Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aqua Park i Muzeum Inżynierii w Krakowie klasy 5c i 6b pod opieką wychowawców: p. K. Góryjowskiej i p. A. Kukułki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aqua Park i Muzeum Inżynierii w Krakowie klasy 5c i 6b pod opieką wychowawców: p. K. Góryjowskiej i p. A. Kukułki."— Zapis prezentacji:

1 Aqua Park i Muzeum Inżynierii w Krakowie klasy 5c i 6b pod opieką wychowawców: p. K. Góryjowskiej i p. A. Kukułki

2 18 grudnia 2009r. kolejny raz odwiedziliśmy Kraków, a w nim Aqua Park oraz Muzeum Inżynierii. Ponieważ w Aqua Parku zajmowaliśmy się generalnie tym samym co ostatnio, czyli: odpoczywaniem, szaleństwem i poprawą kondycji fizycznej, nie zamieszczamy ponownie zdjęć. Natomiast po odpoczynku nastała pora na naukę poprzez zabawę.

3 Muzeum Inżynierii zostało założone w 1998 roku. Stała wystawa dotycząca historii polskiej motoryzacji – to jedna z niewielu takich ekspozycji w Polsce, prezentująca samochody, motocykle i prototypy produkowane w naszym kraju nie tylko po II wojnie światowej. Na wystawie można zobaczyć ok. 50 eksponatów, m.in. Warszawy (auta rosyjskie) ważące ok. 1,5-2t, spalające 20 litrów na 100km, z profilowaną i dzieloną na pół przednią szybą, wycieraczki montowane już u dołu. Syrenki (auta polskie), modele 101-104 mające drzwi otwierane przeciwnie do kierunku jazdy (tzw. kurołapki).

4 Fiaty (auta włoskie) z 1936 roku, posiadające płaską szybę, kierunkowskazy semaforowe, zderzak przedni dzielony na pół, wycieraczki zamontowane u góry szyby oraz…korbę z przodu umożliwiającą włączenie silnika. Fiaty 125 i ostatni maluch (fiat 126p) wyprodukowany w 2000r. w ilości 1000 sztuk.

5 Smyk – auto nie produkowane seryjnie, miejskie autko skonstruowane przez polskich inżynierów w 1950r. Aby wejść do środka, należało otworzyć maskę wraz z przednią szybą. Mikrus – wyprodukowany w ilości 800 sztuk, drzwi boczne tzw. kurołapki, kierownica jednoosiowa (pomysł zapożyczony z Francji). Bagażnik znajdował się z przodu, koło nóg pasażera. Beskid – prototyp spalający ok. 5 litrów na 100km, mający nowoczesny kształt i mogący rozwijać prędkość 125km/h.

6 Tramwaj wąskotorowy konny jeżdżący w Krakowie, trzecim mieście w Europie szczycącym się posiadaniem tramwaju. Miał podział na klasę 1 (z wyściełanymi siedzeniami i ograniczoną liczbą miejsc) i klasę 2 (drewniane ławki bez podziału na siedzenia), jak również podział na bilety ulgowe i normalne, w zależności od wzrostu (do i powyżej 130cm).

7 trzy Stary - trzy najcenniejsze pojazdy, należące obecnie do zbiorów Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazura w Starachowicach, a wyprodukowane w Fabryce Samochodów Ciężarowych Star im. Feliksa Dzierżyńskiego w Starachowicach (woj. świętokrzyskie). Star 20 - Star 20 (1948-1957) - pierwszy ciężarowy samochód średniej ładowności, powstały w powojennej Polsce, skonstruowany na potrzeby odbudowy kraju; Star 266R - Star 266R (1988r.) - biorący udział w Rajdzie Paryż Dakar; papamobile - papamobile skonstruowany na bazie Stara 660M2 (1965- 1983) – rekonstrukcja z 2006r. papieskiego pojazdu, powstałego w 1979r.

8

9 W sali obok na nas czekał plac zabaw. Ekspozycja WOKÓŁ KOŁA składająca się z 30 modeli interaktywnych, ilustrujących różne działanie koła: w technice, nauce, w przyrodzie, życiu codziennym. Pokazuje zastosowanie koła jako krzywej, przykłady jego najstarszych zastosowań i wizerunków.

10

11 Próbowaliśmy jazdy na rowerze o kwadratowych kołach, poznaliśmy zasadę działania żyroskopu, wiemy już dlaczego wiatr zrywa dachy oraz jak działa przekładnia, sprawdzaliśmy co jest łatwiejsze - pchanie czy toczenie, usiłowaliśmy zbudować wspólnie okrągłą basztę, wprawić piłki we wspólny taniec, zagrać w bilard na eliptycznym stole.

12

13

14 Wszystkie ćwiczenia i doświadczenia ułatwiły nam zrozumienie niektórych zjawisk i praw fizyki przez zabawę.


Pobierz ppt "Aqua Park i Muzeum Inżynierii w Krakowie klasy 5c i 6b pod opieką wychowawców: p. K. Góryjowskiej i p. A. Kukułki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google