Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Poznaj siebie samego to wszystko jest zapisane w gwiazdach”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Poznaj siebie samego to wszystko jest zapisane w gwiazdach”"— Zapis prezentacji:

1 „Poznaj siebie samego to wszystko jest zapisane w gwiazdach”
ASTROLOGIA „Poznaj siebie samego to wszystko jest zapisane w gwiazdach”

2 Czym jest astrologia Astrologia zajmuje się wpływem ciał niebieskich na życie człowieka. Pozycje Słońca, Księżyca, planet i gwiazd w dniu narodzin rzutuje na całe życie, określając cechy charakteru, relacje z innymi ludźmi oraz przyszłe losy.

3 Plan pracy- Zajęcia 2 Historia Astrologii Czym jest zodiak,
Znaki zodiaku, Yin-Yang Żywioły Jakości Powiązania astrologiczne

4 Historia Astrologii Rozwój astrologii został zapoczątkowany już w starożytności. Jednakże, antyczni ludzie nie rozgraniczyli dwóch pojęć - astronomii i astrologii. Astrologia była ówcześnie pojmowana jako bardzo wysoko ceniona nauka, a astronomia jako jej nauka pomocnicza. Wraz z rozwojem nauki związek tych dwóch pojęć był dalej nierozerwalny.

5 Historia Astrologii Jednym z dowodów na to są słowa, jakie możemy przeczytać we wstępie do "O obrotach sfer niebieskich" M. Kopernika: "Nauce, którzy jedni zwą astrologią, inni astronomią, a wielu spośród starożytnych szczytem matematyki".

6 Historia Astrologii Wiek XVIII przyniósł astrologii upadek. Została zdeklasowana i pousuwano ją z uniwersytetów. Do tego czasu uważana była za ukoronowanie wiedzy studenckiej. 

7 Historia Astrologii Astrologii używano przede wszystkim do prognozowania pogody oraz wyznaczania szczęśliwych dni. Większe przepowiednie, jeśli były trafne, przynosiły sławę i bogactwo. Nietrafione niejednokrotnie kończyły się śmiercią astrologa. Stąd astrolodzy dbali o to by były dostatecznie niejasne i pozostawiające jak największą możliwość interpretacji - w tym miejscu powinna przypomnieć się Wam Pytia i jej mętne odpowiedzi. 

8 Historia Astrologii Pierwotnie uważano, że ciała niebieskie reprezentują na niebie władców ziemskich. W pierwszym tysiącleciu przed n.e. ugruntował się pogląd związany z wróżbiarstwem, że indywidualne losy władców mogą być odczytane z położenia ciał niebieskich. Tak bowiem powtak.stał zodiak.

9 Historia Astrologii Inne informacje:
Określenie Chaldejczyk w odniesieniu do Babilończyków stało się synonimem astrologa. W Mezopotamii Sumerowie ok. 2. tysiąclecia przed n.e., bazując na obserwacjach astronomicznych, stworzyli świątynię schodkową wykorzystując budowlę wieżową zikkurat (zigurat) w Ur (Uruk).

10 Historia Astrologii Jej siedem kondygnacji symbolizowało 7 wówczas znanych ciał niebieskich, wędrujących na tle tak zwanych gwiazd stałych. Są to: Księżyc, Słońce, Wenus, Merkury, Mars, Jowisz i Saturn. Taka świątynia miała umożliwiać kapłanom kontakt z siłami nadprzyrodzonymi.

11 Historia Astrologii Gwiazdozbiory zostały wyodrębnione i nazwane, niebo podzielono na trzy sfery, był znany syderalny Księżycowy pas zodiakalny. Wierzono, że ruch ciał niebieskich odbywa się pod wpływem bóstw. Prognozy astrologiczne dotyczyły królów, władców, a więc były związane z losami narodów.   

12 Historia Astrologii W Europie – około 2000 p.n.e. powszechnie znana potężna budowla megalityczna (kromlech) Stonehenge była prawdopodobnie miejscem kultu, związanym z obserwacjami ciał niebieskich, przede wszystkim Słońca i Księżyca. Powstał zodiak celtycki. W Starożytnej Grecji dopiero Simplikios wprowadził rozróżnienie pomiędzy astrologią ('dawniejszą'), a astronomią.

13 Historia Astrologii Grecy przejęli od Babilończyków pojęcie planet, jednak Słońce traktowali jako najważniejsze. Po włączeniu Grecji do cesarstwa rzymskiego astrologia znajduje odbicie m.in. w alchemii.

14 Historia Astrologii Chrześcijaństwo, opierając się na Biblii, potępiało wszelkie próby wróżenia, w tym także i przekonania Chaldejczyków i astrologię. 

15 Historia Astrologii Z okresu średniowiecza zachowały się nieliczne księgi astrologiczne, na przykład rękopis nr 3731 z 1431 roku z kolekcji Harleian – jest to zbiór rękopisów w Muzeum Brytyjskim zgromadzony przez Roberta Harleya i jego syna Edwarda w początku XVIII wieku.

16 Historia Astrologii W renesansie nastąpił ponowny rozwój astrologii jako kontynuacja tradycji hellenistycznych. Wielcy astronomowie często zajmowali się astrologią (Kopernik, Tycho de Brahe, Galileusz, Johannes Kepler), uważali jednak taką działalność za niegodną astronoma.

17 Historia Astrologii Aż do XIX w. astrologia zachowuje swe znaczenie w najwyższych warstwach społecznych. Astrologia nazywana jest czasem "wiedzą królewską". Królewskość jej bierze się jednak nie od wyższości nad innymi dziedzinami, lecz z historycznych zaszłości.

18 Historia Astrologii Od początku bowiem nielicznych wówczas astrologów można było znaleźć tylko na dworach królów i władców.

19 Czym jest Zodiak Słowo „zodiak” pochodzi z języka greckiego i oznacza „zwierzęcy krąg”, jest to w nawiązaniu do drogi, po której poruszają się planety.  Oznaczony na sferze niebieskiej pas, nazywany prawidłowo ekliptyką, podzielono go umownie na dwanaście części- czyli na tyle ile mamy znaków zodiaku. Większość z nich nosi nazwy zwierząt wyjątkiem jest panna, waga stad nazwa zodiak.

20 Znaki Zodiaku Wyodrębnienie 12 znaków zodiaku umożliwia uporządkowanie w grupy podobnych typów osobowości oraz zrozumienie i przewidzenie ludzkich zachowań lub życiowych sytuacji. System ten opiera się na starożytnej wiedzy o wszechświecie, znaczeniu dokładnego położenia gwiazd i planet w dniu narodzin.

21 Znaki Zodiaku Baran Byk Bliźnięta Rak Lew Panna Waga Skorpion Strzelec Koziorożec Wodnik Ryby

22 Grupy znaków: Yin-Yan- to termin zapożyczony  z filozofii chińskiej, pozwala podzielić znaki zodiaku na pozytywne i negatywne lub męskie i żeńskie.  Znaki parzyste zaliczane są do grupy- Yin –symboli negatywnych, czyli żeńskich. Osoby urodzone pod tymi znakami są nieśmiałe, wolą podążać za innymi, niż prowadzić. Natomiast znaki z grupy Yan (pozytywne, męskie)są nieparzyste. Cechuje je większa asertywność i otwartość.

23 Grupy znaków: Jakości:
1. Stała: Byk, lew, skorpion, wodnik 2. Kardynalna: Baran, Rak, Waga, Koziorożec 3. Zmienna: Bliźnięta, Panna, Strzelec, Ryby Każdy z tych znaków jest przegrupowany do odpowiedniej jakości. Stałą charakteryzują takie cechy jak zdeterminowaność, upartość, stałość w uczuciach. Z kolei jakość kardynalna to nic innego jak: asertywność, chęć przywodzenia, chęć zmian. Ostatnią grupę cechują takie cechy jak: elastyczność, skłonność do współpracy.

24 Grupy znaków: Żywioły: Ziemia: Byk, Panna, Koziorożec
(rozsądni, praktyczni ,pracowici) Powietrze: Bliźnięta, Waga, Wodnik (inteligentni, towarzyscy, elokwentni) Ogień: Baran, Lew, Strzelec (aktywni, pełni entuzjazmu, impulsywni) Woda: Rak, Skorpion, Ryby (wrażliwi, oddani, emocjonalni)

25 Powiązania Astrologiczne:
Średniowieczni uczeni szeroko wykorzystywali swą wiedzę na temat właściwości kwiatów, ziół oraz innych roślin. Ze względu na specyficzne cechy i działanie lecznicze każdej z nich przyporządkowano odpowiednik na nieboskłonie. Odkrycie zależności pomiędzy roślinami a planetami oraz powiązanie planet z dotykającymi ludźmi schorzeniami umożliwiło opracowanie metody leczenia. Na kolejnych zajęciach dowiecie się więcej na temat rośli pasujących do Waszych znaków zodiaku.

26 Powiązania Astrologiczne:
Znaki zodiaku łączą się nie tylko z elementami grup, do których przynależą. Mają tez związek z elementami kosmosu oraz otoczenia człowieka. Przede wszystkim każdy znak przyporządkowany jest do rządzącej nim planety. Elementy kręgu zodiakalnego posiadają też swoje równoważniki w postaci kamieni szlachetnych, kolorów, miejsc, roślin. Źródła wielu tych powiązań dawno zatarł czas, inne są wynikiem badań współczesnych astrologów.

27 Powiązania Astrologiczne:
Znaki zodiaku łączą się nie tylko z elementami grup, do których przynależą. Mają tez związek z elementami kosmosu oraz otoczenia człowieka. Przede wszystkim każdy znak przyporządkowany jest do rządzącej nim planety. Elementy kręgu zodiakalnego posiadają też swoje równoważniki w postaci kamieni szlachetnych, kolorów, miejsc, roślin. Źródła wielu tych powiązań dawno zatarł czas, inne są wynikiem badań współczesnych astrologów.

28 Powiązania Astrologiczne:
Inne powiązania do których zaliczamy: Kolory Kamienie szlachetne Dni tygodnia Miejsca na Ziemi Kwiaty Drzewa Metale Części ciała


Pobierz ppt "„Poznaj siebie samego to wszystko jest zapisane w gwiazdach”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google