Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak ogień i woda… Czy przeciwieństwa się przyciągają ? Projekt Feniks Marcin Nowaczek Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach Pod przewodnictwem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak ogień i woda… Czy przeciwieństwa się przyciągają ? Projekt Feniks Marcin Nowaczek Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach Pod przewodnictwem."— Zapis prezentacji:

1 Jak ogień i woda… Czy przeciwieństwa się przyciągają ? Projekt Feniks Marcin Nowaczek Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach Pod przewodnictwem opiekuna mgr Doroty Ciałowicz

2 Podpalić wodę…. Mit czy prawda ? Większość ludzi sądzi, że wody nie da się podpalić. Od wieków używana do gaszenia pożarów, pozbywania się pragnienia, czy dezynfekcji rąk. Zajmuje ok. 70,8 % całkowitej powierzchni ziemi, a my nadal tak mało o niej wiemy. W tej prezentacji pragnę doświadczalnie jak i teoretycznie obalić mity na temat wody.

3 Doświadczenie Do wykonania doświadczenia potrzebujemy: - 2x Ogniwo galwaniczne - 1/8 litra wody - przeźroczysta szklanka - zapałki - kartka papieru Podpalanie wody za pomocą elektrolizy

4 Wykonanie Do szklanki wlej 125 ml wody. Następnie wrzuć do niej dwa ogniwa galwaniczne na ok. 30min – 60min. Po upłynięciu określonego czasu wyciągamy baterie. Później podpalamy wodę. Dla uwidocznienia efektu palącej się wody możemy spalić kartkę papieru nad ogniskiem w szklance.

5 Wyjaśnienie Zjawisko podpalenia wody zachodzi pod wpływem jej elektrolizy. Żeby jednak do niej doszło musimy spełnić jeden warunek, a mianowicie do wody trzeba doprowadzić źródło prądu stałego, np. bateria akumulatorów lub prostownik przetwarzający prąd zmienny na stały. W moim przypadku są to dwa ogniwa galwaniczne ( baterie ).

6 Zjawisko Elektrolizy Co to jest? Do czego potrzebne nam zjawisko elektrolizy ? Proces rozkładu wody prądem elektrycznym. Jakie są skutki elektrolizy ? Uporządkowanie ruchu jonów w roztworze. Przebieg procesów chemicznych na powierzchniach elektrod. Prawie zawsze zmiany stężenia w obszarach elektrolitu sąsiadujących z elektrodami. W jakim celu wykorzystuje się elektrolizę wody ? Elektroliza wody jest najprostszym sposobem przemysłowego otrzymywania wodoru i tlenu o bardzo wysokiej czystości (wodór najwyższej czystości, przekraczającej 99,9%). Jest to proces nieskomplikowany, stosunkowo tani do przeprowadzenia i może zachodzić zarówno w środowisku kwaśnym jak i zasadowym.

7 Zastosowanie wiedzy o Elektrolizie Gdy w wodzie zachodzi elektroliza wydostaje się z niej tlen i bardzo łatwopalny wodór. To dzięki niemu jesteśmy w stanie podpalić wodę. Ogień będzie się utrzymywał do momentu gdy cały wodór nie uleci ze szklanki.

8 Bibliografia Elżbieta2, Elektroliza,na: http://www.bryk.pl/teksty/liceum/fizyka/obwody_elektryczne/19553- elektroliza.html, pod red. K. Kowaleskiego, Warszawa 1989. Zofia Kluz, Krystyna Łopata, Chemia w gimnazjum, w: 4. Roztwory wodne, wyd. WSiP, Warszawa 2007 (wydanie 6).

9 Koniec Wykonane na potrzebę projektu Feniks


Pobierz ppt "Jak ogień i woda… Czy przeciwieństwa się przyciągają ? Projekt Feniks Marcin Nowaczek Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach Pod przewodnictwem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google