Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Główną częścią oscyloskopu jest Lampa oscyloskopowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Główną częścią oscyloskopu jest Lampa oscyloskopowa."— Zapis prezentacji:

1 Główną częścią oscyloskopu jest Lampa oscyloskopowa.

2 Lampa oscyloskopowa- (próżniowa rura szklana), w której strumień elektronów może odchylać się w polu elektrycznym lub magnetycznym. Z jednej strony znajduje się „działo elektronowe” natomiast z drugiej ekran.

3 1- grzejnik 2- katoda 3- cylinder Wehnelta 4- anoda pierwsza 5- anoda druga 6- płytki odchylania pionowego 7- płytki odchylania poziomego 8- ekran 9- wiązka

4 1.GRZEJNIK Grzejnik- Jest to element służący do podgrzewania katody. Znajduje się on w tylnej zwężonej części lampy.

5 2.Katoda Katoda jest podgrzewana przez obwód żarzenia do bardzo wysokiej temperatury pod wpływem której emitowane są elektrony.

6 3.Cylinder Wehnelta Obok katody znajduje się szereg elektrod tworzących układ soczewek elektrycznych, skupiających i przyspieszających strumień elektronów. Należą do nich siatka sterująca zwana cylindrem Wehnelta

7 4.Anoda pierwsza Zadaniem pierwszej anody jest skupianie wiązki elektronów. Zmiana dodatniego potencjału tej anody , powoduje zmiany ostrości plamki świetlnej.

8 5.Anoda druga Służy do przyspieszania strumienia elektronów.

9 6.Płytki odchylania poziomego
Do płytek tych przykładane jest napięcie, wytwarzające pole elektryczne, które z kolei odchyla strumień elektronów w zależności od wartości chwilowej przyłożonego napięcia w poziomie.

10 7.Płytki odchylenia pionowego
Do płytek tych przykładane jest napięcie, wytwarzające pole elektryczne, które z kolei odchyla strumień elektronów w zależności od wartości chwilowej przyłożonego napięcia w pionie.

11 8.Ekran Wiązka elektronów wpada na ekran pokryty od wewnątrz substancją fluoryzującą tworząc obraz.

12 Oscyloskop elektroniczny
Oscyloskop elektroniczny jest przyrządem przeznaczonym do obserwacji na ekranie lampy oscyloskopowej przebiegów napięć zmiennych w czasie. Znajduje on także zastosowanie do obserwacji i pomiarów wartości prądów, częstotliwości, kąta fazowego i wielu innych wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, które można przetworzyć na napięcie (np. pomiar prądu odbywa się przez pomiar spadku napięcia na rezystorze o znanej rezystancji). Oscyloskop wykorzystuje się również do obserwacji charakterystyk prądowo-napięciowych elementów nieliniowych i liniowych.

13 Schemat blokowy oscyloskopu
Bardzo uproszczony schemat blokowy oscyloskopu przedstawiony powyżej zawiera oprócz bloku wzmacniaczy i generatora podstawy czasu także blok synchronizacji. Zadaniem tego bloku jest dostrajanie częstotliwości napięcia podstawy czasu tak, aby była ona równa całkowitej wielokrotności częstotliwości przebiegu badanego. W przypadku synchronizacji obraz na ekranie lampy oscyloskopowej jest nieruchomy.

14 Generator podstawy czasu może być wyzwalany przebiegiem badanym(synchronizacja wewnętrzna) lub innym napięciem okresowym doprowadzonym z zewnątrz (synchronizacja zewnętrzna). Generator podstawy czasu przy normalnej pracy oscyloskopu zasila płytki odchylenia poziomego X.Kształt tego sygnału jak na rysunku. Może on być odłączony i do płytek można doprowadzić napięcie z generatora zewnętrznego.

15

16

17


Pobierz ppt "Główną częścią oscyloskopu jest Lampa oscyloskopowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google