Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i działalność . Marian Koszewski urodził się 20 września 1923 roku w domu przy ulicy Czempińskiej w Kościanie. Ulica otrzymała nazwę Poznańska,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i działalność . Marian Koszewski urodził się 20 września 1923 roku w domu przy ulicy Czempińskiej w Kościanie. Ulica otrzymała nazwę Poznańska,"— Zapis prezentacji:

1

2 Życie i działalność

3 . Marian Koszewski urodził się 20 września 1923 roku w domu przy ulicy Czempińskiej w Kościanie. Ulica otrzymała nazwę Poznańska, gdy miał 12 lat. Dom w 1906 roku

4 Ojciec Mariana Koszewskiego – Józef – był mistrzem stolarskim. Pracował sumiennie, wierząc w sens ludzkiej pracy. Wyznawał starą zasadę, że oszczędnością i pracą ludzie się bogacą.

5 Gdy owdowiał, ożenił się ponownie w 1921 roku z młodszą o 19 lat Katarzyną, z domu Roszak, która pochodziła ze Święciechowy. Marian Koszewski urodził się z tego właśnie związku.

6 Ojciec Koszewskiego zbudował dom jako jeden z pierwszych na tzw. Poznańskim Przedmieściu w początkach XX wieku.

7 Dom w 1932 roku Dom został rozbudowany o dwa piętra. Marian Koszewski z rodziną mieszkał na parterze. Pozostałe mieszkania były wynajmowane.

8 Koszewski podczas Pierwszej Komunii Świętej

9 Młody Marian Koszewski

10 W 1936 roku Marian Koszewski rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki w Kościanie. Gimnazjum kościańskie było szkołą, która szczególnie kształtowała umiłowanie Ojczyzny.

11 W sierpniu 1939 roku, jak wielu innych mieszkańców Kościana, Koszewski społecznie pracował przy kopaniu umocnień obronnych miasta znajdujących się w okolicach Czacza.

12 Nie powrócił już do kościańskiego gimnazjum, które jak inne polskie szkoły, zostało zamknięte po wybuchu wojny. W październiku 1939 roku w obawie przed wywózką na przymusowe roboty do Niemiec pan Marian podjął naukę zawodu w zakładzie fryzjerskim. Tak z ucznia gimnazjalnego stał się uczniem fryzjerskim. Później przymusowo wykonywał prace porządkowe i budowlane w Kościanie.

13 Wigilia w 1939 roku

14 Kościan podczas okupacji hitlerowskiej

15 Pakt Czterech W Sylwestra 1940 roku Marian Koszewski i jego trzej koledzy – Edmund Rajewski, Stefan Szymkowiak i Józef Sałacki utworzyli konspiracyjną organizację Pakt Czterech. Wspólnie wydawali podziemną gazetę Wolność.

16 Niezgoda na panującą rzeczywistość okupacji hitlerowskiej była wynikiem patriotycznej postawy i młodzieńczego buntu. Przemarsz hitlerowców przez Kościan

17 Podczas okupacji Marian Koszewski starał się prowadzić normalne życie. W czasie wolnym grał w szachy, karty, czytał książki, które ukrył przed hitlerowcami, spotykał się z kolegami. Marian Koszewski grający w szachy w 1940 roku

18 13 sierpnia 1941 roku został aresztowany przez gestapo za działalność konspiracyjną i po kilku dniach umieszczony w Forcie VII i w więzieniu przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu.

19 1 maja 1942 roku Marian Koszewski razem z innymi więźniami Fortu VII został skierowany do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, w którym przebywał ponad miesiąc.

20 W Auschwitz otrzymał numer obozowy 34 659. Pracował na placu drzewnym przy zakładach zbrojeniowych.

21 9 czerwca 1942 r. został przetransportowany wraz z innymi więźniami do obozu koncentracyjnego w Gusen na terenie Austrii. Najpierw otrzymał po zmarłym więźniu numer obozowy 1247, a później 50 071.

22 Początkowo Marian Koszewski pracował przy usuwaniu ziemi, znajdującej się nad złożami granitu. Dzień pracy trwał od 6 rano do 18, z godzinną przerwą na posiłek. Po miesiącu harówki przy jednocześnie niewielkich ilościach pożywienia z 1200 więźniów, którzy przybyli z Marianem Koszewskim do obozu, tylko połowa była zdolna do pracy.

23 Następnie Marian Koszewski pracował w kamieniołomie przy produkcji i transporcie kostki brukowej. Pomimo złamania nogi podczas ciężkiej pracy, przeprowadzania na Nim doświadczalnego leczenia gruźlicy, masowego uśmiercania pacjentów obozowego szpitala, udało Mu się przeżyć. 5 maja 1945 roku obóz koncentracyjny Gusen został wyzwolony przez żołnierzy amerykańskich.

24 W lipcu 1945 roku Marian Koszewski powrócił do rodzinnego domu. Pierwsze powojenne lata poświęcił na zdobycie wykształcenia i zawodu ekonomisty. W 1947 roku zdał maturę i pracował zawodowo, dokształcając się poprzez kursy.

25 W 1950 roku Marian Koszewski ożenił się z Barbarą Zielonką

26 Ślub Mariana Koszewskiego z Barbarą Zielonką

27 Dzieci Mariana Koszewskiego: Maria, Jolanta, Jan. 1971r. 1959 r.

28 Marian Koszewski z wnukami w 1998 roku Na podwórzu w roku 1996

29 Marian Koszewski pracował w Cukrowni Kościan, a od 1967 roku dojeżdżał przez kilkanaście lat do pracy w Przedsiębiorstwie Państwowym Cukrownie Wielkopolskie w Poznaniu. W 1980 roku przeszedł na emeryturę.

30 Oprócz pracy zawodowej i obowiązków domowych zajmował się opisywaniem przeżyć i doświadczeń wojennych, utrwalał pamięć o ofiarach hitleryzmu, pogłębiał wiedzę historyczną na temat powiatu kościańskiego, zwłaszcza w czasie II wojny światowej. Zarząd ZMZK w 1966r.

31 Marian Koszewski podczas wykładu o historii Kościoła na Ziemi Kościańskiej w czasie okupacji hitlerowskiej.

32 Marian Koszewski traktował swoją działalność jako zobowiązanie wobec tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Nie szerzył nienawiści, chciał dać świadectwo własnych bolesnych przeżyć.

33 Najbardziej znaczące przejawy pracy regionalnej, społecznej i naukowej: - działacz organizacji kombatanckich, m.in. Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Starszoharcerskiego Kręgu w Kościanie, Powiatowej Rady Narodowej w Kościanie, - jeden z założycieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej, sekretarz Zarządu i przewodniczący Komisji Rewizyjnej,

34 - praca w zespole redakcyjnym Zeszytów Lubińskich, - współzałożyciel i sekretarz Rady Programowo - Naukowej czasopisma Przyjaciel Ludu, - praca w grupie badawczej Wierni Niepodległej, - praca w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Poznaniu, - działalność w Stowarzyszeniu Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Kościanie, - praca w Zespole do Spraw Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Powiatu Kościańskiego

35 Ważniejsze książki i publikacje Mariana Koszewskiego - Miejsca Pamięci Narodowej na Ziemi Kościańskiej 1939 - 1945 - Ziemia Kościańska w publikacjach. Informator bibliograficzny - Kościół katolicki na Ziemi Kościańskiej 1939 - - 1945 - Sanktuarium Maryjne Ziemi Kościańskiej

36 - Kościańska Księga Śmierci, t. I. – Ofiary terroru nazistowskiego - Dyrektorzy Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki w Kościanie w latach 1919 - 1939 - Słownik regionalistów kościańskich - Pamięć - Ulica Poznańska 18 Jego liczne publikacje znalazły się w kolejnych rocznikach Pamiętnika TMZK.

37 Barbara i Marian Koszewscy wśród rodziny podczas swojej 50 rocznicy ślubu (2000r.)

38 80 - lecie Mariana Koszewskiego

39 Spotkanie Jubilata ze starostą Andrzejem Jęczem i ówczesnym wicestarostą, Michałem Jurgą, z okazji 80 rocznicy urodzin w 2003 r.

40 Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Kościana Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Kościana 24 listopada 2005 roku.

41 Pan Marian był osobą religijną, często modlił się, słuchał Radia Watykańskiego, prenumerował Tygodnik Powszechny. Brał udział w pielgrzymkach do Starych Oborzysk i Górki Duchownej. 15 lipca każdego roku jeździł na Jasną Górę.

42 Pochowany został na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie. Zmarł 16 października 2006 roku.

43 Odznaczenia i nagrody Mariana Koszewskiego Mariana Koszewskiego - Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1957) - Srebrny Krzyż Zasługi (1959) - Zasłużony dla Powiatu Kościańskiego (1975) - Zasłużony Działacz Kultury (1978) - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1985)

44 - Krzyż Oświęcimski (1986) - Za zasługi w rozwoju woj. Leszczyńskiego (1986) - Laureat Nagrody Twórczej Miasta Kościana (1987) - Laureat Nagrody Wiadomości Kościańskich (1997) - Za serce dla kultury leszczyńskiej (2000)

45 Marian Koszewski – patronem naszej szkoły 18 marca 2010 roku na spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie obecni byli: dzieci Mariana Koszewskiego - Jolanta Walczak z mężem i Jan z żoną oraz Jerzy Zielonka – szwagier i przyjaciel.

46 Oprócz rodziny w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz: burmistrz Kościana Michał Jurga, przewodniczący Rady Miejskiej Kościana – Piotr Ruszkiewicz.

47 Podsumowanie Marian Koszewski wielokrotnie dał świadectwo swojego patriotyzmu i przywiązania do Małej Ojczyzny. Jego pasją był regionalizm, który umiejętnie godził z obowiązkami wobec rodziny i z pracą zawodową. Popularyzował i utrwalał swoją wiedzę oraz przeżycia w różnych publikacjach.

48 Marian Koszewski umiał, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, współpracować z innymi ludźmi. Był człowiekiem, którego cechowały: autentyczna religijność, zaangażowanie dla dobra wspólnego, życzliwość i tolerancja dla innych, pracowitość i skromność. Mieszkańcy Ziemi Kościańskiej, również młodsi, mogą korzystać z dorobku i doświadczeń życiowych Mariana Koszewskiego.

49 Tablica pamiątkowa w Zespole Szkół nr 4

50 Dziękujemy za uwagę MARIAN KOSZEWSKI – PATRONEM SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 I GIMNAZJUM NR 4 W KOŚCIANIE 18 CZERWCA 2010 R.

51


Pobierz ppt "Życie i działalność . Marian Koszewski urodził się 20 września 1923 roku w domu przy ulicy Czempińskiej w Kościanie. Ulica otrzymała nazwę Poznańska,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google