Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY wielkA woda 2010 ĆWICZENIA APLIKACYJNE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY wielkA woda 2010 ĆWICZENIA APLIKACYJNE."— Zapis prezentacji:

1 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY wielkA woda 2010 ĆWICZENIA APLIKACYJNE 24.02.2010

2 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY Prognoza dla województwa dolnośląskiego Prognoza dla województwa dolnośląskiego ważna od 2010-02-24 07:30 do 2010-02-25 07:30 Sytuacja baryczna: Województwo dolnośląskie będzie pod wpływem zatoki niżowej z układem frontów atmosferycznych. Zacznie napływać ciepła masa powietrza polarno-morskiego Prognoza pogody - dzień: Zachmurzenie umiarkowane stopniowo wzrastające aż do opadów deszczu. Wieczorem opady na zachód od dorzecza Bystrzycy okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna od 10 do 13 0 C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. Prognoza pogody - noc: Zachmurzenie duże z opadami deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura Minimalna od 6 do 8 0 C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Przewidywana wysokość opadów od 5 do 10 mm, lokalnie do 20 mm. Pogoda w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim Pogoda w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim Prognoza pogody: W dzień zachmurzenie duże z opadami deszczu o natężeniu umiarkowanym. Temperatura Minimalna od 5 do 7 0 C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Przewidywana wysokość opadów od 10 do 15 mm, lokalnie do 30 mm.

3 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY OSTRZEŻENIE NR 11 OSTRZEŻENIE NR 11 Przebieg: Przewiduje się wzrost temperatury powietrza, która przez całą dobę będzie dodatnia. Temperatura maksymalna w dzień wahać się będzie od 8 do 13 0 C. Temperatura minimalna w nocy od 4 do 8 0 C W dniu 24.02.2010 i w nocy 24/25.02. wysokość opadów od 5 do 10 mm, lokalnie ok.. 20 mm. ZjawiskoStopień zagrożeniaObszar Zjawisko: Roztopy, opady deszczu. Stopień zagrożenia: 2. Obszar: Woj. dolnośląskie. Ważność: Ważność: od 08.00 dnia 24.02,2010 do godz. 08.00 dnia 26.02.2010 Przedgórze Sudeckie i Sudety od 10 do 15 mm, lokalnie ok. 30 mm. W dniu 25.02.2010 i w nocy 24/25.02. wysokość opadów od 5 do 10 mm w rejonie na zachód od Dorzecza Bystrzycy, od 10 do 15 mm na pozostałym obszarze, a na Przedgórzu Sudeckim i i w Sudetach od 10 do 15 mm, w Kotlinie Kłodzkiej od 15 do 25 mm, a we wschodniej części Kotliny miejscami do 35 mm. Skutki: Lokalne zalania i podtopienia, trudności komunikacyjne. Przewidywana wysokość opadów:

4 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE NR 1 OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE NR 1 Przebieg: Utrzymujące się dodatnie temperatury powietrza i intensywne opady deszczu będą powodować dalsze gwałtowne topnienie pokrywy śnieżnej i przyboru wód w rzekach na terenie województwa dolnośląskiego. Najwyższe i gwałtowne przybory wód oraz dalsze wzrosty wody powyżej stanów alarmowych przewidywane są: w dorzeczu Nysy Kłodzkiej, zwłaszcza na jej prawostronnych dopływach (o ok. 100 do 200 cm). Zagrożenie Zagrożenie: przekroczenie stanu alarmowego, gwałtowny wzrost stanu wód Stopień zagrożenia Stopień zagrożenia: 3 (w skali.3-stopniowej) Ważność: od 09.00 dnia 24.02,2010 do godz. 09.00 dnia 26.02.2010 Skutki: Zagrożenie dla obszarów zalewowych, możliwość wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalanie przybrzeżnych terenów, uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych, utrudnienia w komunikacji lądowej i żeglugi wodnej, lokalne podtopienia. Zalecenia: - zachować dużą ostrożność, - konieczność śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrotechnicznej.

5 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY SYTUACJA POWODZIOWA W KOTLINIE KŁODZKIEJ SYTUACJA POWODZIOWA W KOTLINIE KŁODZKIEJ W wyniku gwałtownego ocieplenia powodującego topnienie pokrywy śnieżnej o także gwałtownych opadów deszczu, w Kotlinie Kłodzkiej nastąpiło podniesienie stanów wód we wszystkich ciekach wodnych a szczególnie w Masywie Śnieżnika. Przekroczenie stanów alarmowych i ostrzegawczych i inne: - Gmina Stronie Śląskie i Lądek Zdrój – dochodzi do powodzi i lokalnych podtopień (rzeka Biała Lądecka) – gminy odcięte. - Gmina Bystrzyca Kłodzka – przelanie zbiornika retencyjnego w Międzygórzu, katastrofa – zalana (zatopiona) wieś Wilkanów, zalane ulice w Bystrzycy Kłodzkiej, zalana miejscowość Gorzanów. - Gminy Duszniki Zdrój, Szczytna, Polanica Zdrój – lokalne podtopienia. - Gmina Radków – lokalne podtopienia. - Gmina wiejska Kłodzko – zalane części miejscowości: Ołdrzychowice, Żelazno, Krosnowice, podtopione miejscowości: Szalejów Dolny, Bierkowice, Gołogłów, Jaszkowa Dolna. - Zator lodowy na rzece Nysie w rejonie Długopola.

6 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY Działania podjęte przez siły i środki ratownicze z Działania podjęte przez siły i środki ratownicze z terenu Powiatu Kłodzkiego - CHRONOLOGIA 08. 48 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje informację o przekroczeniu stanu ostrzegawczego w 10 gminach powiatu kłodzkiego: 09. 14 - PSK PSP w Kłodzku dysponuje do monitoringu sytuacji w 10 gminach zastępy OSP. 09. 57 - PSK PSP w Kłodzku zwraca się z prośbą do IMGW o przesłanie informacji dotyczących na temat pokrywy śnieżnej. 10. 20 - PSK PSP w Kłodzku dysponuje dodatkowe jednostki OSP do prowadzenia monitoringu rzek, intensywności opadów deszczu oraz przekazywania aktualnych informacji dotyczących przejezdności dróg i innych …. 10. 31 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje informację o wprowadzeniu na terenie powiatu stanu alarmu powodziowego. 10.45 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje informację w działaniach bierze udział 20 zastępów OSP i 2 PSP polegające na monitoringu rzek oraz usuwaniu zatoru lodowego na strumieniu Ponik. 11.26 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje informację m. Międzylesie - rzeka Nysa Kłodzka wylewa z koryta, m. Stronie Śląskie – rzeka Biała Lądecka wylewa z koryta, zbiornik retencyjny w Międzygórzu zagrożony wysokim stanem wody.

7 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY Działania podjęte przez siły i środki ratownicze z terenu Działania podjęte przez siły i środki ratownicze z terenu powiatu kłodzkiego - CHRONOLOGIA 11.00 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje informację o wprowadzeniu Stanu podwyższonej gotowości operacyjnej dla funkcjonariuszy PSP z terenu powiatu Kłodzkiego: 11. 48 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje do WSKR we Wrocławiu informację o stanach osobowych i podjętych działaniach w związku zagrożeniem przelania zbiornika wodnego w Międzygórzu o raz ewakuacji z miejscowości Wilkanów, położonej poniżej zbiornika około 540 osób. 11. 50 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje drogą telefoniczną zapotrzebowanie na 2 kompanie ratownicze oraz informacje o zasadach przyjęcia kompanii odwodowych. 11. 55 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje informację, że na terenie powiatu kłodzkiego nie ma dużych ferm hodowlanych zwierząt. 12.16 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje informację dotyczącą przejezdności dróg na terenie powiatu. 12.20 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje informację o konieczności ewakuacji 4 osób ze wsi Krosnowice.

8 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY Działania podjęte przez siły i środki ratownicze z terenu Działania podjęte przez siły i środki ratownicze z terenu powiatu kłodzkiego - CHRONOLOGIA 12.30 - PSK PSP w Kłodzku informuje o przerwaniu tamy w Międzygórzu. Fala wysokości 2 m przemieszcza się w kierunku miejscowości Wilkanów. Mieszkańcy miejscowości ewakuowani – zwierzęta nie. 12. 57 - PSK PSP w Kłodzku przekazuje informację o ewakuacji z pomocą łodzi 3 mieszkańców miejscowości Nagodzice. 13.20 - PSK PSP w Kłodzku, że będą przegrupowane siły i środki z Kłodzka i gminy Kłodzko do gminy Stronie Śląskie. Usunięto zator lodowy w miejscowości Żelazno. Ewakuacja 12 osób z miejscowości Krosnowice przy użyciu śmigłowca.

9 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY Podczas ćwiczeń aplikacyjnych zadysponowano do działań ratowniczych na terenie powiatu kłodzkiego: 1. Kompania specjalna powodziowa – ewakuacyjna pk. ODRA ZAPOTRZEBOWANIE NA SIŁY I ŚRODKI W RAMACH ZAPOTRZEBOWANIE NA SIŁY I ŚRODKI W RAMACH DDOLNOŚLĄSKIEJ BRYGADY ODWODOWEJ DDOLNOŚLĄSKIEJ BRYGADY ODWODOWEJ 2. Kompania gaśnicza –pk. LEGNICA 3. Kompania logistyczna –pk. LUBAŃ

10 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY ZAPOTRZEBOWANIE NA SIŁY I ŚRODKI W RAMACH WSPÓŁPRACY ZAPOTRZEBOWANIE NA SIŁY I ŚRODKI W RAMACH WSPÓŁPRACYTRANSGRANICZNEJ O godzinie 12.40 Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratowniczej we Wrocławiu zwróciło się do Republiki Czeskiej o zadysponowanie na teren Rzeczpospolitej Polskiej sił ratowniczych w ramach współpracy transgranicznej. Informację o zaistniałej sytuacji oraz zapotrzebowanie na siły i środki przesłano do Stanowiska Operacyjnego Krajowej Dyrekcji Korpusu Pożarniczo-Ratowniczego w Hradec Kralowe. W dokumencie pt. Żądanie pomocy ( Załącznik nr 5 do Instrukcji metodycznej dla Jednostek Straży Pożarnej biorących udział w pomocy wzajemnej Rzeczpospolitej Polskiej oraz Republiki Czeskiej, Warszawa-Praha, 2002 ) podano czas oraz przejście graniczne na, którym siły i środki przybywające z pomocą będą przejęte przez oficera łącznikowego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku.

11 KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY Ćwiczenia zakończono o godzinie 15.00


Pobierz ppt "KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY WYDZIAŁ OPERACYJNY wielkA woda 2010 ĆWICZENIA APLIKACYJNE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google