Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ W LINI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ W LINI"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ W LINI
ID grupy: 96/23_MP_G2 Opiekun: Beata Ołdakowska Kompetencja: MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA Temat projektowy: MAŁE PSTRYK Semestr/rok szkolny: IV/2011/2012

3 Co to jest Energia???

4 Energia –jest miarą zdolności układu fizycznego (materii) do wykonania pracy lub spowodowania przepływu ciepła

5 ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Odnawialne źródła energii - źródła energii, których używanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem - ich zasób odnawia się w krótkim czasie.

6 Odnawialne źródła energii:
energia spadku wody energia wiatru promieniowanie słoneczne pływy morskie energia biomasy energia geotermalna

7 ENERGIA NIEODNAWIALNA
Nieodnawialne źródła energii to wszelkie źródła energii, które nie odnawiają się w krótkim okresie. Ich wykorzystanie jest znacznie szybsze niż uzupełnianie zasobów.

8 Źródła energii nieodnawialnej
węgiel kamienny węgiel brunatny uran torf ropa naftowa gaz ziemny

9 WĘGIEL ROPA NAFTOWA GAZ ZIEMNY
- z niego pochodzi około 35% energii na świecie ROPA NAFTOWA - około 40% wytwarzanej na świecie energii pochodzi z ropy naftowej GAZ ZIEMNY - z niego uzyskuje się około 20% wytwarzanej na świecie energii

10 RODZAJE ELEKTROWNI: elektrownia jądrowa elektrownia wodna
elektrownia cieplna elektrownia jądrowa elektrownia wodna elektrownia słoneczna elektrownia wiatrowa elektrownia geotermalna

11 Energia cieplna pochodzi zazwyczaj ze spalania paliwa w kotle parowym.
Elektrownia cieplna zespół urządzeń produkujący energię elektryczną wykorzystując do tego celu szereg przemian energetycznych, wśród których istotne znaczenie odgrywa ciepło. Energia cieplna pochodzi zazwyczaj ze spalania paliwa w kotle parowym.

12 Zalety i wady elektrowni cieplnych
Posiada nowoczesne technologie. W czasie, gdy jest wytwarzana energia nie ma hałasu. Wykorzystanie paliwa produkowanego w kraju. Przy spalaniu powstają pyły i zanieczyszczenia toksyczne (kwaśne deszcze, efekt cieplarniany)

13 Elektrownia jądrowa obiekt przemysłowo-energetyczny (elektrownia cieplna), wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu. elektrownia atomowa w Cattenom(Francja)

14 Zalety elektrowni jądrowej :
Nie wymaga hałaśliwych urządzeń do procesu nawęglania. Eliminuje problemy usuwania i składowania lotnych popiołów. W minimalnym stopniu degraduje środowisko. Duża wydajność

15 Wady elektrowni jądrowej
- możliwe jest skażenie wód, powietrza i gleb wysokie koszty budowy i eksploatacji trudności z bezpiecznym składowaniem odpadów promieniotwórczych obawy społeczeństwa o bezpieczeństwo reaktorów atomowych groźba skażeń w razie awarii przy braku właściwych układów bezpieczeństwa wysokie koszty rozbiórki elektrowni gdy zakończy już swoją działalność

16 Elektrownia wodna Elektrownia wodna to zakład przemysłowy, który zamienia energię spadku wody na elektryczną. Największą elektrownią szczytowo-pompową w Polsce jest elektrownia w Żarnowcu.

17 Budowa elektrowni wodnej

18 Elektrownia wodna-zalety
możliwość szybkiego zatrzymywania i uruchamiania elektrowni sztuczne zbiorniki wodne gromadzą wodę zmniejszając ryzyko powodzi łatwa dostępność surowca nie zanieczyszcza środowiska tania w eksploatacji

19 Elektrownia wodna - wady
deformacja - w pewnym stopniu - krajobrazu naturalnego duże koszty produkcji i budowy duży nakład finansowy konieczność zalania dużych obszarów i przesiedlenia ludzi lokalne zmiany klimatyczne

20 Elektrownia wiatrowA Elektrownia wiatrowa – zespół urządzeń produkujących energię elektryczną, wykorzystujących do tego turbiny wiatrowe.

21 Elektrownia wiatrowa - hałas - deformacja - w pewnym stopniu - krajobrazu naturalnego - duże koszty produkcji i budowy - duży nakład finansowy - zapotrzebowanie na wielkie powierzchnie terenu - zagrożenie dla ptaków - niszczenie naturalnych siedlisk lądowych dla roślin i zwierząt ekologicznie czysta wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa

22 Elektrownia słoneczna
Energetyka słoneczna –zajmuje się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Elektrownia słoneczna w Hiszpanii.

23 Elektrownie słoneczne - wady
- brak pobierania energii w nocy - wysokie koszty magazynowania energii - stosunkowo wysoka cena ogniw słonecznych - zmienność dobowa i sezonowa promieniowania słonecznego - lokalne zmiany klimatyczne niesprzyjające wykorzystywaniu energii - trudności w magazynowaniu energii i jej koncentracji - mała gęstość dobowa strumienia energii promieniowania słonecznego - instalacja ogniw zajmuje duże obszary - duże koszty produkcji i budowy - duży nakład finansowy - niezbyt duża moc

24 Zalety elektrowni słonecznej :
* niezawodność ogniw fotowoltaicznych * znikome koszta eksploatacji * elektrownie słoneczne nie działają ujemnie na środowisko naturalnie, nie wydają żadnych gazów cieplarnianych, ani odpadów * znakomicie się sprawdzają w miejscach trudno dostępnych i oddalonych od głównych linii energetycznych

25 ENERGIA ELEKTRYCZNA

26 Sterczy w ścianie taki pstryczek, Mały pstryczek-elektryczek, Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk, To się widno robi w mig. Bardzo łatwo: Pstryk - i światło! Pstryknąć potem jeszcze raz, Zaraz mrok otoczy nas. A jak pstryknąć trzeci raz- Znowu dawny świeci blask. Taką siłę ma tajemną Ten ukryty w ścianie smyk! Ciemno - widno - Widno - ciemno. Któż to jest ten mały pstryk? Może świetlik? Może ognik? Jak tam dostał się i skąd? To nie ognik. To przewodnik. Taki drut, a w drucie PRĄD. Robisz pstryk i włączasz PRĄD! Elektryczny bystry PRRRRĄD! I stąd światło? Właśnie stąd! Pstryk

27 Prąd uporządkowany ruch ładunków elektrycznych wzdłuż
linii pola elektrycznego powstałego przez przyłożenie napięcia do przewodnika.

28 Aby prąd mógł płynąć musi pojawić się pole elektryczne wytworzone przez źródło prądu (np. baterię), obwód musi być zamknięty i muszą istnieć swobodne elektrony lub jony, dzięki którym przepływ prądu będzie możliwy.

29 Obwód to nic innego jak układ składający się ze źródła energii, przewodników i jej odbiorników (czyli urządzeń, do których prąd docierając powoduje wykonanie przez te urządzenia pewnej pracy, np. świecenie żarówki).

30 Natężenie prądu ... informuje nas o tym jak wielki ładunek elektryczny przepływa przez przewodnik w danym czasie.

31 I – natężenie prądu t – czas Q - ładunek

32 Co to jest energia elektryczna ?
Energia elektryczna prądu elektrycznego to energia, jaką prąd elektryczny przekazuje odbiornikowi wykonującemu pracę lub zmieniającemu ją na inną formę energii. Energię elektryczną przepływającą lub pobieraną przez urządzenie określa iloczyn natężenia prądu płynącego przez odbiornik, napięcia na odbiorniku i czasu przepływu prądu przez odbiornik. Zużycie energii elektrycznej mierzone jest w kilowatogodzinach (kWh). Urządzeniem do pomiaru zużycia energii elektrycznej jest licznik energii elektrycznej.

33 Właściwości energii elektrycznej
Łatwość transportu, rozdziału i regulacji – przekształcania do parametrów niezbędnych do wykorzystania; Niezanieczyszczanie środowiska – skoncentrowany w dużych elektrowniach proces wytwarzania energii elektrycznej, głównie z energii cieplnej, zapewnia wysoką wydajność i minimalizację odpadów chemicznych i cieplnych Wysoka sprawność przetwarzania w inne formy energii użytecznej.

34 Wady energii elektrycznej:
Właściwością energii elektrycznej jest też trudność jej przechowywania. Musi być ona wytwarzana w momencie zapotrzebowania na nią. Stosowane akumulatory są mało pojemne, mało wydajne oraz ciężkie, co wyklucza je jako środek do magazynowania i transportowania większych ilości energii (do gromadzenia energii wykorzystuje się np. elektrownie szczytowo-pompowe).

35 Oszczędzanie energii !!!

36 Energia elektryczna jest niezbędnym elementem naszego życia
Energia elektryczna jest niezbędnym elementem naszego życia. Ułatwia je, stwarza komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Dzięki niej żyjemy wygodnie i bezpiecznie.

37 Oszczędzanie energii polega na zmniejszeniu jej zużycia przy zachowaniu takich samych rezultatów.
Mniejsze zużycie energii ma wiele pozytywnych stron – możecie oszczędzić pieniądze i równocześnie pomóc środowisku. Produkowanie energii wymaga korzystania z cennych źródeł naturalnych takich jak węgiel, ropa oraz gaz. Dlatego też rozsądne używanie energii pomaga nam zachować te źródła aby wystarczyły dłużej na przyszłość.

38 PODSTAWOWE ZASADY OSZCZĘDZANIA ENERGII
Należy kupować energooszczędne urządzenia Urządzenia niepotrzebne trzeba wyłączać. Z wszystkich urządzeń należy korzystać racjonalnie.                

39 Co oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej ...?

40 ... to mniejsze rachunki za prąd. !!!

41 Kilka sposobów na oszczędne korzystanie z Czajnika ELektrycznego

42 Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz!

43 Nie gotuj wody kilka razy!!!

44 Wybierz czajnik o małym minimum!!!
.

45 Wybierz czajnik o dużej mocy!!!

46 Oczyść grzałkę z kamienia!!!

47 Stosuj czajniki z płytą grzewczą – to pozwala na gotowanie mniejszych ilości wody, niż w przypadku czajników z grzałką spiralną, która musi być w całości zakryta wodą.

48 Jak zaoszczędzić na korzystaniu z czajnika elektrycznego!?
Kupić czajnik na Gaz  I O NIEGO DBAĆ!

49 Oszczędzaj! Zanim pójdziesz spać wyłącz elektryczne aparaty stojące stand-by. Nie używaj niepotrzebnie dużo wody do gotowania ziemniaków, innych warzyw, makaronu. Ziemniaki w małej ilości wody też się ugotują pod parą (to jest typowa metoda holenderska – mało wody na dnie). Rozmrażaj produkty dzień na przód, wkładając je z zamrażalnika do lodówki (zimno produktu oszczędza energię do chłodzenia lodówki) zamiast rozmrażać je w mikrofalówce. Nie zostawiaj niepotrzebnie zapalonych lamp w ogródku.

50 Przepływowy ogrzewacz wody
używając przepływowych podgrzewaczy wody można zaoszczędzić do 20% energii i wody moc podgrzewacza należy dopasować do potrzeb należy instalować przepływowy podgrzewacz wody w pobliżu wanny lub prysznica

51 Zmywarka – ładować zmywarkę do pełna, dzięki temu maksymalnie wykorzystamy energię; – nie spłukiwać ręcznie naczyń przed włożeniem do zmywarki, wystarczy usunąć większe resztki pożywienia; – układać naczynia w zmywarce zgodne z instrukcją; – stosować krótkie programy zmywania; – używać oszczędnego programu suszenia;

52 Pralka – bęben pralki powinien być zapełniony w całości (dwa prania z niepełnym załadunkiem to strata nawet 35 % energii); – stosować programy oszczędnościowe takie jak „pół wsadu” (zmniejszają pobór prądu nawet o 40 %); – zrezygnować z prania wstępnego, jeśli nie jest konieczne (niższe zużycie prądu, wody i środków piorących); – obniżyć temperaturę wody przy mało zabrudzonym praniu.

53 KUPUJĄC URZĄDZENIA ZWRACAJ UWAGĘ NA Klasy energetyczne sprzętu agd i rtv
Tzw. BIAŁY SPRZĘT AGD (czyli lodówki, pralki, zmywarki, zamrażarki, suszarki, piekarniki elektryczne) dzieli się na klasy energetyczne oznaczone literami A, B, C, D, E, F, G, gdzie A oznacza najniższe zużycie energii, a G - najwyższe. Coraz częściej pojawiają się modele klasy A+ (oszczędniejsze o 25proc. w porównaniu z modelami z klasy A), a nawet A++.

54 Komputery i drukarki – należy wyłączyć komputer w czasie dłuższych przerw; – wyłączyć monitor, gdy nie jest potrzebny (w przypadku monitorów LCD nie jest to wskazane, gdyż skraca żywotność urządzenia, lepiej zastosować funkcje energooszczędne); – wyłączyć funkcję wygaszania ekranu a ustawić czas, po którym monitor się wyłączy; – kupić laptop zamiast komputera stacjonarnego – zużywa mniej energii; – włączyć drukarkę i skaner należy dopiero, gdy są potrzebne; – drukarki atramentowe są znacznie wolniejsze od laserowych, ale zużywają % mniej prądu; – przy zakupie nowych części czy całego komputera warto zwrócić uwagę na ich efektywność energetyczną.

55 Ładowarka pozostawiona w gniazdku zabiera nam prąd.!!!

56 Żarówka zwykła, a energooszczędna
Miejsce, w którym odrabiasz lekcje powinno być dobrze oświetlone. Pamiętaj jednak, że bardziej energooszczędne będzie zapalenie lampki nad biurkiem, z której światło pada bezpośrednio na książkę i zeszyt niż dużego żyrandola pod sufitem. UWAGA !!! Żarówka energooszczędna rzeczywiście zużywa mniej energii w dłuższym czasie, lecz w miejscach, w których zapala się światło na chwilę - będzie pobierała więcej prądu.

57 Stand-by UWAGA ! W skali roku jedno urządzenie w trybie stand-by generuje dodatkowe Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, warto wyłączać urządzenia elektryczne za pomocą przycisku głównego lub wyjmując wtyczkę z gniazdka. Jeśli kilka urządzeń pracuje w jednym miejscu, można zastosować listwę przyłączeniową, która pełni funkcję rozgałęziacza.

58 CIEKAWOSTKI Jeśli w pokoju mamy energooszczędne żarówki, które pochłaniają więcej prądu, gdy się je wyłącza, nie opłaca nam się gasić światła za każdym razem, gdy na chwilę opuszczamy pomieszczenie. Ale kiedy ich nie mamy, możemy nawyk oszczędzania nabyć dzięki projektom Karla Zahna. Wystarczy zainstalować ścienną skarbonkę, która będzie wyłączała światło za każdym razem, gdy wrzucimy do niej monetę. Ukryte z tyłu pudełko przechwyci nasze pieniądze i odda po zakończeniu okresu oszczędzania.

59 Przełącznik Scotta Amrona
Równie zabawnie jak w przypadku wyłącznika-skarbonki sprawę z oszczędzaniem energii rozwiązuje przełącznik Scotta Amrona. Ten po części eksperyment, po części produkt designerski sprawia, że słowo „wyłącznik” zyskuje nowe znaczenie. Wśród projektów, które kuszą, by oszczędzać światło, ten jest najbardziej wywrotowy – wymaga od nas decyzji czy powiesić kurtkę, czy może lepiej wyłączyć światło.

60 Jakie zagrożenia są związane z prądem elektrycznym???

61 bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych.
przed korzystaniem z urządzeń elektrycznych zapoznaj się z ich instrukcją obsługi, urządzenia elektryczne przechowuj i użytkuj w miejscach suchych, bez dostęp do wody, nie obsługuj urządzeń mokrymi rękami lub stojąc na mokrej podłodze, w pomieszczeniach wilgotnych nie bierz do rąk urządzeń, nie wyposażonych w podwójną izolację, do pracy z urządzeniem elektrycznym używaj przeznaczonych do tego celu izolowanych narzędzi,

62 Niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym występuje we wszystkich urządzeniach elektrycznych, których napięcia robocze przekraczają wartości napięć bezpiecznych

63 Napięcie bezpieczne

64 Stopień porażenia prądem zależy głównie od natężenia prądu, czasu przepływu przez człowieka, częstotliwości prądu i drogi przepływu przez człowieka.

65 Porażenie prądem elektrycznym
Zagrożenia: -Porażenie prądem elektrycznym jest bardzo niebezpieczne. -Kontakt ze źródłem prądu może spowodować utratę przytomności, -oparzenie skóry, zatrzymanie pracy serca, a nawet śmierć.

66 Trzeba natychmiast uwolnić porażonego od działania prądu elektrycznego !!!

67 W zależności od stanu porażonego zastosować odpowiednie czynności ratownicze :

68 Przy zatrzymaniu oddechu …
Sztuczne oddychanie !!!!

69 Przy zatrzymaniu czynności serca …
Masaż serca. !!!!

70 Przy oparzeniach, krwotokach, zranieniach itp. …
postępować właściwie dla tego rodzaju obrażeń . !!!!

71 Zapobieganie porażeniu prądem elektrycznym
- dbanie o instalację elektryczną, samemu nie naprawiać instalacji elektrycznych zmodernizuj domową instalację zasilającą poprzez zastosowanie nowoczesnych urządzeń ochrony przeciwporażeniowej

72 Piorun Jest to naturalne, atmosferyczne wyładowanie elektryczności, która kieruje się ku ziemi poprzez najbliższy wysoki punkt i czasem przechodzi przez stojącą tam osobę. Rażenie piorunem może zapalić ubranie na człowieku i powalić go na ziemie. Czasem powoduje nawet nagłą śmierć, ale zdarza się to rzadko. Jak najszybciej należy uciekać razem z ofiarą z miejsca, w które uderzył piorun.

73 MOC PIORUNA Zmierzono pioruny, których ładunek elektryczny dochodził do 500 tysięcy amperów, podczas gdy 75-watowa żarówka pobiera prąd o natężeniu 326 miliamperów. Moc pioruna (którą oblicza się, mnożąc napięcie przez natężenie) jest olbrzymia i wynosi setki tysięcy megawatów. Gdyby człowiek mógł wykorzystać choćby niewielką jej część, rozwiązałoby to w dużym stopniu problemy z niedoborem energii. Jednakże próby okiełznania piorunów nie wyszły na razie poza fazę eksperymentów.

74 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!

75


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ W LINI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google