Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Motywacja Spotkanie 3.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Motywacja Spotkanie 3."— Zapis prezentacji:

1 Motywacja Spotkanie 3

2 Sprawdź sam siebie Jeśli uzyskałeś/ uzyskałaś niski wynik, a chciałbyś/ chciałbyś, by było inaczej – wróć do materiałów sprzed tygodnia. Nic straconego!

3 Narzędzie przygotowań maturalnych

4 Narzędzie przygotowań maturalnych
Materiały wideo w formie krótkich prezentacji zagadnień/ tematów, podzielonych wg stopnia trudności – od najłatwiejszych po najtrudniejsze – z różnych dziedzin – matematyki, fizyki, chemii, biologii. Praktyczne ćwiczenia utrwalające (do materiałów wideo). System podpowiedzi (do ćwiczeń). System motywowania – poprzez punkty i odznaki, widżety, mapę postępów, funkcje społecznościowe, możliwość kierowania pytań do coacha, zadawania pytań o rozwiązanie poprzez komentarz. System powtórek, gwarantujących zapamiętanie informacji i/lub – w przypadku ćwiczeń – nabycie i utrwalenie umiejętności.

5 Narzędzie przygotowań maturalnych
Mapa obejrzanych filmów i wykonanych ćwiczeń Punkty/ odznaki za wykonywanie zadania

6 Narzędzie przygotowań maturalnych
Mapa zagadnień i zadań (materiałów wideo i ćwiczeń) w formie sieci wiedzy

7 Doceniamy tych, którzy chcą więcej od (i dla) siebie
Chciałbym zaangażować Cię w prezentowane narzędzie. Jeśli w ciągu tygodnia zarejestrujesz się na stronie: oraz uzyskasz minimum 20,000 punków, otrzymasz bezpłatnie Memobox – przydatne narzędzie efektywnej nauki. Wystarczy, że prześlesz mi zrzut ekranu z informacją o stanie punktowym Twojego konta na adres Powodzenia! Oczywiście, że dasz radę!

8 Podstawy wiedzy o motywacji
Motywacja to odczuwalne, silne i wyraźne pragnienie lub potrzeba, któremu/ której towarzyszy działanie zorientowane na cel. Brak motywacji to najczęściej brak działania mimo pragnień i potrzeb, brak sprecyzowanych pragnień i potrzeb, brak planu realizacji celów lub poczucie ich niskiej ważności.

9 Schemat motywacji Nie zmotywowany/ -a Zmotywowany/ -a
Lubisz wykonywaną czynność i jesteś w niej dobry/ dobra Lubisz wykonywaną czynność, ale nie jesteś w niej dobry/ dobra Nie lubisz wykonywanej czynności, ale jesteś w niej dobry/ dobra Nie lubisz wykonywanej czynności, i nie jesteś w niej dobry/ dobra Zmotywowany/ -a Nie zmotywowany/ -a

10 2, Działanie dla osiągnięcia celu
Wzór na sukces 2, Działanie dla osiągnięcia celu 3, Zdobycie celu 1, Świadomość celu

11 1. Świadomość celu (pragnień, potrzeb)
- Drogi panie Kiciu-Dziwaku […], czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? […] To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot-Dziwak. - Właściwie wszystko mi jedno W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz Chciałabym tylko dostać się dokądś [dokądkolwiek/ gdziekolwiek – K.R.] – dodała Alicja w formie wyjaśnienia Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo. Carroll Lewis, Alicja w krainie czarów, tłum. M. Miaranowicz, s. 27.

12 2. Działanie dla osiągnięcia celu
myślenie o celu nie powoduje jego spełnienia, ale przybliża Cię do niego – a w połączeniu z ukierunkowanym działaniem jest skuteczną metodą osiągania tego, czego pragniesz. Brak celów, to brak priorytetów działania. Bycie skutecznym oznacza realizowanie ważnych dla nas celów. Cel bez planu jest trudny do osiągnięcia, jeśli jest w ogóle możliwy. Cele dalekosiężne/ długoterminowe muszą poprzedzać cele krótkoterminowe.

13 2. Działanie dla osiągnięcia celu – piramida celów
Wyobrażenie o własnym życiu Cele długoterminowe i dalekosiężne Cele roczne Zadania (cele) tygodniowe Zadania (cele) na dany dzień

14 Zasady motywacji wg T. Lowe
Wszyscy są zmotywowani – lecz każdy motywuje się inaczej. Każda osoba posiada wyjątkowy typ motywacyjny. Naszym zadaniem jest jego rozpoznanie dla skutecznego motywowania siebie. Rzeczy, które inspirują i emocjonują jeden typ motywacyjny, mogą zniechęcać inny. To, co motywuje jedną osobę, może demotywować inną. Źródło: T. Lowe, Zmotywuj się!..., tłum. J. Majdecka, Poznań 2010, s. 17.

15 Ogólne czynniki motywacyjne (wg T. Lowe)
2, Potrzeba stabilizacji, stałości 2, Potrzeba zmian 3, Nagrody wewnętrzne uznanie 3, Nagrody zewnętrzne wynagro-dzenie 1, Dążenie do wydajności, rywalizacji 1, Dążenie do kontaktów, współ-pracy Dążenia – to wewnętrzna siła, która motywuje do działania. Potrzeby – to podstawowe wymagania, które muszą zostać spełnione, aby dana osoba mogła się realizować. Nagrody – to preferowane „wynagrodzenie”, którego oczekujemy za realizację zadania – materialny, duchowy i psychologiczny środek płatniczy w zamian za dobre wyniki. 1, Dążenia 2, Potrzeby 3, Nagrody

16 Sześć elementów motywacji (wg T. Lowe)
1, Dążenia: Jesteś zorientowany/-a na kontakty z inni, lubisz współpracować. Jesteś zorientowany/-a na rywalizację, lubisz rywalizować. 2, Potrzeby: Jesteś zorientowany/-a na stabilizację, pragniesz konsekwencji i ustalonego porządku, preferujesz stałe warunki. Jesteś zorientowany/-a na zmianę, pobudzają Cię nowe doświadczenia, a zmiany dodają energii. 3, Nagrody: Jesteś zorientowany/-a na uznanie innych, oczekujesz akceptacji i czucia się potrzebnym/-ą innym. Jesteś zorientowany/-a na wynagrodzenie, nagrodę zewnętrzną, np. pieniądze, awans.

17 Sprawdź swój profil motywacyjny
Test określający profil motywacyjny – link. Rozwiązania testu – link.

18 Przegląd technik – planowanie
Miej świadomość swoich celów i planuj je. Rozłóż cel na etapy – podziel cel na sekwencje mniejszych celów – oraz zaplanuj dla nich terminy realizacji.

19 Przegląd technik – wizualizacja i dwójmyślenie
Wizualizuj swój cel. Stwórz listę korzyści, które czekają Cię po jego osiągnięciu; pomyśl także o możliwych problemach oraz znajdź dla nich (już teraz) rozwiązania (dwójmyślenie).

20 Przegląd technik – powierzanie celów
Opowiedz innym o swoich zamiarach. Powierz im pieczę nad sobą.

21 Przegląd technik – nagrody
Nagradzaj siebie za czynione postępy (dobierz nagrodę wg swojego profilu motywacyjnego). Nagroda jest pozytywnym, silnym wzmocnieniem Twoich celów.

22 Przegląd technik – mapa celów
Zapisuj postępy. Musisz wiedzieć nie tylko dokąd zmierzasz, ale i gdzie aktualnie jesteś.

23 Credo motywacji „Nasza wewnętrzna motywacja zależy głównie od wyboru tego, co postanowiliśmy postrzegać w naszym otoczeniu i życiu” – to, że dane rzeczy postrzegasz tak a nie inaczej może wynikać z błędów postrzegania/ percepcji. Zidentyfikuj swoje przekonania wewnętrzne. Samodyscyplinuj się. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię cenią i wierzą w twój zapał. Unikaj tych, którzy ten zapał osłabiaj lub drwią z celu, który powziąłeś. Zastanów się czy warto przebywać wśród ludzi, którzy pozbawiają Cię motywacji i wiary. Pamiętaj też, że „jesteś tym, z kim przebywasz”.

24 Credo motywacji Tylko Ty możesz decydować o swojej przyszłości. To, kim chcesz być i co chcesz osiągnąć musi wynikać z Ciebie. Jeśli Twój cel związany jest z zadowoleniem innych – nie jest autentyczny – prędzej czy później zostanie przez Ciebie porzucony, a jeśli nie – tym gorzej dla Ciebie. Stawiaj sobie zadania z wyprzedzeniem. Bądź dla siebie przewidywalny. Nie reaguj na to, co dzieje się wokół Ciebie, ale bądź twórcą zdarzeń. Twoja wyobraźnia tworzy zdarzenia i sytuacje. Nie tylko je odbiera. Nie jest neutralna. Jeśli myślisz o zmartwieniach, Twoje emocje pracują w tym stanie, przez co trudno jest Ci wyzbyć się tego, co – jak sobie wmawiasz – tylko myślisz. Pamiętaj – Twoje myślenie jest częścią tego, co „przytrafia się” w Twoim życiu – jest równie realne i równie wpływa na to, jak to, co Ci się przytrafia w rzeczywistości.

25 Polecana literatura Tom Gorman, Motywacja. Droga do skutecznych działań, tłum. Marcin Kowalczyk, Gliwice Tamara Lowe, Zmotywuj się! Pokonaj wszystkie przeszkody, zrealizuj każdy cel i osiągaj sukcesy dzięki motywacyjnemu DNA, tłum. Joanna Majdecka, Poznań 2010. Richard Wiseman, Motywacja [w:] 59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele, tłum. Małgorzata Glasenapp, Warszawa 2010, s

26 Dziękuję za poświęcony czas!


Pobierz ppt "Motywacja Spotkanie 3."

Podobne prezentacje


Reklamy Google