Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kopuły geodezyjne Agnieszka Dubiel Monika Maliszczak Nicola Jarząbek Szymon Sowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kopuły geodezyjne Agnieszka Dubiel Monika Maliszczak Nicola Jarząbek Szymon Sowa."— Zapis prezentacji:

1

2 Kopuły geodezyjne Agnieszka Dubiel Monika Maliszczak Nicola Jarząbek Szymon Sowa

3 Co to jest kopuła geodezyjna? Kopuła geodezyjna inaczej kopuła Fullera wielościan, który odwzorowuje powierzchnie kuli. W kopule geodezyjnej najmniejszym stosowanym elementem geometrycznym jest najczęściej trójkąt równoramienny zbliżony do równobocznego, bowiem jest on najsztywniejszym wielokątem.

4 Inna definicja kopuły geodezyjnej Kopuła to wytrzymała i jednocześnie lekka budowla wzniesiona na półsferycznym szkielecie ażurowych pięciokątów lub sześciokątów podzielonych na trójkąty, które są jedynymi sztywnymi wielokątami.

5 Dlaczego kopuła Fullera? Pierwszą kopułę tego typu wybudowano w 1923 według projektu niemieckiego inżyniera Walthera Bauersfelda z przeznaczeniem na planetarium w Jenie. Pod koniec lat 40. XX wieku idee te zostały rozwinięte i spopularyzowane przez amerykańskiego konstruktora, architekta, kartografa i filozofa Richarda Fullera, który jest również twórcą nazwy kopuła geodezyjna".

6 Patent na kopułę geodezyjną

7 Cechy kopuł geodezyjnych: wytrzymałe samonośne (niewymagające wewnętrznych podpór) stabilne łatwe do wybudowania tanie koszty produkcji lekkie efektowne oszczędne

8 Z ilości materiału budowlanego jaka jest potrzebna dla realizacji fundamentów dla domu okrągłego o powierzchni 100m2 nigdy nie wykonamy fundamentów dla domu kwadratowego o tej samej powierzchni, ponieważ zabraknie 14 % materiału. Koszty materiałów przy domu okrągłym są mniejsze o 14%.

9 Kopuły geodezyjne w Polsce Alvernia Studios

10 Złote Tarasy w Warszawie

11 Zoo we Wrocławiu

12 Fontanna koło kościoła Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

13 Matematyczne place zabaw

14 Rondo w Katowicach – Ćwierć Sfera

15 Kopuły geodezyjne na świecie Geoda w paryskim Muzeum Nauki i Przemysłu La Vilette

16 Wieżowiec Swiss Tower w Londynie

17 Zadaszenie British Muzeum w Londynie

18 Inne budowle w postaci figur Fullera

19 Komputerowe modele kopuł Fullera

20

21 Ręczne modele kopuł geodezyjnych

22

23

24

25 Źródła Internet: http://www.alverniastudios.com/pl/ http://www.matematyka.wroc.pl/book/kopuly- geodezyjne-i-sfery-wenningera http://www.sergiel.pl/ekonomia-domu- kopuy.html http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp /gjmdlq00k1idv6tdrmidrfoqg1/PL45507B1.pdf http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp /gjmdlq00k1idv6tdrmidrfoqg1/PL45507B1.pdf http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopu%C5%82a_ge odezyjna Gazeta matematyczna dla nauczycieli

26 KONIEC


Pobierz ppt "Kopuły geodezyjne Agnieszka Dubiel Monika Maliszczak Nicola Jarząbek Szymon Sowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google