Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji ludzi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji ludzi"— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji ludzi

2 Komunikacja niewerbalna
Pojęcie komunikacja niewerbalna większość ludzi rozumie jako komunikację realizowaną za pośrednictwem środków innych niż słowa, jest ona „porozumiewaniem się istot żywych za pomocą wszelkich środków nie związanych z mową”. Każda informacja wypowiedziana, zapisana lub sformułowana w inny sposób, zawsze zawiera elementy przekazu niewerbalnego. W wielu przypadkach, definiując zachowanie niewerbalne, określamy je jako sygnały, które posiadają pewne znaczenie a nie jako proces nadawania znaczenia tym sygnałom.

3 Formy komunikacji niewerbalnej
gestykulacja, czyli ruchy ciała, mimika i wyraz twarzy jako najważniejszy sposób przekazywania stanów emocjonalnych dotyk i kontakt fizyczny odgrywające ogromną rolę w budowaniu bliskości kontakt wzrokowy - najważniejszy przekaźnik informacji to oczy: kierunek patrzenia, czas i częstotliwość patrzenia, dystans przestrzenny jako obszar pomiędzy nadawcą , a odbiorcą dzielący się na cztery strefy: intymną, osobistą, socjalną i otwartą, pozycja ciała, czyli sposób w jaki dana osoba stoi lub siedzi, wyrażać może wewnętrzne napięcie lub rozluźnienie, wygląd fizyczny i ubranie ( może być formą manifestacji przynależności społecznej , staranność ubioru mówi o przywiązaniu wagi do spotkania), niewerbalne aspekty mowy czyli intonacja głosu, akcent, rytm mówienia itp. dźwięki paralingwistyczne np. śmiech, płacz, ziewanie, westchnienia urozmajcają proces komunikacji i wyrażają ekspresję uczuć, elementy środowiska fizycznego np. wielkość. Lokalizacja, aranżacja wnętrz, charakter wnętrza , oświetlenie zapachy tworzą korzystne lub niekorzystne tło i atmosferę do wzajemnych kontaktów.

4 Komunikacja niewerbalna

5 Komunikacja werbalna Komunikacja z użyciem języka  naturalnego, czyli mowy jako środka komunikacji.

6 Komunikowanie się Proces komunikowania się ludzi pomiędzy sobą może przebiegać na różnych poziomach i wykorzystuje się do niego różne narzędzia, w zależności od intencji nadawcy i kompetencji komunikacyjnych odbiorcy. Do podstawowych elementów procesu komunikowania się zaliczamy: nadawcę przekaz kanał odbiorcę szum kontekst sprzężenie zwrotne

7 Nowoczesne sposoby komunikacji to:
telefony , komórki, Poczta , Komunikatory, Fora i grupy dyskusyjne, SMSy.

8 Telefony, komórki. To kompletne urządzenia multimedialne, których potencjał i możliwości wciąż rosną . Dzięki nim możemy porozumiewać się z innymi.

9 Poczta To najnowocześniejsza z metod komunikacji w dzisiejszym świecie. Za jej pomocą możemy elektronicznie wysyłać wiadomości do drugiej osoby.

10 Komunikatory internetowe
Komunikatory internetowe to programy umożliwiające wymianę informacji pomiędzy użytkownikami, np. wiadomości tekstowe, rozmowy głosowe, rozmowy wideo oraz przesyłanie plików.

11 Fora dyskusyjne przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych , która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.

12 Rozwój komunikacji ludzkiej na przestrzeni wieków

13 Czasy najdawniejsze Ludzie od zarania dziejów czuli potrzebę komunikacji z innymi zamieszkującymi inne tereny. W czasach gdy nie istniały takie dobrodziejstwa jak telefon czy internet było to dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne.

14 Rozpalanie ognisk


Pobierz ppt "Metody komunikacji ludzi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google