Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świnki Morskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świnki Morskie."— Zapis prezentacji:

1 Świnki Morskie

2 Ojczyzna i pochodzenie świnek morskich
Ojczyzną świnek morskich jest Ameryka Południowa. Były one tam hodowane już za czasów Inków, głównie dla mięsa (!), chociaż przypuszcza się, że odgrywały pewną rolę w ceremoniach religijnych. Do dzisiaj żyje tam świnka morska o nazwie Cavia cutleri, a spożywanie jej mięsa, które w smaku ma ponoć przypominać mięso królika, należy do miejscowych obyczajów.

3 Kupujemy świnkę Przed kupnem świnki należy zapoznać się z poniższymi pytaniami: Czy mam w mieszkaniu wystarczająco dużo miejsca na przestronną klatkę? Czy nie będą mnie drażniły wióry i trociny stale rozsypujące się wokół klatki? Czy mam dużo czasu na pieszczoty, zapewnienie prawidłowego, regularnego odżywiania, profilaktykę? Co zrobię z gryzoniem, gdy zechcę wyjechać na wakacje?

4 Systematyka świnki morskiej
Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada ssaki Infragromada łożyskowce Rząd gryzonie Rodzina marowate Rodzaj Cavia Gatunek świnka morska

5 Wyposażenie klatki Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest domek, w którym świnka, podczas zagrożenia, będzie mogła się schować (jedyną obroną świnki jest ucieczka) Rownie ważnym elementem jest poidełko, ważne; aby je czyścić patyczkiem do butelek, gdyż osiadają się na nim glonki(polecam firmę Trixie) Miska na pokarm suchy (kupisz go w sklepie zoologicznym, codziennie trzeba wysypywać stary i dosypywać nowy)

6 Budowa anatomiczna świnki morskiej

7 Odżywianie Połową sukcesu w hodowli świnek jest ich odżywianie. Tylko dzięki zapewnieniu właściwego składu pokarmu możemy chronić zwierzątko przed awitaminozą. Bardzo ważnym składnikiem odżywiania są owoce i warzywa. Szczególnie te zielone. Najlepiej nie podawać świnkom owoców pestkowych. W zoologi można kupić pełnowartościową mieszankę dla świnek morskich, bogatą w ziarna pszenicy, sprasowaną kukurydzę, suszone owoce itd..

8 Uwaga! Świnki morskie często zjadają swoje odchody, gdyż jest w nich bardzo dużo pozostałego pokarmu, który zawiera bardzo wiele witamin i składników cennych dla zdrowia. Potem zjedzone odchody są trawione.

9 Ulubione jedzenie świnek
Podając świnkom ich ulubione jedzenie zapewniamy im dobry humor. Nie wolno natomiast podawać im herbaty (chociaż ją bardzo lubią), żadnych słodyczy i zanieczyszczonych roślin, które zbieramy przy ulicy lub gdy nie jesteśmy pewni, czy nie są czymś spryskane. Warto wiedzieć, że każda świnka ma swoje własne, ulubione jedzenie, lecz wszystkie uwielbiają:

10 Sałatę masłową Natkę pietruszki Marchewkę Pietruszkę Seler Prasowaną kukurydzę Ogórki Pomidory (czasem) ziemniaki

11 Pokarm zabroniony: Błędów popełnianych przy karmieniu świnki nie należy bagatelizować, gdyż mają poważny wpływ dla naszego pupila Oto kilka wskazówek, które pomogą uniknąć błędów. Świnkom nie wolno podawać: Kapusty Mokrej trawy lub świeżego (niedosuszonego) siana, gdyż powoduje bolesne wzdęcia Słodycze W Letni dzień warto wybrać się ze świnką na trawę i nie obawiać się o zatrucie, gdyż świnki instynktownie omijają zatruty pokarm

12 Pazurki, ząbki Zęby świnek morskich rosną przez całe życie, warto więc podawać im codziennie czerstwy chleb, aby mogły je należycie zestrzec. Kiedy świnka jest już stara, warto udać się na ten zabieg do weterynarza( tj. przypiłowanie ząbków) Pazurki świnek rosną im tak samo, jak nam, jednak świnki, w naturalnych warunkach ścierają je sobie o drewno lub asfalt. Przycinanie pazurków można wykonać samemu, lecz trzeba najpierw nauczyć się tego od weterynarza. Pazurki można ciąć do momentu lekko czerwonego paska na pazurze(tam jest ukrwienie), gdy pazur zostanie źle przycięty, świnka może się wykrwawić i umrzeć.

13 Zachowanie świnek Ciche popiskiwanie wskazuje na to, że świnka jest zadowolona. Najczęściej wydawanymi odgłosami są regularne gwizdy trwające około sekundy. Tak reaguje świnka widząc opiekuna lub słysząc dźwięk zwiastujący posiłek. Może to być np. trzaśnięcie lodówki, skrzypienie schodów lub szelest torebki. Zdarza się, że świnka gwiżdże bez wyraźnej przyczyny, a wtedy pozostałe zwierzątka przyłączają się do koncertu. ;) Najbardziej przenikliwy głos wydawany przez świnki, to bardzo głośny pisk sygnalizujący odczuwanie bólu, przerywany tylko dla nabrania tchu. Ostatnim charakterystycznym odgłosem świnki morskiej jest chrząkanie, czasami brzmiące jak trzeszczenie. Świnki chrząkają m.in. po usłyszeniu jakichś nowych odgłosów. :) Ogólnie jest to jednak forma powitania oraz sposób na przywabienie samiczki.     Pamiętajmy o jednej naczelnej zasadzie: Należy bacznie obserwować zachowanie naszej świnki, aby móc w każdej chwili wychwycić ewentualne anomalie. Nagła zmiana w zachowaniu może bowiem wskazywać chorobę.

14 Reasumując… Świnki morskie są nieszkodliwe i przyjazne. Nie ugryzą człowieka, chyba że w jakichś wyjątkowo stresujących sytuacjach Świnki to ulubieńcy małych dzieci, jednak trzeba pamiętać, że świnka to nie ZABAWKA! Samice potrafią urodzić młode 5 razy do roku

15 Dziękuję za obejrzenie
Aleksandra Bętkowska IA Wszystkie zdjęcia ze świnką są mojego autorstwa, a świnka na nich przedstawiona to 7-letni Majken


Pobierz ppt "Świnki Morskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google