Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TECZKA INFORMACJI O ZAWODZIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TECZKA INFORMACJI O ZAWODZIE"— Zapis prezentacji:

1 TECZKA INFORMACJI O ZAWODZIE
STOLARZ Kod w klasyfikacji Zawodów i Specjalności

2 Opis zawodu stolarz Stolarz— wykonujący z drewna elementy budowlane, meble, przedmioty codziennego użytku. Pierwszy w Polsce cech stolarski powstał w 1489 w Krakowie. Rozwój meblarstwa wiązał się z rozwojem miast, a tym samym z rozwojem mieszczaństwaPierwszą szkołę meblarstwa stworzył w 1750 Stanisław Konarski. Do znanych stolarzy zalicza się Jan Jakub Simmler, ur. w 1791 roku, zmarły w 1872 polski rzemieślnik produkujący meble o wysokim poziomie artystycznym i technicznym. Wytwarzanie mebli i innych wyrobów z drewna ma wielowiekowe tradycje. Zachowane dokumenty z okresu starożytności świadczą o stosowaniu prostych rodzajów obróbki drewna, jak: skrawanie, gięcie, łączenie, wykańczanie stolarskie i tapicerskie. Rysunek w tym okresie nie miał dużego znaczenia, gdyż wykonawca był jednocześnie projektantem. Nauka zawodu odbywała się bezpośrednio w warsztacie nadzorowanym przez rzemieślnika — stolarza. Przekazywanie wiadomości dotyczących wykonywania elementu lub wyrobu odbywało się w sposób słowny, opisowy, bądź przez nanoszenie rysunku bezpośrednio na materiał.

3 Jakie zadania wykonuje stolarz?
●Stolarz wykonuje elementy drewniane lub drewnopodobne na podstawie dokumentacji, rysunków technicznych lub własnych projektów. ●Jego zadaniem jest nie tylko wykonanie drewnianego przedmiotu, ale także dobranie odpowiednich gatunków drewna lub materiałów drewnopodobnych, klejów, lakierów i farb, w zależności od ich właściwości i od przeznaczenia. ●Stolarz zajmuje się także rekonstrukcją oryginalnych, zabytkowych mebli: odtwarza brakujące elementy, konserwuje i zabezpiecza je przed zniszczeniem. ●Dobiera odpowiednie gatunki drewna lub materiały drewnopodobne, kleje, pokosty, farby i lakiery w zależności od ich właściwości i od przeznaczenia. ●Precyzyjnie wycina i łączy elementy np. mebli, okleja meble fornirem lub płytami laminowanymi przy pomocy różnego sprzętu (mechanicznego lub ręcznego). ●Szlifuje i lakieruje powierzchnie drewniane lub drewnopodobne, montuje je w przewidzianym miejscu.

4 ●obrabiarki sterowane numerycznie, ●Piły tarczowe i taśmowe, ●dłuta,
Stolarz wykorzystuje w swojej pracy: ●narzędzia do ręcznej obróbki drewna oraz maszyny i urządzenia do obróbki drewna, m.in.: ●obrabiarki do drewna, ●obrabiarki sterowane numerycznie, ●Piły tarczowe i taśmowe, ●dłuta, ●młotki, ●pilarki, ●wyrzynarki, ●wiertarki, ●strugarki, ●frezarki, ●szlifierki itp.

5 ●koordynacja wzrokowo-ruchowa, ●uzdolnienia manualne,
Warunki fizyczne pracownika w tym zawodzie ●dokładność, ●podzielność uwagi, ●koordynacja wzrokowo-ruchowa, ●uzdolnienia manualne, ●spostrzegawczość, ●wytrwałość i cierpliwość, ●obowiązkowość i odpowiedzialność, ●ogólna sprawność fizyczna ●brak wad wzroku ●brak wad narządu słuchu ●zmysł równowagi ●wytrzymałość ●nie występowanie alergii (środki chemiczne) ●zręczność manualna ●zdolność rozróżniania kolorów ●umiejętność koncentracji

6 Jakie inne cechy wymagane są w tym zawodzie?
●wyobraźnia przestrzenna, ●pomysłowość, ●umiejętność pracy w grupie, ●umiejętność przekonywania, ●umiejętność rozumienia ludzi,

7 ●wady wzroku nie poddające się korekcji, ●daltonizm,
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu ●wady wzroku nie poddające się korekcji, ●daltonizm, ●wszelkie choroby ograniczające sprawność manualną rąk, ●choroby dróg oddechowych, ●alergie

8 KSZTAŁCENIE I INSTYTUCJE KSZTAŁCĄCE
Do wykonywania zawodu stolarza przygotowuje nauka w zasadniczej szkole zawodowej. – nauka trwa 3 lata. Osoby już praktykujące w tym zawodzie mogą potwierdzić swoje umiejętności zdając egzamin czeladniczy, a potem mistrzowski w cechu. Dla młodych ludzi uczących się zawodu praktycznie, zatrudnionych w różnych firmach, istnieje szansa uzupełnienia wykształcenia w tzw. klasach wielozawodowych organizowanych przez wiele szkół zawodowych w całym kraju.

9 Miejsca nauki zawodu Szkoły z klasami kształcącymi stolarzy dostępne są w całym kraju. Przykładowe miejsca nauki zawodu: Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku ul. Brzeźnicka Radomsko Zespół Szkół i Placówek Niepublicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Przedborzu-Oddział ul. Częstochowska 54, Przedbórz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 („BUDOWLANKA”) Piotrków Tryb. ZSP NR 3 ul. Broniewskiego 16

10 Możliwości podnoszenia kwalifikacji i dokształcania w tym zawodzie
Warunki przyjęcia na naukę w tych instytucjach kształcących Warunkiem przyjęcia do zasadniczej szkoły zawodowej jest świadectwo ukończenia gimnazjum, zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do pracy oraz zaświadczenie z zakładu pracy o przyjęciu na praktyczną naukę zawodu, jeżeli praktyki nie są organizowane przez szkołę. Możliwości podnoszenia kwalifikacji i dokształcania w tym zawodzie Podwyższanie kwalifikacji odbywwej. Nauka kończy się zdobyciem tytułu technik w zakresie stolarstwa. Organizowane są również kursy zawodowe pn. stolarz budowlany, które pozwalają na zdobycie niezbędnych kwalifikacji osobom posiadającym wykształcenie zawodowea się poprzez podjęcie nauki w technikach na podbudowie zasadniczej szkoły zawodo zdobyte w dowolnym kierunku. Możliwość awansu w hierarchii zawodowej. W zawodzie tym przed najlepszymi pracownikami stoi otworem droga uzyskania uprawnień mistrzowskich w cechu. Najniższy stopień w zawodzie stolarza to czeladnik, którym zostaje się po trzech latach pracy w zawodzie. Po siedmiu latach pracy czeladnik, który pomyślnie zda egzaminy (ustny i praktyczny tzw. „dzieło”) w Wojewódzkiej Izbie Rzemieślniczej uzyskuje tytuł mistrza. Osoby, które chciałyby uzyskać zawód stolarz rzemiosł artystycznych muszą zdać egzamin organizowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

11 Możliwości znalezienia pracy w tym zawodzie
Stolarz jest jednym z bardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy. Znajduje się w grupie zawodów o minimalnym poziomie bezrobocia. Pracodawcy poszukują dobrych stolarzy. W tym zawodzie bardzo liczy się fachowość - umiejętności praktyczne i teoretyczne. Osoby spełniające ten warunek nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Na rynku pracy zwiększa się liczba ofert dla chcących pracować w zawodzie stolarz czy zawodzie pokrewnym zarówno w firmach państwowych jak i firmach prywatnych. Tak korzystna sytuacja jest wynikiem rozwoju głównie budownictwa w miastach oraz wsiach. Osoby z bogatym doświadczeniem w tym zawodzie oraz wymiernymi efektami swej pracy, które są kreatywne mogą na przykład gromadzić zdjęcia dokumentujące wykonane prace, co zwiększy jej atrakcyjność na rynku, zarówno gdy jest się właścicielem firmy, czy też jej pracownikiem. Z pewnością dzięki temu zwiększają się szanse zatrudnienia zarówno jednych jak i drugich.

12 Miejsca, w których może pracować stolarz
●stolarnie ●fabryki mebli, ●pracownie konserwacji zabytków Płace w tym zawodzie Płaca zależy od kwalifikacji oraz od warunków finansowych zatrudniającej firmy. Dobry fachowiec zatrudniony w firmie prywatnej zarabia powyżej średniej krajowej. Największe zarobki osiągają właściciele zakładów stolarskich. W zawodzie stolarza częste jest zakładanie własnych firm. Według danych z portalu internetowego dane za rok 2007, przeciętne wynagrodzenia w tej grupie zawodowej wynosiło 3000,00 zł. Zarobki właścicieli zakładów stolarskich kształtowały się na poziomie trzy lub czterokrotnie większym.

13 Wytwory pracy stolarza są bardzo efektowne i bogate
Wytwory pracy stolarza są bardzo efektowne i bogate. Można do nich zaliczyć: ●okna drewniane, ●drzwi drewniane, ●schody drewniane, ●krzesła drewniane, ●meble z drewna, ●zabudowy, ●różne rodzaje mebli:kuchenne, pokojowe, sypialnie itp. ●pawlacze, ●płoty z drewna, ●altany, ●meble ogrodowe, ●podłogi, ●podbitki, ●blaty, balustrady, szafy ●restaurowanie mebli,

14 Źródla informacji 1)S. Bieniek Maszyny i urządzenia do obróbki drewna F.Krzysik Nauka o drewnie 2)J. Prażmo Stolarstwo cz.1,2 3)R. Siemiński Obrabiarki do drewna 4)Encyklopedia Pedagogiczna, red. W. Pomykało, Fundacja Innowacje, Warszawa 1993. 5)Przewodnik po zawodach,wyd. II, Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2003. 6) 7)Materiał opracowany przez Centrum Informacji i Planowania Kariery II. Przy opracowywaniu charakterystyki wykorzystaliśmy poniższe źródła informacji:


Pobierz ppt "TECZKA INFORMACJI O ZAWODZIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google