Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Wieczór Pieśni Regionu Krakowskiego”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Wieczór Pieśni Regionu Krakowskiego”."— Zapis prezentacji:

1 „Wieczór Pieśni Regionu Krakowskiego”.
Szkoła Podstawowa 107 w Krakowie

2 Klasa I a prezentuje pieśń: „Płynie Wisła”.
Płynie Wisła , płynie po polskiej krainie, (bis) zobaczyła Kraków, pewnie go nie minie. (bis) Zobaczyła Kraków wnet go pokochała, (bis) a w dowód miłości wstęgą opasała. (bis)

3 w Niepołomskie lasy (bis) i do morza wpada
Chociaż się schowała w Niepołomskie lasy (bis) i do morza wpada płynie jak przed czasy (bis) Płynie Wisła , płynie po polskiej krainie, (bis) a dopuki płynie Polska nie zaginie. (bis)

4 Klasa I b prezentuje pieśń: „Na Wawel, na Wawel”
krakowiaku żwawy! Podumaj, potęsknij nad pomnikiem sławy. Dzieje twojej ziemi na grobowcach czytaj, twoich wodzów groby uściskiem powitaj!

5 Popatrz się po górach, po dołach, równinach, niech Polski miłością krew ci zawrze w żyłach. Na Wawel, na Wawel krakowiaku żwawy! Podumaj, potęsknij nad pomnikiem sławy.

6 Klasa I c prezentuje pieśń: „Mariackie hejnały”.
Hej, na krakowskim rynku maki i powoje, maki i powoje. Chłopcy i dziewczęta malowane stroje. (bis) Nasz lajkonik, ten lajkonik po Krakowie ciągle goni. Lajkoniku, laj, laj, poprzez cały kraj, kraj! Lajkoniku, laj, laj, poprzez cały kraj!

7 Hej, na krakowskim rynku
kręcą się górale, kręcą się górale. Sprzedają serdaki, kupują korale. (bis) Nasz lajkonik, ten lajkonik po Krakowie ciągle goni. Lajkoniku, laj, laj, poprzez cały kraj, kraj! Lajkoniku, laj, laj, poprzez cały kraj!

8 Hej, na krakowski rynek gołębie zleciały, gołębie zleciały słychać, jak tam grają mariackie hejnały. (bis) Nasz lajkonik, ten lajkonik po Krakowie ciągle goni. Lajkoniku, laj, laj, poprzez cały kraj, kraj! Lajkoniku, laj, laj, poprzez cały kraj!

9 Klasa II a prezentuje pieśń: „A tam w Krakowie”.
A tam w Krakowie ulica Pawia, numer szesnasty nade drzwiami, jest tam kawiarnia, gra tam muzyka, tańcują chłopcy z dziewczynami. (bis) I ja tam poszedł, siadłem na ławie, przepustkę wziąłem na całą noc, com przetańcował jeden kawałek ona mi mówi: na Planty chodź. (bis)

10 Na Plantym poszedł, siadłem na ławie
ona mi mówi: coś powiem ci, sznurówka mi się u buta mego rozsznurowała, zasznuruj mi. (bis)

11 Klasa II b prezentuje pieśń: „Krakowiaczek jeden”.
miał koników siedem, pojechał na wojnę, został mu się jeden. Siedem lat wojował, szabli nie wyjmował, szabla zardzewiała wojny nie widziała.

12 Krakowianka jedna miała chłopca z drewna, a dziewczynkę z wosku, wszystko po krakowsku. Krakowiaczek ci ja, krakowskiej natury, kto mu wejdzie w drogę ja na niego z góry.

13 Krakowiaczek ci ja, któż nie przyzna tego siedemdziesiąt kółek u pasika mego. z czerwoną czapeczką szyta kierezyja bucik z podkóweczką.

14 Gra mi wciąż muzyka, a kółka trzepocą jak małe księżyce w blasku się migocą.

15 Klasa IIc prezentuje pieśń: „Jak długo w sercach naszych”.
choć kropla polskiej krwi, jak długo w sercach naszych ojczysta miłość tkwi. Stać będzie kraj nasz cały, stać będzie Piastów gród, zwycięży Orzeł Biały, zwycięży polski lud.

16 Jak długo na Wawelu brzmi Zygmuntowski dzwon, jak długo z gór karpackich rozbrzmiewa polski ton. Stać będzie kraj nasz cały, stać będzie Piastów gród, zwycięży Orzeł Biały, zwycięży polski lud.

17 Jak długo Wisła wody nad Bałtyk będzie słać, jak długo polskie grody nad Wisłą będą stać. Stać będzie kraj nasz cały, stać będzie Piastów gród, zwycięży Orzeł Biały, zwycięży polski lud.

18 Jak długo w sercach naszych
choć kropla polskiej krwi, jak długo w sercach naszych ojczysta miłość tkwi. Stać będzie kraj nasz cały, stać będzie Piastów gród, zwycięży Orzeł Biały, zwycięży polski lud.

19 Klasa III a prezentuje pieśń: „Wyleciał ptaszek z Łobzowa”.
usiadł na rynku Krakowa, asa, tadarasa, asa, tadarasa, usiadł na rynku Krakowa. A na tym rynku w Krakowie domy stanęły na głowie, domy stanęły na głowie.

20 I zatańczyły raz, dwa, trzy
a ptaszek siedzi i patrzy, asa, tadarasa, asa, tadarasa, a ptaszek siedzi i patrzy. A kiedy się już napatrzył, to sam zatańczył raz, dwa, trzy, to sam zatańczył raz, dwa, trzy.

21 Klasa III b prezentuje pieśń: „Albośmy to jacy tacy”
ino chłopcy krakowiacy czerwona czapeczka, na cal podkóweczka, czerwona sukmana danaż moja dana.

22 Kierezyja granatowa co ją od parady chowam jedwabisiem wyszywana, bryzowana, lamowana Wokalusieneczko – moja kochaneczko.

23 Pawie pióra u czapeczki
i spineczki i wstążeczki z płótna zaś koszula szyli ją matula do niej wstążka dana dziewczyno kochana.

24 I pasiczek okowany, gwiazdeczkami wybijany, rzemykami ozdabiany jak to mają krakowiacy Wokalusieneczko - moja kochaneczko.

25 A zagrajcież mi od ucha, niech wyhula się dziewucha a jak się wzbogacę, jutro wam zapłacę. Danaż moja dana, dziewczyno kochana.

26 Zagrajcież nam jacy tacy, jacy tacy, jacy tacy, Bo tańcują krakowiacy
Zagrajcież nam jacy tacy, jacy tacy, jacy tacy, Bo tańcują krakowiacy. Wokalusieneczko – moja kochaneczko.

27 Klasa III c prezentuje pieśń: „Lajkoniku, prowadź nas”.
Kto Krakowa nie zna, niech dłużej nie zwleka, bo tam na każdego moc atrakcji czeka. Wesoły lajkonik tańczy po ulicach, pawie pióra kupić można w Sukiennicach.

28 poznać miasto Kraka. (bis)
Ref. Lajkoniku prowadź nas w rytmie krakowiaka, lajkoniku pomóż nam poznać miasto Kraka. (bis)

29 Na wawelskim wzgórzu dumny zamek stoi, wszystkim opowiada o polskiej historii. Piękny stary Kraków, pradawna stolica, niezwykła uroda każdego zachwyca.

30 poznać miasto Kraka. (bis)
Ref. Lajkoniku prowadź nas w rytmie krakowiaka, lajkoniku pomóż nam poznać miasto Kraka. (bis)

31 Do prezentacji zostały wykorzystane materiały
Prezentację przygotowały: mgr Agnieszka Kuczek mgr Beata Pieciun-Skalny Do prezentacji zostały wykorzystane materiały zawarte na stronach internetowych: Dziękujemy za wspólne śpiewanie !


Pobierz ppt "„Wieczór Pieśni Regionu Krakowskiego”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google