Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Możliwości handlu energią skojarzoną na Internetowej Platformie Obrotu Energią Elektryczną - poee ELBIS Sp. z o.o. PRZYSZŁOŚĆ I ROZWÓJ ENERGII SKOJARZONEJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Możliwości handlu energią skojarzoną na Internetowej Platformie Obrotu Energią Elektryczną - poee ELBIS Sp. z o.o. PRZYSZŁOŚĆ I ROZWÓJ ENERGII SKOJARZONEJ."— Zapis prezentacji:

1 Możliwości handlu energią skojarzoną na Internetowej Platformie Obrotu Energią Elektryczną - poee ELBIS Sp. z o.o. PRZYSZŁOŚĆ I ROZWÓJ ENERGII SKOJARZONEJ W POLSCE Poznań 21.06.2005

2 jest prowadzona przez ELBIS Sp. z o.o. (dawna Elektrownia Bełchatów II Sp. z o.o.) Spółka jest w 100% własnością BOT Elektrowni Bełchatów S.A. Internetowa Platforma Obrotu Energią Elektryczną – poee www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o.

3 Roczna produkcja energii wynosząca przeciętnie 26 TWh, stanowi około 22% produkcji krajowej. BOT Elektrownia Bełchatów S.A. jest największą w Polsce i Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Moc pracujących tu 12 bloków energetycznych to 15% mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej. www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o.

4 Uczestnicy POEE : Wytwórcy 12 uczestników bezpośrednich 2 uczestników reprezentowanych przez spółki obrotu www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o.

5 Uczestnicy POEE : Wszystkie spółki dystrybucyjne www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o.

6 Elektrim - Volt Sp z o.o. Polska Energia Sp z o.o Zomar S.A. Polenergia S.A. Kopex Sp. z o.o. PKP Energetyka Sp. z o.o. ELNORD Sp. z o.o. BH Steel Sp. z o.o. Uczestnicy poee – spółki obrotu www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o. APT Polska Sp z o.o. EGL Polska Sp z o.o. Electrabel Polska Sp z o.o. Everen Sp z o.o. Lumius Polska Sp. z o.o PCC Sp z o.o. EON Polska Sp. z o.o.

7 Inni uczestnicy poee 4 wytwórców energii skojarzonej 5 odbiorców końcowych 4 wytwórców energii odnawialnej www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o.

8 Podstawowe cechy poee Handel na poee oparty jest o przejrzyste i rynkowe zasady równe dla wszystkich uczestników. System tabeli ofert gwarantuje ceny rynkowe. Uczestnictwo w poee nie generuje kosztów wejścia Handel oparty jest o typowe tabele ofert www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o.

9 www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o. Tabela ofert poee Sprzedaż uporządkowana od najniższej ceny do najwyższej. Zakup uporządkowany od najwyższej ceny do najniższej. Kolorem czerwonym oznaczone są własne oferty. W każdej chwili można zmienić cenę lub ilość w swojej ofercie, usunąć ją lub wystawić nową. Dostęp do tabeli ofert jest przez 24 godz na dobę i 7 dni w tygodniu

10 www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o. Tabela ofert poee Zrównanie cen oferty zakupu i sprzedaży powoduje zawarcie kontraktu. Kontrakty mogą obejmować całą lub część oferty. Zrealizowane oferty znikają z tabeli ofert. Niezrealizowana część oferty pozostaje w tabeli ofert. Wykorzystanie tabeli ofert widocznej przez wszystkich uczestników poee gwarantuje, że kontrakty zawierane są po cenach rynkowych.

11 Kapituła Konkursu Liderów Świata Energii uznała ELBIS Sp. z o.o. Liderem Świata Energii za 2004 r w kategorii Firma Handlowa Roku www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o.

12 EC - czy już czas wejść na rynek energii? 1.Wejście na rynek stwarza EC całkowicie inną pozycję negocjacyjną z lokalną spółką dystrybucyjną. 2.Wejście na rynek nie eliminuje dotychczasowego odbiorcy – lokalnej spółki dystrybucyjnej – ona też jest uczestnikiem tego rynku. 3.Wejście na rynek daje więcej szans. To, czy i jak je wykorzystamy to są już decyzje indywidualne poszczególnych spółek. Brak otwarcia sobie możliwości dostępu do rynku to brak możliwości wykorzystania szans, które mogą się nagle pojawić, lub które już istnieją. www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o.

13 Sprzedaż energii skojarzonej niegrafikowej – co to jest energia niegrafikowa ? ELBIS Sp. z o.o. Cena energii skojarzonej = cena koloru + cena energii konwencjonalnej Cena koloru = cena energii skojarzonej – cena energii konwencjonalnej Wartość dodana (kolor) związany z obowiązkiem zakupu energii elektrycznej skojarzonej z wytwarzaniem ciepła. energia elektryczna konwencjonalna. energia skojarzona

14 Sprzedaż energii skojarzonej wraz z kolorem ELBIS Sp. z o.o. Wartość dodana (kolor) związany z obowiązkiem zakupu energii elektrycznej skojarzonej z wytwarzaniem ciepła. Wartość koloru to 18-23 zł/MWh energia elektryczna konwencjonalna. Wartość to ok. 118 zł/MWh energia skojarzona

15 Sprzedaż energii skojarzonej i koloru osobno ELBIS Sp. z o.o. Energia niegrafikowa, bo bez względu na grafik sprzedanej energii skojarzonej odkupujemy taki sam grafik energii konwencjonalnej. Nie ma fizycznego przepływu energii. Nie zgłaszamy kontraktu do OSP ani OSR. Sprzedajemy energię elektryczną skojarzoną Odkupujemy energię elektryczną konwencjonalną W efekcie sprzedaliśmy kolor Sprzedaż energii skojarzonej niegrafikowej to wymiana energii skojarzonej fizycznej na energię konwencjonalną, to sprzedaż energii skojarzonej fizycznej i jednoczesny zakup energii konwencjonalnej

16 Jak optymalnie sprzedawać energię skojarzoną? ELBIS Sp. z o.o. Najprościej jest: Sprzedawać energię konwencjonalną razem ze skojarzoną do lokalnej SD po narzuconej (wynegocjowanej) przez SD cenie. Znacznie korzystniej może być: Sprzedawać energie konwencjonalną do lokalnej SD po narzuconej (wynegocjowanej) przez SD cenie. Sprzedawać kolor na wolnym rynku np. z wykorzystaniem poee. Najkorzystniej może być: Sprzedawać energie na wolnym rynku z pełnym wykorzystaniem wszystkich jego możliwości Sprzedawać kolor na wolnym rynku z wykorzystaniem np. poee.

17 Jak sprzedawać energię skojarzoną na poee ? ELBIS Sp. z o.o. 1.Sprzedaż energii na Rynku Energii Konwencjonalnej, w tym na rynku spotowym. ELBIS Sp. z o.o dopłaca za kolor kilkanaście zł/MWh. 2. Sprzedaż energii na Rynku Energii Konwencjonalnej, Sprzedaż koloru na przetargach po cenie rynkowej. 3. Sprzedaż samego koloru na poee, jeśli energia produkowana jest na potrzeby własnych odbiorów.

18 ELBIS Sp. z o.o. Wynik działalności jednego z uczestników, sprzedającego w maju 2005 energię na poee Jego grafik sprzedawany dzień po dniu:

19 ELBIS Sp. z o.o. Wynik działalności jednego z uczestników, sprzedającego w maju 2005 energię na poee Energię skojarzoną z grafika 500 MWh sprzedał na – poee jako energię konwencjonalną średnio po 131,50 zł/MWh. Kolor z ww. energii sprzedał na przetargach – poee średnio po 19,08 zł/MWh W sumie za wyprodukowaną energię otrzymał średnio 150,58 zł/MWh

20 ELBIS Sp. z o.o. Wynik działalności innego uczestnika, sprzedającego w maju 2005 energię na poee Producent energii skojarzonej sprzedawał na rynku lokalnym swój produkt jako energię konwencjonalną wg ceny taryfowej. W maju 2005 r. sprzedał na poee 2500 MWh energii skojarzonej w ramach kontraktów wymiany energii skojarzonej na energie konwencjonalną. Uzyskał dodatkowo 50 000 zł.

21 ELBIS Sp. z o.o.

22 Prezes Zarządu Tadeusz Banasiak Sekretariat tel. (0 44) 735 33 20 fax (0 44) 735 33 22 Dyrektor ds. Obrotu Energią Szymon Kosiński tel. (0 44) 735 33 15 tel. kom. 0 605 071 633 fax (0 44) 735 33 10 energia@elb2.pl Kierownik poee i OHT Jarosław Gierula tel. (0 44) 735 40 15 tel. kom. 0 607 368 686 fax (0 44) 735 33 10 gierula.energia@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o. 94-427 Rogowiec www.poee.pl poee@elb2.pl ELBIS Sp. z o.o.


Pobierz ppt "Możliwości handlu energią skojarzoną na Internetowej Platformie Obrotu Energią Elektryczną - poee ELBIS Sp. z o.o. PRZYSZŁOŚĆ I ROZWÓJ ENERGII SKOJARZONEJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google