Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKOŁA XXI WIEKU I Liceum Ogólnokształcące im

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKOŁA XXI WIEKU I Liceum Ogólnokształcące im"— Zapis prezentacji:

1 SZKOŁA XXI WIEKU I Liceum Ogólnokształcące im
SZKOŁA XXI WIEKU I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Starogardzie Gdańskim Jestem odpowiedzialny za własne zdrowie – profilaktyka chorób nowotworowych

2 Profilaktyka chorób nowotworowych to podstawowe zalecenia odnoszące się do stylu życia, których przestrzeganie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i zgonu z ich powodu; zdrowa dieta, spożywanie większej ilości warzyw i owoców, wystrzeganie się otyłości, codzienna aktywność fizyczna, ograniczenie nałogów; zaprzestanie palenia papierosów i ograniczenia spożywania alkoholu profilaktyczne badania. Projekt został oparty na „Europejskim kodeksie walki z chorobami nowotworowymi”. W projekcie promującym zdrowie i wcielającym w życie profilaktykę chorób nowotworowych wzięli udział wszyscy uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim. Koordynatorem była pani Beata Fojut.

3

4 Prezentacje multimedialne
Prezentacje multimedialne zostały stworzone przez uczniów, którzy zgłosili się do wykonania pracy dodatkowej. Gotowe prezentacje były wy-świetlane podczas przerw na ekranach w szkole. Uczniowie mogli oddawać prezentacje do końca maja.

5 Slajdy z wykonanych przez uczniów prezentacji:

6

7 Ogłoszenie konkursu literackiego

8 -zwyciężczyni konkursu
Ogłoszenie konkursu literackiego nastąpiło pod koniec maja ubiegłego roku szkolnego. Prace można było oddawać do 17 czerwca (limit 800 słów), zostały ocenione pod względem wartości literackich i realizacji tematu Zwycięzcą została Natalia Smukała z klasy IIf. Oficjalne ogłoszenie i nagrodzenie zwyciężczyni odbyło się podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej 13. paździer-nika. Uczennica otrzymała nagrodę książkową, którą sama wybrała. Praca została wywieszona w gablocie, aby każdy z uczniów mógł się z nią zapoznać. Natalia Smukała -zwyciężczyni konkursu

9 Natalia Smukała Dlaczego? Mój najdroższy, boski kolego,
Wytłumacz mi jedynie: dlaczego, Wydałeś na mnie swój nieubłagany wyrok, I moje życie będzie trwało tylko niecały rok? Muszę pożegnać się z doczesnym istnieniem, Które do końca będzie dla mnie wielkim cierpieniem. Dlaczego już ulatują ze mnie resztki życia? Przecież ja mam jeszcze tyle do odkrycia! Nie zaznam już nigdy uroku miłości, Nie dowiem się co by mnie spotkało w przyszłości. Nie zasmakuję piękna tego świata, Dlaczego Boże nasłałeś na mnie tego kata? Rak – to puste słowo oznacza coś całkiem realnego, Coś niewyobrażalnie przygnębiającego i strasznego. Nie chcę jeszcze opuszczać tego świata, Chcę tańczyć, śpiewać i cieszyć się z lata! Na dodatek dookoła widzę same smutne twarze, Które modlą się, wznosząc głowy przed ołtarze, Aby moje cierpienia jak najkrócej trwały, Aby aniołki w bielutkich szatach mnie do Ciebie zabrały. Codziennie patrzę na gwiazdy błyszczące, Każde z nich wygląda jak małe słońce, Iskierki nadziei otoczone bezgraniczną pustką, mrokiem, I dlatego zachwycam się ich niespotykanym urokiem. One nigdy nie będą zapomniane, Były i będą przez ludzi kochane. Po śmierci człowieka wszystko idzie na stracenie. Pragnę by po mnie zostało choć jedno wspomnienie. Ponieważ na świecie nie ma nic trwałego, Wszystko jest marne mój drogi kolego!

10 Spotkanie z panią ginekolog
Uczennice klas trzecich uczestniczyły w spotkaniu z panią ginekolog, Katarzyną Hasik. Podczas spotkania pani ginekolog przedstawiła najważniejsze kwestie dotyczące higienicznego trybu życia, istoty badań kontrolnych, chorób przenoszonych drogą płciową i antykoncepcji. Najważniejszym punktem prelekcji była profilaktyka nowotworowa ze szczegól-nym uwzględnieniem raka szyjki macicy i raka piersi. Uczennice otrzymały broszury zawierające najwa-żniejsze informacje.

11

12 Slajd z prezentacji wyświetlanej po spotkaniu i broszury, które otrzymały uczennice.

13 Dzień Zdrowia Promocja zdrowego stylu życia odbyła się 9. czerwca. Tego dnia w auli naszej szkoły uczniowie mogli się zważyć, zmierzyć, obliczyć BMI, zbadać poziom cukru i cieśnienie krwi, a także sprawdzić wydolność płuc i stopień ich zadymienia. Uczennice uczestniczyły także w spotkaniu z przedstawicielkami kobiet po mastektomii, obejrzały film instruktażowy dotyczący samobadania piersi. Swoją czujność sprawdziły na sztucznych piersiach. Odbył się też pokaz pierwszej pomocy przygotowany m.in. przez uczniów należących do Służby Maltańskiej.

14

15 Plakaty, które został wywieszone w szkole.

16

17

18 Dzień Sportu Dzień sportu odbył się przed zakończeniem roku szkolnego, 22. czerwca. Klasy rywalizowały w różnych konkurencjach, m.in. obyły się mecze piłki nożne, dwa ognie, przeciąganie liny i siatkówka plażowa. W zawodach uczestniczyli także nauczyciele, dzielnie promując aktywność fizyczną.

19 Spotkanie z Fundacją DKMS
Dnia 26. września w auli odbyło się spotkanie z panią Ewą Majkowską, przedstawicielem Fundacji DKMS „Wspólnie przeciw białaczce” z uczniami klas trzecich. Celem spotkania było zachęcenia uczniów do rejestracji w bazie komórek macierzystych i zostanie ich potencjalnym dawcą. Po prelekcji uczniowie mogli rozwiać wszelkie wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na pytania, które chcieli zadać..

20

21 Zbiórka i współpraca z fundacją
Koszt badania jednej próbki materiału genetycznego jest bardzo wysoki i nie jest opłacany ze środków NFZ, dlatego 4. października zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na ww. fundację. Wśród uczniów udało się zebrać 171zł. Pieniądze zostały wpłacone na konto fundacji. Z nawiązanej współpracy zrodził się pomysł zorganizowania w naszej szkole Dnia Dawcy. Planowany termin realizacji to drugi semestr roku szkolnego.

22 Gazetki informacyjne Na tydzień przed planowanym spotkaniem z przedstawicielem Fundacji DKMS klasy pierwsze wykonały gazetki zawierającej najważniejsze informacje na temat choroby, działalności fundacji i zamieszczenia odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Gazetki pojawiły się w gablotach na korytarzach szkoły.

23

24 Zajęcia wychowawcze Nauczyciele biologii przeprowadzili na zajęciach rozmowy na temat profilaktyki chorób nowotworowych i zdrowego trybu życia. Ponadto przed wakacjami wychowawcy przeprowadzili zajęcia dotyczącego zdrowego żywienia, aktywności fizycznej i przestrzegli przed wpływem promieni słonecznych na naszą skórę.


Pobierz ppt "SZKOŁA XXI WIEKU I Liceum Ogólnokształcące im"

Podobne prezentacje


Reklamy Google