Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KONIEC ZE ŚMIECIAMI Źródło:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KONIEC ZE ŚMIECIAMI Źródło:"— Zapis prezentacji:

1 KONIEC ZE ŚMIECIAMI Źródło: http://www.recyklingorganizacjaodzysku.com
PRACA KONKURSOWA NR 3 KONIEC ZE ŚMIECIAMI Źródło: „Reader’s Digest”. Przegląd – edycja polska, marzec 2006

2 Recykling to wielokrotne wykorzystywanie materiałów do wytwarzania nowych produktów. Zadania recyklingu to przede wszystkim zmniejszenie ilości odpadów, zmniejszenie ich szkodliwości dla środowiska oraz oszczędzanie zasobów naturalnych. Odzysk to wszelkie działania, które nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi lub środowiska, a które polegają na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części a także zmierzają do odzyskania z odpadów materiałów, substancji lub energii. Recykling i organizacja odzysku to złożony system, obejmujący pełną organizację obiegu takich materiałów, które mogą być wielokrotnie przetwarzane.

3 Rozróżnia się trzy rodzaje recyklingu:
Rozróżnia się trzy rodzaje recyklingu: * Ponowne zastosowanie - powtarzające się zastosowanie materiału lub produktu w tym samym celu (np. bieżnikowanie opon, butelki na wymianę). * Dalsze zastosowanie - użycie odpadów do nowych zastosowań po odpowiedniej przeróbce fizycznej, chemicznej lub biologicznej (np. granulacja zużytych tworzyw sztucznych i opon, gdzie granulat jest stosowany jako wypełniacz w materiałach budowlanych. * Ponowne zużytkowanie - odzyskiwanie odpadów chemicznych ze śmieci i ponowne wprowadzenie ich do produkcji (np. użycie wraków samochodowych w stalowniach).

4 Recykling dzieli się na poszczególne etapy: Sortowanie polega na rozdzieleniu różnych rodzajów odpadów. Najkorzystniejsze jest, gdy sortowanie odbywa sie na etapie selektywnej zbiórki odpadów. Dokonywane jest ono przez użytkowników, a więc odbywa się na etapie najbliższym powstawania odpadów. Odpady ze zbiórek są mniej zanieczyszczone i bardziej przydatne do obróbki. Odpady gromadzone w pojemnikach do zbiórki selektywnej są zazwyczaj w formie nieprzydatnej do bezpośredniego przetwórstwa. Rozdrabnianie tworzyw sztucznych odbywa się w młynach wyposażonych w noże tnące oraz sita separujące odpady o wymaganej wielkości. Rozdrobnienie odpadów ułatwia ich transport. Odpady ze szkła i tworzyw sztucznych są z reguły zanieczyszczone i wymagają mycia. W tym celu stosuje się wanny myjące zawierające kąpiele wodne z detergentami. Po myciu konieczne jest odwirowanie i osuszenie odpadów. Wytłaczanie stanowi zasadniczy element linii technologicznej recyklingu mechanicznego. W tym etapie wytwarzany jest produkt końcowy, którym może być granulat lub, w przypadku szkła, wyrób finalny o formie użytkowej. Pozostałe: w linii recyklingu powinny znajdować się także elementy towarzyszące takie, jak transportery, cyklony oraz silosy, które spełniają funkcje magazynowe i homogenizujące odpady. Dodatkowo mogą występować specyficzne urządzenia pomocnicze: krystalizatory czy aglomeraty.

5 Jak wygląda sortowanie odpadów w Polsce?
Pojemniki niebieskie: PAPIER żółte: PLASTIK METAL białe: SZKŁO BEZBARWNE zielone: KOLOROWE Tu wrzucam: - gazety i czasopisma - katalogi i prospekty - papier szkolny i biurowy - książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami - torebki papierowe - papier pakowy - pudełka kartonowe i tekturowe - tekturę - butelki po napojach (najlepiej zgniecione) - butelki po płynach do mycia - plastikowe zakrętki - plastikowe torebki, worki, reklamówki - plastikowe koszyczki po owocach - puszki po napojach - puszki po konserwach - drobny złom żelazny i metale kolorowe - kapsle Tu wrzucam bezbarwne: - butelki szklane po napojach i żywności - butelki po napojach alkoholowych - szklane opakowania po kosmetykach Tu wrzucam kolorowe: - butelki i słoiki szklane po napojach i żywności

6 Jak wygląda sortowanie odpadów w Polsce?
Pojemniki niebieskie: PAPIER żółte: PLASTIK METAL białe: SZKŁO BEZBARWNE zielone: KOLOROWE Tu nie wrzucam: - zabrudzonego i tłustego papieru - papieru z folią papieru termicznego i faxowego kartonów po mleku i napojach - papieru przebitkowego (rachunki, faktury) - pieluch jednorazowych - podpasek, artykułów i papierów higienicznych - worków po cemencie - tapet - butelek i pojemników z zawartością - butelek i pojemników po olejach (spożywczych, chłodniczych, silnikowych) - opakowań po lekach - butelek po płynach chłodniczych - pojemników po wyrobach garmażeryjnych - zabawek - sprzętu AGD - styropianu - opakowań po aerozolach - puszek po farbach - baterii - szkła stołowego - fajansu - porcelany i ceramiki - luster - szkła okiennego - żarówek - lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych - reflektorów - izolatorów - szkła żaroodpornego - doniczek - szkła okularowego - ekranów i lamp telewizyjnych - szyb samochodowych - witraży

7 Jeżeli wydaje Ci się za trudne takie segregowanie odpadów, to przeczytaj, jak to wygląda w Japonii.
Surowe japońskie przepisy dotyczące recyklingu dają przedsmak, jak w przyszłości będzie wyglądać zbieranie odpadków. Gdy w Jokohamie liczbę kategorii śmieci podwojono do 10, mieszkańcy dostali 27-stronicową broszurę, jak segregować odpady. Zawierała szczegółowe instrukcje dotyczące 518 przedmiotów. Szminki idą do rzeczy do spalenia; ich oprawki, po zużyciu zawartości, do małych metali lub plastików. Nim wyrzucisz czajnik, zmierz go: te o średnicy mniejszej niż 30 cm trafiają do małych metali, większe do odpadów pokaźnych rozmiarów. Skarpetki? Gdy masz tylko jedną, wyrzucasz ją do pojemnika z rzeczami do spalenia, natomiast parę do używanej odzieży, ale tylko wtedy, jeżeli obie skarpetki nie są podarte i lewa pasuje do prawej.

8 Każdemu, kto teraz z trudem radzi sobie z segregowaniem odpadów na kilka kategorii, Japonia może dać przedsmak przyszłości. W narodowym zrywie osiedla, biurowce, miasta i miasteczka rozszerzają liczbę kategorii śmieci nieraz do rozmiarów przyprawiających o zawrót głowy. W 3,5-milionowej Jokohamie 10 rodzajów odpadów to nic w porównaniu z Kamikatsu, miasteczkiem, w którym żyje 2200 osób. Mieszkańcy niezadowoleni z 34 rodzajów wprowadzonych 4 lata temu, zgodzili się stopniowo zwiększać ich liczbę do 44. Długofalowa akcja segregowania śmieci i recykling mają zmniejszyć ilości odpadów lądujących w spalarniach (trafia tam do 80%). Zdaniem ekspertów bardziej przyjazne środowisku segregowanie i recykling są może droższe niż składowanie na wysypiskach, ale porównywalne cenowo do spalania. W Jokohamie chcą zmniejszyć w ciągu 10 lat o 30% ilości spalanych odpadów. W Kamikatsu są jeszcze bardziej ambitni: do 2020 roku chcą zlikwidować śmieci. Według urzędników miejskich w ciągu ostatnich 4 lat zmniejszyła się tu o połowę ilość śmieci do spalenia, a o 80% wzrosła ilość odpadów do recyklingu. Każdy dom ma dotowany młynek do rozdrabniania odpadków i przetwarzania w kompost. W każdym punkcie recyklingu mieszkańcy wyrzucają wszystko od plastikowych nakrętek butelek przez jednorazowe pałeczki do fluorescencyjnych rurek czy materacy.


Pobierz ppt "KONIEC ZE ŚMIECIAMI Źródło:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google