Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"— Zapis prezentacji:

1 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 Nazwa szkoły: Publiczne Gimnazjum w Dubinach ID grupy : 96/17_p_g1 Opiekun: Ewa Gierasimiuk Kompetencja: Przedsiębiorczość Temat projektowy: Zapach pieniędzy Semestr/rok szkolny: Drugi, 2010/2011

3 Długie stulecia handel polegał na wymianie przedmiotów. W krajach rolniczych wartość różnych dóbr przeliczano na zboże. Ziarno miało tę zaletę, że można je było odsypywać bądź dosypywać w dowolnych ilościach i w ten sposób płacić za dany towar. Ludy, u których większą rolę odgrywało pasterstwo i hodowla, za środek płatniczy uznawały bydło. Już w Iliadzie możemy przeczytać, że na przykład zbroja kosztowała dziewięć wołów.

4 Pierwszym środkiem płatniczym były płacidła. Były to pieniądze przedmiotowe albo naturalne bogactwa. Płacidłem u Słowian były skóry, płótno i sól. Płacidłem w Chinach był jedwab, w Indiach muszle, sól i perły, a w Mezopotamii i u Rzymian bydło.

5 banknot moneta czek karta kredytowa

6 Pieniądz towarowy, pierwotna forma pieniądza, powstała przez wyłonienie się spośród wszystkich bezpośrednio na siebie wymienianych dóbr, takich, które ze względu na swą przydatność w zaspokajaniu potrzeb były częściej niż inne przedmiotem wymiany i chętnie były przez wszystkich przyjmowane.

7 Pieniądz papierowy, niewymienialna na złoto postać pieniądza, którego wartość nominalna nie zależy od wartości materiału (papieru - stąd jego nazwa), z którego został zrobiony. W procesie ewolucji jest kolejną - po pieniądzu towarowym - postacią pieniądza.

8 Pieniądz bezgotówkowy, pieniądz bankowy, pieniądz Żyrowy, forma pieniądza występująca wyłącznie w postaci zapisów na bankowych rachunkach depozytowych, płatnych na żądanie, dokumentujących otrzymywanie należności lub regulowanie zobowiązań przez właścicieli tych rachunków.

9 Pracowaliśmy w grupach na bazie zgromadzonych informacji przez grupę. Odgrywaliśmy scenkę Gospodarka bez pieniądza. Braliśmy udział w konkursie wiedza o Pieniądzu.

10

11 Wykonywaliśmy plakaty dotyczące przepływu pieniędzy w takich instytucjach jak: Bank Fabryka Sklep

12 Pieniądz – materialny lub niematerialny środek, który można wymienić na towar lub usługę. Według współczesnej doktryny na pieniądz składają się trzy elementy: - jednostka pieniężna, - suma pieniężna, - znak pieniężny.

13 jednostka pieniężna będąca podstawą systemu pieniężnego w danym kraju papier wartościowy pieniądz innego kraju

14

15 Podstawowe rodzaje banków w systemie bankowym to: bank centralny, banki operacyjne (komercyjne, świadczące usługi tzw. klientowi masowemu), banki uniwersalne, banki wyspecjalizowane (np. hipoteczne, wspierające budownictwo mieszkaniowe etc.).

16 PKO BP BANK PEKAO S.A. BANK BPH ING BANK ŚLĄSKI BANK HANDLOWY BRE BANK BANK ZACHODNI WBK BANK MILLENIUM KREDYT BANK BANK GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ RAIFFEISEN BANK POLSKA GE MONEY BANK BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI BANK OCHRONY ŚRODOWISKA GETIN BANK FORTIS BANK POLSKA DEUTSCHE BANK POLSKA NORDEA BANK POLSKA LUKAS BANK RABOBANK POLSKA

17 Odwiedziliśmy bank PKO BP w Hajnówce. Zdobywaliśmy tam wiedzę na temat usług bankowych. Odwiedziliśmy również bank BGŻ, Eurobank, PKO SA, Skok Stefczyka. Porównywaliśmy ich oferty. Dowiadywaliśmy się o ofertach dla młodzieży. Po powrocie do szkoły analizowaliśmy zdobyte informacje.

18 Po ukończeniu 13 lat bank oferuje założenie konta młodzieżowego za zgodą opiekuna prawnego. Po złożeniu wniosku przez opiekuna do konta może zostać wydana karta płatnicza przy użyciu której będziesz mógł regulować płatności. Zwykle banki nie pobierają opłat za uruchomienie takiego konta, a opłata miesięczna za jego prowadzenie jest niewielka.

19

20 Będziesz mógł bezpiecznie przechowywać swoje oszczędności. Na twoje konto będą mogły być przekazywane wpłaty różnych osób i inwestycji. Będziesz mógł zlecić bankowi regulowanie twoich zobowiązań i płatności wobec osób trzecich.

21 Wysokość opłaty za uruchomienie i prowadzenie konta Wysokość opłaty za wydanie karty płatniczej Wysokość minimalnej wpłaty miesięcznej Dostępność bankomatów Wysokość prowizji za pobieranie gotówki z bankomatu Wysokość minimalnej wypłaty z bankomatu Możliwość korzystania z usług banku za pośrednictwem Internetu.

22 Pieniądz w państwie pozostaje pod ścisłą kontrolą banku Centralnego czyli najważniejszej instytucji finansowej w kraju. Podstawowymi zadaniami NBP są : Emisja złotego, prowadzenie polityki pieniężnej państwa, sprawowanie nadzoru nad działalnością banków prywatnych i obsługa budżetu państwa. Bardzo ważną funkcją NBP jest też utrzymywanie właściwego poziomu cen towarów i usług. Bank Centralny jest instytucją niezależną od władz, co zapobiega wykorzystywaniu go realizacji celów politycznych.

23 Bank jest pośrednikiem w transakcjach finansowych, można więc korzystać z jego usług, jeśli chcemy: o Ulokować gotówkę o Pożyczyć pieniądze o Dokonać innych operacji finansowych

24 Najpopularniejszą ofertą banków jest prowadzenie konta: tzw. Konta osobistego oraz konta firmowego dla przedsiębiorstwa. Na rachunek bankowy klienta wpływa, np.: comiesięczna pensja. Można też z niego przelać pieniądze na inne konto, np.: robiąc zakupy w sklepie internetowym. Podstawową usługą, na której zarabiają banki, jest udzielanie kredytów, umożliwiających m.in. Zakup komputera, samochodu czy mieszkania. Jeżeli dysponujemy oszczędnościami, których nie planujemy wydać w najbliższym czasie wydawać, warto je złożyć w banku na lokacie.

25

26

27 Handel na dużą skalę, często międzynarodowy, odbywa się w specjalnych miejscach zwanymi giełdami. Wyróżnia się kilka rodzajów giełd. Jednym z nich są giełdy towarowe, na których handluje się wielkimi ilościami produktów, tego samego rodzaju. Innym rodzajem tej instytucji są giełdy papierów wartościowych. Dokonywane tam operacje dotyczą specyficznego towaru, którym są dokumenty potwierdzające prawa ich właścicieli do określonego majątku.

28 W międzyczasie wyjechaliśmy na wycieczkę Byliśmy na wycieczce w Białymstoku. W trakcie podróży rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki dotyczące banków. Poza tym zrelaksowaliśmy się i zintegrowali W drodze powrotnej dokonywaliśmy podsumowania zajęć.

29

30 Obecnie giełdy są wielkimi instytucjami, pełnymi elektronicznych wyświetlaczy i stanowisk komputerowych. Przy pomocy tych urządzeń maklerzy, czyli pośrednicy w transakcjach giełdowych, mogą podejmować błyskawiczne decyzje dotyczące zakupu i sprzedaży akcji na giełdach całego świata. Do zadań Giełdy Papierów Wartościowych należą przede wszystkim stworzenie

31 Do zadań Giełdy Papierów Wartościowych należą przede wszystkim stworzenie możliwości kupna i sprzedaży papierów wartościowych, a także zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przebiegu transakcji oraz rozliczeń finansowych. Instytucja ta zajmuje się wyceną papierów wartościowych, ustalaniem ich kursu rynkowego oraz upowszechnianiem informacji o funkcjonowaniu giełdy.

32 Każdy kto dysponuje wystarczającą ilością pieniędzy, może grac na giełdzie. Przed nabyciem lub sprzedażą akcji należy przekazać zlecenie do domu bądź biura maklerskiego. Maklerzy korzystając z pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym inwestora, przeprowadzają transakcje i powiadamiają o jej zawarciu. Otwierają także rachunek inwestycyjny na którym przechowywane są wszystkie informacje o posiadanych przez klienta papierach wartościowych i środkach finansowych.

33 Do papierów wartościowych zalicza się m. in. Akcje, obligacje, czeki, weksle, a także banknoty i losy loteryjne. Papierami wartościowymi można obracać, czyli kupować je i sprzedawać na giełdzie. Papierami wartościowymi są również banknoty czyli pieniądze, które wyrażają określoną wartość skarbu narodowego.

34 Dla relaksu i lepszej integracji grupy często rywalizowaliśmy na Sali gimnastycznej co nas motywowało do wzmocnienia więzi, lepszej współpracy.

35 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"

Podobne prezentacje


Reklamy Google