Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wycieczka rowerowa po okolicach Kańczugi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wycieczka rowerowa po okolicach Kańczugi."— Zapis prezentacji:

1 Wycieczka rowerowa po okolicach Kańczugi

2 Sanktuarium w Jodłówce
Jodłówka położona jest niedaleko Pruchnika w Archidiecezji Przemyskiej. Do stóp Matki Bożej Pocieszenia - Pani tutejszego Sanktuarium każdego dnia przybywają pielgrzymi by właśnie tu przed świętym wizerunkiem prosić o wstawiennictwo u Boga.

3 Obraz znajdujący się obecnie w głównym ołtarzu kościoła parafialnego przedstawia Matkę Bożą trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Dziecię w lewej ręce trzyma księgę Ewangelii, prawą zaś błogosławi. Większość źródeł podaje, że wizerunek ten jest wzorowany na obrazie Matki Boskiej z Sokala (Ukraina). Namalowany został przez anonimowego malarza, prawdopodobnie ze szkoły lwowskiej, na początku XVII wieku. Inna wersję podał pierwszy proboszcz Jodłówki, ks. Aleksander Pawłowski. Twierdził on, iż obraz jodłowski pochodzi z zamku Herburtów w Dobromilu na Ukrainie.

4 Zespół Pałacowo-Parkowy w Hadlach Szklarskich
Historia Dworu w Hadlach Szklarskich sięga XIX wieku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Łastowieckich herbu Laryssa. Zbudowany został na przełomie XIX/XX wieku na miejscu starej murowanej rezydencji. Równolegle powstały murowane budynki stajni, kuźni, oranżerii, jak również drewniana oficyna dworek modrzewiowy. Dwór usytuowany jest z dala od wsi, a łączna powierzchnia terenu na którym się znajduje wynosi 8 ha. Jest to obiekt murowany o rozbudowanej bryle, położony w obrębie ogrodów krajobrazowych. Park o kompozycji wieloosiowej założony został zapewne w XVIII wieku i przebudowany na przełomie XIX/XX wieku. Zachowane są również założenia ziemne o charakterze obronnym.

5 Ogrody rozplanowane na wierzchołku wzniesienia otoczonego z trzech stron doliną potoku, od strony zaś wierzchowiny, byłym ośrodkiem gospodarczym . Do parku prowadzą dwie bramy wjazdowe, jedna od strony wzgórza obronnego i mostu na potoku brama reprezentacyjna, druga od strony ośrodka gospodarczego w otoczeniu alei kasztanowej. Centralne miejsce na wzgórzu zajmuje pałac murowany, obok zaś wjazdu zachowany jest dwór drewniany. Zarówno od frontu pałacu jak również od strony elewacji frontowej rozciągają się dwie wielkie polany na obrzeżach których usytuowano altany drzewne, całość zaś zamknięta jest szpalerem lipowym i starodrzewiem częściowo o charakterze naturalnym zwłaszcza od strony stromych stoków. Pod skarpą dobrze zachowany parter wodny usytuowany pomiędzy wysokimi groblami pochodzenia sztucznego, wzdłuż centralnej osi przebiega potok. Po II wojnie światowej rezydencja należała do Skarbu Państwa będąc w zarządzie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Następnie była zarządzana przez NSZZ Policjantów. Od 2007 roku jest własnością Gminy Jawornik Polski.

6 Zródełko Św.Antoniego w Sieteszy
Źródełko św. Antoniego dla wielu ludzi jest miejscem magicznym! Opowiadania mówią, że właśnie tymi łąkami wiele setek lat temu wędrował św. Antoni, spragniony usiadł na jednym z kamieni. Uderzył laska i z ziemi wytrysnęła woda.

7 Zabytkowy Dworek w Lipniku
Lipnik to niewielka, jedna z młodszych miejscowości na zachodnich krańcach gminy Kańczuga. Leży na bezimiennym potoczkiem, dopływem Mleczki. Pod koniec XIX wieku Lipnik był tylko wysuniętym na zachód przysiółkiem Sieteszy, od początku XIX wieku stanowiącej własność rodziny Łastowieckich. Po śmierci Adama Łastowieckiego, ostatniego z reprezentantów rodu, w latach 30.XX wieku majątek lipnicki przeszedł w ręce Bielańskiego, a następnie Wasiutyńskich.

8 Po II wojnie światowej zespół dworsko - pałacowy w Lipniku został upaństwowiony. Przez kilka lat w dawnym dworze mieściła się szkoła, później ośrodek zdrowia. W 1976 roku dwór wraz z parkiem dzierżawiły Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Jarlan" z Jarosławia. Budynek pełnił funkcje ośrodka kolonijno - wypoczynkowego dla pracowników. Od 1994 roku użytkuje go fundacja „Wzrastanie", która wykonała generalny remont i zaadaptowała budynek na Integracyjny Dom Dziecka.

9 Skansen w Markowej W roku 1979 powołano do życia Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Nadrzędną ideą działalności Stowarzyszenia stało się udokumentowanie przeszłości rodzinnej wsi, a cel postanowiono zrealizować przez zachowanie dla potomnych tradycyjnej zagrody chłopskiej.

10

11 Kościół Rzymsko-Katolicki w Krzeczowicach

12 W Krzeczowicach na uwagę zasługuje kościół rzymsko - katolicki, który w XVIII w. został adoptowany na cerkiew. W 1995 r. cerkiew oddano do użytku parafii rzymsko - katolickiej p.w. św. Andrzeja Boboli, obecnie nieużytkowany, pełni rolę kaplicy pogrzebowej. Wewnątrz cerkwi znajdują się ołtarze XVIII - wieczne (główny i boczny) oraz ławy drewniane z pocz. XX w

13 Zespół Dworkowo-Parkowy w Łopuszce Małej

14 Zespół dworsko - parkowy z uwagi na dobre gospodarowanie majątkiem jest najlepiej zachowanym z wszystkich istniejących w gminie Kańczuga. Leżący w północno - wschodniej części wsi, przy drodze prowadzącej do Kańczugi, składa się z dworu, budynku bramnego, spichlerza i zabudowy gospodarczej. Całości dopełnia park krajobrazowy. Około 1895 roku wybudowali go Pogonowscy. Po II wojnie światowej zespół dworski użytkowało Przedsiębiorstwo Gospodarki Zwierzętami Rzeźnymi w Rzeszowie - Tuczarnia Trzody Chlewnej. Od końca lat 80. do 1993 roku był nieużytkowany, co spowodowało jego dewastację. Nie chcąc doprowadzić do całkowitego zniszczenia, przeprowadzono gruntowny remont. Obecnie fundacja „Wzrastanie" wykorzystuje go na cele Domu Dziecka.

15 Wykonał; Dawid Cynk


Pobierz ppt "Wycieczka rowerowa po okolicach Kańczugi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google