Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Glazurnik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Glazurnik."— Zapis prezentacji:

1 Glazurnik

2 Opis Zawodu Glazurnik zajmuje się okładaniem ścian płytkami ceramicznymi, klinkierowymi, terakotą, lastriko, płytkami szklanymi oraz innymi materiałami, które przewiduje projekt. W niektórych przypadkach glazurnik może mieć za zadanie odnowienie powierzchni ścian już wyłożonych płytkami. Glazurnik może pracować indywidualnie lub jako członek zespołu pracowników budowlanych. Pracując indywidualnie zazwyczaj nie ogranicza się tylko do samego kafelkowania, ale przeprowadza także drobne prace murarskie czy tynkarskie niezbędne dla przygotowania powierzchni do wyłożenia płytek W pracy glazurnika dominują czynności ruchowe. Dużo chodzi, stoi, nosi i przenosi płytki, zaprawę, kleje itp.

3

4 Jak zdobyć ten zawód ??? Kwalifikacji w tym zawodzie nie można nabyć w szkole; w zawodówce można nauczyć się tylko teorii, ale umiejętności rozwijają się w praktyce. Trzeba poprzyglądać się jak inni pracują, zapytać o istotne szczegóły, dużo próbować.

5 Wymagania zawodowe i przeciw wskazania .
Bardzo ważna w tym zawodzie jest duża sprawność rąk oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa. Glazurnik musi także dobrze odróżniać barwy oraz posiadać rozwinięty zmysł estetyczny. Ze względu na pracę na rusztowaniach konieczny jest brak lęku wysokości oraz dobry zmysł równowagi. Podobnie jak w przypadku innych zawodów związanych z budownictwem tak i w tym przypadku potrzebna jest wytrzymałość na długotrwałe obciążenia fizyczne. Czynności musi wykonywać dokładnie i precyzyjnie, gdyż przy układaniu kafelek niewielkie niedopatrzenie może popsuć efekt całej pracy. Praca glazurnika jest zaliczana do ciężkich, stąd duże znaczenie ma ogólna sprawność fizyczna. Zwłaszcza zręczne ręce i dobry wzrok są nieodzowne. Przeciwwskazaniem do podjęcia pracy jest zaburzony zmysł równowagi, lęk wysokości oraz niektóre choroby układu krążenia i oddechowego

6

7 Obowiązki zawodowe . Wykonywane przez glazurnika czynności można podzielić na etapy, w zależności od stanu budynku (budynek nowo budowany, modernizowany, przebudowywany lub remontowany). Poszczególne etapy pracy to:   zapoznanie się z:  projektem budowlanym,   projektem aranżacji wnętrz,   wytycznymi inwestora, jeżeli nie zamieszczono w dokumentacji projektowej informacji na temat prac okładzinowych;     przygotowanie stanowiska pracy:    przygotowanie, ustawienie maszyn, urządzeń i narzędzi ręcznych niezbędnych do wykonania założonych prac okładzinowych,   przygotowanie odpowiedniej ilości materiałów koniecznych do wykonania dziennego przerobu założonego w harmonogramie;     prace przygotowawcze podłoża pod okładzinę ceramiczną:    zdemontowanie starej okładziny, jeżeli jest taka konieczność,   zagruntowanie i wyrównanie podłoża,   ułożenie izolacji przeciwwilgociowej;     prace właściwe:    ułożenie okładziny ceramicznej (gresu, terakoty bądź glazury),   oczyszczenie płytek z resztek zaprawy klejowej,   wypełnienie przerw pomiędzy płytkami zaprawą fugującą,   oczyszczenie powierzchni okładziny,   sprzątanie pomieszczenia;    zgłoszenie prac do odbioru przez nadzór techniczny na placu budowy bądź przez inwestora;  zlikwidowanie stanowiska pracy.  Glazurnik odpowiada za: wykonanie prac okładzinowych w obiekcie budowlanym zgodnie ze sztuką budowlaną (warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót okładzinowych) oraz Polskimi Normami,   terminowość ukończenia prac oraz   zgodność z normami zakładowymi dotyczącymi zużycia materiałów. 

8 Zarobki Specjaliści zajmujący się wykończeniem wnętrz pracujący na własny rachunek już od kilku lat mogą liczyć na dobre zarobki. Przeciętnie pensja oscyluje w granicach 1700 zł w górę. W zależności od regionu kraju zdarzają się odstępstwa w jedną i w drugą stronę.

9 Źródła internetowe

10 Prezentację wykonał Jakub Karpiński Kl. 3b Rok szkolny 2012/2013


Pobierz ppt "Glazurnik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google