Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kriogenika.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kriogenika."— Zapis prezentacji:

1 Kriogenika

2 Co to jest kriogenika ? Dział nauki zajmujący się badaniem i
wykorzystaniem właściwości ciał w niskich temperaturach oraz uzyskiwaniem i mierzeniem niskich temperatur. Temperatura kriogeniczna – 123K do 0 K.

3 Zastosowanie kriogeniki
-Rozdrabnianie zużytych opon samochodowych. -Oczyszczanie ścieków. -Zastosowanie ciekłego wodoru jako paliw. -Ochrona środowiska. -Rozdzielanie i przechowywanie materiałów.

4 Ciekły azot Współcześnie ciekły azot otrzymywany jest na wielką
skalę przez skraplanie i parowanie frakcjonujące powietrza atmosferycznego. Używany jest w laboratoriach naukowych jako czynnik termostatyczny i chłodzący, a także źródło azotu gazowego do atmosfery ochronnej, syntezy amoniaku w procesie Habera. Przechowywany jest w naczyniach termostatycznych (termosach) zwanych naczyniami Dewara.

5 Jak działa ciekły azot na różne ciała?
W ty celu wykonamy doświadczenie. Potrzebnie rzeczy: ciekły azot, banan oraz wykałaczka Kolejne czynności: -do ciekłego azotu zanurzamy banana nabitego na wykałaczkę -odczekujemy kilkanaście minut a następnie po wynurzeniu sprawdzamy jego twardość Obserwacje: Po jego wynurzeniu próbujemy nim wbić gwoździa. Widzimy że bez problemu udoje nam się to. Wniosek: Ciekły azot chłodzi różne ciała z tego też powodu zmieniają się jego właściwości.

6 Doświadczenie z bananem.

7 Koniec Przygotowała : Paulina Sopicka


Pobierz ppt "Kriogenika."

Podobne prezentacje


Reklamy Google