Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ARTYSTA WOBEC ZJAWISK KULTURY WSPÓŁCZESNEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ARTYSTA WOBEC ZJAWISK KULTURY WSPÓŁCZESNEJ"— Zapis prezentacji:

1 ARTYSTA WOBEC ZJAWISK KULTURY WSPÓŁCZESNEJ

2 KATARZYNA KOZYRA Urodziła się 1 lutego 1963 roku w Warszawie.
W 1988 roku rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuki Pięknych Warszawie. Po studiach zaprzestała uprawiania rzeźby na rzecz fotografii, wideo, wideo-instalacji, performances. W 1997 roku została wyróżniona PASZPORTEM POLITYKI jako najbardziej obiecująca polska artystka. Reprezentując Polskę na 47. Biennale w Wenecji w 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie. Obecnie mieszka w Berlinie i Warszawie.

3 PIRAMIDA ZWIERZĄT (1993)

4 WIĘZY KRWI (1995)

5 OLIMPIA (1996)

6 Édouard Manet OLIMPIA(1863), Musée d'Orsay, Paryż

7 Olimpia

8 ŁAŹNIA (1997)

9 Chłopcy

10 Instalacja wieloelementowa realizacja artystyczna w konkretnej przestrzeni (miejscu, obiekcie itp.), wykorzystująca wszelkie materiały i media. pierwsze tego typu realizacje wykorzystywały miejsca "ubogie", opuszczone budynki, przestrzenie poprzemysłowe, miejsca nie związane powszechnie ze sztuką, niejako wprowadzając sztukę w przestrzeń życia, jak również w przestrzeń natury.

11 performances Performance (z ang.: przedstawienie, wykonanie) – sytuacja artystyczna, której przedmiotem i podmiotem jest ciało performera w określonym kontekście czasu, przestrzeni i własnych ograniczeń. Artysta występujący przed publicznością jest tu zarówno twórcą jak i materią sztuki.

12 performances

13 Dorota Nieznalska Jedną z najciekawszych i najaktywniejszych artystek, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie uczestniczyła w wystawach polskiej sztuki. Jej poszukiwania twórcze obejmują obszary wzajemnych relacji płci, z podkreśleniem, męskiej dominanty.

14 "Pasja"

15 ZBIGNIEW LIBERA Urodził się w 1959 roku w Pabianicach. Jest autorem obiektów, instalacji, filmów wideo, wideoinstalacji, fotografii, działań multimedialnych. Mieszka i pracuje w Warszawie. W grudniu 1981 roku w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego projektował ulotki przeciwko wydarzeniom w kopalni Wujek. Drukował też ulotki dla "Solidarności". Został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa i skazany na półtora roku więzienia za przygotowywanie i kolportaż antyreżimowych druków. Okres ten uważa się za formujący dla jego osobowości twórczej.

16 Obrzędy intymne (1994 r.)

17 "Perseweracja mistyczna" (1984)

18 Mieszkańcy

19 LEGO. OBÓZ KONCENTRACYJNY (1994)

20

21 Władysław Hasior (ur. 14 maja 1928 w Nowym Sączu, zm
Władysław Hasior (ur. 14 maja 1928 w Nowym Sączu, zm. 14 lipca 1999 w Krakowie) polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, związany z Podhalem. Od 1957 roku wystawiał indywidualnie oraz brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego twórczość nawiązuje do nowoczesnych prądów artystycznych (surrealizmu, rzeźby abstrakcyjnej), ale także do tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości o charakterze ludowym. Hasior wykorzystywał przedmioty gotowe - "zużyte rekwizyty codzienności", które kolekcjonował w swoim domu w Zakopanem.

22 "Działalność artystyczną uważam za prowokację: intelektualną, twórczą
"Działalność artystyczną uważam za prowokację: intelektualną, twórczą." "Używam materiałów, które znaczą, podszeptują. Każdy przedmiot ma swój sens, a złożone dają aforyzm." Władysław Hasior

23 „W pracach artysty religia współistnieje z racjonalizmem; symbole wiary – ze znakami herezji; chochoły, lalki – z pogiętymi karoseriami samochodów. Kultura prymitywna łączy się ze stylem prowincjonalnych kapliczek, z pop-artem. Dzieła Władysława Hasiora są uniwersalne, a jednocześnie nacechowane polskością. Związane z Podhalem – z jego kulturą, wiarą, historią, przyrodą – mają także znaczenie powszechne”. (Mariusz Hermansdorfer, Między ekspresją a metaforą).

24 Wyszywanie charakteru 1974

25 Ikar, 1962

26 Golgota, 1972,

27

28

29 assemblage z cyklu "Kapliczki domowe", 1992 "Chleb polski"

30 W.Hasior podczas montażu "Alarmu ekologicznego", 1991

31 "Pamięci Dzieciom Zamojszczyzny" assemblage , 1970

32 "Krajobraz po bitwie" 1970

33

34

35 Zwiastowanie" , assemblage, 1966, Muzeum Narodowe, Warszawa

36 Asamblaż (fr. assemblage - gromadzenie, zbieranie, zbiór) - w sztuce - kompozycja z przedmiotów gotowych, trójwymiarowa odmiana kolażu. Praca złożona z różnego rodzaju przedmiotów: codziennego użytku, bezużytecznych fragmentów, form naturalnych, wszelkich możliwych obiektów, które nie są stworzone przez autora asamblażu, ale jedynie przez niego użyte.

37 Gunther von Hagens– niemiecki lekarz, patomorfolog i anatom, wynalazca plastynacji.

38 Plastynacja - skomplikowany proces preparacji polegający na usunięciu z tkanek (zwierzęcych lub ludzkich) wody oraz tłuszczów (potrzebnych do rozwoju bakterii gnilnych) i nasyceniu ich odpowiednimi polimerami, co powoduje zatrzymanie ich rozkładu, zachowany zostaje jednak ich kształt i kolor. Powstałe w ten sposób eksponaty są używane jako modele anatomiczne w medycynie i w sztuce i eksponowane podczas wystaw Body Worlds na całym świecie.

39 Body Worlds (właściwie: BodyWorlds, tytuł niemiecki: Körperwelten, pl
Body Worlds (właściwie: BodyWorlds, tytuł niemiecki: Körperwelten, pl.: Cielesne światy) - wspólny tytuł kilku ruchomych ekspozycji, wystawianych na całym świecie od 1995 r., prezentujących plastynaty, głównie ludzkich zwłok. Pomysłodawcą i twórcą ekspozycji jest Gunther von Hagens. Wystawy BodyWorlds zarejestrowały duże zainteresowanie widzów. Organizator podał, że do jesieni 2009 r. ekspozycje na całym świecie obejrzało ponad 28 milionów osób.[

40 Gunther von Hagens

41

42

43

44

45

46


Pobierz ppt "ARTYSTA WOBEC ZJAWISK KULTURY WSPÓŁCZESNEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google