Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAGROŻENIA KOMPUTERA Autor: Piotr Dobiecki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAGROŻENIA KOMPUTERA Autor: Piotr Dobiecki."— Zapis prezentacji:

1 ZAGROŻENIA KOMPUTERA Autor: Piotr Dobiecki

2 Nowe zagrożenia Komputer, mimo że jest genialnym wynalazkiem i usprawnił pracę tysięcy ludzi, nadużywany może stać się przyczyną kłopotów ze zdrowiem. Stale wzrastająca popularność komputerów, używanych przez nas zarówno w pracy, jak i w domu, niesie ze sobą niepożądane skutki.

3 Niepokojące objawy Coraz więcej osób zgłasza się do lekarza, skarżąc się na niepokojące objawy wynikające z używania komputera. Najczęściej pytani o zagrożenia wymieniamy narażenia narządu wzroku, oraz wpływ promieniowania elektromagnetycznego monitora. Zapominamy o: stresie, złej pozycji przy klawiaturze, schorzeniach układu krążenia, układu kostnego, uzależnienie od komputera.

4 „Szlachetne zdrowie …”
Dbajmy o zdrowie - oszczędzimy sobie dużo nerwów, czasu i pieniędzy na długim i nieprzyjemnym leczeniu. Dobrze jeżeli leczenie skończy się na zabiegach rehabilitacyjnych. W najgorszym przypadku czeka nas operacja chirurgiczna i długa rehabilitacja, która uniemożliwi nam pracę.

5 Rodzaje zagrożeń Fizyczne Psychiczne Moralne Społeczne Intelektualne

6 Nabyte wady fizyczne Wiadomą rzeczą jest, że złe użytkowanie komputera zarówno w domu jak i w pracy przez dłuższy czas niesie ze sobą groźbę schorzeń fizycznych głównie wzroku, nadgarstków, kręgosłupa. BEZPIECZNA PRACA Z KOMPUTEREM

7 Oderwanie od rzeczywistości
W 2001 roku w jednym z krajów azjatyckich odnotowano przypadek morderstwa w kawiarni internetowej podczas gry w popularną grę sieciową. Gracz, który przegrał w wirtualnym świecie zasztyletował swoje przeciwnika. Niech ten przypadek będzie przestrogą dla wszystkich rodziców, którzy często zapominają o swoich pociechach i nie kontrolują czasu spędzonego przez nie przed komputerem.

8 Uzależnienia We współczesnym świecie do uzależnień od alkoholu, narkotyków i pracy należy dodać uzależnienie od komputera. Uzależnienie to, jak każde inne, powoduje wyraźne szkody, takie jak.: izolacja od otoczenia, zatracanie komunikacji bezpośredniej z innymi ludźmi, poczucie wyższości nad innymi, strach przed ludźmi. Przyczyny to: brutalne gry anonimowy Internet. Według badań najwięcej uzależnionych osób jest od gier, później od programowania, a obecnie w ogromnym tempie rośnie liczba uzależnionych od Internetu.

9 Uzależnienia od internetu
Internetoholik zaniedbuje rodzinę, przyjaciół obowiązki, nie dba o własne zdrowie, rezygnuje z rozrywek i przyjemności. Redukuje czas przeznaczony na sen, a także je byle co i byle szybko. Zaskakujące może okazać się to, iż wśród najmłodszych przeważają dziewczynki. Coraz częstsze są przypadki osób, które od kilku lat wyłączyły się całkowicie z utrzymywania kontaktów międzyludzkich i nie mogą znaleźć partnerów życiowych.

10 Demoralizacja Zachowania nieetyczne, anonimowość, brak hamulców, przestępczość komputerowa. Dostęp do Internetu może stanowić zagrożenie dla moralnego rozwoju dziecka. Internet jest bogatą bazą danych, można w niej znaleźć wszystko poczynając od materiałów pornograficznych, stron sekt aż po instrukcję wykonania bomby, czy informacje o narkotykach. Takie informacje mogą w negatywny sposób wpłynąć na rozwój osobowości dziecka. Jeśli dziecko okaże się podatne na wpływy innych osób i manipulacje, jeśli będzie czuło się samotne i niepotrzebne nikomu może skorzystać z możliwości oferowanych przez sekty, sięgnąć po narkotyki, czy nawiązać znajomość z nieodpowiednimi osobami.

11 Aspołeczność Komputery wprowadzają poczucie odrealnienia, i rozrywania więzi międzyludzkich. Problem ten jest największym zagrożeniem dla dzieci. Spędzanie kilku - kilkunastu godzin dziennie przed komputerem, grając w różne gry sieciowe, surfując po internecie - może bardzo negatywnie odbić się na ich zdrowiu psychicznym, a nawet życiu.

12 Zagrożenie intelektualne
Panuje przekonanie, że komputer nigdy się nie myli, lecz trzeba zdać sobie sprawę, że komputer nie myśli, a oprogramowanie piszą ludzie, którzy nie są bezbłędni. Należy korzystać z komputera, jako narzędzia, gdyż inaczej zuboży się psychikę i nie rozwinie możliwości intelektualnych. Gdy napływ informacji jest zbyt szybki, mózg siłą rzeczy traci zdolność racjonalnej selekcji wiadomości na sensowne i nic nie warte - to się nazywa “szokiem informacyjnym”. Chcąc nie chcąc, zaczynamy absorbować wiadomości przypadkowe, odkładając sobie w głowach nic nie wartą papkę informacji o niczym.

13 Zachowujmy dystans My zaś wszyscy użytkownicy tego niewątpliwie fascynującego urządzenia powinniśmy jednak zachować wobec niego stosowny dystans, jak do kolejnego wytworu ludzkiej inteligencji - narzędzia ułatwiającego nam życie, a nie uzależniającego nas od siebie.

14 Dzieci w sieci


Pobierz ppt "ZAGROŻENIA KOMPUTERA Autor: Piotr Dobiecki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google