Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chata ludowa. Budowa chaty Do budowy większości chałup stosowano drewno sosnowe i dębowe. Dach budynku pokryty jest słomą. W każdej chacie znajdują się

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chata ludowa. Budowa chaty Do budowy większości chałup stosowano drewno sosnowe i dębowe. Dach budynku pokryty jest słomą. W każdej chacie znajdują się"— Zapis prezentacji:

1 Chata ludowa

2 Budowa chaty Do budowy większości chałup stosowano drewno sosnowe i dębowe. Dach budynku pokryty jest słomą. W każdej chacie znajdują się sienie oraz izdebka. Wiele chałup posiada także komorę oraz alkierz.

3 Na podwórzu Nieopodal chałupy, na podwórzu, często można zobaczyć stodołę lub oborę. Stodoła zazwyczaj zbudowana jest z bali, a dach pokrywa słoma. Obora to najczęściej gliniany lub kamienno-gliniany budynek.

4 W zagrodzie W zagrodzie znajdują się także: studnia, gołębnik, piwnica. Piwnica to płytki dół, najczęściej obłożony słomą i obsypany ziemią. Przechowuje się m.in. ziemniaki i marchew. W skład zagrody wchodzi również sad z pasieką.

5 W chałupie Każde pomieszczenie przeznaczone jest do innego użytku. W kuchni znajdował się trzon pieca kuchennego z piecem chlebowym. Pozostałe pokoje przeznaczone były np. do nauki. Inne z kolei to przykładowo pokoje dziecięce lub dla dziadków.

6 Dekorowanie izb Chałupy charakteryzują się bogatym zdobnictwem wnętrza. Na ścianach i belkach poprzyklejane są np. kogutki wykonane z kolorowego papieru. Pod sufitem wiszą pająki zrobione z kolorowego papieru i słomy. Obrazy przyozdobione są wielobarwnymi kwiatami z bibuły.

7 Galeria

8

9 Prezentację wykonała Magdalena Ciuryło z klasy IIIa. Korzystałam z: -Przewodnik Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu -http://images.google.com/


Pobierz ppt "Chata ludowa. Budowa chaty Do budowy większości chałup stosowano drewno sosnowe i dębowe. Dach budynku pokryty jest słomą. W każdej chacie znajdują się"

Podobne prezentacje


Reklamy Google