Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WSPÓŁCZESNY W Y N A L A Z E K DLA POTRZEB LUDZKOŚCI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WSPÓŁCZESNY W Y N A L A Z E K DLA POTRZEB LUDZKOŚCI"— Zapis prezentacji:

1 WSPÓŁCZESNY W Y N A L A Z E K DLA POTRZEB LUDZKOŚCI
I N T E R N E T WSPÓŁCZESNY W Y N A L A Z E K DLA POTRZEB LUDZKOŚCI

2 INTERNET jako łączność
Sieć telefoniczna została jako pierwsza wykorzystana do przekazywania informacji z komputera do komputera by odczytać ich treść na ekranie monitora. W latach 60. ubiegłego wieku Internet stał się szybszym łączem niż poczta, a nawet połączenie telefoniczne. Przesyłanie listów na kraniec świata pocztą elektroniczną w ciągu zaledwie kilku sekund pozwoliło na szybsze rozpowszechnianie informacji, którymi mogły być wyniki badań, zdjęcia z wypraw lub szczególne o randze światowej wydarzenia i wreszcie zwykła korespondencja. Satelity okołoziemskie jako drugie pozwalają na łączność (oglądanie zdjęć i relacje) z każdego miejsca na Ziemi także z promów kosmicznych.

3 Historia Komputerów na zdjęciach
Komputer Jednostka centralna komputera Odra 1003 – Muzeum Techniki, Warszawa Komputer. Seryjny egzemplarz prototypu XYZ ZAM 21 alfa — Muzeum Techniki, Warszawa

4 Historia Komputerów na zdjęciach
Komputer IBM/360, lata 60. XX w.

5 Historia Komputerów na zdjęciach
Oryginalny komputer IBM PC z pocz. lat 80. XX w. Komputer iMac G4 firmy Macintosh, 2002

6 Historia Komputerów na zdjęciach
Komputer. Serwery Dell PowerEdge w architekturze sieci pamięci masowej (Storage Area Network)‏

7 Fakty z historii komputerów
Komputer [ang., łac. computare’ rozważać, ‘obliczyć’]: elektroniczna maszyna cyfrowa, rodzaj maszyny matematycznej; urządzenie elektroniczne przeznaczone do przetwarzania informacji (danych) przedstawionych w postaci cyfrowej, sterowane programem zapisanym w pamięci komputera. Prekursorami komputerów były maszyny matematyczne zbudowane już w XVII wieku. Były to mechaniczne sumatory do wykonywania prostych operacji arytmetycznych (W. Schickard, ok , i B. Pascal, ok ). G. W. Leibnitz w 1694 r. skonstruował maszynę umożliwiającą Maszyna do liczenia von Leibniza mnożenie, będącą pierwowzorem obecnych arytmometrów. Ok r. zegarmistrz z Hrubieszowa A. Stern skonstruował i zaprezentował w Tow. Warsz. Przyjaciół Nauk maszynę wykonującą działania arytmetyczne i wyciągającą pierwiastki. Jednakże to co stanowi obecną postać komputera zminimalizowaną wielkością, ciężarem i pojemnością zadań kształtowało się od połowy ubiegłego stulecia.

8 Komputeryzacja w Polsce
W 1948 r. w Państw. Inst. Mat. utworzono Grupę Aparatów Mat.; W 1950 r. powstał pierwszy eksperymentalny model GAM-1 pod kierownictwem Z. Pawlaka; W 1955 r. powstała pierwsza maszyna analogowa Analizator Równań Różniczkowych, pod kierownictwem L. Łukaszewicza; W latach R. Marczyński zbudował i uruchomił maszynę cyfrową EMAL 2, wykorzystującą pamięć bębnową (szybkość ok operacji/s): W 1963 r. w zakładach Elwro we Wrocławiu rozpoczęto produkcję komputera Odra 1003, następnie inne modele. Pojawienie się mikrokomputerów i możliwość ich importu spowodowały spadek produkcji polskich komputerów po 1985 r. Obecnie jest możliwość składania komputerów z podzespołów nie tylko w Polsce. Analizator Równań Różniczkowych

9 Internet – sieć komputerowa (postęp techniczny)‏
Stworzony w USA dla środowiska naukowego i akademickiego, ponieważ ówcześnie komputery pracowały dla instytutów naukowych i organizacji wojskowych. W latach 80. do sieci podłączało się coraz więcej uniwersytetów. Ze względów bezpieczeństwa osobne struktury stworzyło wojsko. W biurach i domach zaczęły pojawiać się komputery wyposażone w skromną pojemność pamięci ( na miarę ówczesnych wynalazków technicznych). Niewielka sieć bardzo szybko rozwinęła się w ogólnoświatową strukturę informacyjną.

10 Internet Pomysł łączenia ze sobą sieci komputerowych przedstawili
w 1973 r. R. Kahn i V. Cerf. W związku z ogromną popularnością Internet stał się faktycznym standardem w dziedzinie sieci komputerowych i praktycznie wyparł inne rodzaje sieci. Pierwsze połączenie Polski z Internetem nastąpiło w 1991 r. za pośrednictwem NASK

11 Wykorzystanie Internetu
W Internecie można korzystać z wielu usług; początkowo najpopularniejsza była poczta elekroniczna (protokół SMTP) i transfer plików (protokół FTP), obie usługi wywodzą się z ARPANetu. Internet pozwala na bezpośrednią, natychmiastową wymianę informacji między użytkownikami, także takimi, którzy nie mają na stałe przypisanych numerów IP; służą do tego m.in.. Usługi IRC (ang. Internet Relay Chat) i ICQ (ang. I seek you); można także definiować grupy dyskusyne, w których wielu użytkowników może równocześnie przesyłać swoje wypowiedzi. Przepustowość łącz Internetu pozwala: rozmawiać telefonicznie, transmitować głos o wysokiej jakości, tworzyć muzykę komputerową, przesyłać obrazy z kamer wideo, filmy. Obecnie największe znaczenie ma sieć serwerów stron WWW; mogą one zawierać informacje w postaci tekstowej, graficznej, filmowej lub dźwiękowej. Dostęp do każdej strony jest możliwy z każdego komputera wyposażonego w tzw. przeglądarkę.

12 Bądź bezpieczny w Internecie
Dostęp do każdej strony jest możliwy z każdego komputera wyposażonego w tzw. przeglądarkę!!!

13 UWAGA - wady Rozwój Internetu przyniósł ze sobą pojawienie się
- hackerów (czyli włamywaczy do zamkniętych systemów komputerowych), niebezpiecznego zwyczaju wprowadzania wirusów komputerowych, przekazywania informacji tekstowych i graficznych nieprzeznaczonych dla dzieci, trudności polegającej na wyłonieniu treści ważnych w danym obszarze wiedzy, Coraz większego wpływu na kształtowanie postaw politycznych i światopoglądowych przez programujących informacje. Brak cenzury to również możliwość wprowadzania w błąd odbiorcę.

14 Pierwsze akty prawne W obawie przed niepożądanymi skutkami użytkowania sieci dwaj amerykańscy senatorowie, demokrata J.J. Exon i republikanin S. Gorton, zgłosili 1 lutego 1995 r. w Kongresie projekt zw. Ustawą o moralności komunikacji, który przewidywał, iż każdy, kto „świadomie prowadzi, tworzy, zabiega o przeprowadzenie oraz inicjuje przekaz jakichkolwiek komentarzy, żądań, sugestii, propozycji, obrazu […], który w swoim charakterze jest nieprzyzwoity, lubieżny, rozwiązły, sprośny i niemoralny […], będzie podlegać karze grzywny do 100 tyś. dolarów lub karze więzienia do dwóch lat, bądź jednocześnie obu tym karom”. Ustawa ta została przyjęta; w 1997 r. unieważniona. Jednakże dyskusja nad bezpiecznym korzystaniem z Internetu nie została na tym zamknięta i nie ograniczyła się wyłącznie do USA. Na całym świecie trwała debata nad skutecznymi zabezpieczeniami (gł. z myślą o młodych użytkownikach).

15 Uwaga - zalety Zmaksymalizowana szybkość przekazywanej informacji,
Każdy użytkownik może być nadawcą i odbiorcą w procesie komunikowania, Każdy może być uczestnikiem dowolnej listy dyskusyjnej obecnej w sieci, Każdy może utworzyć swoją stronę www, Internet służy jako środek przekazu, nośnik reklamy, źródło informacji oraz rozrywki, Bywa narzędziem wzbogacania wiedzy z wybranej dziedziny, integruje grupy hobbystów, łączy ludzi o podobnym światopoglądzie, kulturze,….

16 Moda ?! Pojawił się zwyczaj na żeglowanie (ang. Surfing) po Internecie, polegający na swobodnym przerzucaniu różnych stron sieci - bardziej dla rozrywki niż dla informacji. Odczytaj z monitora termin związany z poruszaniem się po sieci informatycznej.

17

18 Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet Action Plan", ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Organizatorami DBI w Polsce są Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, którzy realizują program "Safer Internet w Polsce. Głównym partnerem DBI jest Fundacja Grupy TP.

19

20

21 Prezentacja Przygotowana została przez Iwonę Palińską-Kacprowicz
w oparciu o Wielką Encyklopedię PWN 30-T z suplementem, Tom: 12, 14 i 27; wyd w Warszawie przez Wyd. Naukowe PWN SA, materiały z publikacji Edipresse Polska S.A.oraz stronę


Pobierz ppt "WSPÓŁCZESNY W Y N A L A Z E K DLA POTRZEB LUDZKOŚCI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google