Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GLOBALNE OCIEPLENIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GLOBALNE OCIEPLENIE."— Zapis prezentacji:

1 GLOBALNE OCIEPLENIE

2 CO TO JEST GLOBALNE OCIEPLENIE?
Globalne ocieplenie jest to zjawisko polegające na zwiększaniu się średniej temperatury ziemskiej atmosfery i oceanów. Możemy pomyśleć że zmiana średniej temperatury zaledwie o parę stopni Celsjusza nie może mieć dramatycznych skutków jednak to nieprawda. Globalne ocieplenie niesie ze sobą wiele niepożądanych konsekwencji :

3 Podniesienie poziomu mórz i oceanów od 9 cm do 88 cm do roku 2100
Podniesienie poziomu mórz i oceanów od 9 cm do 88 cm do roku Taki wzrost poziomu wód może powodować powodzie podczas burz i sztormów, sezonowe podtopienia, a w niektórych regionach całkowite zalanie (półwysep Floryda, region Zatoki San Francisco, Holandia, Pekin).

4 Niespotykane dotąd susze i upały mogą spowodować brak wody, pożary oraz śmierć dziesiątek tysięcy ludzi. Paradoksalnie w momencie występowania susz i upałów, w innych regionach może dochodzić do niespotykanych burz, opadów deszczu i lawin błotnych.

5 Zmniejszenie populacji niektórych roślin i zwierząt.
W niektórych przypadkach wzrost temperatury może spowodować całkowite wyginięcie niektórych gatunków fauny i flory które nie będą w stanie przystosować się do zmian klimatycznych. Zagrożenie chorobami przenoszonymi przez komary, insekty i gryzonie w regionach, w których wcześniej choroby te były niespotykane

6 PRZYCZYNY GLOBALNEGO OCIEPLENIA
Przyczyny globalnego ocieplenia klimatu to między innymi natężenie efektu cieplarnianego, wywołanego podwyższoną emisją gazów do atmosfery, oraz pomniejszanie się obszarów leśnych w wyniku ich wycinania i wypalania przez człowieka, czego efektem jest brak dużych powierzchni lasów do pochłaniania nadmiaru energii słonecznej.

7 Zwiększona emisja gazów do środowiska naturalnego to efekt intensywnego rozwoju przemysłu oraz motoryzacji, w szczególności w dobie rewolucji przemysłowej, jak również podczas regularnego zużywania surowców naturalnych do produkcji na całym świecie.

8 Jednym z bardziej szkodliwych czynników działających na wzrost ocieplenia klimatycznego jest również unoszenie się pyłów w powietrzu, powstałych na skutek nadmiernego spalania paliw samochodowych oraz materiałów energetycznych bez uprzedniego zabezpieczenia ich odpowiednimi filtrami.

9 W celu podsumowania informacji na temat globalnego ocieplenia przeprowadziliśmy ankietę z wybranymi osobami. Nasze wyniki przedstawię w postaci wykresów.

10 1. Czy śledzi Pan/Pani w mediach informacje z kraju i świata ?

11 2.Czy zwraca Pan/Pani uwagę na informacje dotyczące klęsk żywiołowych ?

12 3. Czy uważa Pan/Pani, że liczba klęsk żywiołowych na świecie, wywołanych anomaliami pogodowymi (powodzie, susze, tornada), wzrosła w ostatnich latach?

13 4.Czy wie Pan/Pani co jest tego przyczyna?

14 5.Czy posiada Pan/Pani ogród, sad, działkę lub pole?

15 6.Ile lat Pan/Pani uprawia swoją ziemię?

16 7. Czy uważa Pan/Pani, że w tym czasie kondycja roślin poprawiła się ?

17 8. Proszę wymienić kilka zjawisk związanych z pogodą, na które najczęściej narzekają ogrodnicy, sadownicy, działkowicze lub rolnicy.

18 9. Czy uważa Pan/Pani że obecny klimat różni się od tego, który pamięta Pan/Pani z czasów swojego dzieciństwa?

19 10. Czy wiąże Pan/Pani tę różnice z konkretna przyczyną?

20 11. Czy oszczędza Pan/Pani energię elektryczną?

21 12. Czy sądzi Pan/Pani, ze zużycie energii elektrycznej wpływa na zmiany klimatu?

22 13. Z jakiego środka lokomocji Pan/Pani korzysta?

23 14.Jak często korzysta Pan/Pani z samochodu lub innego pojazdu spalinowego ?

24 15. Czy uważa Pan/Pani, że wzrost liczby pojazdów spalinowych wpływa na zmiany klimatyczne?

25 16. Czy słyszał Pan/słyszała Pani termin „globalne ocieplenie”?

26 17.Czy zna Pan/Pani przyczyny globalnego ocieplenia?

27 18.Proszę podać przynajmniej jedna, istotna według Pana/Pani, przyczynę globalnego ocieplenia.

28 19. Czy uważa Pan/Pani, że przyczynia się do globalnego ocieplenia ?

29 20. Proszę podać przynajmniej jedno, istotne według Pana, Pani, działanie, którym przyczynia się Pan/Pani do globalnego ocieplenia.

30 Emisja dwutlenku węgla podczas podróży samochodem

31 Jak wiemy jednym z głównych źródeł gazów cieplarnianych są silniki spalinowe, powszechnie wykorzystywane w motoryzacji.

32 Standardowy Przelicznik

33 W celu uzyskania informacji ile standardowy szczecinecczanin emituje dwutlenku węgla do atmosfery podczas podróży samochodem przeprowadziliśmy badania, których wyniki przedstawiają się następująco: Pomimo, iż silnik na gaz jest silnikiem produkującym najmniejszą ilość dwutlenku węgla, osoby podróżujące takim samochodem w Szczecinku emitują stosunkowo największą ilość dwutlenku węgla gdyż zazwyczaj taki samochód kupowany jest z myślą o pokonywaniu długich tras przez co wyprzedzają w wynikach inne silniki.

34 Podsumowując wyniki badań oraz obliczając średnią emisji dwutlenku węgla, wynika, że przeciętny mieszkaniec Szczecinka w ciągu tygodnia podróżując samochodem produkuje : 44, 8 kg dwutlenku węgla

35 ENERGIA ELEKTRYCZNA

36 Energia elektryczna prądu elektrycznego to energia, jaką prąd elektryczny przekazuje odbiornikowi wykonującemu pracę lub zmieniającemu ją na inną formę energii. Energię elektryczną przepływającą lub pobieraną przez urządzenie określa iloczyn natężenia prądu płynącego przez odbiornik, napięcia na odbiorniku i czasu przepływu prądu przez odbiornik. Zużycie energii elektrycznej w technice mierzone jest w kilowatogodzinach (kWh). Urządzeniem do pomiaru zużycia energii elektrycznej jest licznik energii elektrycznej.

37 ŚREDNIE ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ W CIĄGU JEDNEGO TYGODNIA
Jedno gospodarstwo domowe średnio zużywa 80kWh energii elektrycznej w ciągu jednego tygodnia. Jeżeli elektrownia pali węglem to ilość uwalnianego do atmosfery dwutlenku węgla jest równa zużyciu energii elektrycznej (1kg=1kWh). Dlatego w ciągu tygodnia przy średnim zużyciu 80kWh wytwarzamy 80kg dwutlenku węgla.

38 ŚREDNIE ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ PRZEZ URZĄDZENIA DOMOWE

39 DWUTLENEK WĘGLA JAKO GAZ CIEPLARNIANY
Głównym źródłem wzmocnienia efektu cieplarnianego (spowodowanego przez człowieka) jest dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla w 60% procentach odpowiada za zjawisko globalnego ocieplenia. W krajach uprzemysłowionych dwutlenek węgla stanowi ponad 80% wszystkich gazów cieplarnianych.

40 W celu naszych badań przeprowadziliśmy wywiad z prezesem zakładu MIEJSKIEJ ENERGETYKI CIEPLNEJ Markiem Szabołowskim

41 PODSUMOWANIE Podsumowując nasze badania, śmiało możemy stwierdzić, że nasze miasto w minimalnym stopniu przyczynia się do rozwoju efektu cieplarnianego. Na tle innych miast ilość produkowanego przez nas dwutlenku węgla to nieznaczna część tego co emituje do atmosfery cały świat. Co nie znaczy, że nie mogłoby być lepiej. Jednak aby nadal zmniejszać emisje dwutlenku węgla w naszym mieście i nie tylko należy stosować się do pewnych zasad:

42 jak my możemy zapobiec zmianom klimatu:
Zgaś zbędną żarówkę Przykręć temperaturę chociaż o jeden stopień Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych na czuwaniu Dobra izolacja w domu ogranicza emisję dwutlenku węgla nawet o 630 kg rocznie Zastąp zwykłą żarówkę żarówką energooszczędną Susz ubrania naturalnie zamiast korzystać z suszarki Gotuj tylko tyle wody ile potrzebujesz


Pobierz ppt "GLOBALNE OCIEPLENIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google