Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poruszanie się po boisku Wojciech Kasza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poruszanie się po boisku Wojciech Kasza"— Zapis prezentacji:

1 Poruszanie się po boisku Wojciech Kasza

2 Spis treści. I. Sposoby poruszania się - unifikacja poglądów.
II. Obrona - schemat działania oraz sposoby przemieszczania się z pozycji wyjściowej do pozycji bazowej na poszczególnych pozycjach gry. a) Indywidualne umiejętności zawodnika w obronie. b) Współpraca zawodników w układzie całego zespołu. III. Przyjęcie - sposoby przemieszczania się.

3 Sposoby poruszania się - unifikacja poglądów.
chód, bieg krok dostawny krok skrzyżny doskok wyskok zwód pady: przodem, bokiem, tyłem rzut siatkarski. Ustalenia z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Metodycznej z udziałem przedstawicieli Zakładów Piłki Siatkowej Akademii Wychowania Fizycznego oraz Wydziału Szkolenia PZPS, która odbyła się w Krakowie w 1995r.

4 Schemat działania zawodnika w obronie.
UWAGA: Przewidując zagranie przeciwnika, obrońca powinien przyjąć pewien schemat działania w miarę możliwości powtarzalny i wynikający ze specyfiki gry w piłkę siatkową. Pozycja wyjściowa Pozycja bazowa Reakcja na piłkę ruch dostosowania kierunek reakcji

5 Schemat działania - definicje.
Pozycja wyjściowa – jest to miejsce na boisku , które zawodnik przyjmuje w momencie gdy piłka jest na stronie drużyny przeciwnej. Pozycja bazowa – jest miejscem na boisku, w którym powinien znaleźć się zawodnik w momencie gdy przeciwnik kończy ruch prowadzenia ręki do ataku. Reakcja na piłkę - odbywa się w momencie zatrzymania, zaraz po przemieszczeniu się zawodnika do pozycji bazowej.

6 Powtarzalny schemat działania –
pozycja wyjściowa- pozycja bazowa -reakcja na piłkę.

7 Ustawienie stóp na pozycjach wyjściowych w obronie.
4 m od siatki 1,5 m od linii bocznej 4 m od siatki 1,5 m od linii bocznej 5-6 m od siatki

8 Pozycje bazowe oraz ustawienie stóp w zależności od kierunku ataku.
Atak ze strefy II – po prostej. Ustawienie stóp: lewa noga pół stopy przed prawą, tułów pochylony do przodu. Opuszczenie barku Ustawienie stóp.

9 Przemieszczenie w obronie zawodnika strefy V przy ataku po skosie ze strefy IV - ustawienie na ,,skraju” bloku. Sposób przemieszczenia w obronie zawodnika strefy V: Przemieszczenie do pozycji bazowej: krokiem dostawnym, cały czas utrzymując kontakt wzrokowy z piłką. Zatrzymanie w momencie kontaktu dłoni atakującego z piłką. Piłkę należy widzieć całym obwodem

10 Pozycje bazowe oraz ustawienie stóp w zależności od kierunku ataku.
Atak ze strefy IV- po skosie.

11 Pozycje bazowe oraz ustawienie stóp w zależności od kierunku ataku.
Atak ze strefy IV- po prostej. Ustawienie stóp: Prawa noga pół stopy przed lewą, tułów pochylony do przodu. Sposób przemieszczenia w obronie zawodnika strefy I: Przemieszczenia do pozycji bazowej: krok dostawny w tył skos- ruch dostosowania rozpoczyna noga prawa – dwa posuwiste kroki i naskok na dwie nogi jednocześnie z przyjęciem postawy gotowości. Zatrzymanie w momencie kontaktu dłoni atakującego z piłką Ustawienie stóp: prawa noga pół stopy przed lewą , tułów pochylony do przodu.

12 Przemieszczenie w obronie zawodnika strefy I przy ataku po skosie ze strefy II lub I - ustawienie na ,,skraju” bloku. Sposób przemieszczenia w obronie zawodnika strefy I: Przemieszczenia do pozycji bazowej: krokiem dostawnym, cały czas utrzymując kontakt wzrokowy z piłką. Zatrzymanie w momencie kontaktu dłoni atakującego z piłką Piłkę należy widzieć całym obwodem

13 Pozycje bazowe oraz ustawienie stóp w zależności od kierunku ataku.
Atak ze strefy II- po skosie.

14 Pozycje bazowe oraz ustawienie stóp w zależności od kierunku ataku.
Atak ze strefy IV- a) przekątna, b) prosta. Ustawienie stóp: Prawa noga pół stopy przed lewą, tułów pochylony do przodu. Ustawienie stóp: lewa noga pół stopy przed prawą, tułów pochylony do przodu. a) b) Atak ze strefy II- a) przekątna, b) prosta.

15 Ustawienie w obronie zawodnika nie blokującego ataku przy obronie piłek atakowanych ze str. IV
Pierwszy rodzaj ustawienia na pozycji wyjściowej: szeroko przy linii bocznej R w II linii Sposoby przemieszczania w obronie zawodnika strefy IV: Przemieszczenie do pozycji bazowej: krokiem dostawnym zakończonym skrzyżnym, cały czas utrzymując kontakt wzrokowy z piłką. Należy reagować na rękę atakującego ( w momencie kontaktu dłoni atakującego z piłką – zatrzymanie)

16 Ustawienie w obronie zawodnika nie blokującego ataku przy obronie piłek atakowanych ze str. IV
Drugi rodzaj ustawienia na pozycji wyjściowej: wąsko na wysokości rozgrywającego zespołu przeciwnego. R w I linii Sposoby przemieszczania w obronie zawodnika strefy IV: Przemieszczenie do pozycji bazowej: bieg w tył skos, cały czas utrzymując kontakt wzrokowy z piłką . Należy reagować na rękę atakującego ( w momencie kontaktu dłoni atakującego z piłką – zatrzymanie)

17 Ustawienie w obronie zawodnika nie blokującego ataku przy obronie piłek atakowanych ze str. II.
Sposób przemieszczenia w obronie zawodnika strefy II: Przemieszczenie do pozycji bazowej: krokiem dostawnym zakończonym skrzyżnym, cały czas utrzymując kontakt wzrokowy z piłką . Należy reagować na rękę atakującego ( w momencie kontaktu dłoni atakującego z piłką – zatrzymanie)

18 Pozycje bazowe oraz ustawienie stóp w zależności od kierunku ataku.
Atak ze strefy II – po ostrym skosie. Atak ze strefy IV- po ostrym skosie. Uwaga: w strefie IV dwa warianty ustawienia w zależności czy zawodnik rozgrywający jest w pierwszej lub drugiej linii. a) Ustawienie szerokie (R w II linii), b) Ustawienie wąskie (R w I linii).

19 Atak ze strefy III przez ,,lewe ramię”.
Atak ze strefy III po skosie.

20 U: ustanie obrony na pozycji wyjściowej!!!
Obrona zawodnika skrzydłowego ataku w pierwszym tempie w strefach V i I. U: ustanie obrony na pozycji wyjściowej!!! Naskok na dwie nogi w momencie uderzenia piłki przez atakującego

21 Obrona zawodnika skrzydłowego ataku ze strefy VI.
U: minimalne wycofanie wzdłuż linii bocznej!!!

22 Atak ze strefy III przez ,,lewe ramię” - obrona w strefie VI.
Atak ze strefy III po skosie - obrona w strefie VI.

23 III. Indywidualne umiejętności zawodnika w obronie .
1. Obrona po biegu i doskoku, 2. Pad bokiem. 3. Pad bokiem z przewrotem przez bark, 4. Pad przodem, 5.a) Rzut siatkarski z przetoczeniem przez plecy ( kobiety) b) rzut siatkarski (z amortyzacją na klatkę piersiową).

24 1. Obrona po biegu i doskoku.
techniki te są stosowane, gdy czas lotu piłki jest wydłużony. Zawodnik biegnie bezpośrednio w kierunku spadającej piłki i jeżeli jest to możliwe, stara się wykonać odbicie w jak najbardziej stabilnej postawie siatkarskiej sposobem oburącz górnym lub dolnym.

25 Nagranie piłki wolnej (sytuacyjnej)- rozgrywający w pierwszej linii.
Zawężenie pola gry!!!

26 Nagranie piłki wolnej (sytuacyjnej)– rozgrywający w drugiej linii.
Wchodzę ! Zawężenie pola gry!!!

27 Ustawienie stóp zawodnika przy nagraniu wolnej piłki.
Oburącz górnym: stopy w kierunku celu dogrania!!! Oburącz dolnym: stopy w kierunku nadlatującej piłki!!!

28 2. Pad bokiem. jest techniką obrony stosowaną do piłek lecących z boku zawodnika. Zawodnik wykonuje wypad w przód/skos, oburącz odbija piłkę wewnętrzną częścią przedramion i po odbiciu pada na bok. Po odbiciu ramiona amortyzują upadek ( dwa warianty: W1- po odbiciu amortyzacja dłońmi i przedramionami przed nogą wykroczną; W2- po odbiciu amortyzacja jedną ręką- w prawo, prawa ręka w lewo, lewa ręka. Kontakt z podłożem kolejno podudzie, zewnętrzna część stawu kolanowego, udo, biodro i bok tułowia. Nogą która znajduje się w górze w momencie padania zawodnik wykonuje zamach, który pomaga szybciej wstać ,po wykonaniu obrony.

29 3. Pad bokiem z przewrotem przez bark.
jest techniką obrony stosowaną do piłek lecących z boku zawodnika. Zawodnik wykonuje wypad w przód/skos, oburącz odbija piłkę wewnętrzną częścią przedramion i po odbiciu pada na bok. Po odbiciu ramiona amortyzują upadek ( dwa warianty: W1- po odbiciu amortyzacja dłońmi i przedramionami przed nogą wykroczną; W2- po odbiciu amortyzacja jedną ręką- w prawo, prawa ręka w lewo, lewa ręka – technika zaczerpnięta z judo- pad w bok) po czym następuje przetoczenie przez bark przeciwny do nogi wykrocznej, tzn.: zawodnik podbija piłkę ze swojej prawej strony, a przetacza się przez lewy bark. Kontakt z podłożem kolejno podudzie, zewnętrzna część stawu kolanowego, udo, biodro bok tułowia. Nogą która znajduje się w górze w momencie padania zawodnik wykonuje zamach, który pomaga szybciej przetoczyć się i wstać ,po wykonaniu obrony.

30 4. Pad przodem. jest techniką stosowaną do obrony piłek spadających przed obrońcą. Wykonywany jest z miejsca lub po wypadzie jedną nogą, z postawy siatkarskiej przez wychylenie tułowia w kierunku spadającej piłki, z równoczesnym wyprostem kończyn dolnych. Zawodnik odbija piłkę oburącz ( po odbiciu piłki pad na przedramiona, które amortyzują upadek), bądź jednorącz ( zawodnik amortyzuje upadek dłonią reki przeciwnej do nogi wykrocznej, a grzbietową częścią dłoni drugiej reki podbija piłkę) po czym następuje kontakt z podłożem bioder, brzucha, klatki piersiowej. U: stopy zawodnika wykonującego pad mają cały czas kontakt z podłożem !

31 5. a) Rzut siatkarski z przetoczeniem przez plecy ( kobiety).
Paulina Maj Paulina Maj zawodniczka z biegu , wykonuje odbicie z nogi wykrocznej np. prawej - jest w fazie lotu, odbija piłkę oburącz bądź jednorącz, amortyzuje upadek uderzając wewnętrzną częścią przedramion i dłoni w podłoże ( technika zaczerpnięta z judo – pad w przód na przedramiona) i upada na prawy bok( biodro, bark), następnie wykorzystując pęd swego ciała zawodniczka przyciąga obydwa kolana do klatki piersiowej, przetacza się przez plecy po czym jak najszybciej próbuje wstać (punkty podparcia stanowią dłonie i stopy).

32 b) Rzut siatkarski - z amortyzacją na klatkę piersiową.
Michał Winiarski zawodnik z postawy rozkroczno-wykrocznej stopniowo obniża postawę , odbija się z nogi wykrocznej, następuje faza lotu (równolegle do podłoża) , odbicie piłki ( oburącz bądź jednorącz) i amortyzacja upadku na dłonie i klatkę piersiową . Tułów jest wygięty, głowa( broda) uniesiona do góry, nogi lekko nieznacznie ugięte.

33 Współpraca zawodników w układzie całego zespołu

34 Ustawienie w obronie przy bloku podwójnym na kierunku 2
w strefie II (zawodnik strefy II pokazuje za plecami liczbę 2).

35 Ustawienie w obronie przy bloku potrójnym na kierunku 1 w strefie II.
Trzech!!! Zawodnik strefy II pokazuje za plecami liczbę 1,natomiast zawodnik strefy IV dobiegając krzyczy ,,trzech”).

36 Ustawienie w obronie przy bloku pojedynczym – szybka piłka do strefy IV - ( wystawa 5/1)

37 Ustawienie w obronie przy bloku podwójnym na kierunku 1
w strefie IV (zawodnik strefy IV pokazuje za plecami liczbę 1).

38 Ustawienie w obronie przy bloku podwójnym na kierunku 2
w strefie IV (zawodnik strefy IV pokazuje za plecami liczbę 2).

39 Ustawienie w obronie przy bloku pojedynczym –
przy szybkiej piłce do strefy II - ( wystawa C/1)

40 Przyjęcie zagrywki sposoby poruszania się
Poruszaj się zachowując równowagę (rzut środka ciężkości wewnątrz stóp).

41 Przyjęcie zagrywki sposoby poruszania się
Przemieszczaj się do piłki najkrótszą drogą (prostopadle do nadlatującej piłki).

42 Przyjęcie zagrywki sposoby poruszania się
Przemieszczaj się do piłki krokiem odstawo dostawnym.

43 Zachodzenie - podwojone przyjęcie w odpowiednich strefach.
a) Zagrywka ze strefy I b) Zagrywka ze strefy V c) Przykłady 43

44 U: w momencie odbicia piłki prawy bark
a) zagrywka po prostej – strefa I Zagrywka po prostej ze strefy I- piłka spadająca w środek boiska : przemieszczanie do krokiem odstawno dostawnym, piłki ,,bliższe” przyjmuje zawodnik P1, zawodnik P2 idzie zawsze do końca, asekurując partnera. U: w momencie odbicia piłki prawy bark opuszczony!!! R Ś1 P1 L P2 A 44

45 U: w momencie odbicia piłki prawy bark
Zagrywka po prostej – strefa I Zagrywka po prostej ze strefy I- piłka zagrywana do linii końcowej na granicę stref V/VI: przemieszczanie do krokiem odstawno dostawnym, piłki ,,dalsze” przyjmuje zawodnik P2, zawodnik P1 idzie do piłki lecz przepuszcza piłki lecące powyżej prawego biodra. U: w momencie odbicia piłki prawy bark opuszczony!!! R Ś1 P1 L P2 A 45

46 U: w momencie odbicia piłki lewy bark
Zagrywka po przekątnej – strefa I Zagrywka po przekątnej ze strefy I - piłka spadająca w środek boiska: przemieszczanie do krokiem odstawno dostawnym, piłki ,,bliższe” przyjmuje zawodnik P2, zawodnik L idzie zawsze do końca, asekurując partnera za plecami. R Ś1 U: w momencie odbicia piłki lewy bark opuszczony!!! P1 L P2 A 46

47 U: w momencie odbicia piłki lewy bark
Zagrywka po przekątnej – strefa I I Zagrywka po przekątnej ze strefy I - piłka zagrywana do linii końcowej na granice stref I/VI: przemieszczanie do krokiem odstawno dostawnym, piłki ,,dalsze” przyjmuje zawodnik L, zawodnik P2 idzie zawsze do piłki lecz przepuszcza piłki lecące powyżej prawego biodra. R Ś1 U: w momencie odbicia piłki lewy bark opuszczony!!! P1 L P2 A 47

48 U: w momencie odbicia piłki lewy bark
V b) zagrywka po prostej – strefa V Zagrywka po prostej ze strefy V- piłka spadająca w środek boiska : przemieszczanie do krokiem odstawno dostawnym, piłki ,,bliższe” przyjmuje zawodnik L, zawodnik P2 idzie zawsze do końca, asekurując partnera. R Ś1 U: w momencie odbicia piłki lewy bark opuszczony!!! P1 L P2 A 48

49 U: w momencie odbicia piłki lewy bark
V Zagrywka po prostej – strefa V Zagrywka po prostej ze strefy V- piłka zagrywana do linii końcowej na granicę stref I/VI: przemieszczanie do krokiem odstawno dostawnym, piłki ,,dalsze” przyjmuje zawodnik P2, zawodnik L idzie do piłki lecz przepuszcza piłki lecące powyżej lewego biodra. R Ś1 U: w momencie odbicia piłki lewy bark opuszczony!!! P1 L P2 A 49

50 U: w momencie odbicia piłki prawy bark
Zagrywka po przekątnej – strefa V V Zagrywka po przekątnej ze strefy I - piłka spadająca w środek boiska: przemieszczanie do krokiem odstawno dostawnym, piłki ,,bliższe” przyjmuje zawodnik P2, zawodnik P1 idzie zawsze do końca, asekurując partnera za plecami. R Ś1 U: w momencie odbicia piłki prawy bark opuszczony!!! P1 L P2 A 50

51 U: w momencie odbicia piłki prawy bark
V Zagrywka po przekątnej – strefa V Zagrywka po przekątnej ze strefy V - piłka zagrywana do linii końcowej: przemieszczanie do krokiem odstawno dostawnym, piłki ,,dalsze” przyjmuje zawodnik P1, zawodnik P2 idzie zawsze do piłki lecz przepuszcza piłki lecące powyżej lewego biodra. R Ś1 U: w momencie odbicia piłki prawy bark opuszczony!!! P1 L P2 A 51


Pobierz ppt "Poruszanie się po boisku Wojciech Kasza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google