Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chata ludowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chata ludowa."— Zapis prezentacji:

1 Chata ludowa

2 Budowa chaty Do budowy większości chałup stosowano drewno sosnowe i dębowe. Dach budynku pokryty jest słomą W każdej chacie znajdują się sienie oraz izdebka. Wiele chałup posiada także komorę oraz alkierz.

3 Na podwórzu Nieopodal chałupy, na podwórzu, często można zobaczyć stodołę lub oborę. Stodoła zazwyczaj zbudowana jest z bali, a dach pokrywa słoma. Obora to najczęściej gliniany lub kamienno-gliniany budynek.

4 W zagrodzie W zagrodzie znajdują się także: studnia, gołębnik, piwnica. Piwnica to płytki dół, najczęściej obłożony słomą i obsypany ziemią. Przechowuje się m.in. ziemniaki i marchew. W skład zagrody wchodzi również sad z pasieką.

5 W chałupie Każde pomieszczenie przeznaczone jest do innego użytku W kuchni znajdował się trzon pieca kuchennego z piecem chlebowym. Pozostałe pokoje przeznaczone były np. do nauki. Inne z kolei to przykładowo pokoje dziecięce lub dla dziadków.

6 Dekorowanie izb Chałupy charakteryzują się bogatym zdobnictwem wnętrza. Na ścianach i belkach poprzyklejane są np. „kogutki” wykonane z kolorowego papieru. Pod sufitem wiszą „pająki” zrobione z kolorowego papieru i słomy. Obrazy przyozdobione są wielobarwnymi kwiatami z bibuły.

7 Galeria

8 Galeria

9 Prezentację wykonała Magdalena Ciuryło z klasy IIIa.
Korzystałam z: -”Przewodnik Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” -


Pobierz ppt "Chata ludowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google