Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyspa Kreta. Największa wyspa Grecji położona jest na granicy Morza Kreteńskiego i Śródziemnego, stanowiąc najbardziej wysunięty na południe przyczółek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyspa Kreta. Największa wyspa Grecji położona jest na granicy Morza Kreteńskiego i Śródziemnego, stanowiąc najbardziej wysunięty na południe przyczółek."— Zapis prezentacji:

1 Wyspa Kreta

2 Największa wyspa Grecji położona jest na granicy Morza Kreteńskiego i Śródziemnego, stanowiąc najbardziej wysunięty na południe przyczółek Europy. Ma 250 km długości i 15 do 60 km szerokości. Liczy sobie ponad 600 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię ponad 8 tys. km2. Stolicą Krety oraz największym miastem na wyspie (około 100 tys. mieszkańców) jest Heraklion. Cztery duże pasma górskie sprawiają, że krajobraz Krety jest niezwykle urozmaicony. U stóp gór rozciągają się żyzne niziny z gajami oliwnymi, winnicami i polami kukurydzianymi. Niziny przechodzą w płaskie równiny, skaliste wybrzeże i piaszczyste plaże

3

4

5

6 Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ważne co najmniej od roku, oraz ukończone 21 lat. Na Krecie jest dużo punktów wynajmu samochodu. Zanim więc podejmie się decyzję, warto sprawdzić kilka ofert i wybrać nie tyle najtańszą, ale przede wszystkim tę, która zawiera pełne ubezpieczenie i gwarancję holowania w razie awarii.

7 Temperatury i godziny słoneczne miesią c Kwieci eń Maj Czerwi ec Lipiec Sierpie ń Wrzesi eń Paździ ernik temper atura w dzień 20°24°28°29° 27°24° temper atura w nocy 12°15°19°21°22°19°16° temper atura wody 16°19°22°24°25°24°23° ilość godzin słonec znych 8g10g12g13g12g10g6g Klimat Krety określa się mianem najzdrowszego w całej Europie. A to dlatego, że stykają się tu klimaty śródziemnomorski, kontynentalny i afrykański. Dzięki temu na Krecie jest najdłuższe lato w całej Grecji. Na Kretę najlepiej udać się w wiosną (od połowy kwietnia do końca czerwca) i wczesną jesienią. Wprawdzie nawet wtedy zdarzają się upały, ale znosi się je lepiej niż w lipcu i sierpniu kiedy jest gorąco i tłoczno. W październiku woda w morzu jest jeszcze ciepła.

8 Jest ich całe mnóstwo - urocze miasteczka Chania, Rethymnon, Agios Nicolaos i Sitia z uroczymi, wąskimi uliczkami, setkami restauracyjek i sklepów z pamiątkami. Na Krecie znajdziemy zabytki z ery minojskiej, pozostałości pałaców i rezydencji w Knossos, Faistos i Agia Triada. Kreta jest wymarzonym miejscem do zwiedzania, gdyż jej wielkość (nieco ponad 200 km długości i kilkadziesiąt szerokości) sprawia, że wszędzie możemy dotrzeć samochodem. Planując wakacje na Krecie, nie musimy się więc ograniczać do najbliższej okolicy naszego zakwaterowania. Średnia temperatura [°C]

9

10

11 Rethymno...brzeg czysty i szeroki z drobnym i białym piaskiem... Od strony Chania grafitowe klify nad brzegiem, sprawiają wrażenie groźnych...a Rethymno, musisz wiedzieć, zbudowane jest na granicy łagodności i dzikości

12 Rethymno

13 Rozrywka Na Krecie odbywa się wiele imprez kulturalnych. Szczególnie latem bogata oferta obejmuje m.in. teatr klasyczny i współczesny, balet, operę, jazz i muzykę klasyczną. W różnych zakątkach wyspy odbywają się festiwale i festyny związane z obchodami miejscowych świąt. W czerwcu odbywa się Festiwal Wina w Rethymnonie, latem Festiwal Iraklioński, w połowie sierpnia Festiwal Rodzynek w Sitii, a w październiku Festiwal Kasztanów w Elos. W drugiej połowie lipca w Ogrodach Publicznych Adeliaos Kampos odbywa się jedyna w swoim rodzaju impreza - Festiwal Wina. Kiedy zapada zmrok, a wokół rozlegają się dźwięki greckiej muzyki, uczestnicy tego festiwalu (wejściówka jest płatna) raczą się niezliczonymi ilościami wspaniałego wina. Należy pamiętać o zabraniu własnych naczyń!

14 W większości miejsc wypoczynkowych istnieje możliwość wypożyczenia desek windsurfingowych, chociaż spokojne morze i brak wiatru nie sprzyjają uprawianiu tego sportu. W każdej miejscowości wypoczynkowej organizowane są przejażdżki na skuterach wodnych, nartach wodnych i spadochronie.

15

16

17

18

19 Koniecznie trzeba sobie pozwolić na kilka pamiątek z Krety, przede wszystkim wyrobów miejscowego rzemiosła. Warto spróbować samodzielnych poszukiwań. Kilka wiosek specjalizuje się w ceramice i tkactwie, opartymi na tradycji sięgającej epoki minojskiej. Garncarze z Margites, wsi położonej między Heraklionem a Rethymnonem, zaopatrują wiele sklepów na Krecie. Ich wyroby jednak można kupić znacznie taniej na miejscu.

20 Przeprowadzono badanie medyczne diety, które wykazało, że ludzie na Krecie żyją dłużej i są zdrowsi. Głównymi składnikami tej diety są: chleb, oliwki, duże ilości świeżych owoców i warzyw, oliwa z oliwek, czerwone wino, kozie mleko i ser, orzechy i ryby. Zatem zjadając takie potrawy, jak: horiatiki (sałatkę z pomidorów, cebuli, ogórka, oliwek i sera fety), dolmadakiję (ryż zawijany w liście winogron lub kwiaty cukini) albo fasuladę (zupę fasolową) możemy być pewni, że są one najzdrowsze.

21 Opracowały: Kornelia Kowalska Katarzyna Wo ź niakowska Julita Baszewska


Pobierz ppt "Wyspa Kreta. Największa wyspa Grecji położona jest na granicy Morza Kreteńskiego i Śródziemnego, stanowiąc najbardziej wysunięty na południe przyczółek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google