Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEMYŚL WCZORAJ I DZIŚ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEMYŚL WCZORAJ I DZIŚ"— Zapis prezentacji:

1 PRZEMYŚL WCZORAJ I DZIŚ

2 POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE
Spośród setek miast Polski oraz tysięcy miast i miasteczek Europy Przemyśl ma położenie szczególne. Trudno jest bowiem na mapie znaleźć takie miejsce, w którym równocześnie zbiegają się granice wielkich regionów fizyczno geograficznych, politycznych, kulturowych, etnicznych i ekonomicznych. Tu także krzyżują się odwieczne międzynarodowe szlaki komunikacyjne: ze wschodu na zachód i z północy na południe.

3 To po prostu trzeba zobaczyć...

4 Na wakacje tylko w okolice Przemyśla

5 Wyjątkowo malownicze położenie miasta zachęca nie tylko turystów ale i rodowitych mieszkańców do włóczęgi Pogórzem Karpackim aż w Bieszczady

6 Z Przemyśla w Bieszczady, a tam już „morze” Solińskie wita i kusi...

7 Liczna zwierzyna zachęca amatorów „bezkrawawych” łowów do przyjazdu w okolice.

8 HISTORIA MIASTA PRADZIEJE ŚREDNIOWIECZE CZASY ROZKWITU
TWIERDZA PRZEMYŚL MIASTO DZISIEJSZE

9 Na południowych stokach Góry Zamkowej i okolicach Kruhela lodowiec, prący z północy, odsłonił zwietrzałą powierzchnię skał wapiennych, charakteryzującą się dużą zawartością krzemieni. Ludzie neolitu intensywnie je wydobywali, kopiąc jamy i drążąc niewielkie sztolnie, których resztki były widoczne jeszcze na początku wieku..

10 Najstarsze świadectwo dotrwało do naszych czasów w postaci oblatowanej, tj. starszego dokumentu wpisanego do księgi ławniczej. Książę halicki Lew ( ), założyciel Lwowa, sprzedaje w nim godność wójta miasta Przemyśla niejakiemu Iwanowi Balickiemu, z prawem dziedziczenia, oraz potwierdza używanie prawa niemieckiego dla sądu ławniczego i miasta

11 ROZKWIT RENESANSOWY Uniezależnione od kaprysów lokalnej władzy miasto zaczęło się żywiołowo rozwijać: budowano reprezentacyjne gmachy, obwarowania, rosła liczba ludności, rozwijał się handel i rzemiosło cechowe. Wokół rynku i głównych ulic powstawały obszerne, wielopiętrowe, renesansowe kamienice, wyposażone w podcienia. Pod nimi mieściły się dwie lub trzy kondygnacje piwnic, przeznaczone na składy towarów handlowych

12 TWIERDZA PRZEMYŚL

13 Pod koniec XIX w. przecinało je kilka linii kolejowych, z których dwie najważniejsze przekraczały grań Karpat przełęczami: Łupkowską i Użocką. Kluczem do używania tych linii był Przemyśl. Jednocześnie Brama Przemyska umożliwiała dostęp z Ukrainy do wnętrza Małopolski. Zaraz po kongresie wiedeńskim w dotychczasowej koalicji antynapoleońskiej pojawiły się rysy i Austriacy poczuli się zmuszeni otoczyć Przemyśl w 1819 r. pasem wałów ziemnych, wzmocnionych ceglanymi redutami.

14 Tak wyglądał Przemyśl w czasach gdy budowano i broniono Twierdzy...

15

16 PLAN FORTÓW

17 DOWÓDCY TWIERDZY gen dyw. Antoni Werner 1885 - 1886
gen dyw. Fryderyk Pollini gen dyw. Julian Roszkowski

18 gen dyw. Edward Pucherna 1898 - 1906 gen dyw. Ferdynand Siedler
gen bron. Fryderyk Solwegen gen dyw. Jan Terkulja gen dyw. Hermann Colard gen dyw. Hermann Kusmanek

19 Gen.dyw. Herman Kusmanek von Burgneusteadten

20 Gen. broni Baron Daniel Salis - Soglio

21 NIM PADŁY STRZAŁY... Do dnia wybuchu I Wojny Światowej, zdołano zaopatrzyć Przemyśl w trzy linie obronne. Niestety, ciągłe zmiany koncepcji dotyczące Przemyśla, powiązane ze zbyt małymi środkami finansowymi przeznaczonymi na tę inwestycję sprawiły, że tylko linia pierścienia zewnętrznego była odpowiednio przygotowana, pozostałe zaś, wykonano tylko częściowo.

22 OSTATNIE OBLĘŻENIE 2 maja 1915 r. rozpoczęła się wielka ofensywa gorlicka połączonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich. Po 14 dniach marszu na wschód wojska te okrążyły Przemyśl broniony tym razem przez Rosjan. Co prawda zniszczone forty znacznie obniżyły wartość obronną Przemyśla jako twierdzy, jednak Rosjanie po wkroczeniu do miasta od razu rozpoczęli budowę umocnień wokół Przemyśla .

23 TWIERDZA DZIŚ

24

25 A tak wygląda Przemyśl dziś...

26 Liczne kościoły sprawiły, że nadano temu miastu przydomek „Mały Rzym”

27 W dawnej wieży zegarowej mieści się teraz muzeum fajek

28 Warto zwiedzić... Zamek Kazimierzowski i Zamek Krasiczyński

29 Do zobaczenia !!!


Pobierz ppt "PRZEMYŚL WCZORAJ I DZIŚ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google