Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego kobiety uprawiają sport ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego kobiety uprawiają sport ?"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego kobiety uprawiają sport ?
Sport uprawia mniej więcej połowa europejskich kobiet w przedziale wiekowym od 16 do 30 lat. Spośród dziewięciu krajów objętych badaniami najbardziej usportowione wydają się być młode Niemki (67%), podczas gdy w Turcji sportem zajmuje się jedynie 41% młodych kobiet. Do najczęściej uprawianych dyscyplin należą aerobik (38%), fitness (35%) i pływanie (31%).

2 Zalety uprawiania sportu:
Uczestniczące w badaniu kobiety, które uprawiają sport, w znacznie większym stopniu niż kobiety nie uprawiające sportu czują, że : mogłyby podbić świat (41%) mają większą pewność siebie (77%) poczucie odniesienia sukcesu (77%) większe poczucie własnej wartości (62%) oraz dumy z siebie (85%) Ponadto, 68% badanych kobiet uprawiających sport stwierdza, że sport może mieć znaczny wpływ na ich życiowy sukces, np. w zakresie kariery zawodowej.

3 Sport odgrywa również potencjalnie dużą rolę w życiu towarzyskim młodych kobiet.
Około dwie trzecie badanych kobiet uprawiających sport zaznacza, że dzięki sportowi poznają nowych ludzi. Mniej więcej połowa twierdzi, że sport pomaga im w zachowaniu pogody ducha, a jeszcze większa grupa (59%) uważa, że dzięki sportowi łatwiej im jest pokonać stres lub gniew

4 Dlaczego kobiety nie uprawiają sportu?
Brak czasu Wstyd i strach (przeraża je brak kondycji, coraz mniejsza sprawność oraz wygląd ich ciała) Nie lubią ćwiczyć (duży wysiłek często źle dobrany do możliwości wydolnościowych, zmęczenie) Pocenie Nadmierny przyrost masy mięśniowej Wolą być chude niż wysportowane

5 Skuteczna dieta - ale jak???
Ci, którzy odchudzają się jedynie za pomocą diety tracą na wadze, ale ciało spala na początku nie tłuszcz, którego chcą się pozbyć, lecz mięśnie. A to właśnie one są najważniejszymi zabójcami tłuszczu w organizmie. Dlatego należy obowiązkowo obok przestrzegania diety uprawiać sport.

6 Ruch wymaga energii, która zmagazynowana jest w naszym organizmie w postaci cukru i tłuszczu. Jeśli uprawiamy sport regularnie, to organizm sięga po kolejne pokłady energii z tłuszczu, pomagając nam go spalać. Wskazówka wagi będzie wtedy ruszać się nieznacznie, ponieważ rozbudowane mięśnie ważą więcej i waga ta może równać się wadze spalonego tłuszczu, jednak ciało wygląda już inaczej. Ponadto, im więcej w organizmie masy mięśniowej, tym więcej kalorii dziennie spalamy, ponieważ mięśnie potrzebują więcej "paliwa", i to nawet wtedy, kiedy nie pracują.

7 Zauważalne zmiany w wyglądzie pojawiają się dopiero po 12 tygodniach ćwiczeń. Znikają wtedy pierwsze wałki tłuszczu, a ciało staje się jędrniejsze. Takie powolne tracenie na wadze daje długotrwałe efekty.

8 Stress Każdy żywa istota wielokrotnie w ciągu swojego życia doświadcza sytuacji stresowych. Krótko trwający stres umożliwia mobilizację organizmu, czyni go zdolnym do pokonania różnych przeszkód np. uniknięcie wroga, czy też zdanie egzaminu. Długotrwały stres nie jest już obojętny dla funkcjonowania organizmu, nierzadko powoduje jego wyczerpanie.

9 2 rodzaje stresu Stres biologiczny jest krótkotrwałą odpowiedzią organizmu na zagrożenie, powoduje uaktywnienie nadnerczy, a wydzielana do krwi adrenalina przyspiesza rytm serca, podwyższa ciśnienie krwi, rozszerza źrenice. Zwiększa się częstość oddechów, następuje również uwalnianie węglowodanów z wątroby, które stanowią źródło energii dla pracujących mięśni i naszego mózgu. Po wykonaniu zadania wszystko wraca do normy Przykład – wysiłek fizyczny Stres psychologiczny zaczyna się dokładnie tak samo jak biologiczny, z tą różnicą, że po wykonaniu zadania, które go wywołało, nie zostaje rozładowany a stanowi zaczątek nowego stresu w sytuacjach, które są dla nas ciągłym wyzwaniem. Głównie rozpowszechniony jest w miastach, gdyż spotykać można tam mnóstwo zagrożeń. Przykłady : rywalizacja w pracy, szkole niepowodzenia w domu nadmiar obowiązków ataki terrorystyczne

10 Jak rozładować stres psychologiczny ?
Wysiłek fizyczny !!!

11 Bezpłodność – choroba naszych czasów czy zaniedbanie ?
U mężczyzn: choroby ogólne, takie jak cukrzyca zaburzenia hormonalne dotyczące przysadki mózgowej, tarczycy, kory nadnerczy wrodzone wady anatomiczne narządów płciowych choroby zakaźne przebiegające z zapaleniem jąder (np. świnka) żylaki powrózka nasiennego, wodniaki jąder U kobiet: choroby ogólne, takie jak cukrzyca, anemia, niedobory witamin, znaczna nadwaga lub niedowaga, zwłaszcza związana z anoreksją zaburzenia hormonalne dotyczące tarczycy, przysadki mózgowej i kory nadnerczy wady wrodzone narządów rodnych guzy w obrębie narządów rodnych zakażenia i stany zapalne narządów rodnych oraz ich następstwa zaburzenia miesiączkowania i owulacji, gdy nie dochodzi do uwolnienia prawidłowej komórki jajowej zrosty pooperacyjne w jamie brzusznej i miednicy mniejszej zaburzenia immunologiczne stres i nadmierne obciążenie psychiczne *regularny wysiłek fizyczny zmniejsza zachorowalność na powyższe choroby


Pobierz ppt "Dlaczego kobiety uprawiają sport ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google