Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Jak być dobrym nauczycielem?" Kazimierz Ickiewicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Jak być dobrym nauczycielem?" Kazimierz Ickiewicz"— Zapis prezentacji:

1 „Jak być dobrym nauczycielem?" Kazimierz Ickiewicz
Otrzymał tytuł Honorowego PROFESORA OŚWIATY w roku 2011 nauczyciel Collegium Marianum Liceum Katolickiego im. Jana Pawła II w Pelplinie oraz w Zespole Szkół Technicznych im. Komandora Antoniego Garnuszewskiego i Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka" w Tczewie. Konferencja Pomorskiego Kuratora Oświaty – Gdańsk, 14 listopada 2011 roku „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"

2 Na to jakimi jesteśmy nauczycielami mają wpływ:
Predyspozycje osobowościowe Cechy i umiejętności nabyte Praca nad swoim rozwojem Wzory do naśladowania

3 „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"
Nauczyciel wyzwalający - w atmosferze pogody, ładu i życzliwości stopniowo zdobywa sobie autorytet o wielkiej sile wewnętrznej. Nie ulega wątpliwości, że taki nauczyciel jest niekwestionowanym autorytetem dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Autorytet ten wynika z następujących cech osobowych: kontaktowości, serdecznego i życzliwego stosunku do otoczenia, optymizmu pedagogicznego, zainteresowania problemami dziecka, umiejętności zastosowania posiadanej wiedzy pedagogiczno - psychologicznej w oddziaływaniach na dzieci; zrównoważenia, cierpliwości, taktu pedagogicznego; rzetelności wiedzy, umiejętności metodycznych i instrumentalnych, umożliwiających wszechstronne wychowanie uczniów; właściwej postawy społeczno - moralnej, zaangażowania w pracy; zainteresowań ogólnokulturowych i artystycznych. Autorytet nauczyciela Jolanta Wyderka, Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku Konferencja Pomorskiego Kuratora Oświaty – Gdańsk, 14 listopada 2011 roku „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"

4 „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"
DOBRY NAUCZYCIEL TO: DOBRY CZŁOWIEK, który zna potrzeby ucznia, umie Go słuchać, jest otwarty i staje się partnerem, przewodnikiem po dorosłym życiu, wrażliwy na piękno i duchowość WYCHOWAWCA NA CAŁE ŻYCIE, jest nim w szkole i poza nią, partner rodziny ucznia; zawsze gotowy do pomocy; troskliwy i zainteresowany losem swoich uczniów, każdego dziecka DOBRY PRZYJACIEL AUTORYTET MORALNY, prawy człowiek, gdzie Prawda i Miłość stoją na czele jego świata wartości – jest zwierciadłem myśli, czynu i postawy jakie sam głosi jako nauczyciel i wychowawca, sprawiedliwy MISTRZ ZAWODU NAUCZYCIELA, fachowiec w swojej dziedzinie i pasjonat, umie zarazić wiedzą i rozbudzić zainteresowanie; inspiruje do własnych poszukiwań, sprawiedliwy i wymagający SPOŁECZNIK, zna swoje środowisko i chce mu służyć swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją, dba o dobry klimat społeczny wokół szkoły i wychowania, uczestniczy w życiu organizacji i stowarzyszeń, których cele są bliskie dziecku i jego rodzinie, realizuje się jako pasjonat, patriota Konferencja Pomorskiego Kuratora Oświaty – Gdańsk, 14 listopada 2011 roku „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"

5 „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"
CZEGO OD NAS OCZEKUJĄ UCZNIOWIE I ABSOLWENCI, środowisko lokalne Gdyby ktoś mnie zapytał o wzór osobowy nauczyciela wskazałbym Pana Panie Kazimierzu - jest Pan Dobrym Człowiekiem otwartym na potrzeby innych, nauczycielem z pasją i społecznikiem, który kocha swoją ojczyzną i Kociewie. Erudyta i naukowiec, który śledzi historię naszego regionu, aby znaleźć tam dla młodych ludzi przesłanie, dobre wzorce aby na nich budować świat wartości skonstruowany na wartościach chrześcijańskich i uniwersalnych - Prawda, Miłość, Wolność i Dobro Drugiego Człowieka nie są Panu obce, zamyka je Pan w swoim życiu i w sercu. Dziękuję za ten dar. Konferencja Pomorskiego Kuratora Oświaty – Gdańsk, 14 listopada 2011 roku „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"

6 „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"
CZEGO OD NAS OCZEKUJĄ UCZNIOWIE I ABSOLWENCI, środowisko lokalne Zawsze miło wspominamy zajęcia z Panem w trakcie nauki oraz każde okazyjne spotkanie po zakończeniu edukacji. Wspaniały człowiek, rewelacyjny pedagog i dobry polityk, który zawsze potrafił rozsupłać "węzły gordyjskie" które zaplatało nam życie! Jeszcze raz gratuluję! Bezsprzecznie skromny, miły ,uczciwy, mądry i z dużą wiedzą. Wspaniały człowiek uczył mnie w kolejówce w pierwszym roku, gdy przyszedł do niej pracować. Był nauczycielem mojego syna i mojej córki dlatego cieszę się, że Pana praca i poświęcenie dla młodzieży zostało docenione na wysokich szczeblach. Profesorze dziękuję, szkoda tylko ,że bliska Panu sercu osoba nie może cieszyć się wspólnie z Panem. Serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji, dużo zdrowia, dużo radosnych chwil , spełnienia marzeń dla Profesora życzy była uczennica z synem i córką. Konferencja Pomorskiego Kuratora Oświaty – Gdańsk, 14 listopada 2011 roku „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"

7 „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"
Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno, na inne wartości duchowe. Młody człowiek pragnie odnaleźć siebie samego, dlatego szuka, czasem burzliwie szuka prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy ich nauczają i według nich żyją. Któż z nas nie miał w życiu i nie wspomina z wdzięcznością takiego człowieka: kapłana, nauczyciela, profesora lub przyjaciela, który umiał odsłonić nam nowy świat wartości i wzbudzić dla niego trwały entuzjazm, czy nawet nadać cały kierunek życiu? Bł. JAN PAWEŁ II Włocławek, 6 czerwca 1991 Przemówienie do katechetów, nauczycieli i uczniów Konferencja Pomorskiego Kuratora Oświaty – Gdańsk, 14 listopada 2011 roku „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"

8 „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"
„Proszę was, wychowawcy, którzy jesteście powołani, aby wpajać młodemu pokoleniu autentyczne wartości życia. Uczcie dzieci i młodzież tolerancji, zrozumienia i szacunku dla każdego człowieka. Wychowujcie młode pokolenie w klimacie prawdziwego pokoju. To jest ich prawem. To jest waszym obowiązkiem." Bł. Jan Paweł II Konferencja Pomorskiego Kuratora Oświaty – Gdańsk, 14 listopada 2011 roku „Postawa nauczyciela w aspekcie odpowiedzialności prawnej"

9 Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to,co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi Bł.Jan Paweł II


Pobierz ppt "„Jak być dobrym nauczycielem?" Kazimierz Ickiewicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google