Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyspa Kreta Wyspa Kreta.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyspa Kreta Wyspa Kreta."— Zapis prezentacji:

1 Wyspa Kreta Wyspa Kreta

2 Kreta Największa wyspa Grecji położona jest na granicy Morza Kreteńskiego i Śródziemnego, stanowiąc najbardziej wysunięty na południe przyczółek Europy. Ma 250 km długości i 15 do 60 km szerokości. Liczy sobie ponad 600 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię ponad 8 tys. km2. Stolicą Krety oraz największym miastem na wyspie (około 100 tys. mieszkańców) jest Heraklion. Cztery duże pasma górskie sprawiają, że krajobraz Krety jest niezwykle urozmaicony. U stóp gór rozciągają się żyzne niziny z gajami oliwnymi, winnicami i polami kukurydzianymi. Niziny przechodzą w płaskie równiny, skaliste wybrzeże i piaszczyste plaże

3

4

5

6 Wynajem samochodów Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ważne co najmniej od roku, oraz ukończone 21 lat. Na Krecie jest dużo punktów wynajmu samochodu. Zanim więc podejmie się decyzję, warto sprawdzić kilka ofert i wybrać nie tyle najtańszą, ale przede wszystkim tę, która zawiera pełne ubezpieczenie i gwarancję holowania w razie awarii.

7 Klimat Temperatury i godziny słoneczne miesiąc Kwiecień Maj Czerwiec
Lipiec Sierpień Wrzesień Październik temperatura w dzień 20° 24° 28° 29° 27° temperatura w nocy 12° 15° 19° 21° 22° 16° temperatura wody 25° 23° ilość godzin słonecznych 8g 10g 12g 13g 6g Klimat Krety określa się mianem najzdrowszego w całej Europie. A to dlatego, że stykają się tu klimaty śródziemnomorski, kontynentalny i afrykański. Dzięki temu na Krecie jest najdłuższe lato w całej Grecji. Na Kretę najlepiej udać się w wiosną (od połowy kwietnia do końca czerwca) i wczesną jesienią. Wprawdzie nawet wtedy zdarzają się upały, ale znosi się je lepiej niż w lipcu i sierpniu kiedy jest gorąco i tłoczno. W październiku woda w morzu jest jeszcze ciepła.

8 Średnia temperatura [°C]
Miejsca turystyczne Jest ich całe mnóstwo - urocze miasteczka Chania, Rethymnon, Agios Nicolaos i Sitia z uroczymi, wąskimi uliczkami, setkami restauracyjek i sklepów z pamiątkami. Na Krecie znajdziemy zabytki z ery minojskiej, pozostałości pałaców i rezydencji w Knossos, Faistos i Agia Triada. Kreta jest wymarzonym miejscem do zwiedzania, gdyż jej wielkość (nieco ponad km długości i kilkadziesiąt szerokości) sprawia, że wszędzie możemy dotrzeć samochodem. Planując wakacje na Krecie, nie musimy się więc ograniczać do najbliższej okolicy naszego zakwaterowania.

9 Chania

10 Chania

11 Rethymno ...brzeg czysty i szeroki z drobnym i białym piaskiem... Od strony Chania grafitowe klify nad brzegiem, sprawiają wrażenie groźnych ...a Rethymno, musisz wiedzieć, zbudowane jest na granicy łagodności i dzikości

12 Rethymno

13 Rozrywka Na Krecie odbywa się wiele imprez kulturalnych. Szczególnie latem bogata oferta obejmuje m.in. teatr klasyczny i współczesny, balet, operę, jazz i muzykę klasyczną. W różnych zakątkach wyspy odbywają się festiwale i festyny związane z obchodami miejscowych świąt. W czerwcu odbywa się Festiwal Wina w Rethymnonie, latem Festiwal Iraklioński, w połowie sierpnia Festiwal Rodzynek w Sitii, a w październiku Festiwal Kasztanów w Elos. W drugiej połowie lipca w Ogrodach Publicznych Adeliaos Kampos odbywa się jedyna w swoim rodzaju impreza - Festiwal Wina. Kiedy zapada zmrok, a wokół rozlegają się dźwięki greckiej muzyki, uczestnicy tego festiwalu (wejściówka jest płatna) raczą się niezliczonymi ilościami wspaniałego wina. Należy pamiętać o zabraniu własnych naczyń!

14 Sporty wodne i najładniejsze plaże
W większości miejsc wypoczynkowych istnieje możliwość wypożyczenia desek windsurfingowych, chociaż spokojne morze i brak wiatru nie sprzyjają uprawianiu tego sportu. W każdej miejscowości wypoczynkowej organizowane są przejażdżki na skuterach wodnych, nartach wodnych i spadochronie.

15 Wąwóz Samaria

16 Wąwóz Samaria

17 Wąwóz Samaria

18 Knossos – śladami Minotaura

19 Zakupy Koniecznie trzeba sobie pozwolić na kilka pamiątek z Krety, przede wszystkim wyrobów miejscowego rzemiosła. Warto spróbować samodzielnych poszukiwań. Kilka wiosek specjalizuje się w ceramice i tkactwie, opartymi na tradycji sięgającej epoki minojskiej. Garncarze z Margites, wsi położonej między Heraklionem a Rethymnonem, zaopatrują wiele sklepów na Krecie. Ich wyroby jednak można kupić znacznie taniej na miejscu.

20 Gastronomia Przeprowadzono badanie medyczne diety, które wykazało, że ludzie na Krecie żyją dłużej i są zdrowsi. Głównymi składnikami tej diety są: chleb, oliwki, duże ilości świeżych owoców i warzyw, oliwa z oliwek, czerwone wino, kozie mleko i ser, orzechy i ryby. Zatem zjadając takie potrawy, jak: horiatiki (sałatkę z pomidorów, cebuli, ogórka, oliwek i sera fety), dolmadakiję (ryż zawijany w liście winogron lub kwiaty cukini) albo fasuladę (zupę fasolową) możemy być pewni, że są one najzdrowsze.

21 Dziękujemy za uwagę ;) Opracowały: Kornelia Kowalska
Katarzyna Woźniakowska Julita Baszewska


Pobierz ppt "Wyspa Kreta Wyspa Kreta."

Podobne prezentacje


Reklamy Google