Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy przeciwieństwa się przyciągają ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy przeciwieństwa się przyciągają ?"— Zapis prezentacji:

1 Czy przeciwieństwa się przyciągają ?
Jak ogień i woda… Czy przeciwieństwa się przyciągają ? Projekt Feniks Marcin Nowaczek Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach Pod przewodnictwem opiekuna mgr Doroty Ciałowicz

2 Podpalić wodę…. Mit czy prawda ?
Większość ludzi sądzi, że wody nie da się podpalić. Od wieków używana do gaszenia pożarów, pozbywania się pragnienia, czy dezynfekcji rąk. Zajmuje ok. 70,8 % całkowitej powierzchni ziemi, a my nadal tak mało o niej wiemy. W tej prezentacji pragnę doświadczalnie jak i teoretycznie obalić mity na temat wody.

3 Doświadczenie Podpalanie wody za pomocą elektrolizy
Do wykonania doświadczenia potrzebujemy: 2x Ogniwo galwaniczne 1/8 litra wody przeźroczysta szklanka zapałki kartka papieru

4 Wykonanie Do szklanki wlej 125 ml wody. Następnie wrzuć do niej dwa ogniwa galwaniczne na ok. 30min – 60min. Po upłynięciu określonego czasu wyciągamy baterie. Później „podpalamy” wodę. Dla uwidocznienia efektu „palącej się wody” możemy spalić kartkę papieru nad ogniskiem w szklance.

5 Wyjaśnienie Zjawisko „podpalenia wody” zachodzi pod wpływem jej elektrolizy. Żeby jednak do niej doszło musimy spełnić jeden warunek, a mianowicie do wody trzeba doprowadzić źródło prądu stałego, np. bateria akumulatorów lub prostownik przetwarzający prąd zmienny na stały. W moim przypadku są to dwa ogniwa galwaniczne ( baterie ).

6 Zjawisko Elektrolizy Co to jest? Do czego potrzebne nam zjawisko elektrolizy ? Proces rozkładu wody prądem elektrycznym. Jakie są skutki elektrolizy ? Uporządkowanie ruchu jonów w roztworze. Przebieg procesów chemicznych na powierzchniach elektrod. Prawie zawsze zmiany stężenia w obszarach elektrolitu sąsiadujących z elektrodami. W jakim celu wykorzystuje się elektrolizę wody ? Elektroliza wody jest najprostszym sposobem przemysłowego otrzymywania wodoru i tlenu o bardzo wysokiej czystości (wodór najwyższej czystości, przekraczającej 99,9%). Jest to proces nieskomplikowany, stosunkowo tani do przeprowadzenia i może zachodzić zarówno w środowisku kwaśnym jak i zasadowym.

7 Zastosowanie wiedzy o Elektrolizie
Gdy w wodzie zachodzi elektroliza wydostaje się z niej tlen i bardzo łatwopalny wodór. To dzięki niemu jesteśmy w stanie podpalić wodę. Ogień będzie się utrzymywał do momentu gdy cały wodór nie uleci ze szklanki.

8 Bibliografia „Elżbieta2„, Elektroliza,na:
pod red. K. Kowaleskiego, Warszawa 1989. Zofia Kluz, Krystyna Łopata, Chemia w gimnazjum, w: 4. Roztwory wodne, wyd. WSiP, Warszawa 2007 (wydanie 6).

9 Koniec Wykonane na potrzebę projektu Feniks


Pobierz ppt "Czy przeciwieństwa się przyciągają ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google