanych rachunków bieżących. Główne zalety kont oszczędnościowych: pewny i ściśle określony zysk przejrzystość oferty stosunkowo wysokie oprocentowanie możliwość dokonywania wpłat i wypłat w dowolnym momencie, zazwyczaj bez utraty odsetek zazwyczaj brak opłat za prowadzenie rachunku brak konieczności określenia czasu utrzymywania pieniędzy na koncie naliczanie odsetek za każdy dzień utrzymywania pieniędzy na rachunku.

3 Podpisując umowę z bankiem określającą warunki otwarcia i prowadzenia konta oszczędnościowego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które bardzo często pojawiają się w tych dokumentach. Są to popularne praktyki banków, niestety nie zawsze korzystne dla klientów. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na podane w umowie: rodzaj i stałość bądź zmienność oprocentowania. Banki w swoich ofertach mogą jednak proponować oprocentowanie stałe przez pewien okres czasu, np. gwarantowane oprocentowanie w wysokości 5% w skali roku przez okres 6 miesięcy bez względu na sytuacje rynkową. Kolejnym ważnym aspektem w umowach są konsekwencje związane z wypłacaniem swoich środków z konta. Często pojawiają się pewne klauzule, które opisują konsekwencje ponoszone przez klienta, który w nieregularny sposób dysponuje swoimi środkami. Najczęściej związane są one z anulowaniem części zgromadzonych odsetek. Częstotliwość kapitalizacji odsetek to bardzo ważny czynnik wpływający na nasza stopę zwrotu z inwestycji. Wpływa on bezpośrednio na nasz przyszły zysk. Proszę zwrócić uwagę na różnice między częstotliwością obliczania odsetek od kapitalizacji, czyli dopisywania ich do kwoty pieniędzy na naszym koncie.

4 Gwarancja i Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która gwarantuje depozyty polskich banków. Realizuje także działalność pomocniczą w stosunku do instytucji bankowych zagrożonych upadłością. Powstała na mocy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z dnia 14 grudnia 1994 r. Spełnia on kilkanaście istotnych funkcji w sektorze bankowym natomiast jeśli chodzi o klientów zakładających konta oszczędnościowe to kluczowa jest jego działalność gwarancyjna. BFG gwarantuje wszystkim deponentom wypłaty swoich ulokowanych środków np. w sytuacji upadłości banku. 7 stycznia 2011 roku na biurko Marszałka Sejmu Rzeczpospopiltej Polski dotarł projekt ustawy złożony przez posłów Platformy Obywatelskiej, który planuje zwiększenie wartości środków objętych gwarancją do wysokości równowartości w złotych euro.

5 Lokaty i konta oszczędnościowe - co wybrać?
Jeśli chcemy bezpiecznie i zyskownie oszczędzać w banku to zazwyczaj wybór produktu oszczędnościowego ogranicza się do lokaty bankowej oraz konta oszczędnościowego. Jeden i drugi sposób oszczędzania posiada swoje wady i zalety. Jednak atrakcyjność poszczególnych form oszczędzania będzie zależeć w dużej mierze od naszych indywidualnych preferencji. Zarówno lokaty jak i konta oszczędnościowe to produkty oferowane przez banki. Niemal wszystkie instytucje prowadzące działalność bankową posiadają w swojej ofercie konta oszczędnościowe i lokaty. Podstawową cechą, która łączy obydwa produkty to możliwość zarabiania na zdeponowanych oszczędnościach. Dzieje się tak, ponieważ konta oszczędnościowe i lokaty posiadają oprocentowanie, które umożliwia dopisywanie odsetek. Lokata bankowa inaczej nazywana depozytem terminowym jest zakładana na określony czas. Lokaty mogą być zakładane nawet na jeden dzień, jednak najpowszechniejszymi depozytami dostępnymi na rynku są lokaty kwartale, półroczne oraz roczne. Oprocentowanie lokat może osiągnąć poziom w granicach 7%w skali roku. Największą wadą lokaty bankowej jest problem płynności środków. Wkładając raz oszczędności na lokatę, możemy je wyciągnąć dopiero po zakończeniu umowy. Istnieje możliwość zerwania lokaty, jednak jest to uwarunkowane utratą odsetek i jest nieopłacalne. Konto oszczędnościowe wychodzi naprzeciw problemowi zamrażania gotówki na lokacie i oferuje możliwość stałego dostępu do oszczędności. Poza tym konto oszczędnościowe nie różni się zbytnio od standardowego rachunku osobistego. Osoby korzystające z rachunku oszczędnościowego tak samo mogą przelewać pieniądze, wpłacać i wypłacać środki oraz dokonywać płatności kartą debetową. Największą wadą są opłaty pobierane przez bank. Opłaty dotyczą m.in. przelewów do innych banków oraz prowadzenia konta. Nie wszystkie banki pobierają takie opłaty. Także oprocentowanie jest niższe niż oprocentowanie lokat. Dlatego, konto oszczędnościowe bardziej pozwala zachować realną wartość naszych oszczędności niż zarobić. Lokaty i konta oszczędnościowe to dość podobne produkty bankowe. Oba są oprocentowane i pozwalają bezpiecznie gromadzić oszczędności. Różni ich przede wszystkim płynność oraz wysokość oprocentowanie. Jest to naturalne, ponieważ za większą płynność środków musimy płacić niższym oprocentowaniem i na odwrót. Lokaty i konta oszczędnościowe na pewno znajdą swoich zwolenników. Wszystko będzie zależeć od podejść danej osoby do takich kwestii jak oprocentowanie oraz dostępność środków.


Pobierz ppt "Konto oszczędnościowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google