Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bądź jak Sherlock Holmes

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bądź jak Sherlock Holmes"— Zapis prezentacji:

1 Bądź jak Sherlock Holmes
Rozwiązujemy zagadki i łamigłówki jak słynny detektyw Bądź jak Sherlock Holmes

2 Zagadka 1 Trzech braci Karol, Michał i Bartek wyjechało do trzech miast w poszukiwaniu pracy: Rzymu, Genewy i Paryża. Jeden z nich znalazł pracę w banku, drugi został kelnerem, a trzeci został hydraulikiem. Wiadomo, że: - Karol nie pracuje w Rzymie - Brat pracujący w Genewie nie jest hydraulikiem - Brat pracujący w Rzymie jest kelnerem - Michał nie jest hydraulikiem - Bartek nie pracuje w Rzymie. Kto jest kim i gdzie mieszka?

3 Rozwiązanie Karol - Genewa- pracuje w banku
Michał - Rzym – jest kelnerem Bartek - Paryż- jest hydraulikiem

4 Jak to rozwiązać metodą dedukcji, Sherlocku?
Weź kartkę i wypisz w kolumnie 3 podane miasta Rzym - kelner Paryż Genewa Wypisz też dane: Karol nie pracuje w Rzymie - Brat pracujący w Genewie nie jest hydraulikiem - Brat pracujący w Rzymie jest kelnerem - Michał nie jest hydraulikiem - Bartek nie pracuje w Rzymie Wyklucz różne możliwości. Z treści zadania wiadomo, że w Rzymie nie pracuje Karol , czyli może on pracować w Paryżu lub Genewie. Wiadomo też, że brat pracujący w Genewie nie jest hydraulikiem- czyli może pracować albo w Rzymie albo w Paryżu. Skoro Karol nie jest hydraulikiem, to pracuje w Genewie. A skoro w Genewie nie pracuje ani malarz ani kelner , który pracuje w Rzymie), to Karol jest bankierem. Genewa- bank - Karol A skoro Karol pracuje w Genewie i jest bankierem, brat pracujący w Rzymie jest kelnerem, a Michał nie pracuje w Paryżu, tylko w Rzymie. Rzym - kelner - Michał Zostaje więc: Paryż- hydraulik - Bartek

5 Zagadka 2 Wyobraź sobie, że lecisz nad oceanem... Wyrzucasz przez okno 5 kg pierza i 5 kg kamieni. Co najpierw spadnie na ziemię ??

6 Rozwiązanie Kamienie ani pióra nie spadną na ziemię, bo przecież lecisz nad oceanem 

7 Zagadka 3 Kartkę papieru złożono cztery razy na pół, a następnie trzykrotnie przebito ją dziurkaczem (po jednej dziurce za każdym razem). Ile było dziur po rozłożeniu kartki?

8 Rozwiązanie Było 48 dziurek

9 Zagadka 4 Ile mam kwiatów, jeżeli wszystkie są różami z wyjątkiem dwóch, wszystkie są tulipanami, z wyjątkiem dwóch, wszystkie są gerberami z wyjątkiem dwóch?

10 W zadaniu występują 3 rodzaje kwiatów
W zadaniu występują 3 rodzaje kwiatów. Wszystkie są różami z wyjątkiem dwóch. To oznacza, że z pozostałych dwóch kwiatków jest z każdego rodzaju po jednym kwiatku. Kolejny przykład mówi że jest jedna róża - czyli są 3 kwiaty  Rozwiązanie

11 Zagadka 5 Niemowa chce kupić szczoteczkę do zębów. Wchodzi do sklepu, wyszczerza ząbki i wykonuje ruchy naśladując mycie zębów. Sprzedawcy rozumie go i sprzedaje mu szczoteczkę. Następnie do sklepu wchodzi ślepiec, który chciałby kupić okulary słoneczne. Jak powinien to wyrazić, żeby sprzedawca go zrozumiał?

12 powinien powiedzieć: "Poproszę okulary przeciwsłoneczne”
Rozwiązanie powinien powiedzieć: "Poproszę okulary przeciwsłoneczne”

13 Zagadka 6 W pewnym pokoju na dywanie leżą Max i Merry. Są martwi. Nie ma krwi. Dywan jest mokry i są na nim rozrzucone szkła. W jaki sposób zginęli?

14 Rozwiązanie Max i Merry to rybki ... Zginęły, bo rozbiło się akwarium !

15 Zagadka 7 W pokoju jest pięciu mężczyzn. Każdy z nich jest albo kłamcą (zawsze kłamie), albo prawdomównym (zawsze mówi prawdę). Każdemu z tych mężczyzn zadano pytanie: "Ilu kłamców jest wśród was?" Padły odpowiedzi: "jeden", "dwóch", "trzech", "czterech", "pięciu". Ilu kłamców jest w tym pokoju

16 Rozwiązanie Nie może być 5 kłamców, bo wówczas jeden z nich powiedziałby prawdę. Ale z drugiej strony musi też być jakiś kłamca (nie mogą wszyscy mówić prawdy, gdyż każdy przecież podał inną odpowiedź. Dlatego łatwo wywnioskować, że tylko jeden z nich może mówić prawdę, a więc jeden prawdomówny i czterech kłamców

17 Zagadka 8 Masz trzy zapałki. Ile należy dodać, aby było cztery?

18 Rozwiązanie Z jednej zapałki układami rzymskie I, a z dwóch zapałek rzymskie V i … mamy IV 

19 Zagadka 9 Na parapecie siedziało dziewięć ptaków. Nagle ktoś zestrzelił cztery z nich... Ile ptaków zostało na parapecie?

20 Rozwiązanie Na parapecie zostały 4 zestrzelone ptaki, ponieważ pozostałe się przestraszyły i odleciały.

21 Zagadka 10 Na pastwisku pasą się krowy, kozy i gęsi. Kóz jest więcej niż gęsi. Kozy i gęsi mają łącznie sto głów i nóg i jest ich łącznie trzy razy więcej niż krów. Ile krów pasie się na pastwisku?

22 Pasło się 8 krów, 14 kóz i 10 kaczek
Rozwiązanie Pasło się 8 krów, 14 kóz i 10 kaczek

23 Dziękujemy za wspólne rozwiązywanie zagadek metodą Sherlocka Holmesa – gimnazjaliści z Nowej Karczmy


Pobierz ppt "Bądź jak Sherlock Holmes"

Podobne prezentacje


Reklamy Google