Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pranie Pieniędzy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pranie Pieniędzy."— Zapis prezentacji:

1 Pranie Pieniędzy

2 Na czym polega pranie pieniędzy ?
Pranie brudnych pieniędzy – proceder obejmujący wszelkiego rodzaju operacje mające zazwyczaj na celu wprowadzenie do legalnego obrotu wartości majątkowych, które pochodzą z nielegalnych źródeł. W większości przypadków dotyczy to przestępczości narkotykowej i innej ciężkiej przestępczości.

3 Ludzie szukający prywatności czy pomniejszenia podatków oraz nielegalni imigranci często nieświadomie wchodzą w rewiry, po których porusza się światek przestępczy. Wynika to czasami z krótkowzroczności lub z niezrozumienia różnicy pomiędzy unikaniem podatków a ich optymalizacją. Czasami nielegalni imigranci uważają, że nie mając legalnego statusu nie powinni ujawniać się fiskusowi.

4 KTO PIERZE PIENIĄDZE Pieniądze zarobione na handlu narkotykami, napadach, hazardzie itp. to gigantyczne sumy, których nie można tak zwyczajnie wpłacić na konto bez wzbudzania podejrzeń. Przestępcy starają się je “wyprać”, czyli stworzyć wrażenie, że pochodzą z legalnego interesu. Pieniądze są prane na różne sposoby, na przykład przy pomocy kantorów czy sklepów. Na papierze placówki te zarabiają krocie, tymczasem niemal cała gotówka zarobiona na anonimowych klientach pochodzi z przestępstwa. Właściciel brudnych pieniędzy deklaruje fikcyjny dochód, płaci od niego uczciwe podatki. Lecz reszta pieniędzy jest już czysta.

5 Pranie pieniędzy odbywa się w trzech podstawowych fazach.
1. Wprowadzenie gotówki do obrotu. Pierwszym etapem jest wprowadzenie gotówki pochodzącej z przestępstwa do obrotu finansowego. Stadium to nazywa się w fachowym języku umiejscowieniem brudnych pieniędzy.

6 2. Maskowanie gotówki. Odseparowanie pieniędzy od ich nielegalnego źródła poprzez przeprowadzenie serii transakcji finansowych nazywa się też z angielskiego układaniem warstw (layering). Celem sprawców jest wydłużenie faktyczne i czasowe odległości od miejsca powstania nielegalnych dochodów. Na przykład nielegalne laboratorium amfetaminy mieści się w Montanie, a pieniądze pochodzące z tego źródła sprawcy przesyłają elektronicznie na konto w banku na Arubie.

7 3. Wyjaśnienie pochodzenia gotówki.
Ostatnią fazą prania pieniędzy jest integracja, czyli tworzenie rzekomo legalnego wyjaśnienia pochodzenia wypranych funduszy oraz wprowadzenie ich do legalnego obrotu. Sprawcy umieszczają wyczyszczone pieniądze w obiegu gospodarczym w taki sposób, że wchodzą one ponownie do systemu bankowego i przyjmują znamiona legalnych dochodów. Wśród narzędzi używanych do osiągania integracji wykorzystuje się fikcyjne sprzedaże nieruchomości, fikcyjne podmioty gospodarcze, współpracę banków zagranicznych itp.

8 PROSTE MECHANIZMY PRANIA PIENIĘDZY
Organy walki ze światem przestępczym zidentyfikowały następujące proste mechanizmy prania pieniędzy: wykorzystanie figurantów, mieszanie brudnych pieniędzy z legalnymi, proste operacje bankowe. Złożone mechanizmy prania pieniędzy obejmują takie metody, jak "smurfing" finansowy i towarowy, zagraniczne przedsiębiorstwa (shell corporations) oraz różnego rodzaju transakcje handlowe krajowe i zagraniczne.

9 MIESZANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY Z LEGALNYMI
Popularną metodą czyszczenia pieniędzy jest łączenie funduszy brudnych z dochodami legalnego przedsiębiorstwa. Do tego celu nadają się najbardziej firmy mające zmienne w czasie obroty i przyjmujące od klientów gotówkę, a więc restauracje, pizzerie, hotele, pralnie chemiczne, bary.

10 PROSTE OPERACJE BANKOWE
Najczęściej brudne pieniądze są wprowadzane do obiegu przez wykorzystanie czynności bankowych. Dla przestępców jest to najbardziej niebezpieczny i kłopotliwy moment, bowiem grozi im wykrycie źródeł pochodzenia zysków. Przestępcy otwierają nowe konta bankowe, lokują gotówkę w sejfach bankowych, zamieniają gotówkę na przekazy pieniężne czy czeki podróżne, wymieniają waluty itp. Dodatkowo sprawcy starają się kamuflować swoją działalność przez korumpowanie pracowników bankowych, otwieranie rachunków w wielu bankach, otwieranie kont na nazwiska figurantów czy przedsiębiorstwa “przykrywki”.

11 Najczęściej pranie pieniędzy kończy się tak!
Dziękujemy za uwagę Agnieszka Dziedzic Magdalena Kapcia


Pobierz ppt "Pranie Pieniędzy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google