Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. 6 sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. 6 sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince)"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. 6 sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince) – polski pedagog, publicysta, pisarz i lekarz żydowskiego pochodzenia. Pamiątkowy pomnik w obozie zagłady w Treblince.

4 Urodził się w rodzinie Cecylii z Gębickich i zamożnego adwokata Józefa Goldszmita. Zaniedbano formalności metrykalne i stąd nie da się ustalić dokładnego roku urodzenia. Jego rodzina była zupełnie zasymilowana, dopiero z czasem, z powodu narastającego antysemityzmu, zaczął się zajmować swoim żydowskim pochodzeniem.

5 Lata szkolne spędził w ośmioklasowym gimnazjum na Pradze (w Warszawie), oczywiście była to szkoła rosyjska, gdzie nawet język polski i religię wykładano po rosyjsku. W gimnazjum panowała żelazna dyscyplina, pozwolenie na pójście do teatru podpisywała dyrekcja gimnazjum, dyrekcja też wydawała bilety urlopowe na wyjazdy wakacyjne i w czasie ferii świątecznych. Łacinę wykładano już w pierwszej klasie, francuski i niemiecki od klasy drugiej, grekę - od trzeciej. Uczniowie i nauczyciele nosili jednolite mundury sukienne, uczniów obowiązywało noszenie granatowych czapek sukiennych z białymi wypustkami i rosyjskimi literami PG (Praskaja Gimnazja) nad daszkiem.

6 Dorastanie i dojrzewanie Janusza przebiegało w trudnych warunkach materialnych. Po śmierci ojca w 1896 r. jako uczeń V klasy udzielał korepetycji, by pomóc w utrzymaniu rodziny. W 1898 rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego w Warszawie. Latem 1899 roku Korczak pojechał do Szwajcarii, aby bliżej poznać działalność i twórczość pedagogiczną Pestalozziego. Zwiedzając kraj szczególnie interesował się szkołami, szpitalami dla dzieci, a także bezpłatnymi czytelniami pism dla dzieci i młodzieży. W 1905 po wysłuchaniu pięcioletniego kursu nauk medycznych i złożeniu obowiązującego egzaminu otrzymał dyplom lekarza.

7 Podjął pracę w charakterze lekarza w Szpitalu dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów przy ul. Śliskiej 51 - Siennej 60 (dom przechodni). Korczak jako lekarz miejscowy korzystał ze służbowego mieszkania na terenie szpitala; otrzymywał 200 rubli rocznie w czterech ratach; na każde wezwanie udawał się do chorego. Współpracował z Samuelem Goldflamem, z którym podjął szeroką działalność społeczną. W 1907 pojechał na cały rok do Berlina, aby uzupełnić swe wiadomości medyczne. Słuchał wykładów (za które sam płacił) i odbywał praktykę w klinikach dziecięcych; zwiedzał też różne zakłady wychowawcze. W 1911 roku podjął decyzję, że nie założy rodziny. Był w szesnastoosobowej grupie założycielskiej Haszomer Hacair, powstałej w 1916 w Wiedniu żydowskiej organizacji skautowej.

8 Razem ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie przy ul. Krochmalnej 92, a później także Naszego Domu - sierocińca dla dzieci polskich, gdzie stosował nowatorskie metody pedagogiczne.

9 Posiadał znakomite wyczucie psychiki dziecięcej, a jego postawa pełna szacunku i zaufania do dziecka stała się podstawą systemu pedagogicznego łączącego zasadę kierowania dziećmi z zasadą ich samodzielności. Samorząd, gazetka dziecięca, a także osobowość wychowawcy były formami pobudzającymi aktywność społeczną dzieci w tym systemie. Żądał równouprawnienia dziecka, poważnego traktowania jego spraw i przeżyć, wychowania w umiłowaniu dobra, piękna i wolności. Swoje zasady wychowawcze Janusz Korczak wykładał w pismach pedagogicznych, z których najważniejszy jest cykl Jak kochać dziecko oraz w Instytucie Pedagogiki Specjalnej i w Wolnej Wszechnicy Polskiej.

10 W latach 1926-1930 redagował Mały Przegląd - eksperymentalne pismo dziecięce. Prowadził szeroką działalność popularyzatorską w obronie praw dziecka za pośrednictwem radia. Sekretarzem, a potem współpracownikiem Korczaka był Igor Newerly. Zginął wraz ze swymi wychowankami wywieziony z getta w 1942, dobrowolnie towarzysząc im w drodze na śmierć w komorze gazowej w obozie zagłady w Treblince, mimo że miał możliwość ucieczki z getta.

11

12 Dzieci ulicy Dziecko salonu Bobo Momenty Jak kochać dziecko Dziecko w rodzinie Kiedy znów będę mały Prawo dziecka do szacunku Pedagogika żartobliwa Mośki, Joski i Srule Król Maciuś Pierwszy Król Maciuś na wyspie bezludnej Bankructwo małego Dżeka Kajtuś czarodziej

13 Wybór pism pedagogicznych Wybór pism Pisma wybrane Dzieła wszystkie

14 Obrazek przedstawia drogę na śmierć Korczaka i dzieci.

15 W 1978 powstał Międzynarodowy Komitet im. Korczaka. W Niemczech od ponad 25 lat Korczakiem zajmuje się Erich Dauzenroth, dr filozofii. Był współzałożycielem Niemieckiego Towarzystwa J. Korczaka i przez 12 lat jego przewodniczącym. W 1993 utworzono Ośrodek Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM, od 2001 Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Ośrodek jest w posiadaniu unikalnych archiwaliów korczakowskich, prowadzi działalność edukacyjną, badawczą, wydawniczą. Znajduje się w Warszawie, w dawnym Domu Sierot Korczaka, przy ul. Jaktorowskiej 6.

16 W Mrągowie działa hufiec harcerski im. Janusza Korczaka W 1990 roku Andrzej Wajda nakręcił film "Korczak" 1.06.2006 w Warszawie odsłonięto pomnik Janusza Korczaka. Stanął on w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Świętokrzyskiej. Pomnik Janusza Korczaka z dziećmi znajduje się także w Warszawie przy ul. Jaktorowskiej 6 (dawniej Krochmalna 92), przed dawnym Domem Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie.

17 Pomnik Janusza Korczaka z dziećmi znajduje się poza tym na cmentarzu żydowskim w Warszawie, od strony ulicy Okopowej. W Gdańsku-Oliwie znajduje się Dom dziecka im. Janusza Korczaka. We Wrocławiu funkcjonuje Dolnośląskie Centrum Pediatryczne im. Janusza Korczaka (ul. Kasprowicza). W Łodzi znajduje się szpital im. Janusza Korczaka (dawny szpital Anny Marii). Osiedle im. Janusza Korczaka w dzielnicy Korczak w Kaliszu. Janusz Korczak jest także patronem wielu szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ulic w różnych miejscowościach, także w Bytomiu.

18 Maria Falkowska: Kalendarz życia, działalności i twórczości Janusza Korczaka Warszawa 1989. Stefan Wołoszyn: Korczak Warszawa 1978. Piotr Müldner-Nieckowski: Janusz Korczak jako pisarz, Fakty nr 23, 1978, str. 7. Norbert Wójtowicz: Istota ludzka o kryształowym sercu, Wrocław 2000.

19 Wikipedia.pl Encyklopedia Wiem Edycja 2006 Google.pl – Grafika Ilustrowana Encyklopedia Polski od A do Z Literatura Polska – Przewodnik Encyklopedyczny Literatura i nauka o języku – Encyklopedia Szkolna PWN

20


Pobierz ppt "Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. 6 sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google