Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I N T E R N E T WSPÓŁCZESNY W Y N A L A Z E K DLA POTRZEB LUDZKOŚCI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I N T E R N E T WSPÓŁCZESNY W Y N A L A Z E K DLA POTRZEB LUDZKOŚCI."— Zapis prezentacji:

1 I N T E R N E T WSPÓŁCZESNY W Y N A L A Z E K DLA POTRZEB LUDZKOŚCI

2 INTERNET jako łączność Sieć telefoniczna została jako pierwsza wykorzystana do przekazywania informacji z komputera do komputera by odczytać ich treść na ekranie monitora. W latach 60. ubiegłego wieku Internet stał się szybszym łączem niż poczta, a nawet połączenie telefoniczne. Przesyłanie listów na kraniec świata pocztą elektroniczną w ciągu zaledwie kilku sekund pozwoliło na szybsze rozpowszechnianie informacji, którymi mogły być wyniki badań, zdjęcia z wypraw lub szczególne o randze światowej wydarzenia i wreszcie zwykła korespondencja. Satelity okołoziemskie jako drugie pozwalają na łączność (oglądanie zdjęć i relacje) z każdego miejsca na Ziemi także z promów kosmicznych.

3 Historia Komputerów na zdjęciach Komputer. Seryjny egzemplarz prototypu XYZ ZAM 21 alfa Muzeum Techniki, Warszawa Komputer Jednostka centralna komputera Odra 1003 – Muzeum Techniki, Warszawa

4 Historia Komputerów na zdjęciach Komputer IBM/360, lata 60. XX w.

5 Historia Komputerów na zdjęciach Oryginalny komputer IBM PC z pocz. lat 80. XX w. Komputer iMac G4 firmy Macintosh, 2002

6 Historia Komputerów na zdjęciach Komputer. Serwery Dell PowerEdge w architekturze sieci pamięci masowej (Storage Area Network)

7 Maszyna do liczenia von Leibniza Fakty z historii komputerów Jednakże to co stanowi obecną postać komputera zminimalizowaną wielkością, ciężarem i pojemnością zadań kształtowało się od połowy ubiegłego stulecia. Komputer [ang., łac. computare rozważać, obliczyć]: elektroniczna maszyna cyfrowa, rodzaj maszyny matematycznej; urządzenie elektroniczne przeznaczone do przetwarzania informacji (danych) przedstawionych w postaci cyfrowej, sterowane programem zapisanym w pamięci komputera. Prekursorami komputerów były maszyny matematyczne zbudowane już w XVII wieku. Były to mechaniczne sumatory do wykonywania prostych operacji arytmetycznych (W. Schickard, ok.. 1623, i B. Pascal, ok.. 1645). G. W. Leibnitz w 1694 r. skonstruował maszynę umożliwiającą mnożenie, będącą pierwowzorem obecnych arytmometrów. Ok. 1817 r. zegarmistrz z Hrubieszowa A. Stern skonstruował i zaprezentował w Tow. Warsz. Przyjaciół Nauk maszynę wykonującą działania arytmetyczne i wyciągającą pierwiastki.

8 Komputeryzacja w Polsce W 1948 r. w Państw. Inst. Mat. utworzono Grupę Aparatów Mat.; W 1950 r. powstał pierwszy eksperymentalny model GAM-1 pod kierownictwem Z. Pawlaka; W 1955 r. powstała pierwsza maszyna analogowa Analizator Równań Różniczkowych, pod kierownictwem L. Łukaszewicza; W latach 1957-58 R. Marczyński zbudował i uruchomił maszynę cyfrową EMAL 2, wykorzystującą pamięć bębnową (szybkość ok.. 800 operacji/s): W 1963 r. w zakładach Elwro we Wrocławiu rozpoczęto produkcję komputera Odra 1003, następnie inne modele. Pojawienie się mikrokomputerów i możliwość ich importu spowodowały spadek produkcji polskich komputerów po 1985 r. Obecnie jest możliwość składania komputerów z podzespołów nie tylko w Polsce. Analizator Równań Różniczkowych

9 Internet – sieć komputerowa ( postęp techniczny) Stworzony w USA dla środowiska naukowego i akademickiego, ponieważ ówcześnie komputery pracowały dla instytutów naukowych i organizacji wojskowych. W latach 80. do sieci podłączało się coraz więcej uniwersytetów. Ze względów bezpieczeństwa osobne struktury stworzyło wojsko. W biurach i domach zaczęły pojawiać się komputery wyposażone w skromną pojemność pamięci ( na miarę ówczesnych wynalazków technicznych). Niewielka sieć bardzo szybko rozwinęła się w ogólnoświatową strukturę informacyjną.

10 Internet Pomysł łączenia ze sobą sieci komputerowych przedstawili w 1973 r. R. Kahn i V. Cerf. W związku z ogromną popularnością Internet stał się faktycznym standardem w dziedzinie sieci komputerowych i praktycznie wyparł inne rodzaje sieci. Pierwsze połączenie Polski z Internetem nastąpiło w 1991 r. za pośrednictwem NASK

11 Wykorzystanie Internetu W Internecie można korzystać z wielu usług; początkowo najpopularniejsza była poczta elekroniczna (protokół SMTP) i transfer plików (protokół FTP), obie usługi wywodzą się z ARPANetu. Internet pozwala na bezpośrednią, natychmiastową wymianę informacji między użytkownikami, także takimi, którzy nie mają na stałe przypisanych numerów IP; służą do tego m.in.. Usługi IRC (ang. Internet Relay Chat) i ICQ (ang. I seek you); można także definiować grupy dyskusyne, w których wielu użytkowników może równocześnie przesyłać swoje wypowiedzi. Przepustowość łącz Internetu pozwala: rozmawiać telefonicznie, transmitować głos o wysokiej jakości, tworzyć muzykę komputerową, przesyłać obrazy z kamer wideo, filmy. Obecnie największe znaczenie ma sieć serwerów stron WWW; mogą one zawierać informacje w postaci tekstowej, graficznej, filmowej lub dźwiękowej. Dostęp do każdej strony jest możliwy z każdego komputera wyposażonego w tzw. przeglądarkę.

12 Bądź bezpieczny w Internecie Dostęp do każdej strony jest możliwy z każdego komputera wyposażonego w tzw. przeglądarkę!!!

13 UWAGA - wady Rozwój Internetu przyniósł ze sobą pojawienie się - hackerów (czyli włamywaczy do zamkniętych systemów komputerowych), - niebezpiecznego zwyczaju wprowadzania wirusów komputerowych, - przekazywania informacji tekstowych i graficznych nieprzeznaczonych dla dzieci, - trudności polegającej na wyłonieniu treści ważnych w danym obszarze wiedzy, - Coraz większego wpływu na kształtowanie postaw politycznych i światopoglądowych przez programujących informacje. - Brak cenzury to również możliwość wprowadzania w błąd odbiorcę.

14 Pierwsze akty prawne W obawie przed niepożądanymi skutkami użytkowania sieci dwaj amerykańscy senatorowie, demokrata J.J. Exon i republikanin S. Gorton, zgłosili 1 lutego 1995 r. w Kongresie projekt zw. Ustawą o moralności komunikacji, który przewidywał, iż każdy, kto świadomie prowadzi, tworzy, zabiega o przeprowadzenie oraz inicjuje przekaz jakichkolwiek komentarzy, żądań, sugestii, propozycji, obrazu […], który w swoim charakterze jest nieprzyzwoity, lubieżny, rozwiązły, sprośny i niemoralny […], będzie podlegać karze grzywny do 100 tyś. dolarów lub karze więzienia do dwóch lat, bądź jednocześnie obu tym karom. Ustawa ta została przyjęta; w 1997 r. unieważniona. Jednakże dyskusja nad bezpiecznym korzystaniem z Internetu nie została na tym zamknięta i nie ograniczyła się wyłącznie do USA. Na całym świecie trwała debata nad skutecznymi zabezpieczeniami (gł. z myślą o młodych użytkownikach).

15 Uwaga - zalety Zmaksymalizowana szybkość przekazywanej informacji,Zmaksymalizowana szybkość przekazywanej informacji, Każdy użytkownik może być nadawcą i odbiorcąKażdy użytkownik może być nadawcą i odbiorcą w procesie komunikowania,w procesie komunikowania, Każdy może być uczestnikiem dowolnej listy dyskusyjnej obecnej w sieci,Każdy może być uczestnikiem dowolnej listy dyskusyjnej obecnej w sieci, Każdy może utworzyć swoją stronę www,Każdy może utworzyć swoją stronę www, Internet służy jako środek przekazu, nośnik reklamy, źródło informacji oraz rozrywki,Internet służy jako środek przekazu, nośnik reklamy, źródło informacji oraz rozrywki, Bywa narzędziem wzbogacania wiedzy z wybranej dziedziny, integruje grupy hobbystów, łączy ludziBywa narzędziem wzbogacania wiedzy z wybranej dziedziny, integruje grupy hobbystów, łączy ludzi o podobnym światopoglądzie, kulturze,….o podobnym światopoglądzie, kulturze,….

16 Moda ?! Pojawił się zwyczaj na żeglowanie (ang. Surfing) po Internecie, polegający na swobodnym przerzucaniu różnych stron sieci - bardziej dla rozrywki niż dla informacji. Odczytaj z monitora termin związany z poruszaniem się po sieci informatycznej.

17

18

19

20

21 Prezentacja Przygotowana została przez Iwonę Palińską-Kacprowicz w oparciu o Wielką Encyklopedię PWN 30-T z suplementem, Tom: 12, 14 i 27; wyd. 2001-2005 w Warszawie przez Wyd. Naukowe PWN SA, materiały z publikacji Edipresse Polska S.A.oraz stronę www.sieciaki.plwww.sieciaki.pl


Pobierz ppt "I N T E R N E T WSPÓŁCZESNY W Y N A L A Z E K DLA POTRZEB LUDZKOŚCI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google