Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
Nazwa szkoły: Publiczne Gimnazjum w Dubinach ID grupy : 96/17_p_g1 Opiekun: Ewa Gierasimiuk Kompetencja: Przedsiębiorczość Temat projektowy: „Zapach pieniędzy” Semestr/rok szkolny: Drugi , 2010/2011

3 I. Historia pieniądza Długie stulecia handel polegał na wymianie przedmiotów. W krajach rolniczych wartość różnych dóbr przeliczano na zboże. Ziarno miało tę zaletę, że można je było odsypywać bądź dosypywać w dowolnych ilościach i w ten sposób płacić za dany towar. Ludy, u których większą rolę odgrywało pasterstwo i hodowla, za środek płatniczy uznawały bydło. Już w „Iliadzie” możemy przeczytać, że na przykład zbroja kosztowała dziewięć wołów.

4 Płacidła na świecie Pierwszym środkiem płatniczym były płacidła.
Były to „pieniądze” przedmiotowe albo naturalne bogactwa. Płacidłem u Słowian były skóry, płótno i sól. Płacidłem w Chinach był jedwab, w Indiach muszle, sól i perły, a w Mezopotamii i u Rzymian bydło.

5 Formy pieniądza banknot moneta czek karta kredytowa

6 Pieniądz towarowy Pieniądz towarowy, pierwotna forma pieniądza, powstała przez wyłonienie się spośród wszystkich bezpośrednio na siebie wymienianych dóbr, takich, które ze względu na swą przydatność w zaspokajaniu potrzeb były częściej niż inne przedmiotem wymiany i chętnie były przez wszystkich przyjmowane.

7 Pieniądze papierowe Pieniądz papierowy, niewymienialna na złoto postać pieniądza, którego wartość nominalna nie zależy od wartości materiału (papieru - stąd jego nazwa), z którego został zrobiony. W procesie ewolucji jest kolejną - po pieniądzu towarowym - postacią pieniądza.

8 Pieniądz bezgotówkowy
Pieniądz bezgotówkowy, pieniądz bankowy, pieniądz Żyrowy, forma pieniądza występująca wyłącznie w postaci zapisów na bankowych rachunkach depozytowych, płatnych na żądanie, dokumentujących otrzymywanie należności lub regulowanie zobowiązań przez właścicieli tych rachunków.

9 Praca poprzez zabawę Pracowaliśmy w grupach na bazie zgromadzonych informacji przez grupę. Odgrywaliśmy scenkę „Gospodarka bez pieniądza”. Braliśmy udział w konkursie wiedza o „Pieniądzu”.

10 Rozwiązywanie zadań

11 Przepływ pieniędzy w gospodarce
Wykonywaliśmy plakaty dotyczące przepływu pieniędzy w takich instytucjach jak: Bank Fabryka Sklep

12 Trzy elementy pieniądza
Pieniądz – materialny lub niematerialny środek, który można wymienić na towar lub usługę. Według współczesnej doktryny na pieniądz składają się trzy elementy: - jednostka pieniężna, - suma pieniężna, - znak pieniężny.

13 Waluta to: jednostka pieniężna będąca podstawą systemu pieniężnego w danym kraju papier wartościowy pieniądz innego kraju

14 II. Banki i pieniądze

15 Rodzaje banków Podstawowe rodzaje banków w systemie bankowym to: bank centralny, banki operacyjne (komercyjne, świadczące usługi tzw. klientowi masowemu), banki uniwersalne, banki wyspecjalizowane (np. hipoteczne, wspierające budownictwo mieszkaniowe etc.).

16 Banki na terenie Polski
PKO BP BANK PEKAO S.A. BANK BPH ING BANK ŚLĄSKI BANK HANDLOWY BRE BANK BANK ZACHODNI WBK BANK MILLENIUM KREDYT BANK BANK GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ RAIFFEISEN BANK POLSKA GE MONEY BANK BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI BANK OCHRONY ŚRODOWISKA GETIN BANK FORTIS BANK POLSKA DEUTSCHE BANK POLSKA NORDEA BANK POLSKA LUKAS BANK RABOBANK POLSKA

17 Odwiedziny banków w Hajnówce
Odwiedziliśmy bank PKO BP w Hajnówce. Zdobywaliśmy tam wiedzę na temat usług bankowych. Odwiedziliśmy również bank BGŻ, Eurobank, PKO SA, Skok Stefczyka. Porównywaliśmy ich oferty. Dowiadywaliśmy się o ofertach dla młodzieży. Po powrocie do szkoły analizowaliśmy zdobyte informacje.

18 Konta dla nastolatków Po ukończeniu 13 lat bank oferuje założenie konta młodzieżowego za zgodą opiekuna prawnego. Po złożeniu wniosku przez opiekuna do konta może zostać wydana karta płatnicza przy użyciu której będziesz mógł regulować płatności. Zwykle banki nie pobierają opłat za uruchomienie takiego konta, a opłata miesięczna za jego prowadzenie jest niewielka.

19 Debata po wizycie w bankach: Jaki bank wybrać?

20 Dlaczego warto założyć konto młodzieżowe?
Będziesz mógł bezpiecznie przechowywać swoje oszczędności. Na twoje konto będą mogły być przekazywane wpłaty różnych osób i inwestycji. Będziesz mógł zlecić bankowi regulowanie twoich zobowiązań i płatności wobec osób trzecich.

21 Wybierając konto dla siebie, zwróć szczególną uwagę na:
Wysokość opłaty za uruchomienie i prowadzenie konta Wysokość opłaty za wydanie karty płatniczej Wysokość minimalnej wpłaty miesięcznej Dostępność bankomatów Wysokość prowizji za pobieranie gotówki z bankomatu Wysokość minimalnej wypłaty z bankomatu Możliwość korzystania z usług banku za pośrednictwem Internetu.

22 NBP Pieniądz w państwie pozostaje pod ścisłą kontrolą banku Centralnego czyli najważniejszej instytucji finansowej w kraju. Podstawowymi zadaniami NBP są : Emisja złotego , prowadzenie polityki pieniężnej państwa , sprawowanie nadzoru nad działalnością banków prywatnych i obsługa budżetu państwa. Bardzo ważną funkcją NBP jest też utrzymywanie właściwego poziomu cen towarów i usług . Bank Centralny jest instytucją niezależną od władz , co zapobiega wykorzystywaniu go realizacji celów politycznych.

23 Co oferuje nam bank, wnioski:
Bank jest pośrednikiem w transakcjach finansowych, można więc korzystać z jego usług, jeśli chcemy: Ulokować gotówkę Pożyczyć pieniądze Dokonać innych operacji finansowych

24 Banki prywatne i ich rola
Najpopularniejszą ofertą banków jest prowadzenie konta: tzw. Konta osobistego oraz konta firmowego dla przedsiębiorstwa. Na rachunek bankowy klienta wpływa, np.: comiesięczna pensja. Można też z niego przelać pieniądze na inne konto, np.: robiąc zakupy w sklepie internetowym. Podstawową usługą, na której zarabiają banki, jest udzielanie kredytów, umożliwiających m.in. Zakup komputera, samochodu czy mieszkania. Jeżeli dysponujemy oszczędnościami, których nie planujemy wydać w najbliższym czasie wydawać, warto je złożyć w banku na lokacie.

25 Korzystaliśmy z materiałów NBP oraz portalu internetowego.

26 Rozwiązywaliśmy problemy i zadania na obliczanie odsetek kredytów i lokat.

27 III. Giełda Papierów Wartościowych
Handel na dużą skalę, często międzynarodowy, odbywa się w specjalnych miejscach zwanymi giełdami. Wyróżnia się kilka rodzajów giełd. Jednym z nich są giełdy towarowe, na których handluje się wielkimi ilościami produktów, tego samego rodzaju. Innym rodzajem tej instytucji są giełdy papierów wartościowych. Dokonywane tam operacje dotyczą specyficznego towaru, którym są dokumenty potwierdzające prawa ich właścicieli do określonego majątku.

28 Wyjazd do Białegostoku
W międzyczasie wyjechaliśmy na wycieczkę Byliśmy na wycieczce w Białymstoku. W trakcie podróży rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki dotyczące banków. Poza tym zrelaksowaliśmy się i zintegrowali W drodze powrotnej dokonywaliśmy podsumowania zajęć .

29 Inwestowanie - ćwiczenia

30 Współczesne giełda: Obecnie giełdy są wielkimi instytucjami, pełnymi elektronicznych wyświetlaczy i stanowisk komputerowych. Przy pomocy tych urządzeń maklerzy, czyli pośrednicy w transakcjach giełdowych, mogą podejmować błyskawiczne decyzje dotyczące zakupu i sprzedaży akcji na giełdach całego świata. Do zadań Giełdy Papierów Wartościowych należą przede wszystkim stworzenie

31 Giełda c.d. Do zadań Giełdy Papierów Wartościowych należą przede wszystkim stworzenie możliwości kupna i sprzedaży papierów wartościowych, a także zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przebiegu transakcji oraz rozliczeń finansowych. Instytucja ta zajmuje się wyceną papierów wartościowych, ustalaniem ich kursu rynkowego oraz upowszechnianiem informacji o funkcjonowaniu giełdy.

32 Gra na giełdzie Każdy kto dysponuje wystarczającą ilością pieniędzy , może grac na giełdzie. Przed nabyciem lub sprzedażą akcji należy przekazać zlecenie do domu bądź biura maklerskiego . Maklerzy korzystając z pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym inwestora, przeprowadzają transakcje i powiadamiają o jej zawarciu. Otwierają także rachunek inwestycyjny na którym przechowywane są wszystkie informacje o posiadanych przez klienta papierach wartościowych i środkach finansowych .

33 Papiery wartościowe Do papierów wartościowych zalicza się m. in. Akcje, obligacje, czeki, weksle, a także banknoty i losy loteryjne. Papierami wartościowymi można obracać , czyli kupować je i sprzedawać na giełdzie . Papierami wartościowymi są również banknoty czyli pieniądze , które wyrażają określoną wartość skarbu narodowego.

34 Integracja grupy Dla relaksu i lepszej integracji grupy często rywalizowaliśmy na Sali gimnastycznej co nas motywowało do wzmocnienia więzi, lepszej współpracy.

35


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google