Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Jakub Cieplński kl. 1h 2010 / 2011

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Jakub Cieplński kl. 1h 2010 / 2011"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Jakub Cieplński kl. 1h 2010 / 2011
ZSMEiE w Toruniu Kondensatory Autor: Jakub Cieplński kl. 1h 2010 / 2011

2 Kondensator jest to układ dwóch przewodników przedzielonych dielektrykiem, na których zgromadzone są ładunki elektryczne jednakowej wartości ale przeciwnych znakach.

3 Wzory Pojemność kondensatora: Natężenie pola elektrycznego
d - odległość płyt kondensatora. ΔV-różnica potencjałów płyt kondensatora, Przenikalność elektryczna względna: εr - względna przenikalność elektryczna. ε0 - przenikalność elektryczna próżni Q – ładunek zgromadzony na jednej okładce, U – napięcie elektryczne między okładkami.

4 Jednostki Jednostką pojemności jest farad, który ma wymiar. Pojemność 1 farada posiada kondensator, w którym ładunek 1 Coulomba powoduje powstanie napięcia 1 volta. Jeden farad to bardzo duża jednostka, dlatego w praktyce spotyka się kondensatory o pojemnościach piko-, nano-, mikro- i milifaradów.

5 Budowa Najprostsze kondensatory zbudowane są z dwóch
płytek metalowych, między którymi znajduje się np. powietrze, materiał ceramiczny, papier impregnowany dielektrykiem. Te płytki nazywa się okładkami kondensatora.

6 Historia Pierwszy kondensator został skonstruowany w 1746 roku w laboratorium Uniwersytetu w Lejdzie. Został on wykonany z butli zawierającej wodę, która była połączona drutem z maszyną elektrostatyczną. Po pewnym czasie pracy maszyny zgromadził się bardzo duży ładunek. Tak, więc pierwszy kondensator nosił nazwę "butelka lejdejowska".

7 Rodzaje kondensatorów stałych
Kondensatory stałe Tworzywowe ceramiczne inne polistyrenowe polipropylenowe poliwęglanowe mikowe papierowe Papierowo-tworzywowe Typ 1 Typ 2

8 Porównanie typów Poniższy wykres prezentuje zakresy pojemności produkowanych kondensatorów:

9 Zastosowanie

10 Oznaczenia Oznaczenia kondensatorów.
Wartość pojemności i dopuszczalnego napięcia pracy jest oznakowana na każdym kondensatorze bądź w postaci opisu cyfrowego bądź też za pomocą kodu paskowego. W pierwszym przypadku stosuje się nadruk liczbowy wraz z jednostkami, np. 10m /16 V. Zwykle w oznaczeniu jednostki pomija się literę F. W drugim przypadku stosuję się kod paskowy naniesiony na kondensatorze . Kondensator może być oznaczony trzema, czterema lub pięcioma paskami.

11

12 Superkondensatory Superkondensator jest rodzajem kondensatora elektrolitycznego, który z uwagi na sposób konstrukcji wykazuje niezwykle dużą pojemność elektryczną (rzędu kilku tysięcy faradów). Największą zaletą superkondensatorów jest bardzo krótki czas ładowania w porównaniu z innymi urządzeniami do przechowywania energii (np. akumulatorami). Dlatego też, superkondensatory są coraz częściej stosowane równolegle z innymi źródłami energii, np. ogniwami paliwowymi, w celu krótkotrwałego dostarczania mocy szczytowej, co pozwala na znaczne zmniejszenie rozmiarów całego układu. Próby z takimi rozwiązaniami są przeprowadzane m.in. w prototypach samochodów hybrydowych lub do wspomagania zasilania robotów.

13 Bibliografia: Cykl artykułów Piotra Góreckiego z numerów (1996) czasopisma Elektronika dla Wszystkich


Pobierz ppt "Autor: Jakub Cieplński kl. 1h 2010 / 2011"

Podobne prezentacje


Reklamy Google