Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,Zapałka na zakręcie".

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,Zapałka na zakręcie"."— Zapis prezentacji:

1 ,,Zapałka na zakręcie"

2 ,,Zapałka na zakręcie” Autor: Krystyna Siesicka
Wydawnictwo: Akapit Press Rok wydania: 1966 Miejsce wydania: Łódź Gatunek: dla dzieci i młodzieży Kategoria: Literatura piękna

3 Główna bohaterka Mada poznaje chłopaka innego od wszystkich dotychczas jej znanych: jest nieufny, samotny, tajemniczy, niechętnie opowiada o sobie, szczególnie o przeszłości... "Zapałka na zakręcie" to książka o sprawach ważnych i niełatwych - o skomplikowanym języku uczuć, o tym, jak trudno o miłości mówią, jak trudno spełnić czyjeś oczekiwania, nie zawieść zaufania najbliższych. Ta debiutancka powieść Krystyny Siesickiej chętnie czytana jest do dziś przez dorastające dziewczyny ciekawe książek o miłości, szczególnie tej pierwszej, najbardziej emocjonującej i niepewnej.

4 Marcin : O głównych bohaterach
Wygląd: Przystojny, wysoki, dobrze zbudowany, zwraca uwagę swoim wyglądem. Bardzo podoba się Madzie. Życiorys: Wpadł w złe towarzystwo i z tego powodu nie zdał matury, musi powtarzać klasę. Jest pod kontrolą kuratora, kapitana Ligoty. Za namową koleżanki ukradł skuter i został oskarżony o liczne tego rodzaju kradzieże, które akurat w tym czasie miały miejsce. Stara się poprawić, uwolnić od wpływu kolegów. Początkowo świetnie mu się to udaje, nawet związek z Madą przybiera coraz wyraźniejsze kształty. Niestety, nie mówi swojej dziewczynie prawdy, która wychodzi na jaw w najmniej korzystnych dla niego okolicznościach. Na końcu powieści Marcin znika - jedzie do babci Mady, pani Emilii, i właśnie jej opowiada o swoim życiu. Dzięki temu można przypuszczać, że wszystko dobrze się kończy.

5 Mada: Wygląd: ładna siedemnastolatka.
Życiorys: Rodzice Mady rozwiedli się, dziewczyna nie ma kontaktu z ojcem, który jest człowiekiem nieodpowiedzialnym - obiecuje córce, że się z nią spotka i nie robi tego. Doskonały kontakt ma natomiast Mada z babcią, która okazuje się bardzo mądra, doświadczona i potrafi pomóc. Mada poznaje Marcina podczas wakacji, zostaje jego dziewczyną. Niestety, chłopiec ma na sumieniu kradzież skutera i nadużywanie alkoholu, z tego powodu nie zdał matury. Boi się powiedzieć prawdę Madzie, którą może stracić.

6 „Przymknęłam oczy, żeby chociaż nie patrzeć na Marcina
i zebrać w jednoznaczną całość rozkojarzone uczucia. Ale i to się nie powiodło. Marcin był przy mnie, powieki nie stały się barierą, którą mogłabym odgrodzić się od niego.” „Miłość nie miłość, musisz zachować swoją twarz. Nie wolno Ci jej odwracać tylko do jednego człowieka.” „Czasami zmarnowane przedpołudnia dłużej zostają w pamięci niż inne... Wszystkie przedpołudnia tych wakacji zleją Ci się w jedno miłe wspomnienie, tylko to przedpołudnie zachowa swoją indywidualność”.

7 Moje zdanie o książce Gdy czytałam książkę, nie mogłam przestać, ponieważ byłam ciekawa, co będzie dalej się w niej działo i co przydarzy się głównym bohaterom. Książka ta opowiada o pierwszej miłości, przyjaźni oraz życiu rodzinnym. Polecam tę książkę. Jest warta, by poświęcić czas i ją przeczytać .

8 ,, Zapałka na zakręcie” Krystyny Siesickiej jest nietypową książką, ponieważ przedstawia dwa różnie punkty widzenia tej samej sytuacji. Bohaterka książki - Mada przedstawia swój punkt widzenia a w następnym rozdziale tę samą sytuację ze swojego punktu widzenia przedstawia Marcin. Dwóch narratorów w jednej książce.

9 Krystyna Siesicka

10 Krystyna Siesicka (ur. 22 listopada 1928 w Dęblinie) – prozaik, autorka utworów dla młodzieży. Podczas II wojny światowej działała w ZHP, brała udział w powstaniu warszawskim. Ukończyła Studia Dziennikarskie ANP w Warszawie. W latach 1949–1950 redaktorka miesięcznika "Horyzonty Techniki", w latach 1952–1954 urzędniczka Biura Współpracy Kulturalnej z Zagranicą. Debiutowała jako felietonistka w 1955 w tygodniku dla pań "Kobiecie i Życiu". Wiele lat współpracowała również z redakcją tygodnika dla nastolatek "Filipinki". Według zachowanych materiałów IPN w latach 1974–1989 r. Krystyna Siesicka była tajnym współpracownikiem SB o kryptonimie "Krysta„. Jest autorką scenariuszy takich filmów fabularnych jak: "Urszula" (1970) z Ryszardą Hanin, "Jezioro osobliwości" (1972) czy "Żuraw i czapla" (1985). Nagrody nagrody w plebiscytach i konkursach w latach 1967–1979: 1972 – Orle Pióro 1973 – Nagroda Prezesa Rady Ministrów (za twórczość dla dzieci i młodzieży) 2000 – Medal Polskiej Sekcji Międzynarodowego Kuratorium Książki Dziecięcej (IBBY) za całokształt twórczości Medal Komisji Edukacji Narodowej Harcerska Nagroda Literacka Krzyż za zasługi dla ZHP Nagroda Gloria Artis

11 Pejzaż sentymentalny ….
Pejzaż …. to dalsze losy Mady i Marcina. Mada wyszła za mąż, ma syna Kacpra. Marcin się ożenił, urodziła mu się córeczka. Dzieci Mady i Marcina połączyła taka sama miłość jak ich dwoje. Też spędzają cudowne wakacje w oazie. Dzięki ich losowi Mada i Marcin prawdopodobnie się spotkają , jednak ta kwestia zostaje do przedyskutowania, ponieważ nie ma zakończenia - czytelnik zostaje w niepewności….

12 Prezentację wykonała:
MARLENA OSIŃSKA uczennica kl. I a GIMNAZJUM W STARYCH KOBIAŁKACH Opiekun: Alina Pięta


Pobierz ppt ",,Zapałka na zakręcie"."

Podobne prezentacje


Reklamy Google