Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JUBILEUSZ 50-LECIA SZKOŁY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JUBILEUSZ 50-LECIA SZKOŁY"— Zapis prezentacji:

1 JUBILEUSZ 50-LECIA SZKOŁY
NADANIE SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 I GIMNAZJUM NR 4 W KOŚCIANIE IMIENIA MARIANA KOSZEWSKIEGO

2 Marian Koszewski Życie i działalność

3 Marian Koszewski urodził się 20 września 1923 roku w domu przy ulicy Czempińskiej w Kościanie. Ulica otrzymała nazwę Poznańska, gdy miał 12 lat. . Dom w 1906 roku

4 Ojciec Mariana Koszewskiego – Józef – był mistrzem stolarskim
Ojciec Mariana Koszewskiego – Józef – był mistrzem stolarskim. Pracował sumiennie, wierząc w sens ludzkiej pracy. Wyznawał starą zasadę, że oszczędnością i pracą ludzie się bogacą.

5 Gdy owdowiał, ożenił się ponownie w roku z młodszą o 19 lat Katarzyną, z domu Roszak, która pochodziła ze Święciechowy. Marian Koszewski urodził się z tego właśnie związku.

6 Ojciec Koszewskiego zbudował dom jako jeden z pierwszych na tzw
Ojciec Koszewskiego zbudował dom jako jeden z pierwszych na tzw. Poznańskim Przedmieściu w początkach XX wieku.

7 Dom został rozbudowany o dwa piętra
Dom został rozbudowany o dwa piętra. Marian Koszewski z rodziną mieszkał na parterze. Pozostałe mieszkania były wynajmowane. Dom w 1932 roku

8 Koszewski podczas Pierwszej Komunii Świętej

9 Młody Marian Koszewski

10 W 1936 roku Marian Koszewski rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki w Kościanie. Gimnazjum kościańskie było szkołą, która szczególnie kształtowała umiłowanie Ojczyzny.

11 W sierpniu 1939 roku, jak wielu innych mieszkańców Kościana, Koszewski społecznie pracował przy kopaniu umocnień obronnych miasta znajdujących się w okolicach Czacza.

12 Nie powrócił już do kościańskiego gimnazjum, które jak inne polskie szkoły, zostało zamknięte po wybuchu wojny. W październiku 1939 roku w obawie przed wywózką na przymusowe roboty do Niemiec pan Marian podjął naukę zawodu w zakładzie fryzjerskim. Tak z ucznia gimnazjalnego stał się uczniem fryzjerskim. Później przymusowo wykonywał prace porządkowe i budowlane w Kościanie.

13 Wigilia w 1939 roku

14 Kościan podczas okupacji hitlerowskiej

15 „Pakt Czterech” W Sylwestra 1940 roku Marian Koszewski i jego trzej koledzy – Edmund Rajewski, Stefan Szymkowiak i Józef Sałacki utworzyli konspiracyjną organizację „Pakt Czterech”. Wspólnie wydawali podziemną gazetę „Wolność”.

16 Przemarsz hitlerowców przez Kościan
Niezgoda na panującą rzeczywistość okupacji hitlerowskiej była wynikiem patriotycznej postawy i młodzieńczego buntu.

17 Podczas okupacji Marian Koszewski starał się prowadzić normalne życie
Podczas okupacji Marian Koszewski starał się prowadzić normalne życie. W czasie wolnym grał w szachy, karty, czytał książki, które ukrył przed hitlerowcami, spotykał się z kolegami. Marian Koszewski grający w szachy w 1940 roku

18 13 sierpnia 1941 roku został aresztowany przez gestapo za działalność konspiracyjną i po kilku dniach umieszczony w Forcie VII i w więzieniu przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu .

19 1 maja 1942 roku Marian Koszewski razem z innymi więźniami Fortu VII został skierowany do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, w którym przebywał ponad miesiąc.

20 W Auschwitz otrzymał numer obozowy
Pracował na placu drzewnym przy zakładach zbrojeniowych.

21 9 czerwca 1942 r. został przetransportowany
wraz z innymi więźniami do obozu koncentracyjnego w Gusen na terenie Austrii. Najpierw otrzymał po zmarłym więźniu numer obozowy 1247, a później

22 Początkowo Marian Koszewski pracował przy
usuwaniu ziemi, znajdującej się nad złożami granitu. Dzień pracy trwał od 6 rano do 18, z godzinną przerwą na posiłek. Po miesiącu harówki przy jednocześnie niewielkich ilościach pożywienia z więźniów, którzy przybyli z Marianem Koszewskim do obozu, tylko połowa była zdolna do pracy.

23 Następnie Marian Koszewski pracował
w kamieniołomie przy produkcji i transporcie kostki brukowej. Pomimo złamania nogi podczas ciężkiej pracy, przeprowadzania na Nim doświadczalnego leczenia gruźlicy, masowego uśmiercania pacjentów obozowego szpitala, udało Mu się przeżyć. 5 maja roku obóz koncentracyjny Gusen został wyzwolony przez żołnierzy amerykańskich.

24 W lipcu 1945 roku Marian Koszewski
powrócił do rodzinnego domu. Pierwsze powojenne lata poświęcił na zdobycie wykształcenia i zawodu ekonomisty. W roku zdał maturę i pracował zawodowo, dokształcając się poprzez kursy.

25 W 1950 roku Marian Koszewski ożenił się z Barbarą Zielonką

26 Ślub Mariana Koszewskiego z Barbarą Zielonką

27 Dzieci Mariana Koszewskiego: Maria, Jolanta, Jan.

28 Marian Koszewski z wnukami w 1998 roku
Na podwórzu w roku 1996 Marian Koszewski z wnukami w 1998 roku

29 Marian Koszewski pracował w Cukrowni „Kościan”, a od 1967 roku dojeżdżał przez kilkanaście lat do pracy w Przedsiębiorstwie Państwowym „Cukrownie Wielkopolskie” w Poznaniu. W 1980 roku przeszedł na emeryturę.

30 Oprócz pracy zawodowej i obowiązków domowych zajmował się opisywaniem przeżyć i doświadczeń wojennych, utrwalał pamięć o ofiarach hitleryzmu, pogłębiał wiedzę historyczną na temat powiatu kościańskiego, zwłaszcza w czasie II wojny światowej. Zarząd ZMZK w 1966r.

31 Marian Koszewski podczas wykładu o historii Kościoła na Ziemi Kościańskiej w czasie okupacji hitlerowskiej.

32 Marian Koszewski traktował swoją działalność jako zobowiązanie wobec tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Nie szerzył nienawiści, chciał dać świadectwo własnych bolesnych przeżyć.

33 Najbardziej znaczące przejawy pracy regionalnej, społecznej i naukowej:
- działacz organizacji kombatanckich, m.in. Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Starszoharcerskiego Kręgu w Kościanie, Powiatowej Rady Narodowej w Kościanie, - jeden z założycieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej, sekretarz Zarządu i przewodniczący Komisji Rewizyjnej,

34 - praca w zespole redakcyjnym „Zeszytów Lubińskich”,
- współzałożyciel i sekretarz Rady Programowo - Naukowej czasopisma „Przyjaciel Ludu”, - praca w grupie badawczej „Wierni Niepodległej”, - praca w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Poznaniu, - działalność w Stowarzyszeniu Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Kościanie, - praca w Zespole do Spraw Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Powiatu Kościańskiego

35 Ważniejsze książki i publikacje
Mariana Koszewskiego - „Miejsca Pamięci Narodowej na Ziemi Kościańskiej ” - „Ziemia Kościańska w publikacjach. Informator bibliograficzny” - „Kościół katolicki na Ziemi Kościańskiej ” - „Sanktuarium Maryjne Ziemi Kościańskiej

36 - „Kościańska Księga Śmierci, t. I. – Ofiary terroru nazistowskiego”
- „Dyrektorzy Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki w Kościanie w latach ” - „Słownik regionalistów kościańskich” - „Pamięć” - „Ulica Poznańska 18” Jego liczne publikacje znalazły się w kolejnych rocznikach „Pamiętnika TMZK”.

37 Barbara i Marian Koszewscy wśród rodziny podczas swojej 50 rocznicy ślubu (2000r.)

38 80 - lecie Mariana Koszewskiego

39 Spotkanie Jubilata ze starostą Andrzejem Jęczem i ówczesnym wicestarostą, Michałem Jurgą, z okazji 80 rocznicy urodzin w 2003 r.

40 Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Kościana 24 listopada 2005 roku.

41 Pan Marian był osobą religijną, często modlił się, słuchał Radia Watykańskiego, prenumerował „Tygodnik Powszechny”. Brał udział w pielgrzymkach do Starych Oborzysk i Górki Duchownej. 15 lipca każdego roku jeździł na Jasną Górę.

42 Zmarł 16 października 2006 roku.
Pochowany został na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie.

43 Odznaczenia i nagrody Mariana Koszewskiego
- Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1957) - Srebrny Krzyż Zasługi (1959) - Zasłużony dla Powiatu Kościańskiego (1975) - Zasłużony Działacz Kultury (1978) - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1985)

44 - Krzyż Oświęcimski (1986) - „Za zasługi w rozwoju woj. Leszczyńskiego” (1986) - Laureat Nagrody Twórczej Miasta Kościana (1987) - Laureat Nagrody Wiadomości Kościańskich (1997) - „Za serce dla kultury leszczyńskiej” (2000)

45 Marian Koszewski – patronem
naszej szkoły 18 marca 2010 roku na spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie obecni byli: dzieci Mariana Koszewskiego - Jolanta Walczak z mężem i Jan z żoną oraz Jerzy Zielonka – szwagier i przyjaciel.

46 Oprócz rodziny w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz: burmistrz Kościana Michał Jurga, przewodniczący Rady Miejskiej Kościana – Piotr Ruszkiewicz.

47 Podsumowanie Marian Koszewski wielokrotnie dał świadectwo swojego patriotyzmu i przywiązania do „Małej Ojczyzny”. Jego pasją był regionalizm, który umiejętnie godził z obowiązkami wobec rodziny i z pracą zawodową. Popularyzował i utrwalał swoją wiedzę oraz przeżycia w różnych publikacjach.

48 Marian Koszewski umiał, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, współpracować z innymi ludźmi. Był człowiekiem, którego cechowały: autentyczna religijność, zaangażowanie dla dobra wspólnego, życzliwość i tolerancja dla innych, pracowitość i skromność. Mieszkańcy Ziemi Kościańskiej, również młodsi, mogą korzystać z dorobku i doświadczeń życiowych Mariana Koszewskiego.

49 Tablica pamiątkowa w Zespole Szkół nr 4
49

50 Dziękujemy za uwagę MARIAN KOSZEWSKI – PATRONEM
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 I GIMNAZJUM NR 4 W KOŚCIANIE CZERWCA 2010 R. 50

51 JUBILEUSZ 50-LECIA SZKOŁY
NADANIE SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 I GIMNAZJUM NR 4 W KOŚCIANIE IMIENIA MARIANA KOSZEWSKIEGO


Pobierz ppt "JUBILEUSZ 50-LECIA SZKOŁY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google