Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sprawozdanie z działalności Ekozespołów w roku szkolnym 2012/2013 w Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sprawozdanie z działalności Ekozespołów w roku szkolnym 2012/2013 w Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie."— Zapis prezentacji:

1 Sprawozdanie z działalności Ekozespołów w roku szkolnym 2012/2013 w Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie

2 Europejski Dzień bez Samochodu 21 września b.r. Ekozespoły zorganizowały w gimnazjum Europejski Dzień bez Samochodu. W tym dniu młodzież i dorośli zamiast podjeżdżać samochodem, przyszli do szkoły pieszo lub przyjechali rowerem. Ekozespoły chciały w ten sposób zwrócić uwagę na potrzebę ochrony atmosfery i zachęcić jak najwięcej osób do częstszego korzystania z alternatywnych źródeł transportu samochodowego na co dzień.

3 Z wizytą w Zakładzie Kamieniarskim,,MSG Granit W dniu 9 X b.r. Ekozespoły udały się z wizytą do mieszczącego się na Kolonii Zabłudów Zakładu Kamieniarskiego,,MSG Granit pana Marka Swatkowskiego. Wizyta miała na celu zapoznanie uczniów z zasadami działania i funkcjonowania przyzakładowej oczyszczalni wody, zanieczyszczanej w trakcie produkcji wyrobów kamieniarskich. Syn właściciela, pan Dawid Swatkowski oprowadzał młodzież po zakładzie i z wielką cierpliwością i zaangażowaniem odpowiadał na wszystkie nasze pytania. Dowiedzieliśmy się, m.in. że woda wykorzystywana w zakładzie krąży w obiegu zamkniętym. Oczyszczona z osadów wraca ponownie systemem rur do odpowiednich stanowisk i pełni funkcję chłodzącą lub czyszczącą w obróbce płyt granitowych i marmurowych. Pan Dawid również pokazywał nam różne postacie skał granitowych i marmurowych oraz opowiadał o złożonym i czasochłonnym procesie obróbki tych skał.

4

5

6 Wywiad z panem Zbigniewem Kraczyną W dniu 30 października b.r. Ekozespoły przeprowadziły z panem Zbigniewem Kraczyną – pracownikiem technicznym naszego gimnazjum wywiad na temat ekologicznego ogrzewania budynku naszej szkoły.

7

8 Udział Ekozespołów w warsztatach kulinarnych W dniu 14 XII 2012 r. Ekozespoły uczestniczyły w warsztatach kulinarnych pt.,,Co wiem o zbożach i jego przetworach. Odbyły się one w ramach krajowego programu dla Klubów 4H,,Wiem co jem. Warsztaty prowadziła pani Danuta Bagińska. W trakcie ich trwania młodzież zapoznała się z różnymi rodzajami zbóż, nie tylko tymi uprawianymi w Polsce. Opowieści o zbożach były wzbogacone prezentacją multimedialną oraz pokazem ziaren tych zbóż, które młodzież mogła dotknąć a nawet spróbować. Inne atrakcje spotkania to: przygotowanie i smażenie placków z mąki kukurydzianej, orkiszowej i razowej oraz tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem kleju i ziaren różnych zbóż.

9 Nasza ekologiczna szkoła Taki tytuł nadały Ekozespoły przygotowanej przez siebie gazetce ściennej wiszącej na korytarzu szkolnym przy sali nr 8. W gazetce wymienione zostały działania i produkty, które chronią środowisko naturalne oraz jednocześnie oszczędzają pieniądze i energię. W każdym szkolnym pomieszczeniu młodzież znalazła przedmioty i urządzenia, które można długo i wielokrotnie używać przy racjonalnym postępowaniu z nimi. Natomiast przykładowe propozycje działań są następujące: nie kupujemy mebli z plastiku, naprawiamy zepsute meble, na noc obniżamy temperaturę, dopasowujemy temperaturę w salach do temperatury na zewnątrz, wyłączamy światło po zajęciach i w czasie przerw w pracowniach, zbieramy papier na makulaturę, kopiujemy po obu stronach arkusza, korzystamy z kalkulatorów mających baterie słoneczne, regularnie odmrażamy lodówkę, gotujemy z pokrywką na garnku, myjemy naczynia w sposób oszczędzający wodę itp.

10 Najwięcej miejsca Ekozespoły poświeciły w gazetce zdrowemu jedzeniu. Oto rady młodych ekologów: -kupujemy produkty lokalnego pochodzenia, -sporządzamy więcej posiłków ze zbóż i warzyw zamiast mięsa, -spożywamy potrawy przygotowane ze świeżych produktów, -kupujemy artykuły z upraw ekologicznych, -promujemy zdrowe ożywianie.

11

12 Nasze ekologiczne torby Kolejne zadanie, które postawiły sobie dziewczęta z Ekozespołów polegało na zaprojektowaniu i samodzielnym wykonaniu ekologicznych to reb, które na co dzień zastąpią im jednorazowe reklamówki.

13 Zdrowe odżywianie się Jednym z celów tegorocznej pracy Ekozespołów jest promowanie zdrowego odżywiania się. Do tej pory ekogimnazjaliści zrealizowali następujące zadania: przygotowali gazetkę ścienną w której przypomnieli naszej młodzieży o zasadach zdrowego odżywiania się, odwiedzili wszystkie sklepy spożywcze w Zabłudowie w których poszukiwali zdrowej żywności, ogłosili konkursy pod wspólnym hasłem,,Czy wiesz, co jesz?, przygotowali i promowali zdrowe i kolorowe kanapki i sałatki zrobione na zajęciach pozalekcyjnych według ich własnego pomysłu.

14

15

16

17 Ekozespoły zapraszały do udziału w konkursach pod hasłem "Czy wiesz co jesz?" 1. Wykonanie plakatu "Jesteś tym co jesz'' (technika dowolna) 2. Nakręcenie filmu "Nasze dobre i złe nawyki żywieniowe" (5 minutowy) 3. Wykonanie prezentacji multimedialnej (temat do wyboru) "Fast Food-NIE!" "Zdrowe odżywianie się-co to znaczy?"

18 Wizyta ekozespołów w dziale oświetleniowym Pawilonu Handlowego GS Samopomoc Chłopska w Zabłudowie W dniu 15 marca ekozespoły przeprowadziły wywiad z panią Ludmiłą Łaszczewską, kierownik Pawilonu Handlowego GS Samopomoc Chłopska. Celem rozmowy było zapoznanie się z różnicami między oświetleniem energooszczędnym a tradycyjnym.

19 Ekozespoły ogłosiły działania w ramach EKOLOGICZNEGO KWIETNIA 25 marzec- 15 maj- selektywna zbiórka surowców wtórnych 3 kwiecień- ogłoszenie konkursów: plastyczny- plakat wykonany techniką dowolną na jeden z poniższych tematów:,,Ziemia dzisiaj i za 100 lat lub,,Co daje nam woda? fotograficzny- pt.,,Najpiękniejsze miejsce w okolicy do którego można dojść pieszo lub dojechać rowerem informatyczny- prezentacja multimedialna pt:,,Jem zdrowo- moje przepisy kulinarne

20

21 8-12 kwiecień- I etap (klasowy) konkursu wiedzy ekologicznej w klasach I-II 15-19 kwiecień- sprzątanie otoczenia szkoły i Parku Zamkowego 16 kwiecień- lekcje ekologiczne w klasie I i VI Szkoły Podstawowej w Zabłudowie na temat potrzeby segregacji odpadów. 17 kwiecień-,,Z ekologią w przyszłość... -spotkanie ekologiczne dla klas pierwszych 18 kwiecień- II etap (szkolny) konkursu wiedzy ekologicznej (test rozwiązują uczniowie, którzy w I etapie zdobyli w klasie najwyższą liczbę punktów) 22 kwiecień- wycieczka do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku 30 kwiecień- akcja,,Sadzenia drzew w Nadleśnictwie Żednia

22 Akcja,,Godzina dla Ziemi WWF W tym roku również Ekozespoły zachęcały dzieci, młodzież i ich rodziny oraz mieszkańców gminy Zabłudów do zgaszenia na symboliczną godzinę światła w dniu 23 marca. Koordynatorem akcji jak co roku oczywiście była Ola Tomanek z klasy II c. W ramach tej szlachetnej akcji jednoczącej wielu ludzi którym nie jest obca dbałość o zasoby środowiska przyrodniczego, nasza eko-młodzież podjęła następujące działania: -zarejestrowała siebie i gimnazjum na stronie organizacji wwf: www.godzinadlaziemi.pl jako uczestników tej akcji,www.godzinadlaziemi.pl -wykonała plakat zachęcający gimnazjalistów do włączenia się do akcji i umieściła go w widocznym miejscu w szkole,

23 -opracowała i powieliła ulotki i foldery dotyczące akcji, a następnie rozwiesiła je na terenie naszej gminy w sklepach, ważnych instytucjach, na klatkach w blokach, rozdała mieszkańcom i pozanosiła do wszystkich szkół podstawowych w gminie Zabłudów, -opracowała scenariusze zajęć ekologicznych i pomoce dydaktyczne dotyczące akcji dla: 5-latków oraz uczniów klasy I i VI szkoły podstawowej, które przeprowadziła w tych grupach wiekowych w tygodniu poprzedzającym akcję.

24

25

26

27

28

29

30 Segregujemy.... W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie z Ekozespołów Monika Woronicz, Zuzanna Przymierska, Kamil Oleksy i Karol Kozicki przeprowadzili zajęcia edukacyjne w klasach pierwszych gimnazjum i klasach trzecich Szkoły Podstawowej na temat segregacji surowców wtórnych. Wyjaśniali na czym polega właściwa segregacja odpadów, w jakim celu ją się przeprowadza i jakie daje nam, mieszkańcom globu korzyści. Uczestnicząca w zajęciach młodzież była bardzo aktywna. Dyskutowała, udzielała trafnych odpowiedzi, rozwiązywała rebusy, krzyżówki, quizy oraz wspólnie rozwiązała test, sprawdzający wiedzę zdobytą na zajęciach. Uczniowie prowadzący zajęcia zachęcali też młodsze koleżanki i kolegów do uczestnictwa w odbywającym się w naszej gminie,,Konkursie selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Wiem jak chronić środowisko.

31

32

33 Byliśmy w arboretum i Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku W dniu 8 maja b.r. nasza młodzież zwiedziła w Supraślu arboretum i w Białymstoku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Arboretum to ogród botaniczny, w którym można zobaczyć roślinność charakterystyczną dla klimatu umiarkowanego. Natomiast IMiGW zajmuje się m.in. codziennymi pomiarami takich elementów pogody jak: temperatura powietrza, ciśnienie, opady, wiatr oraz sporządzaniem na tej podstawie prognoz pogody. Wycieczka odbyła się w ramach programu Bezpieczny Nastolatek.

34

35 Udział w programie GLOBE Od września Ekozespoły uczestniczą w Programie GLOBE. GLOBE jest ogólnoświatowym, edukacyjnym programem badawczym, który uczy młodzież rozumienia globalnych problemów środowiska przyrodniczego poprzez obserwacje i badania prowadzone w najbliższym otoczeniu. Badania te dotyczą pokrycia terenu, sezonowości, wskaźników hydrologicznych, klimatycznych i glebowych. Uzyskane wyniki zestawiane na specjalnych formularzach przesyłane są za pośrednictwem Internetu do bazy danych w Waszyngtonie (siedziby głównej Programu). Zgromadzone dane pozwalają na tworzenie on-line map i wykresów obrazujących stan naszej planety i zachodzące w nim zmiany.

36

37

38 Zakres badań i obserwacji w roku szkolnym 2012/2013 - blok tematyczny HYDROSFERA Raz w tygodniu prowadzone są następujące pomiary hydrologiczne rzeki Rudni: -przezroczystość wody (z określeniem stopnia zachmurzenia nieba), -temperatura wody, -pH wody.

39

40

41

42

43

44

45 Prezentacja została wykonana we współpracy z liderami ekozespołów. Liczba młodzieży należącej do ekozespołów: 16 osób Opiekun: Anna Kendyś


Pobierz ppt "Sprawozdanie z działalności Ekozespołów w roku szkolnym 2012/2013 w Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google