Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt „Rozwój przez kompetencje”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt „Rozwój przez kompetencje”"— Zapis prezentacji:

1 Projekt „Rozwój przez kompetencje”
Współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. ID Szkoły 96/94 ID Grupy 96/94_MP_G1

2 TEMAT PROJEKTOWY: MAGICZNY ŚWIAT ZWIERZĄT OCZAMI MŁODYCH ODKRYWCÓW

3 SKŁAD ZESPOŁU Katarzyna Grabowska Magdalena Grabowska Sylwia Hrynowiecka Bartosz Maciuński Martyna Mikuła Piotr Milewski Karolina Niżnik Mateusz Sitański Marcin Strąk Miłosz Szypryt

4 WYCIECZKA DO ZOO NA DOBRY POCZĄTEK
Tak się złożyło, że 3 temat projektowy zakończyliśmy nieco wcześniej i już 17 czerwca pojechaliśmy na wycieczkę do Zoo w Gdańsku Oliwie. Wybraliśmy się tam, ponieważ nasz nowy temat projektowy nosi tytuł: „ Magiczny świat zwierząt oczami młodych odkrywców”. Obserwowaliśmy zwierzęta, bardzo nam się podobały, a najbardziej surykatki.

5 PIERWSZE WRZEŚNIOWE ZAJĘCIA
Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak bogaty jest świat zwierząt. Na naszych pierwszych wrześniowych zajęciach gromadziliśmy informacje o zwierzętach. Dokonaliśmy podziału zwierząt na bezkręgowe i kręgowe. Pracowaliśmy z wielkim zapałem.

6 BEZKRĘGOWCE JAMOCHŁONY PŁAZIŃCE OBLEŃCE PIERŚCIENICE STAWONOGI MIĘCZAKI

7 KRĘGOWCE RYBY PŁAZY GADY PTAKI SSAKI

8 PREZENTACJA O BEZKRĘGOWCACH
Prezentację przybliżającą nam cechy charakterystyczne bezkręgowców przygotował Marcin , Pani mu tylko trochę pomogła.

9 W POSZUKIWANIU INFORMACJI
I znów nieodzowna była pomoc komputera. Wyszukiwaliśmy informacje na temat cech morfologicznych, środowiska i trybu życia zwierząt.

10 PRZYGOTOWANIA DO BADAŃ BEZKRĘGOWCÓW
Pogoda dopisała, więc pomaszerowaliśmy nad rzekę "Świętą" oddaloną od szkoły o 3 km. Zabraliśmy z sobą potrzebny do pobierania próbek wody i roślin sprzęt laboratoryjny. Pobór materiału do badań wcale nie był łatwy ale na szczęście zachowywaliśmy szczególną ostrożność.

11 BADANIE BEZKRĘGOWCÓW WODNYCH
Marcin się bardzo stara ale gołym okiem to niczego nie zobaczy Bartek pobiera próbkę wody i roślin z rzeki „Święta”. Trochę to niebezpieczne, ale on zachowuje się ostrożnie.

12 BEZKRĘGOWCE LĄDOWE Dziewczęta gromadzą zebrane próbki, by później przebadać je pod mikroskopem.

13 W LESIE W lesie trawa sięgała po szyję, ale pomimo tego udało się zebrać przedstawicieli bezkręgowców lądowych. W poszukiwaniach i zbiorach uczestniczyli głównie chłopcy, dziewczęta obserwowały z daleka lekko przerażone.

14 NA ŁĄCE Na łące było podobnie, patrzyły z zaciekawieniem jak Marcin – zuch trzymał na dłoni gąsienicę , ale o do- tykaniu nie było mowy. Ciekawość wzięła górę u Kasi, która obserwowała zwierzątko trzymając je na liściu.

15 ZEBRANE OKAZY

16 BUDOWA MIKROSKOPU  Zebrane wcześniej próbki wody z rzeki "Święta" poddaliśmy obserwacji mikroskopowej. Wszyscy bardzo zaangażowali się do pracy, ale najpierw musieliśmy przypomnieć sobie wiadomości dotyczące budowy mikroskopu i zasad jego używania. Mimo tego, że bardzo wytężaliśmy wzrok nie udało nam się wyraźnie zaobserwować pierwotniaka. Być może to znaczy, że woda z rzeki była tak bardzo zanieczyszczona. Było nam bardzo przykro.

17 OBSERWACJA MIKROSKOPOWA

18 O KRĘGOWCACH Dziewczęta twierdziły, że teraz nasza praca będzie o wiele przyjemniejsza. Uważały, że zwierzęta z grupy kręgowców są o wiele ciekawsze, większe i kojarzą im się z czymś, co można pogłaskać. Później okazało się, że nie do końca jest tak jak myślały.

19 WIDZIELIŚMY TO W ZOO To prawda, że widzieliśmy je wszystkie (płazy, gady, ryby, ptaki i ssaki) w ZOO w Gdańsku Oliwie w czerwcu. Mieliśmy okazję poznać ich tryb życia i środowisko, w jakim żyją. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Niektórzy z nas byli tam po raz pierwszy.

20 NAJBARDZIEJ PODOBAŁY NAM SIĘ:

21 DLA PRZYPOMNIENIA: Wycieczka do ZOO była dla nas wielką wyprawą, a do Malborka mamy zaledwie km. To niedaleko, więc wybraliśmy się na wycieczkę do sklepu zoologicznego Po powrocie oglądaliśmy zdjęcia z naszej wycieczki. Oto niektóre z nich:

22 O PŁAZACH Na podstawie różnych źródeł informacji dowiedzieliśmy się, że płazy są jedyną gromadą, gdzie wszystkie gatunki są drapieżnikami. Na jednych z zajęć podzieliliśmy się na grupy i jedni wykonywali plakat przedstawiający cechy morfologiczne i tryb życia płazów a inni gadów. Wyszukiwaliśmy też ciekawostki z życia płazów i gadów.

23 NAJMNIEJSZY PŁAZ NA ŚWIECIE – ARTOLEPT KARŁOWATY O DŁUGOŚCI 8 mm
CIEKAWOSTKI O PŁAZACH NAJWIĘKSZY PŁAZ NA ŚWIECIE – SALAMANDRA OLBRZYMIA ( OKOŁO 1,44 m DŁUGOŚCI I DO 25 KG WAGI) NAJMNIEJSZY PŁAZ NA ŚWIECIE – ARTOLEPT KARŁOWATY O DŁUGOŚCI mm

24 O GADACH Największy rozkwit gadów przypadł na erę mezozoiczną. Obecnie żyją tylko cztery rzędy gadów (żółwie, krokodyle, hatterie i gady łuskonośne) a ich pozostałe znane linie ewolucyjne wymarły

25 CIEKAWOSTKI O GADACH NAJWIĘKSZY GAD ŚWIATA – KROKODYL RÓŻAŃCOWY OSIĄGA DO 7 M DŁUGOŚCI I WAŻY OKOŁO 1000 KG. NAJMNIEJSZY GAD TO GEKON Z GATUNKU SPHAERODACTYLUS ARIASAE MIERZĄCY MM DŁUGOŚCI.

26 O RYBACH Ryby to najstarsze, zmiennocieplne kręgowce wodne na Ziemi. Oddychają skrzelami, posiadają szczęki i poruszają się za pomocą płetw.

27 CIEKAWOSTKI O RYBACH NAJWIĘKSZYM GATUNKIEM JEST REKIN WIELORYBI, OKOŁO 12 m DŁUGOŚCI I PRAWIE 14 TON WAGI. NAJMNIEJSZA RYBA TO: PAEDOCYPRIS ZAMIESZKUKJĄCY SUMATRĘ. MA OKOŁO 8 mm DŁUGOŚCI.

28 O PTAKACH Ptaki to gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych. Są zdolne do lotów, a wiele gatunków odbywa dalekodystansowe wędrówki, jak np. bocian biały.

29 CIEKAWOSTKI O PTAKACH NAJWIĘKSZYM PTAKIEM JEST STRUŚ MAJĄCY OKOŁO 270 CM WYSOKOSCI I WAŻĄCY OKOŁO 150 KG. NAJMNIEJSZY JEST KOLIBEREK HAWAJSKI, KTÓRY MIERZY 5CM I WAŻY 1,8 GRAMA.

30 O SSAKACH Ssaki to zwierzęta z podtypu kręgowców, których cechą charakterystyczną jest występowanie u samic gruczołów mlekowych. Mleko jest pierwszym pokarmem wszystkich młodych ssaków. Prawie wszystkie ssaki są żyworodne. Wyjątkiem są składające jaja, stekowce.

31 CIEKAWOSTKI O SSAKACH NAJWIEKSZYM SSAKIEM JEST PŁETWAL BŁĘKITNY OSIĄGAJACY 30 M DŁUGOSCI I 180 TON. NAJMNIEJSZYM SSAKIEM JEST RYJÓWKA O WADZE OD 3 DO 7 GRAMÓW I DŁUGOŚCI DO 4 CM

32 BOGACTWO ŚWIATA ZWIERZĄT WCIĄŻ ZASKAKUJE
BOGACTWO ŚWIATA ZWIERZĄT WCIĄŻ ZASKAKUJE. RÓŻNORODNOŚĆ GATUNKOWA JEST O WIELE WIĘKSZA NIŻ TO NAM SIĘ WYDAWAŁO, POCZĄWSZY OD TYCH, KTÓRYCH WIELKOŚĆ WZBUDZAŁA W NAS PODZIW, PO TE, KTÓRE WZBUDZAŁY W NAS STRACH.


Pobierz ppt "Projekt „Rozwój przez kompetencje”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google