Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KILKA SŁÓW NA POCZĄTEK Zapewne niejednokrotnie miałeś możliwość zasiąść przy komputerze, używać klawiatury, myszki, grać w gry komputerowe. Ale mając dostęp.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KILKA SŁÓW NA POCZĄTEK Zapewne niejednokrotnie miałeś możliwość zasiąść przy komputerze, używać klawiatury, myszki, grać w gry komputerowe. Ale mając dostęp."— Zapis prezentacji:

1 KILKA SŁÓW NA POCZĄTEK Zapewne niejednokrotnie miałeś możliwość zasiąść przy komputerze, używać klawiatury, myszki, grać w gry komputerowe. Ale mając dostęp do komputera, możesz nie tylko bawić się, możesz także się uczyć. Komputer może zastąpić maszynę do pisania, dzięki niektórym programom możesz rysować, a dzięki ogólnoświatowej sieci połączeń komputerów, zwanej Internetem, możesz poznać wiele ciekawych miejsc na świecie, korzystać z wielu niedostępnych dotychczas informacji. Komputery coraz szerzej wkraczają do naszego życia, okazują się niezbędne w nauce, w pracy, w domu, są stosowane do zabawy i rozrywki.

2 HISTORIA KOMPUTERA Już od bardzo dawna ludzie marzyli o maszynie, która ułatwiłaby im pracę. Z takich pragnień rodziła się myśl o komputerze. Pierwszy komputer zbudował w 1640 roku francuski filozof, matematyk i fizyk Blaise Pascal. Była to maszyna wykonująca działania dodawania i nazywała się arytmometr. Potem powstawały różne urządzenia liczące, które wciąż udoskonalano. Ludzie pragnęli jednak maszyny nie tylko liczącej, ale takiej, która na przykład będzie projektować budynki, zastępować człowieka przy obsłudze skomplikowanych urządzeń w fabrykach.

3 W roku 1945, na uniwersytecie w Pensylwanii w USA została zbudowana pierwsza inteligentna maszyna — Eniac, która dała początek współczesnym komputerom. Składała się ona z 42 wysokich, blaszanych szaf i ważyła 30 ton, czyli tyle, co 6 słoni. Trudno sobie to wyobrazić. Dziś komputer mieści się na stoliku.

4 PODSTAWOWY ZESTAW KOMPUTEROWY
Komputer ma skomplikowaną budowę, składa się on z wielu elementów. Na slajdzie pokazano tylko podstawowy zestaw komputerowy, na który składają się: A. B. D. C. Jednostka centralna — zawiera między innymi: procesor, pamięć operacyjną, dysk twardy, stacje dysków, a także karty: graficzną i dźwiękową. Monitor — wyświetla na ekranie informacje. Klawiatura i myszka — pozwalają na przekazywanie poleceń komputerowi. Drukarka — przenosi na papier napisany tekst lub rysunek.

5 WNĘTRZE KOMPUTERA Jeśli zajrzysz do środka obudowy komputera (jednostki centralnej), to zobaczysz w niej kilka metalowych pudełek, wiele posplatanych przewodów i części elektronicznych. Spośród wielu części najbardziej rzuca się w oczy czworokątna płytka, zwana płytą główną. Na płycie głównej mieszczą się wszystkie elektroniczne części, które dbają o to, aby prawidłowo funkcjonowały poszczególne elementy systemu komputerowego. Znajduje się tu procesor, który przetwarza dane, wykonuje obliczenia, zarządza przebiegiem procesów w komputerze. Można powiedzieć, że procesor — to mózg komputera. Aby procesor wiedział, dokąd przesłać dane, potrzebna jest pamięć operacyjna. Od wielkości pamięci zależy liczba programów uruchamianych jednocześnie przez komputer oraz szybkość jego pracy. Jednostką pamięci jest bajt. W praktyce używa się jednostek większych — megabajtów (skrót: MB). Na płycie głównej są również karty: • graficzna, która umożliwia wyświetlenie obrazów na ekranie monitora, • dźwiękowa, dzięki której komputer może zapisywać i odtwarzać różne dźwięki, np. głos lektora, muzykę.

6 WNĘTRZE KOMPUTERA - FOTOGRAFIE
Karta dźwiękowa Karta graficzna Dysk twardy (otwarty i zamknięty) Pamięć operacyjna - RAM Procesor – „mózg” komputera Płyta główna Zasilacz

7 URZĄDZENIA DODATKOWE W skład bardziej rozbudowanego zestawu komputerowego mogą wchodzić następujące urządzenia: • Skaner - pozwala na przenoszenie do pamięci komputera rysunku, zdjęcia, obrazu lub tekstu. • Mikrofon - może być wykorzystywany podczas nauki, np. języków obcych. • Joystick(dżojstik) - korzysta się z niego w wielu grach komputerowych. • Głośniki - dzięki nim możemy słyszeć dźwięk wychodzący z komputera. • Aparat cyfrowy - zdjęcia nim wykonane można przenosić do pamięci komputera i poddawać je dalszej obróbce. • Modem - służy do połączenia z siecią Intemetu. • Kamera cyfrowa – filmy nią nagrane można kopiować na dysk twardy komputera i poddawać montażowi. • Kamera internetowa – dzięki niej możemy przesyłać obraz ruchomy poprzez łącza internetowe nawet do odległych krajów. • PenDrive – małe urządzenie (pamięć) pozwalające na zapisywanie informacji i przenoszenie ich pomiędzy komputerami.

8 URZĄDZENIA DODATKOWE - FOTOGRAFIE
Kamera cyfrowa Aparat cyfrowy Kamera internetowa Słuchawki z mikrofonem Skaner PenDrive Zestaw głośnikowy Modem


Pobierz ppt "KILKA SŁÓW NA POCZĄTEK Zapewne niejednokrotnie miałeś możliwość zasiąść przy komputerze, używać klawiatury, myszki, grać w gry komputerowe. Ale mając dostęp."

Podobne prezentacje


Reklamy Google